Speedlight SB-700 nebo SB-910? Vyberte si výkonný externí blesk

Tento týden bude na Nikonblogu takříkajíc bleskový. Ne, že bychom články brali hopem, to náměty se budou týkat blesků. Dnes přinášíme srovnání dvou nejlepších blesků Nikonu – modelů Speedlight SB-700 a SB-910. Mám-li vás nechat trochu nakouknout do pozadí tvorby článků, pak mohu prozradit, že původně zde byla plánovaná recenze nejvýkonnější devět set desítky. Při tvorbě koncepce a přípravě tohoto článku jsem však zjistil, že se velmi mnoho potencionálních uživatelů zajímá o rozdíl mezi SB-910 a SB-700. Tedy mezi nejlepším, nejvýkonnějším, ale také nejdražším externím bleskem Nikonu a o stupeň méně vybaveným, ne tak výkonným, ale citelně levnějším modelem. Mnoho odpovědí na podobné srovnání jsem nenašel, takže jsem se do něj pustil sám místo původně zamýšlené recenze SB-910.

Abych ale nezapomněl – bleskové pokračování pak bude tento týden ve čtvrtek, kdy přineseme podrobný materiál o bezdrátovém odpalování externích blesků Nikonu, tedy známém systému CLS (Creative Lighting System).

Ke srovnání systémových blesků Nikon Speedlight SB-700 a SB-910 mi dovolte ještě malou poznámku. Článek má dvě kapitoly – Komentované srovnání a Tabulkové srovnání. Jinak řečeno: Vy, kteří z jakéhokoliv důvodu nechcete číst delší komentované srovnání obou blesků, nepřijdete zkrátka – rozdíly najdete v přehledné tabulce ve druhé kapitole. Pojďme na to!

Komentované srovnání

Začněme z vnějšku, od fyzického provedení. Speedlight SB-700 je menší a lehčí – to je logické, protože má také menší výkon, hlava blesku nemá takový rozsah vyzařovacích úhlů jako u SB-910 apod. Exaktně pak jde o rozměry 71 × 126 × 104,5 mm (š × v × h) vůči 78,5 × 145 × 113 milimetrům SB-910. Váhově je SB-700 o 60 gramů lehčí než SB-910 (360 vs 510 gramů vč. baterií).

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Černý a taky černý

Nyní si oba blesky pozorně prohlédneme ze všech stran. Přední pohled – pomineme-li rozměrové a designové rozdíly, ukazuje u většího modelu navíc dva prvky – dole gumovou záslepku pro kabel externího napájení pomocí batterypacku Nikon SD-9, v levém spodním „rohu“ blesku pak ještě objevíte čidlo pro automatický provozní režim.

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Možnost napájení vysokokapacitním externím zdrojem ani automatický zábleskový režim s vlastním čidlem Speedlight SB-700 nemá, tudíž z toho plynou zmíněné konstrukční rozdíly na přední stěně.

Otočme nyní blesky o 180 stupňů. Zřetelně je zde vidět odlišné provedení ovládacích prvků a rozdílné velikosti displejů. SB-700 má více ovladačů přímého přístupu k funkcím, čímž myslím dva přepínače po stranách displeje. Osobně si však nemyslím, že by šlo o strategickou výhodu. Jak často třeba měníte provozní režim blesku z TTL na manuál? Pozor ale, tento přepínač má svoji poměrně důležitou funkci u bezdrátového ovládání blesků – viz dále v tomto článku.

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

U pohledu zezadu je ale dobré si všimnout shodného rychloupínacího provedení aretace upevnění v sáňkách pomocí páčky a také faktu, že oba blesky mají kovovou patku.

U zadního pohledu ale ještě moment zůstaneme – přesuneme se od patky na protější konec – k reflektorům. Naznačené úhly vyklápění ukazují, že oba blesky mají shodné možnosti: 45, 60, 75 a 90 stupňů nahoru. Otáčení zde vidět není, nicméně prozradím, že je opět shodné – o 180 stupňů vlevo i vpravo. Jinak řečeno, oběma blesky obsáhnete celý kruh. To je důležitá informace, protože zrovna otáčení hlavy u velmi mnoha modelů bývá pouze v rozsahu 270°.

Bok po boku

Vnější prohlídka je pomalu u konce, chybí už jen boční pohledy. Speedlight SB-700 nemá na levé straně zhola nic, výkonnější model je na tom o maličko lépe. Pod gumovou krytkou zde najdete synchronizační kontakt, tzv. X-kontakt nebo PC-kontakt pro možnost kabelového „neinteligentního“ propojení s dalšími blesky (třeba i studiovými).

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Ne že by obyčejný synchronizační kontakt byl strategicky důležitým prvkem, je třeba ale dodat, že občas se hodí náramně – zvláště pokud se vám doma válí starší nevyužitý blesk, jenž by se mohl zapojit do světelného parku právě pomocí klasického káblíku.

Protější bok pak už nenabízí vůbec žádné zvláštní rozdíly. Oba blesky zde mají dvířka s pojistným „čudlíkem“ pro vložení baterií, najdete zde také nenápadná čidla bezdrátového ovládání – u SB-700 nahoře, u SB-910 dole.

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Jeden rozdíl se ale přece jenom ještě najde. Vyklopíte-li bleskové hlavy obou modelů nahoru, spatříte u horní hrany mikrospínače a čidla pro indikaci nasazení difúzního nástavce a barevných filtrů. Zatímco Speedlight SB-700 má vše řešeno pomocí tří mikrospínačů, vyšší model kombinuje mikrospínače s optickými čidly.

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Přiložte pod kotel

Design a konstrukci bychom tedy měli za sebou, pojďme se teď podívat na základní výkonnostní charakteristiky. Slabší Nikon Speedlight SB-700 má směrné číslo GN30, silnější SB-910 GN40 (při ohnisku 50 mm a ISO 100). Pokud vám rozdíl směrného čísla v hodnotě 10 nic neříká, pak byste měli vědět, že je to 10 metrů vs 7,5 metrů. Tedy při 50mm ohnisku (FX formátu) a cloně F4. Jiné příklady jistě spočítáte sami.

Z předchozího textu už víme, že zábleskové hlavy jdou v širokém rozsahu úhlů polohovat, nebavili jsme se však ještě o vyzařovacích úhlech motoricky zoomovaných hlav blesků SB-700 a SB-910.

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Než se dostaneme ke konkrétním číslům, je třeba uvést, že oba blesky umožňují z pohledu vyzařovacích úhlů reflektoru pracovat jednak v módu FX, tedy fullframe, pak DX – s akceptací crop faktoru a konečně v automatickém režimu, kdy blesk sám pozná nasazený objektiv.

Speedlight SB-700 má v režimu FX rozsah zoomu 24–120 mm v osmi krocích (24, 28, 35, 50, 70, 85, 105 a 120 mm), v DX módu pak deset kroků v rozsahu 16–85 mm (16, 17, 18, 20, 24, 28, 35, 50, 70 a 85 mm). Při vysunutí vestavěné širokoúhlé rozptylky se pak dostáváte v FX na 14mm ohnisko, v DX na 10mm ekvivalent.

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Vyšší model SB-910 nabízí větší rozsah zoomu motorické hlavy. V FX režimu je to 24–200 mm v jedenácti krocích (24, 28, 35, 50, 70, 85, 105, 120, 135, 180 a 200 mm), v DX módu 16–200 mm v 15 krocích (16, 17, 18, 20, 24, 28, 35, 50, 70, 85, 105, 120, 135, 180 a 200 mm). Vysunete-li širokoúhlou rozptylku, dostanete se na 17 mm (FX), respektive 11 mm (DX).

Aby ale možnosti zábleskové hlavy (hlav) nebyly omezeny jen na dva režimy plus rozptylka, máte u obou fotoaparátů k dispozici navíc ještě funkci Rozložení osvětlení.

Funkce Rozložení osvětlení se na Speedlightu SB-700 nastavuje posuvným přepínačem na pravém boku displeje. U SB-910 musíte do menu, resp. je k tomu vyhrazené tlačítko při volbě vyzařovacího úhlu zábleskové hlavy
Funkce Rozložení osvětlení se na Speedlightu SB-700 nastavuje posuvným přepínačem na pravém boku displeje. U SB-910 musíte do menu, resp. je k tomu vyhrazené tlačítko při volbě vyzařovacího úhlu zábleskové hlavy

Jde o zajímavou funkci, která má tři polohy. Normální netřeba komentovat, pak je zde ale možnost rozšířeného vyzařovacího úhlu – tu využijete například při širokoúhlých záběrech v interiéru, abyste eliminovali vinětaci vzniklou úbytkem osvětlení v rozích záběru. Opačná volba – zúžení světelného „kuželu“ je určena třeba pro portréty a jiné snímky, u kterých je třeba soustředit pozornost na hlavní objekt nacházející se ve středu obrazového pole.

Nikon Speedlight SB-700 vs SB-910

Ještě jedna funkce blesků se ale týká vyzařovacího úhlu – pomocný AF reflektorek – ukrytý pod červeným „plexisklem“ (ne, opravdu to není infra…). Oba blesky nabízejí stejnou účinnost – až do deseti metrů (při ohnisku 50 mm a cloně F1,8), rozdílný je aktivní úhel. Speedlight SB-700 „obslouží“ ohniska 24–135 mm, model SB-910 pak navíc disponuje širším záběrem 17–135 mm.

Funkce všech funkcí

V úvodu u popisu rozdílů konstrukce už zaznělo, že „Sedmistovce“ chybí automatický režim s vlastním čidlem, nyní nastává čas, si o pracovních módech říci více – úvodní informace totiž nebyla úplná.

Oba blesky samozřejmě zvládají i-TTL režim, včetně možnosti aktivovat monitorovací předblesky a pracovat v módu vyváženého vyjasňovacího blesku (TTL BL). Shodně se chovají také v manuálním nastavení a v režimu manuálu s prioritou vzdálenosti (GN). Zde nabídka menšího modelu končí a SB-910 k ní navíc přidává onen mód automatický, resp. prioritu clony (A) a pak ještě režim stroboskopu (RPT).

Jak Speedlight SB-700, tak i SB-910 podporují práci v bezdrátovém režimu, kdy mohou být jak ovládající (Master), tak i vzdálené (Remote). I zde ale najdete rozdíly.

U obou blesků se bezdrátový režim zapíná shodně páčkou hlavního vypínače
U obou blesků se bezdrátový režim zapíná shodně páčkou hlavního vypínače

Ty se týkají režimu Master, tedy pracovního módu, kdy blesk řídí ostatní zařízení. První rozdíl je v počtu ovládaných skupin – SB-910 umožňuje nezávisle řídit až tři skupiny blesků, menší model o jednu skupinu méně. Řeknete-li si, že s tím by se dalo žít, pak horší to bude s druhou odlišností. Zatímco „Devět set desítka“ umožňuje jednotlivým skupinám nezávisle na sobě nastavovat pracovní režimy (TTL, A, M) s příslušnými hodnotami či korekcemi, model SB-700 vyžaduje u všech skupin, včetně Master blesku, shodný mód. To je právě daň z mechanického přepínače na levém boku vedle displeje – už jsem o tom psal v úvodu. Jinak i SB-700 dokáže nezávisle korigovat (případně je vypnout úplně) jednotlivé skupiny podřízených blesků.

Buďme přáteli

Pomalu se dostáváme k závěru, takže nezbývá, než v krátkosti vyjmenovat další funkce, které mají oba blesky shodné. Počítat můžete s vysokorychlostní synchronizací FP (pokud ji podporuje fotoaparát), synchronizací na druhou lamelu závěrky, blokování zábleskové expozice, korekci ±3 EV, redukci červených očí…

K oběma bleskům v základním balení dostanete měkké pouzdro, v němž se kromě samotného fleše nachází také difuzní rozptylka a dva barevné filtry – oranžový typu TN, tedy filtr pro fotografování s bleskem v žárovkovém světle a zelený FL pro „průměrné“ zářivky. A abych nezapomněl, ještě má také každý z blesků svůj stojánek pro případ, že jej zapojíte do bezdrátové (nebo i zadrátované) sestavy s dalšími kompatibilními blesky.

A konečně ceny? Doporučená maloobchodní cena modelu Speedlight SB-700 je 7 590 Kč, vyšší typ SB-910 je o téměř čtyři tisíce dražší, stojí tedy 11 390 Kč.

Srovnávací tabulka

 
Nikon
SPEEDLIGHT SB-700
Nikon
SPEEDLIGHT SB-910
směrné číslo (při ohnisku 50 mm a ISO 100)GN30GN40
zoomovací hlava (FX)24–120 mm (24, 28, 35, 50, 70, 85, 105 a 120 mm)24–200 mm (24, 28, 35, 50, 70, 85, 105, 120, 135, 180 a 200 mm)
zoomovací hlava (DX)16–85 mm (16, 17, 18, 20, 24, 28, 35, 50, 70 a 85 mm)16–200 mm (16, 17, 18, 20, 24, 28, 35, 50, 70, 85, 105, 120, 135, 180 a 200 mm)
vestavěná širokoúhlá rozptylkaano, ekvivalent 14/10 mm (FX/DX)ano, ekvivalent 17/11 mm (FX/DX)
vestavěná odrazná destičkaanoano
vyklápění hlavy45, 60, 75 a 90 °45, 60, 75 a 90 °
otáčení hlavy±180 °±180 °
zábleskové režimyiTTL, manuál (M), manuál s prioritou vzdálenosti (GN), bezdrátový režim Remote/Slave a Master (pro dvě skupiny)iTTL, manuál (M), manuál s prioritou vzdálenosti (GN), automatika s vlastním čidlem s prioritou clony (A), stroboskop (RPT), bezdrátový režim Remote/Slave a Master (pro tři skupiny)
další funkcevysokorychlostní synchronizace FP, synchronizace s dlouhými časy, synchronizace na druhou lamelu závěrky, blokování zábleskové expozice, korekce bleskové expozice ±3 EV, redukce červených očívysokorychlostní synchronizace FP, synchronizace s dlouhými časy, synchronizace na druhou lamelu závěrky, blokování zábleskové expozice, korekce bleskové expozice ±3 EV, redukce červených očí
napájení4 × AA baterie nebo akumulátory4 × AA baterie nebo akumulátory, batterypack Nikon SD-9
rozměry (š × v × h)71 × 126 × 104,5 mm78,5 × 145 × 113 mm
hmotnost (bez baterií/s bateriemi)360/450 g420/510 g
standardní příslušenstvístojánek pro blesk AS-22, difúzní nástavec Nikon SW-14H, filtr pro žárovkové světlo SZ-3TN, filtr pro zářivkové světlo SZ-3FL, měkké pouzdro SS-700stojánek pro blesk AS-21, difúzní nástavec Nikon SW-13H, filtr pro zářivkové světlo SZ-2FL, filtr pro žárovkové světlo SZ-2TN, měkké pouzdro SS-910

Sdílej

11 komentáře

 1. Dekuji za porovnání sám vlastním SB-700 a jak jsem zjistil tak přiložený filtr na žárovkové světlo se dá využít i na umělecké fotografie :)

 2. Nepřicházíš celkem o nic. Zde u 910 byla hlavně napravena chyba s přehříváním, jinak je téměř vše stejné. Takže jde vlastně jen o to vyřešení problému s přehříváním.

 3. Tak jsem cerstvym majitelem SB-700 a hned mam prvni vyhradu – JAK zapinate mody remote a master/slave? Ja proste nevim, jak tim miniaturnim bazmekem (vypinacem) tocit tak, abych si nevykloubil 4 prsty? :(( To je tak mrnavy, ze kdyz to tlacitko prstem stisknu, nemam jak se dostat k te utopene pacce :(( To vymyslel cinan, ktery ma prsty jak sirky?

 4. To poplis:

  SB-800 má vyšší směrové číslo (je výkonější) – 58 (ISO100/105mm). Oproti SB-900(910) končí možnost „zoomování“ blesku na 24mm (24-105), 900-910 je 17-200mm a směrové číslo je 34 (ISO 100, m), 48 (ISO 200, m).
  Bez toho se dá žít, takže já mám dvě výkonější SB-800 :-)

 5. Dobrý den, můžete mi prosím poradit jaký je rozdíl mezi SB-700 a SB-800? Který je novější a proč se už SB-800 u obchodníku neobjevuje a není tak v nabídce i většiny prodejců na internetu? Velice děkuji za rady :)

 6. Lucie: SB-800 se už pár let nevyrábí – proto jej také nenajdete v obchodech ani na internetu. Nicméně je to výborný blesk, lze jej označit za předchůdce SB-900/910, a pokud na něj narazíte třeba v bazaru, je rozhodně dobré zbystřit pozornost :)

 7. Který blesk si mám koupit k Nikonu D7000 s nejčastěji užívaným obj. 16 – 85 mm pro fotografování ve velkých uzavřených prostorách? Model SB-700 nebo SB-910 ??
  Díky za užitečnou radu. Karel 39

 8. Dobrý den mám blesk sb 910 a fotoaparát Nikon 5100 ale při fotografování s nasazeným bleskem se mi otvírá i blesk na fotoaparátu na blesku mám zvolené TTL nevím zda mám nastaveno vše v pořádku děkuji Ladislav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *