Opravdu se bez něj neobejdete? Aneb k čemu je dobrý výklopný blesk na DSLR?

Když letos přišel na svět toužebně očekávaný Nikon D500 coby nástupce legendární D300, mnoho lidí se podivilo, a pár jich bylo dokonce rozhořčeno, proč nemá nová vlajková loď DX zrcadlovek Nikonu výklopný blesk. Ano, je pravda, že dosud byly takto „ošizeny“ pouze nejvyšší modely Nikonu s jednociferným označením plus Nikon Df. Beru-li tedy v patrnosti jen dobu digitální, protože třeba můj miláček Nikon FM2 – a nejen on – také žádný blesk neměl. A také k čemu, že ano? Otázka tedy zní: Opravdu se bez něj neobejdete?

Jen pro pořádek – tento text nemá být obhajobou absence výklopného blesku u nového Nikonu D500. Jen se chci zamyslet nad jeho takříkajíc obecným smyslem. Protože jej sám – až na jednu výjimku – de facto nepoužívám. Vy ano?

Výklopný vs externí blesk
Na výklopný blesk u DSLR jsme si zvykli velmi rychle. Je to ale ten správný sluha?
Když světlo, tak pořádné

Začnu u výkonu. Výklopné blesky na digitálních zrcadlovkách mají směrné číslo někde mezi GN10–12. To znamená, že při použití obvyklého setového zoomu, kde pracujete zcela běžně se clonou F5,6, tato lucernička doblýskne na vzdálenost ani ne dvou metrů. Samozřejmě, můžete zvýšit ISO, ale i tak jde o mizivý výkon. Externí systémové blesky mají výkon minimálně třikrát větší, což mimo jiné umožňuje například nasvícení scény odrazem.

Reflektor vestavěného blesku je pevný, obvykle nastavený na vyzařovací úhel odpovídající ohnisku cca 28 mm. Fotíte-li s nastavenými delšími ohnisky, menší či větší část energie – v závislosti na použité ohniskové vzdálenosti – jde vniveč. Oproti tomu externí blesky (sice ne všechny, ale ty „lepší“ ano) mají zoomovací reflektor, který se automaticky přizpůsobuje použitému ohnisku – blesk zoomuje s objektivem a jeho výkon je tak nejen efektivně využitý, ale s prodlužujícím se ohniskem se ještě zvyšuje. S vyzařovacím úhlem blesku lze samozřejmě pracovat také manuálně a kreativně. Můžete například úmyslně nastavit úzký paprsek pro lokální nasvícení nějaké části scény, a podobně.

Výklopný vs externí blesk
Vyklopená hlava externího blesku, zde navíc s nasazeným difuzérem

A začíná přituhovat… Sice to opět není standardem, ale dobrý externí blesk by měl mít možnost vyklápění a otáčení reflektorové hlavy. To je možná nejdůležitější vychytávka, kvůli níž pevně dopředu fixovaný výklopný blesk téměř pozbývá smysl.

Asi to nemá cenu zdlouhavě komentovat – světlo vestavěného blesku je přímé, tvrdé, je to asi nejhorší možný druh nasvícení. Naopak s externím bleskem disponujícím otočnou a výklopnou hlavou můžete scénu nasvěcovat odrazem, abyste docílili rozptýleného měkkého a také částečně směrovaného světla. Odrážet lze od stropu, ode zdí, můžete využít nejrůznější pomůcky – v nejjednodušším případě třeba jen vestavěnou odraznou destičku v hlavě blesku. A když jí váš blesk není vybaven, přichází na řadu klasická pomůcka: vizitka připevněná gumičkou…

Blesk Nikon Speedlight SB-N5
Pomůcka v podobě vizitky připevněné gumičkou lze použít i u malých blesků pro Nikony 1
Ze sáněk ven

Tím se dostáváme k příslušenství blesků, coby důležitým součástem rozšiřujícím možnosti jejich využití. Pominu-li nejrůznější „samodomo“ pomůcky, pak je tvrdé světlo vestavěného blesku možné trochu změkčit některou z rozptylných destiček produkovaných „třetími“ výrobci. Zde možnosti příslušenství výklopných blesků začínají, ale zároveň i končí.

Externí blesky mají naopak nějaké příslušenství už v základní výbavě, a kromě toho opět existuje spousta výrobců, v jejichž portfoliu naleznete celou řadu více či méně užitečných doplňků. Byla-li řeč o „ohýbání“ světla, pak výbornou pomůckou blesků Nikon Speedlight vyšší řady je difuzní rozptylka. Tento „kyblíček“ z mléčného plastu představuje jakýsi cestovní softbox, samozřejmě s velkými uvozovkami, nicméně funguje výborně.

Pak tu máme barevné filtry pro focení v žárovkovém či zářivkovém osvětlení. Se zářivkami je vhledem k jejich takříkajíc rozmanité teplotě sice trochu problém, ovšem v žárovkovém světle – nebo třeba také u ohně či při svíčkách – fungují filtry skvěle. Pokud jste se k jejich používání ještě nepřemluvili, doporučuji to vyzkoušet, jistě budete mile překvapeni.

Obyčejný stativ za pár korun postačí. Hlavně natočit blesk čidlem k reflektoru ovládacího stroje
Stativový závit na spodní straně stojánku na externí blesk jej umožňuje postavit na běžný stativ

Důležitým příslušenstvím externích blesků je stojánek, opatřený na spodní straně stativovým závitem. Jde o jednoduchou pomůcku, která vám umožní umístit blesk mimo sáňky fotoaparátu a poté jej ovládat dálkově.

Kreativně a na dálku

Externí blesky jsou vybaveny také spoustou funkcí, které jejich vestavěné náhražky postrádají. Namátkou uvádím například režim stroboskopu nebo velmi užitečnou funkci hi-speed synchro čili možnost práce s bleskem při kratších časech než je čas synchronizační. Více o tom najdete v tomto článku.

Důležitou funkcí je také CLS (Creative Lighting System) čili bezdrátové dálkové ovládání „blesku bleskem“. (Starší článek o této funkci najdete zde.) Externí blesky mohou pracovat jak v režimu řídící jednotky, tak i v módu ovládaného blesku. Vestavěné blesky mohou externí přístroje pochopitelně pouze ovládat. Je ale třeba vědět, že tato funkce je podporovaná jen u některých digitálních zrcadlovek Nikonu. Z moderních strojů jsou to pouze modely „od D7000 výš“, CLS ale uměly také například modely D70 až D90, a jestli mě paměť neklame, tak i Nikony D200 a D300.

Výklopný vs externí blesk
Ukázka nastavení CLS ve fotoaparátu
Malý užitek by se našel

Jestliže jsem v úvodu psal o jedné výjimce, kdy vestavěný blesk využívám, pak je to právě a pouze pro CLS. I když… lhal bych. Vestavěnou lucerničkou můžete klidně také třeba odpalovat studiové či jakékoliv jiné blesky opatřené optickým čidlem. V tomto případě jde ale jen o prosté dálkové spouštění bez možnosti nastavovat výkon apod., jako při CLS.

Jak jste na tom vy? Fotíte s vestavěným bleskem, nebo byste se bez něj obešli? Napište nám do komentářů pod článkem, budeme rádi za každý váš názor.

Nevíte si rady s používáním systémového blesku? Choďte do Nikon školy…

Celodenní workshopy Ovládání systémových blesků – základy jsou pořádané v Praze a v Brně, ale také na Slovensku v Banské Bystrici, Kežmarku, Košicích a Trenčíně. Podrobné informace najdete na webu Nikon školy.

A protože budou postupně přibývat nové workshopy a termíny kurzů, doporučujeme vám, abyste se na Nikon škole přihlásili k odběru e-mailového newsletteru a zároveň sledovali aktivity této vzdělávací instituce Nikonu na Facebooku.


Sdílej

9 komentáře

 1. Dovolím si uvést svůj názor na věc. Zdůrazňuji že jde o můj subjektivní názor. Velmi jste mi připomněl video dvou našich fotoguru, vyprávějících právě o blescích, kde popisovali vlastnosti blesků a o jedné z nich se vyjádřili (stroboskop) v tom smyslu, že je to taková inženýrská vymyšlenost a protože oni ji ještě nepoužili, je to vlastně nanic – vyprávím velmi volně, omlouvám se. A tedy dle mých zkušeností mýlí se tito dva a mýlíte se také vy. Zkusím být velmi stručný a pouze naznačím – CLS je jasný. Dále – než žádný blesk je dobrý alespoň tento vestavěný. Dále – je velmi dobrá kombinace tohoto vestavěného blesku a externího. Dále – častokráte fotografuji ve velmi stísněných prostorech a jsem rád, když tam strčím foťák s rybím okem a interním bleskem. Stane se zázrak a mám fotku. Je bídná, ale je!!! Atd. Podobně funkci stroboskopu u blesku používám velmi, velmi často. Obecně bych to popsal takto – když já něco nepoužívám, neznamená to, že je to na nic, jiní to možná dokáží použít mnohem efektivněji! Ale děkuji za článek, pište dál :-). M. Zelenka

 2. Pokud mě na D750 (přechod z Canonu odbočkou přes Fuji) něco štve, tak to, že interní blesk nejde zakázat. Jsem rád, že tam je, to jo, ale občas zavadím o spouštěcí tlačítko a foťák bohužel neumí poznat, když je nasazený blesk, který je vypnutý, nebo když je je nasazený radiový odpalovač studiových blesků.

 3. Tak trošku asi souhlasím. Ten malinký blesk krásně odpaluje, tedy v manuálním režimu bez předblesku, samozřejmě. Na mém krásném stroji D5100 má jeho vyklápění drobnou vadu. Pokud mám v sáňkách zasunutý jiný blesk a omylem zavadím o tlačítko vyklápění, případně neuváženě za tmy přepnu na automatický režim foťáku, blesk vyskočí jako čertík a zarazí se o přidaný blesk. Jenže nejde zpět zaklapnout, protože se ještě úplně neotevřel. Takže následuje sundání blesku ze sáněk, zaklapnutí a tak dále. Z toho jsem občas na prášky :-)

 4. Používám občas spolu s difuzerem do sáněk zejména na kratší vzdálenosti v menších prostorách.

 5. Na vestavěný blesk nedám dopustit. Pro odpalování geniální. A jako záchrana ve tmě nebo v protisvětle se taky jednou za čas šikne. Těší mne, že D700 i 750 ho mají.
  Spíš by mne zajímalo, jaký je důvod a přínos jeho absence – je přístroj odolnější? Je v tom prostoru nějaký lepší hranol pro hledáček? Nebo je to jen lákadlo „čím míň blesků, tím víc profi“?

 6. Nejlepsi fotak je ten, ktery mate u sebe… S bleskem to nejspis plati stejne. Z financniho hlediska a CLS je to pak rozdil zanedbatelnych 7000-8000kc za SB-700 nebo SU-800. Ferove by pak bylo kdyby D500 dokazala kontrolovat SB5000 bez jakychkoli dalsich doplnku.

  Na obranu Nikonu je treba rict, ze je otazka kolik fotografu vubec pouziva CLS, off-shoe blesky atd.

 7. Som dlhorocnym uzivatelom Nikonu a jednou z funkcii, ktore beriem ako konkurencnu vyhodu, je prepracovany system CLS. Blesk pouzivam casto, aj vtedy ked sa to inym zda cudne. Pocitam sa medzi „Strobistov“, teda tych ktori pouzivaju blesky pre kreativnejsie nasvietenie skor nez kvoli nedostatku svetla. Konkretne bleskom Nikon a CLS som sa venoval v niekolkatich clankoch na ephoto.sk.
  Vstavany blesk som asi nikdy nepouzil ako blesk. Pouzivam ho ako riadiacu jednotku pre odpalovanie mojich bleskov SB-700. Rezim commander mode mam trvale nastaveny. Staci ak vyklopim blesk, na SB-700 prepmnem na Remote a hned mozem pracovat, bez akehokolvek nastavovania. Uz le to, ze vtedy mozem drzat blesk v natiahnutej ruke a fotit s nim do strany, vyrazne meni sposob nasvietenia.
  Absencia vsatavaneho blesku s funkciou Commander sada obist. Stoji to peniaze a je to menej pohodlne. Chapem ale, ze velky hladacik na D500 blesku zobral miesto.

 8. No, tak za mne – krásně to vyjádřil předchozí kolega: nejlepší blesk je ten, který mám u sebe. A vestavěný blesk je někdy doslova poklad. Naposledy mi zachránil zdar akce, kdy jsem používal dva slave blesky řízené SU800. A nezkontroloval jsem si stav baterie na řídící jednotce (od té doby mám přibalenu jednu automaticky v zásobě) a bylo po řízení blesků pěkně v polovině akce.
  Jistě mi uvěříte mé ulehčení, když jsem mohl nastavit režim CLS na D300 a s výklopným bleskem jsem mohl pokračovat ve focení. Okolo si toho nikdo ani nevšiml a já se zapotil až…

  Takže – vestavěný blesk vnímám velmi pozitivně (nic netahám navíc, nestarám se o napájení, prostě tam je). A ostré přímé světlo? Stačí přeci před výbojku podržet kus paíru a je vystaráno – pro jednu, či dvě fotky tato improvizace stačí.

  Rozhodnutí o absenci výklopného blesku na D500 vnímám jako:
  – snahu a profesionalizaci přístroje
  – možnou přípravu na další vylepšení pro D501 či co to pak bude…

  přeji pěkné světlo všem a zábleskové zejména.

  Vladimír

 9. Vestavěný blesk používám, většinou omezuji jeho výkon, podle toho co fotím, většinou potřebuji jenom trochu pomoc se světlem. Dále ho používám k řízení odpalu dalších blesků. Nejvíc ho používám na D5100. Na D600 už méně. Vestavěný blesk považuji za užitečnou součást zrcadlovky. S bleskem se dá pracovat, tak jako s ostatním světlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *