Novoroční přehled nejčtenějších… rozhovorů Nikonblogu

Doposud jsem každý rok, buďto na Silvestra nebo na Nový rok publikoval obecnou statistiku nejčtenějších článků Nikonblogu. Prostě nejlépe čtené články bez ohledu na kategorii. Letos si dovolím udělat změnu takříkajíc žánrovou. Chci vám představit nejčtenější rozhovory, který vyšly na Nikonblogu. Proč zrovna rozhovory?

Jednak proto, že rozhovor je jedním z nejatraktivnějších, ale z pohledu novináře zároveň i nejtěžších žurnalistických žánrů. Ano, je to těžké, je to hodně práce, ale… pro mě osobně jsou rozhovory úžasnou příležitostí potkat se se skvělými fotografy, poznat jejich názory, postoje, zkušenosti – nejen přes jejich tvorbu čili fotografie. To, co čtete v rozhovorech na Nikonblogu, je jen část našeho povídání. Rozhovor nemůže mít třeba 30 000 znaků, takže ten zbytek si s dovolením – a rád – nechávám pro sebe.

Všechny rozhovory na Nikonblogu jsou autentické. S drtivou většinou autorů jsem se potkal osobně, a když to z nějakého důvodu nešlo, „kecali“ jsme po Skypu, v jednom případě jsme si telefonovali. Nikdy bych nepřipustil „workflow“, které bohužel spousta novinářů používá – poslat otázky mailem a zpracovat odpovědi. To není rozhovor. Ale dost mudrování. V roce 2017 jsem vydal na Nikonblogu šest rozhovorů. Udělám tedy netradiční „top six“ s tím, že rozhovory seřadím podle nejlepší čtenosti.

Rozhovory podle čtenosti vydané na Nikonblogu v roce 2017

„Jako regulátor dnes bohužel nefunguje ani vkus.“ Rozhovor s fotografem a kurátorem Nikon Photo Gallery Stanislavem Pokorným

Už v lednu, kdy jsem tento rozhovor vydával, jsem byl přesvědčený, že půjde o jeden z obecně nejčtenějších rozhovorů Nikonblogu vůbec. Moje tušení bylo správné – přesvědčete se v dalším přehledu Top ten absolutní čtenosti rozhovorů. Fotograf a kurátor Nikon Photo Gallery Standa Pokorný zkrátka veřejně řekl o vizuální kultuře to, co si mnozí z nás myslí, ale necháváme si to pro sebe nebo vedeme jen hospodské tlachy. Tento rozhovor si rozhodně nesmíte nechat ujít!


„Mazáním záběrů strá(c)víš život…“ Rozhovor s Ibrou Ibrahimovičem

Ibru Ibrahimoviče považuji za jednoho z našich nejvýznamnějších současných dokumentaristů. A on jím je. Se svým poctivým a – jak to jen říci – srdcařským přístupem k fotografii tomu totiž ani jinak nemůže být. A srdce má Ibra velké, to mi věřte.


Obrazy Izraele, které málem ani nevznikly… Minirozhovor s Lenkou Hatašovou

Základy křesťanství byly položeny v Judsku, dnešním Izraeli. Lenka Hatašová v minirozhovoru o focení v tomto požehnaném prostoru říká: „Chtěly jsme jít tak trochu ve stopách Ježíše Krista a navštívit nejsilnější místa křesťanské historie.“ Trochu jí to závidím.


S Igorem Stančíkem o výběru fotek, o reportáži a dokumentu. A o Šťastném tanci

Igor Stančík je velmi talentovaný slovenský fotograf s poněkud rebelskou duší. Kromě jiného fotí náročné lékařské operace, ale skvěle zvládá klasickou reportáž s přesahem k dokumentu nebo třeba svatební fotografii. A do výběru svých fotografií si za žádnou cenu nenechá mluvit :-)


Tři italské sopky, tři extrémní bajkeři a Nikon D5. A rozhovor s Milošem Štáfkem, fotografem projektu 3volcanos

Máte rádi sportovní fotografii? A máte rádi extrémní sportovní fotografii? Pak si přečtěte rozhovor s mladým a neklidným fotografem Milošem Štáfkem, který fotil bajkery na třech italských sopkách. Tohle hned tak nezažijete…


„Já jsem padesát let s Nikonem a Nikon je sto let sám se sebou.“ Rozhovor s fotografem a pedagogem Josefem Ptáčkem

Toto je asi nejdelší rozhovor Nikonblogu. Na začátku jsem napsal: „Když sedíte v malém pražském ateliéru s člověkem, který toho hodně prožil, mnoho zemí procestoval a pořídil nespočet fotografií – a o všem otevřeně povídá – je to, jako byste v kině koukali na oskarový film.“ Kdybych měl říci jediné slovo, které mě napadá po setkání s Josefem Ptáčkem, pak je to… úcta.


Absolutní Top ten rozhovorů Nikonblogu

Nikonblog má na začátku roku 2018 za sebou více než šest let svojí existence, a za tu dobu jsem udělal mnoho rozhovorů. Omlouvám se, nechce se mi to počítat, ale je jich opravdu spousta. Tak mě zajímalo – a věřím, že i vy budete zvědaví –, které z nich jsou za celou historii tohoto webu nejčtenější.

Jen technická poznámka: Samozřejmě vím, že statistiku zkresluje čas. Rozhovor, který byl publikován loni těžko může konkurovat rozhovoru, který byl zveřejněný třeba v roce 2013. Ale… jak už jsem v tomto článku jednou napsal, například rozhovor se Standou Pokorným – který je v tomto žebříčku na pátém (!) místě – je jasným důkazem toho, že skvělé myšlenky nejsou poplatné době svého vzniku, ale mají takříkajíc nekonečnou platnost.

Nyní tedy bez dalšího komentáře následuje Top ten rozhovorů za celou historii Nikonblogu:

1. Naklonit nebo posunout – objektivy typu tilt-shift v teorii i praxi. Plus rozhovor s Danem Vojtěchem

2. Techrozhovor – s Pavlem Otevřelem o DSLR videu a Nikonu D800

3. Jan Šmíd – fotograf, turista z donucení, meteorolog a astronom v rozhovoru pro Nikonblog.cz

4. Pojedeme k moři ve filmu s Nikonem. A rozhovor s tvůrci obrazu natáčeného Nikonem D4…

5. „Jako regulátor dnes bohužel nefunguje ani vkus.“ Rozhovor s fotografem a kurátorem Nikon Photo Gallery Stanislavem Pokorným

6. Nikon D750 na automobilových závodech. Rozhovor s Tomášem Rackem

7. „Z účastníků workshopů se stávají spolupracovníci, přátelé, děláme společné projekty.“ Rozhovor s Petrem Janem Juračkou

8. Rozhovor Nikonblogu – Petr Slavík: „Zespoda je na grizzlyho zvláštní pohled“

9. Týden s Nikonem D810 – díl první – rozhovor s Danem Vojtěchem

10. „Svatební fotografie dnes už není jen o tom, že pán s foťákem udělá pár reportážních fotografií…“ Rozhovor s Jiřím Tvarohem


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *