Nikon Coolpix P1000 – tulák ke hvězdám. Test kompaktního megazoomu

Nejsem příznivcem zjednodušování či snad bulvarit, ale nedá mi hned na začátek napsat, že Nikon Coolpix P1000 je zkrátka… exot. Na první pohled byste si mohli myslet, že máte před sebou profesionální zrcadlovku – minimálně úctyhodné rozměry aparátu k tomuto dojmu svádí. Při bližším ohledání však zjistíte, že mohutný objektiv není výměnný, nýbrž pevně vestavěný, a jeho fyzická ohnisková vzdálenost začíná na 4,3 milimetrech, což popravdě není zrovna „zrcadlovkové“ ohnisko.

Ano, Nikon Coolpix P1000 je de facto kompaktní digitální fotoaparát. Zdá-li se vám pojem kompaktní v tomto případě nepatřičný, musím vás odkázat na slovník cizích slov. Slovo kompaktní skutečně neznamená malý. Byť takto ve spojitosti s fotoaparáty často bývá vnímáno.

Nikon Coolpix P1000
Nikon Coolpix P1000

Klíčové vlastnosti Nikonu Coolpix P1000

Zoom s největším rozsahem na světě
Objektiv se 125násobným rozsahem má jen a pouze Nikon Coolpix P1000. Začíná na širokých 24 milimetrech a končí na… 3 000 mm (eq. 35mm filmu)!

Optická a hybridní stabilizace obrazu
Systém redukce vibrací s výkonem 5 EV současně detekuje pohyby pomocí objektivu (snímač úhlové rychlosti) a obrazového snímače (informace o vektoru pohybu) a tím lépe absorbuje vibrace. Ve videu pak lze navíc použít opticko-elektronickou stabilizaci.

16Mpx CMOS snímač
CMOS snímač typu Backside Illumination o rozlišení šestnáct megapixelů (4 608 × 3 456 obrazových bodů) má úhlopříčku 1/2,3“.

Fotografování do formátu RAW
Kromě běžného formátu JPEG, umožňuje Coolpix P1000 pořizovat snímky také do formátu RAW (NRW) a využít tak obrazovou kvalitu na maximum.

Video 4K UHD
Full HD video (až 1 080/50 nebo 60p) je samozřejmostí, Coolpix P1000 navíc umožňuje také záznam 4K UHD videa se snímkovou frekvencí 25 nebo 30 sn./s. Vše se stereofonním zvukem.

Elektronický hledáček a displej na kloubovém uchycení
Elektronický hledáček s velkým a čistým obrazem má rozlišení 2,36 Mpx při zvětšení 0,68×, zadní třípalcový displej s rozlišením 921 tisíc px na kloubovém uchycení pak umožňuje fotografování a natáčení videa v nejrůznějších polohách.

Bezdrátová konektivita Snap Bridge
Pomocí technologie Snap Bridge můžete Coolpix P1000 bezdrátově propojit se smartphonem nebo tabletem s operačním systémem Android™ nebo iOS. Do chytrého zařízení tak můžete nejen stahovat fotografie či videa, ale také fotoaparát bezdrátově ovládat (zoomovat a fotografovat).

Výborné funkční vybavení
Kromě funkcí takříkajíc obvyklých zde najdete vychytávky vztahující se k dlouhým ohniskům, například program Sledování ptáků nebo režim Měsíc. Moderní funkci časosběrného videa můžete využívat díky motivovému programu s pěti různými nastaveními od Městské krajiny až po Stopy hvězd.

Základní modularita
Nikon Coolpix P1000 je vybavený klasickými sáňkami pro externí blesky Nikon Speedlight, a také konektorem pro připojení externího mikrofonu při natáčení videosekvencí.


Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix P1000 najdete zde
Doporučená prodejní cena: 26 990 Kč

Nikon Coolpix P1000
Nikon Coolpix P1000
Bude vám stačit 125× zoom?

Proč je tedy tento „kompakt“ tak obrovský? Protože je to jediný fotoaparát na světě se 125násobným opticky stabilizovaným zoomem s rozsahem 24–3 000 mm (eq. 35mm filmu)! Ano, čtete správně – ne tři sta, ale tři tisíce milimetrů. Protože by ale podobný zoom pro zrcadlovky s velkým snímačem měl velmi pravděpodobně rozměry zvící dvěstělitrového barelu s hmotností několika desítek kilogramů (jen odhaduji, ale myslím, že nebudu daleko od pravdy), použil výrobce malý kompaktový 1/2,3palcový snímač (velikost cca 6,2 × 4,6 mm). Jen tak bylo možné vyrobit Coolpix P1000 z tímto rozsahem zoomu ve snesitelných rozměrech. O ceně ani nemluvě.

Ostatně, pokud si říkáte, že už jste něco podobného viděli, pak se nemýlíte. Model P1000 je nástupcem Coolpixu P900, se zoomem končícím „jen“ na 2 000 mm – psali jsme o něm na Nikonblogu před časem zde.

Nikon Coolpix P1000
Nikon Coolpix P1000

Zůstaňme ale ještě chvíli u velikosti fotoaparátu, protože se nabízí zajímavé srovnání. Jednak s předchozím modelem, ale také s opravdovou zrcadlovkou. Na fotografii níže vidíte vlevo Coolpix P900, uprostřed P1000 a vpravo fullframový Nikon D750 se zoomem AF-S Nikkor 24–120 mm F4G ED. „Pé tisícovka“ s rozměry 146,3 × 118,8 × 181,3 mm jasně dominuje, pouze její hmotnost 1 415 gramů je o cca 100 g menší nežli D750 + Nikkor 24–120 mm. Ona fullframová sestava má sice 31× větší plochu snímače, ale jen pětinásobný zoom…

Nikon Coolpix P1000 vs. Coolpix P900 a Nikon D750
Nikon Coolpix P1000 vs. Coolpix P900 a Nikon D750

Díky své velikosti má ale Nikon Coolpix P1000 zároveň skvělou ergonomii. Úchop za tubus objektivu pro levou ruku, i mohutný velmi zahloubený grip pro ruku pravou, poskytují velmi pevné a jisté držení. Což je pro fotoaparát s extrémně úzkým úhlem záběru – a tedy velkou „pákou“ – takříkajíc životně důležité. Jen si budete muset zvyknout na to, že těžiště přístroje je posunuté více vpředu – největší podíl na hmotnosti má právě rozměrný objektiv, který se navíc při zoomování téměř o celou svoji délku vysunuje.

Nikon Coolpix P1000
Nikon Coolpix P1000

Vzorové je také osazení tlačítky přímého přístupu k funkcím na těle fotoaparátu. Najdete zde dvě ovládací kolečka jako u zrcadlovek, uživatelsky definovatelné tlačítko Fn, mechanickou páčku přepínání AF/MF s tlačítkem AF-L/AE-L a další ovladače. Výborný je například kolébkový ovladač zoomu na levé straně tubusu objektivu (zoomovat lze ale i „klasicky“ pomocí mezikruží okolo spouště), a před ním umístěné tlačítko Snap back, po jehož stisknutí objektiv dočasně odzoomuje, abyste se lépe „trefili“ do záběru při používání velmi úzkých ohnisek. Jakmile najdete správný výřez a tlačítko pustíte, zoom se vrátí na původní pozici.

Uživatelsky lze nastavit také chování prstence na konci tubusu objektivu. Já jsem si jej nastavil na korekci expozice, a velmi jsem si tuto vychytávku ve spolupráci s živým histogramem v elektronickém hledáčku pochvaloval. Z pohledu ergonomie držení a ovládání musím Nikon Coolpix P1000 hodnotit na jedničku z hvězdičkou.

Nikon Coolpix P1000
Nikon Coolpix P1000
Vidět více a lépe

Ke komfortu používání Coolpixu P1000 samozřejmě patří také hledáček a displej. Elektronický hledáček oproti staršímu modelu P900 významně povýšil, a to co do rozlišení, tak i velikosti. Hledáček Coolpixu P1000 má rozlišení 2,36 Mpx (P900 – 921 tisíc obr. bodů) a zvětšení je nyní 0,68× (P900 – 0,42×). Protože jsem testoval oba modely, musím jen suše konstatovat, že k P900 bych se už jen kvůli hledáčku nevrátil. Změna je opravdu velmi pozitivní.

Hledáček je vybaven očním senzorem s možností jeho vypnutí, čili ručního přepínání mezi zobrazením v hledáčku nebo na displeji. Zadní displej s úhlopříčkou 3,2″ a rozlišením 921 tisíc pixelů je na kloubovém uchycení. Dotykové ovládání u něj ale nečekejte.

Nikon Coolpix P1000
Nikon Coolpix P1000

Displej v tomto konstrukčním provedení je samozřejmě požehnáním zejména pro natáčení videa, které Coolpix P1000 zvládá pochopitelně také. Jakožto moderní fotoaparát umožňuje maximální kvalitu videa 4K UHD při snímkové frekvenci 25 nebo 30 sn./s., Full HD video umí P1000 při dvojnásobné frekvenci. Dále pak můžete natáčet až čtyřnásobně zrychlené video nebo zpomalené sekvence či pořizovat časosběry. Podobně jako další kompaktní fotoaparáty Nikonu, disponuje i Coolpix P1000 možností aretace expozice či pauzy při natáčení videa. Takže pokud vhodně poskládáte jednotlivé záběry, můžete pořídit video „na jednu klapku“. Stereofonní zvuk je samozřejmostí, připojit můžete i externí mikrofon.

Obrazová kvalita

Ještě než se dostanu k samotné kvalitě obrazu, rád bych vám demonstroval, co to znamená, když se řekne zoom 24–3 000 mm. Na fotografii níže vidíte známou ulici v centru Brna. Na jejím protějším konci je lékárna. Vlastně skoro na konci ulice. V záběru pořízeném na nejširší ohnisko 24 mm typický zelený kříž spatříte jen těžko. Tedy při pozornějším zkoumání objevíte zelenou tečku velkou několik pixelů. Takže Coolpix P1000 vyzoomujete na 3 000 mm… Jen dodávám, že i přes optickou stabilizaci s účinností 5 EV, představuje oněch 3 000 milimetrů takovou „páku“, že přesná kompozice záběru z ruky je poněkud problematická – doporučuji oporu alespoň v podobě monopodu.

Nikon Coolpix P1000 – ohnisko 24 mm (eq. 35mm filmu)
Nikon Coolpix P1000 – ohnisko 24 mm (eq. 35mm filmu)
Nikon Coolpix P1000 – ohnisko 3 000 mm (eq. 35mm filmu)
Nikon Coolpix P1000 – ohnisko 3 000 mm (eq. 35mm filmu)

Tak to bychom měli :-) Rozsah zoomu je skutečně obrovský. Kvalitu optiky musím hodnotit taktéž pozitivně, nicméně dlužno dodat, že u nejdelších ohnisek už docela klesá přenos kontrastu a rozlišení objektivu. Limitující je zde také světelnost F8, která v součinnosti s malým snímačem omezuje použití tohoto fotoaparátu při nejdelším zoomu téměř jen do velmi dobrých či výborných světelných podmínek. Mimochodem, F8 je také jediná clona, kterou lze na nejdelším konci zoomu použít.

Snímač s rozlišením 16 Mpx je typu CMOS BSI, tedy čip se „zadním podsvícením“. Je dobře, že výrobce nesáhl po zbytečně velkém rozlišení – velikost či spíše „malost“ jednotlivých pixelů má zásadní vliv na šum při vyšších citlivostech. Já jsem provedl obvyklý test šumu, který vám nyní předkládám. Jeho výsledky jasně ukazují, že Coolpix P1000 je opravdu kompakt. Limitní ISO je cca 800, vyšší hodnoty už poměrně značně degradují obrazovou kvalitu.

Na 100% výřezech jako vždy vidíte nejprve JPEG se zapnutou redukcí šumu, poté RAW se standardním odšumováním a vpravo RAW s vypnutou redukcí šumu.

Zdrojový snímek s vyznačením výřezů
Zdrojový snímek s vyznačením výřezů

Jestliže jsem v předchozím textu zmínil několik rozdílů Nikonu Coolpix P1000 oproti jeho předchůdci P900, pak nyní musím zdůraznit ještě jednu důležitou funkci – Coolpix P1000 umí fotit do RAWu! Nebudu zde vypisovat výhody RAWu, o tom jsem už na Nikonblogu psal mnohokrát (čtěte třeba miniseriál RAW tajemství zbavený – zde). Publikuji jen jednu ukázku rozdílu mezi snímkem pořízeným do JPEGu a do RAWu (zde „kompaktový“ formát RAWu – *.NRW). Na výřezu lze vidět lepší podání jemných detailů cihlové zdi i kontur – například věžních hodin. Posuďte sami:

Nikon Coolpix P1000 – RAW vs. JPEG
Nikon Coolpix P1000 – RAW vs. JPEG
Celkové hodnocení

Nikon Coolpix P1000 jsem na začátku této recenze nazval – samozřejmě v dobrém slova smyslu – exotem, nyní jej označím poněkud korektněji jako „specifický fotoaparát pro univerzální využití“. Je pochopitelné, že zdůvodnění bude v první řadě vycházet z obrovského rozsahu zoomu, respektive spíše hlavně z jeho extrémně dlouhého konce.

Kdo jej využije v tomto skutečně kompaktním provedení? Například wildlife fotografové čili lovci beze zbraní. Nemusíte „lovit“ zrovna divoké šelmy v Africe, stačí se uvelebit u českého potoka a číhat na ledňáčky nebo vážky. Nebo na cokoliv jiného, co odmítá pózovat před objektivem nejste-li v dostatečné vzdálenosti. Nebo fotografovat jakýkoliv jiný námět, ke kterému se zkrátka nelze přiblížit tak, aby se dal vyfotit normálním objektivem. Ale znovu opakuji – budete potřebovat hodně světla, takže třeba s podvečerními, neřkuli nočními snímky to vidím bledě.

Nicméně Nikon Coolpix P1000 ale nemá jen ultradlouhá ohniska, nýbrž disponuje i velmi slušně širokým základem 24 mm. A právě tím je pasovaný do role univerzálního fotoaparátu. Navíc je třeba brát v úvahu, že umožňuje nasazení systémového blesku do klasických sáněk nebo třeba také připojení externího mikrofonu při natáčení videa, takže je zde zajištěná základní modularita. Je to fotoaparát, který hledáte? Podívejte se na demosnímky bez úprav a stáhněte si je v plném rozlišení jak v JPEGu, tak i v RAWu.

Nikon Coolpix P1000 ve fotografiích
Nikon Coolpix P1000 – demosnímky bez úprav
Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG (96 MB)
NRW – 1. část (156 MB)
NRW – 2. část (183 MB)


Sdílej

3 komentáře

  1. Výhodu je také příslušenství- například dálkové ovládání. Zkoušel jsem fotit hrad vzdálený 11,5 km na plné digitální ohnisko (12ooo mm) pochopitelně se stativem a za vynikajících světelných podmínek, a byl jsem mile překvapen Vyfotil jsem i člověka. Mám zkušenosti s 510, a je to paráda. Ještě ho nemám pořádně v ruce, ale zatím jsem spokojen

  2. Ahoj, vsechny recenze jsou většinou zaměřené na zoom, zajimaly by mě ale i portretní fotky, makra atd.. Má někdo nafoceno? Mám v plánu přejít z na mě už těžké D750 k něčemu kompaktnejsimu, ale krom střílení přírody fotím hodně zvířata, která chovám. Nečekám samozrejme zazraky, ale abych si pak uplne neškubal vlasy :) Díkes

    1. Přejít z fullframové zrcadlovky na foťák s miniaturním snímačem není dobrý nápad. Obávám se, že na to škubání vlasů by došlo ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *