Co jste nejraději četli na Nikonblogu v roce 2016

Vždy jednou za rok mě chytí statistická mánie a začnu počítat, hodnotit, sestavovat žebříčky. A letos jsem se rozhodl, že každoroční přehled nejčtenějších článků Nikonblogu trochu „upgraduji“. V minulých letech jsem vždy jednoduše nechal Google Analytics seřadit články podle čtenosti a bylo to. Jenže do výsledků se velmi často zamíchaly články, které byly vydané už v dřívějších letech. Takže letos jsem se rozhodl, že „hlavní“ přehled sestavím jen z článků vydaných v roce 2016. Ale aby to bylo spravedlivé, doplním ještě i onen „klasický“ soupis všech článků. A aby toho nebylo málo, na samý závěr přidám ještě top five absolutně nejčtenějších článků Nikonblogu za celou jeho historii. Jdeme na to!

Přehled nejčtenějších článků Nikonblogu vydaných v roce 2016

Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR

Problematika jemného doladění autofokusu u vyšších modelů digitálních zrcadlovek Nikonu patří evidentně mezi témata, která vás zajímají takříkajíc nadstandardně. Nechce se mně sice věřit, že by tolik čtenářů mělo problém s automatickým ostřením, nicméně doufám, že těm, kteří jej opravdu měli, článek pomohl k nápravě.


Od vlajkové lodi k misi 360 – první novinky Nikonu v roce 2016

Ano, je to jenom ohlášení nových produktů… Ale jakých? Těch největších pecek, které rok 2016 přinesl! Jména jako je Nikon D5, Nikon D500, blesk Nikon Speedlight SB-5000 a další, zajistila, že se tento článek stal druhým nejčtenějším na Nikonblogu za rok 2016.


Nikon D500 poprvé v ruce

Ani v tomto případě ještě nejsme u podrobné recenze hyperúspěšného Nikonu D500, přesto i první dojmy z tohoto fotoaparátu dokázaly zajistit třetí místo v top ten nejčtenějších článků Nikonblogu, vydaných v roce 2016.


Výklopný vs externí blesk

Když jsem psal tento článek, byl jsem si vědom toho, že vstupuji na poněkud tenký led. Čekal jsem, že to od vás dostanu takzvaně „vyžrat“, ale musím konstatovat, že to nebylo tak hrozné :-) Klidně se tedy ptám znovu: Využíváte vestavěný blesk na DSLR? A k čemu?


Novodobý král DX zrcadlovek – Nikon D500 v podrobné recenzi

Přestože podrobný test nové vlajkové lodi DX zrcadlovek Nikonu vyšel až v polovině prázdnin, i tak se článek umístil na krásném pátém místě. Bodejť také ne – Nikon D500 je prostě bomba!


Mimochodem: Vyvažujete bílou podle RGB histogramu?

Stojím si za názorem, že u většiny světelných situací není třeba zbytečně „laborovat“ s nastavením vyvážení bílé, protože automatika obvykle pracuje velmi spolehlivě. Ale každý se samozřejmě dostane do složitějších podmínek a pak je nutný uživatelský zásah. Zkoušeli jste někdy vyvažovat bílou podle RGB histogramu?


S dvoumetrovým zoomem – test Nikonu Coolpix P900

Vypadá to jako zrcadlovka, ale není to zrcadlovka. Je to tzv. bridge camera nebo jak někdy říkáme – ultrazoom. A že zoom má pořádný! Nebo vám nestačí 83násobný rozsah od 24 mm do impozantních 2 000 mm?


„Nejdřív jsem fotil židli.“ Hynek Čermák v rozhovoru pro Nikonblog

Hynka Čermáka bude pravděpodobně každý z vás znát jako herce mnoha divadelních, televizních i filmových rolí. Víte však, že Hynek také fotí? Před jeho výstavou v Anti.kvariátu Dejvického divadla jsem si s ním povídal o tom, jaké to je být fotografujícím hercem.


Korekce expozice (nejen) na sněhu

Korekce expozice patří mezi takzvaná věčná témata, o kterých se všude píše stále dokola, ale přesto jsou pořád vytrvale a výborně čtená. Deváté místo tohoto článku toho budiž důkazem.


Svatá zoom-trojice Nikonu – díl 1.: AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII

Ne, objektivy „svaté zoom-trojice“ skutečně nejsou pro každého. Jejich pořizovací cena, ale také třeba rozměry a hmotnost – a pochopitelně pak též optická kvalita a další vlastnosti –, je řadí do profesionální sféry. Proč si ale o nich nepřečíst a nepokochat se na testovacími snímky?


Přehled všech nejčtenějších článků Nikonblogu v roce 2016

Jak jsem slíbil v úvodu, přidávám ještě přehled všech článků – tedy i textů staršího data, které jste v roce 2016 nejraději a nejvíce četli. Tentokrát to bude bez komentáře, vy si jen račte všimnout, které starší články se vklínily mezi ty, jež jsme vydali v roce 2016.

1. Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR
2. Jak se krotí Wi-Fi ve fotoaparátu. A „tajná“ finta s GPS!
3. Časosběrné video poprvé – trocha teorie neškodí
4. Od vlajkové lodi k misi 360 – první novinky Nikonu v roce 2016
5. Nikon D500 poprvé v ruce
6. Hloubka ostrosti srozumitelně
7. Nikon D750 do detailu – podrobná recenze s demosnímky
8. Nikon D3300 – malá a lehká zrcadlovka, s vynikající obrazovou kvalitou
9. Nikon D5500 – malý, ale šikovný. Podrobný test Nikonblogu
10. Evoluční vrchol DX – Nikon D7200 v testu


Top five absolutně nejčtenějších článků

A které, ze všech 720 článků, které jsme za více než pět let fungování Nikonblogu vydali, jste četli úplně ze všech nejvíce? Zde je první pětka:

1. Nikon D7100 – nejlepší DX zrcadlovka. Podrobná recenze s demosnímky a videi
2. Ještě jedna zrcadlovka! Nikon D5200 v podrobné recenzi s demosnímky a ukázkami videa
3. Časosběrné video poprvé – trocha teorie neškodí
4. AF-S Nikkor DX 18–300 mm F3,5–5,6G ED VR – bude vám stačit 16,7× zoom?
5. Speedlight SB-700 nebo SB-910? Vyberte si výkonný externí blesk


Sdílej

Jeden komentář

  1. Ahojte priletia
    Vie mi niekto poradiť ohľadne WIFI a Nikon D750? Doteraz mi všetko fungovalo tak ako má. Teraz keď potrebujem fotiť cez mobil, tak sa mi na mobile nezobrazuje obraz z fotoaparátu. Fotiť sa dá , len nemám žiadny prenos na displej. Funguje aj prenos obrázkov do mobilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *