Jak se krotí Wi-Fi ve fotoaparátu. A „tajná“ finta s GPS!

Přátelé a kamarádi se mě v poslední době čím dál víc intenzivněji ptají na problematiku Wi-Fi ve fotoaparátech. Říkám jim, že o bezdrátovém Wi-Fi propojení fotoaparátu jsem už na Nikonblogu jednou psal. Bylo to v srpnu roku 2012 a článek se věnoval externímu modulu WU-1a ve spojení s androidovým smartphonem.

Jenže popravdě – od té doby se událo pár změn a přišly nějaké ty novinky. Jednak je aplikace pro smartphony a tablety Wireless Mobile Utility (WMU) už nějaký čas dostupná kromě zařízení s operačním systémem Android™ také pro „applí“ iOS. I samotný prográmek se změnil. Stále je sice k dispozici v angličtině, resp. není v češtině. Těch pár anglických slovíček ale zvládne každý, ovládání je dostatečně intuitivní. Ostatně funkcí zde zase tolik není. Důležité je, že pracovní prostředí bylo přepracováno tak, aby lépe odpovídalo zažitým standardům obou operačních systémů (byť u Androidu je to mnohem „volnější“).

Pojďme si tedy udělat malé opáčko – majitelé nových fotoaparátů s „wifinou“ to jistě uvítají, ostatní se možná navnadí na tuto moderní vychytávku. Protože minulý článek byl o „donglu“ WU-1a (WU-1b se používá stejně), tento bude věnován vestavěnému Wi-Fi ve fotoaparátech – takových modelů přibývá jako houby po dešti a lze očekávat, že se brzy dočkáme doby, kdy bude integrovaný „bezdrát“ naprostou samozřejmostí. Protože právě testuji outdoorový Nikon Coolpix AW120, ukážeme si práci s Wi-Fi na něm. U ostatních přístrojů je to ale buďto stejné nebo velmi podobné, takže vlastníte-li jiný aparát, nemusíte mít obavy, že byste to nezvládli.
Wi-Fi ve fotoaparátu

Wi-Fi ano, ale bez internetu

Základem komunikace fotoaparát–smartphone (či tablet) je spárování, přesněji vytvoření Ad-hoc sítě Wi-Fi. To mimo jiné znamená, že v době propojení nebudete mít k dispozici internetové připojení přes Wi-Fi – to bude „obsazeno“ fotoaparátem.

V menu fotoaparátu najdete sekci Možnosti Wi-Fi a jednoduše zvolíte Připojit k chytrému zařízení. Do telefonu nebo tabletu je ale třeba ještě před tím nainstalovat aplikaci Wireless Mobile Utility, která je zdarma na App Storu nebo Google Play.
Wi-Fi ve fotoaparátu
Další postup budu vysvětlovat pro zařízení Apple s operačním systémem iOS 7. Jakmile tedy zapnete Wi-Fi ve fotoaparátu, v iPhonu nebo iPadu je třeba navštívit Nastavení a v něm sekci Wi-Fi. Poté zvolíte síť, jejíž název začíná na Nikon… Přesný název vám ukazuje váš fotoaparát pod položkou SSID. Tak dojde k vytvoření Ad-hoc sítě a můžete spustit aplikaci Wireless Mobile Utility.
Wi-Fi ve fotoaparátu

Lehko na cvičišti…

Jednoduché okno má dvě velká tlačítka Take photos (pořídit fotografie, fotit) a View photos (prohlížet snímky). My ale nejprve nakoukneme do oddělení Settings (Nastavení), které se skrývá pod tlačítkem s ozubeným kolem vpravo nahoře. V následujícím výkladu se nebudu věnovat všem položkám, jen důležitým.
Wi-Fi ve fotoaparátu
V části Image size (Velikost snímků) doporučuji nastavit Recommended size (Doporučená velikost) – to zajistí, že snímky při přímém uploadu do zařízení po vyfocení budou ve velikosti odpovídající rozlišení (s jistou odlišností danou možným odlišným poměrem stran) displeje smartphonu nebo tabletu. Nemějte obavy, fotografie lze stahovat i v plném rozlišení, jen je třeba k tomu použít jinou cestu – povíme si to o něco dále.
Wi-Fi ve fotoaparátu
Dále se v sekci Settings koukněte do části Embed location data (Vložit lokalizační údaje). A teď pozor přátelé! Váš chytrý telefon či tablet – je-li samozřejmě vybaven GPS, což vzácnost není – totiž můžete použít jako externí „džípíesku“, která vkládá zeměpisné údaje do EXIFu vašich fotografií! Ovšem je třeba mít zapnutou první volbu Take photos, kdy se GPS souřadnice do snímků vkládají při pořízení snímku. Lze samozřejmě aktivovat i volbu Pictures on camera, kdy se GPS aplikuje při stahování snímků z fotoaparátu do smartphonu nebo tabletu. Jenže to jaksi můžete dělat i stovky kilometrů od místa, kde jste je pořídili. Tak jen abyste s tím počítali…
Wi-Fi ve fotoaparátu
Jinak je ale tato funkce skvělá viďte? Zejména smartphony, ale také tablety s GSM modulem totiž vyhledávají polohu díky pomocné lokalizaci přes GSM stanice mnohem rychleji nežli běžné GPS a navíc, je to takříkajíc zadarmo.

Focení tak či onak

Krátká exkurze do Settings by stačila, pojďme rovnou fotit. Ještě před tím se ale opět podíváme do nastavení – tentokrát jen týkající se focení. Na úvodní obrazovce tedy tapněte na volbu Take photos a opět vpravo nahoře na ikonku foťáčku s ozubeným kolem. Zobrazí se následující volby:
Wi-Fi ve fotoaparátu
Hned první volba Shoot (Fotit, focení) je u testovaného Coolpixu AW120 výjimečná – umožňuje totiž fotit v režimu WMU (Wireless Mobile Utility), kdy na fotoaparátu zhasne displej a jeho funkci přebírá chytré zařízení, které má samozřejmě na displeji i spoušť, plus tlačítka zoomu. Smartphone nebo tablet tak tedy funguje jako bezdrátové dálkové ovládání. Při druhé volbě Camera pracujete s fotoaparátem zcela „konvenčně“ s tím, že chytré zařízení slouží „pouze“ k on-line stahování snímků po expozici.

Však také při této volbě nelze změnit prostřední parametr Download after…, čili zmíněné automatické stahování snímků po vyfocení. Třetí volba Self-timer, opět fungující pouze v režimu WMU, zapíná dvousekundovou samospoušť.
Wi-Fi ve fotoaparátu
Ještě se ale vrátím ke zmíněné výjimečnosti první volby Shoot | WMU/Camera. Možnost přepínání těchto dvou provozních režimů totiž nemá každý fotoaparát. Například „stejně nový“ Coolpix P340 pracuje pouze v režimu WMU, čili v módu dálkového ovládání a režim Camera u něj zapnout vůbec nejde. Oproti tomu zase třeba u jedné z nejnovějších zrcadlovek Nikon D5300 můžete s oběma módy počítat.

Uklízíme kartu

Máte-li vyfoceno, je čas prozkoumat sekci View photos (Prohlížení fotografií). Po tapnutí na velké tlačítko View photos se na displeji objeví tři volby: Pictures on AW120 (Snímky v AW120/nebo jiném fotoaparátu samozřejmě), Camera roll (fotografie v iPadu nebo iPhonu) a Latest downloads (Poslední stahování). Nás nyní bude zajímat hlavně první položka. Ta slouží ke stahování fotografií do chytrého zařízení v případě, že nemáte zapnuté automatické stahování při fotografování. Ale také… Když chcete stahovat snímky v plném rozlišení!

Aplikace Wireless Mobile Utility (WMU) má totiž jednu možná pro někoho nepříjemnou vlastnost. Potřebujete-li stahovat snímky v plném rozlišení (a ne jen Recommended size – viz výše), musíte to činit právě v sekci View photos | Pictures on váš fotoaparát, a to bohužel pouze po jednom snímku. Jakmile totiž označíte více fotografií, nemáte k dispozici volbu Original a fotografie se uploaduje v „Recommended size“.
Wi-Fi ve fotoaparátu
Ještě jednu poznámku: Možná je to pro vás samozřejmé, možná ale také ne – všechny snímky se z fotoaparátu do mobilu nebo tabletu kopírují, čili i po stažení zůstávají „originály“ na paměťové kartě (bez karty Wi-Fi nejde spustit, i když má přístroj pevnou paměť). Chcete-li tedy použít chytré zařízení k „odlehčení“ vaší paměťové kartě, musíte z ní snímky smazat ve fotoaparátu ručně. A vlastně ještě druhou poznámku: Stahování přes Wi-Fi nefunguje pro videosekvence, s těmi si budete muset poradit konvenčním způsobem přes kabel nebo čtečku paměťových karet.

Jak stahovat RAWy v iOS?

Wi-Fi ve fotoaparátu Že to nejde? Ale ano… Pravda je, že samotný operační systém Applu RAWy nepodporuje a v Camera roll je tedy neuvidíte, přestože jste je označili ke stažení a evidentně se stahovaly. Po downloadu budou v Camera roll nahrazeny JPEGy… Když se však ve WMU podíváte do Latest downloads (viz výše), RAWy tam jsou! Jak je ale dostat ven ze zařízení?

Zobrazte si jeden snímek v RAWu a klepněte vlevo dole na zaoblenou šipku v obdélníku, která je tlačítkem pro sdílení. Pak máte k dispozici několik voleb. Můžete poslat soubor e-mailem – to ale moc elegantní není, zvláště u větších rozlišení. Na sociální sítě bych rovnou zapomněl a zkusil tlačítko Open in another app (Otevřít v jiné plikaci). Poté se vám nabídnou aplikace, které jsou (teoreticky) schopné s RAWem pracovat – záleží samozřejmě na tom, co máte ve vašem zařízení nainstalováno. Dropbox ale máte, že ano? Jestli ne, pořiďte si jej. Je to zadarmo a pomocí něj budete moci sdílet s „okolím“ i velké RAWy.

Wi-Fi není jen hračka

Tak to bychom měli. K praxi je třeba dodat, že jsem v poslední době testoval jak Nikon Coolpix AW120, tak i Coolpix P340 (k oběma se na Nikonblogu jestě dostanu podrobněji) ve spolupráci s iPadem 2, čili skoro obstarožním modelem tabletu Applu, a vše probíhalo naprosto hladce. Pracoval jsem s malými vzdálenostmi, řádově kolem dvou až čtyř metrů – neměl jsem potřebu „odpalovat“ fotoaparát na desítky metrů – a myslím si, že vzdálenosti do nějakých pěti metrů budou obvyklé u drtivé většiny uživatelů. Ani jednou se mi při takovém využití Wi-Fi nestalo, že by spojení „spadlo“, data se stahovala svižně, i když se jednalo o RAWy „Pé tři sta čtyřicítky“.

Resumé bych viděl asi takové: Smartphone nebo tablet speciálně jen kvůli Wi-Fi ve fotoaparátu bych si nejspíš nekupoval. Když už jej ale máte – a nic neobvyklého to není, co si budeme nalhávat – udělá docela slušnou porci práce. Nic vás to nestojí, aplikace je free, a bonbónek v podobě sdílené GPS se počítá navíc, co říkáte?


Sdílej

37 komentáře

 1. Pořídil jsem právě D5300 a přítomnost wifi byl jeden z argumentů proč nejít do levnější 5200. ( potřebuju ji v podstatě ne jeden projekt, ne jako „hlavní foťák).
  A musím na rovinu napsat, že ta aplikace je jedno obrovské zklamání. Aplikace pouze v rozlišení na telefon, takže na iPadu vypadá příšerně. Ví už v Nikonu že existuje také „retina“ rozlišení? Ale budiž.
  Jenže „funkčnost“ aplikace pro focení to je snad výsměch. Není možnost upravit clonu, čas, nic…. Takže zatím palec dolu, promarněná šance. Nezbude než pořídit CamRanger. Možná by stálo za to poslat jeden do Nikonu, aby se podívali jak má vypadat aplikace( klidně placená !!!) pro komunikaci s přístrojem v 21 století.

  https://camranger.com

 2. Zdravím, po
  15 minutách testování mám podobný názor jako ED Jahelka.

  Mám dvě otázky,
  1) Pokud vyfotím fotku pomocí telefonu, zdá se, že výsledná fotka není v nastavené kvalitě, ale v nějáké defaultní? Je to tak?
  2) Dá se někde v aplikaci změnit složka pro ukládání fotek do telefonu? Rád bych, aby se to stahovalo přímo do složky v Dropboxu, ale v nastavení jsem nic takového nenašel :(

  JInak dobrý článek, díky za něj.

  VM

 3. Osobně se domnívám, že zařízení s OS Apple jsou v našich končinách v menšině, jelikož jsou výrazně dražší a nenabízí nic navíc než Windows nebo Android.

 4. Prosím vás podporuje to aj nahrávanie videa??? Ak nie tak je to len a len sklamanie a vyhodené peniaze.

 5. Ahoj, pořídil jsem si coolpix s9700 . V menu – nastavení wifi mi nejde zadat připojení k chyrému zařízení , ikdyž tato možnost tam je ale nezobrazuje se volitelně. předem díky za dobrou radu

 6. Ahoj, take jsem poridila nikon coolpix s9700 a nelze zvolit moznost pripojit k chytremu zarizeni. Pomuzete, prosim? Dekuji moc.

 7. Jednou za „zákeřností“ Wi-Fi je, že nefunguje/není dostupné pokud ve fotoaparátu nemáte paměťovou kartu. Nemůže toto být váš problém?

 8. Jen vlastní poznatek – (v reakci na dotaz Hany) – dříve než jsem nainstaloval do telefonu Wireless Mobile Utility z Google Play tak také nešlo zvolit možnost “ připojit k chytrému zařízení“ (na foťáku coolpix s9600 – takže podobný). Přesto mi i před tím jednou na fotoaparátu tato možnost naskočila a znovu již ne – nechápu a je to asi věc matoucí pro nového uživatele. Také přiložený návod k obsluze je v tomto směru prakticky nulový…… článek mne nasměroval a pomohl ( přístroje se našly – víc jsem zatím nezkoumal)

 9. Pořídil jsem si Nikon D5500 a doufal, že budu moci wifi používat ke stahování fotek do PC. Bohužel žádný program to neumí. Spojení s chytrým zařízením je spíš hračka pro děti….

 10. Možná by šlo vyzkoušet aplikaci třeba od Samsung. Tam to funguje spolehlivě a jdou odesílat fota i video. Do androidu jde video v celé i několika minutové relaci, do PC jen pulminutova 640×480.Fotky jdou tam i tam.
  Co je pro vás asi hlavní tak jde třeba v MT nebo tabletu nastavovat fotoaparát a fotka jde buď jen do foťáku a nebo i zároveň do MT. Zkoušel jsem to na vzdálenost asi 30m a šlo to v pohodě. Jde takto ovládat jen foto, video nelze. Dokonce lze foťák použít jako dětská chuvicka, kdy posloucháte hlavně zvuk a je tu možnost krátkého náhledu a lze si prisvitit červeným zaostřovacím světlem.
  Navrhuji to z důvodu že třeba aplikace od Samsungu pro spojení libovolného mobilu nebo tabletu s televizí Samsung funguje i u LG a Philipsu.
  K tomu propojení mobilu s foťákem je to: Samsung MobileLink a další Samsung Smart Camera App. Chuvicka je Samsung Home Monitor.
  Mám sice Nikon D3300 ale bez WiFi a tak nemohu vyzkoušet.
  Možná je k mání i nějaká jiná aplikace než píši já a bude třeba fungovat líp než od Nikonu.
  Můžete to vyzkoušet. V nejhorším to z mobilu vymažete.

 11. Uff, funguje to, ale skutečně by se slušelo, aby šlo na fotoaparátu ovládat nadálku více funkcí, takto je přínos oproti dálkové spoušti jen v náhledu, a to je slabé kafíčko…

 12. a rozhodně díky za článek, bez takto polopatého návodu bych byl bez šance.
  (telefon s androidem mám jenom půjčený, nerad nosím po kapsách něco, co se tváří, že je chytřejší než já… ;-)

 13. Pořídila jsem si CoolpixL840. Co se týče focení jsem amatér a technický typ asi taky úplně nejsem. Bez tohoto návodu bych asi jen horko těžko zjistila jak to funguje. Takže veliké díky! Ikdyž kvalita fota přes mobil není úplně ok, tak jsem ráda, že mi to nabízí možnost ihned po snímku sdílet s ostatními.

 14. Nezkousel nekdo ziskat gps data z mobilu pomoci pamet.karty s wifi? Mam Nikon D7000 (bez wifi) a mobil s gps. Pokud jsem uplne mimo, tak se omlouvam! Diky!!

 15. Bohužel toto funguje jen při tom když se fotky rovnou kopírují do mobilu. Nepodařilo se mi to pokud jsem měl připojený telefon se zapnutou aplikací s Nikon D750. Zkoušel jsem fotit přes aplikaci i jen spouští na foťáku, ale GPS souřadnice tam byly až po překopírování do mobilu. Když jsem fotky překopíroval rovnou do PC, tak tam GPS souřadnice nebyly.
  Není jiná jednodušší cesta jak doplnit rovnou do rawu gps souřadnice automaticky s tí, že GPS si vezme foťák z mobilu ?
  Děkuji za radu.

 16. Jaromír Friml: GPS data se „tahají“ z mobilu, je tedy logické, že se ke snímku uloží pouze „přes mobil“.

 17. A to důvod proč je aplikace nepoužitelná. Jednodušší je z mobilu vyexportovat GPS data a v PC podle času automaticky přiřadit, to umí dneska už každý lepší SW na úpravu fotek, i Capture-x od Nikonu.
  Děkuji za odpověď, přeji hezký den.
  J.F.

 18. Jaromír Friml: Při vší úctě k vám a vašemu názoru – obávám se, že tvůrci aplikace takto neuvažovali, jinak by tam funkci přiřazení GPS dat vůbec nedávali. A troufám si tvrdit, že to prostě ani jinak nejde…

 19. Zdravim..potrebuji poslat s7000 fotky do androidu..asi tu jsou same uzitecne rady ja se omlouvam ale me to proste napise nelze navazat spojeni..prosim co je spatne? Řadek zakazat wifi mi nesviti ani na nej nejde najet..dekuji

 20. Zdravím ať jsem zkoušel co jsem zkoušel nepodařilo se mi telefon k fotoaparátu připojit. Na fotoaparátu mi to napíše spojení navázáno ale v té aplikaci se mi to nepřipojí. Nevím proč. Poradí někdo ?

 21. Fotky z foťáku pomocí WiFi (bezdrátově) do Windows: Ve výbušném prostředí kabelem nelze – foťáky nemají ani zdířky.
  1) Je už něco na trhu? (Foťák s aplikací pro W10 nebo foťák s aplikací typu WiFi share)?
  2) Je už nějak možné z foťáku s WiFi dostat fotky z aparátu do PC aspoň přes internet (via Dropbox, http://FTP...) BEZ ANDROIDU nebo BEZ iPod, iPhone?

  Zatím jsem to dokázal jenom z kamery do Androidí placky (kterou jsem si kvůli tomu musel draze pořídit !) a z té přes internet do PC. To je fakt vopruz. 14.leden 2017.

 22. Možná si to představuji naivně:
  Přece by stačila aplikace pro foťák (update FW), kterou by šlo bezdrátově z PC s W10 spárovat a namapovat úložiště souborů fotek v kameře. Na to stačí jen 4 funkce: zobrazit, v prohlížeči označit, stáhnout, smazat.

 23. Ahojte priletia
  Vie mi niekto poradiť ohľadne WIFI a Nikon D750? Doteraz mi všetko fungovalo tak ako má. Teraz keď potrebujem fotiť cez mobil, tak sa mi na mobile nezobrazuje obraz s fotoaparátu. Fotiť sa dá , len nemám žiadny prenos na displej. Funguje aj prenos obrázkov do mobilu.

 24. Lacuška Ľ.: Já vím, že je to taková univerzální rada, ale přesto: Máte všechny aplikace v nejnovější verzi? Nemůže vám kolidovat nový operační systém se starší verzí aplikace?

 25. Tak problém je už vyriešený. Odinštaloval som a potom znova stiahol a nainštaloval v mobile program Nikon WMU a všetko funguje.

 26. Nikon D7200. Aplikaci v mobilu mám, jednou už přenos fotek fungoval a najednou nemůžu nastavit puštění WiFi ve foťáku. Nenabízí se a píše to,že “ tato možnost není při aktuálním nastavení nebo stavu fotoaparatu k dispozici“. Ale vůbec nevím, o jakém nastavení nebo stavu je řeč. Věděl by někdo? Děkuji

 27. Je možné používat tuto aplikaci pouze jako dálkovou spoušť, bez stahování fotografií do mobilu? Děkuji za odpověď.

 28. Doba pokročila a na trhu je prográmek AIRNEF, který komukuje s WINDOWS, bohužel v Angličtině. Nebyly by k mání nějaké informace?

 29. Tuto app používám, ale zásadní chyba je, že při exportu fotky tato nemá Exif!! Ve foťáku Exif je u každé fotky i s GPS a po exportu zmizí. Zůstává tuším jen rozměr a GPS a název foťáku. Žádná exp. data se ne přenesou!
  Jojo, kabel je kabel.

  Mirek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *