Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR

Na to, že je drtivá většina fotoaparátů vybavena automatickým zaostřováním, jsme si zvykli už před desítkami let – první přístroje s autofokusem se objevily na trhu někdy v 70. až 80. letech minulého století. Člověk by si tak řekl, že technologie automatického ostření již musí být naprosto dokonalá. Ano, v současné době jde o velmi propracovanou, do nejmenších detailů „vychytanou“ funkci, ale… zejména u aparátů s výměnnými objektivy čili u digitálních zrcadlovek, občas uživatele pozlobí.

Hlavně na sociálních sítích relativně často rezonuje problematika takzvaného front- nebo back focusu, tedy situací, kdy přístroj zaostřuje před nebo za požadovaný bod ostrosti. Kdybych měl uvést vlastní zkušenost, pak nevím, jestli jsem měl štěstí, nicméně za celou dobu, co fotím nejrůznějšími zrcadlovkami Nikon – a nejrůznějšími objektivy Nikkor –, jsem na tento problém narazil pouze jednou jedinkrát. Nechci dělat Nikonu advokáta, ale ze zkušeností vím, že problém front- a back focusu se vyskytuje mnohem více u objektivů výrobců „třetích stran“, nežli byste jej našli u originálních Nikkorů.

Problém objektivu, nikoliv těla

Než se pustím do návodu jak seřídit drobnou odchylku automatického ostření, musím uvést důležitou informaci. Tato funkce neslouží ke kalibraci celého AF systému. Jinak řečeno: Pokud vaše zrcadlovka nepřesně ostří se všemi objektivy, které na ni nasadíte, jde o chybu těla, kterou je třeba řešit opravou v autorizovaném servisu Nikon. Funkci jemného doladění AF proto využijte v tom případě, kdy problém nastává pouze při použití některého objektivu, ale u ostatních skel autofokus pracuje bez problémů.

Jen některé modely DSLR

Funkce Jemné doladění AF (u starších modelů s anglickým menu AF fine tune) bohužel není dostupná u všech zrcadlovek Nikonu. U DX modelů ji najdete u Nikonu D7000 a novějších nástupcích, plus také v menu dnes již letité D300 nebo D300s.
Fullframové FX modely Nikonu pak tuto funkci mají od doby Nikou D3 úplně všechny.

A ještě něco… Doufám, že se tím nikoho nedotknu, ale před tím, než začnete „štelovat“ nastavení, se ujistěte, že jde opravdu o technický problém a není to takzvaně rukama čili nesprávným ovládáním fotoaparátu. Zvláště při fotografování se světelnými objektivy, kdy je hloubka ostrosti velmi malá, totiž značně záleží na technice ostření. Může se tak snadno stát, že se chyba fotografa zamění za špatné nastavení přístroje, respektive objektivu.

Měřítko a třeba knihu

Nuže dobře, jste-li si jisti, že na vině je objektiv, jde se sjednat nápravu. Co budete k seřízení AF potřebovat? Středně velkou místnost s dostatečným osvětlením, pevný stativ, milimetrové měřítko a pár dalších pomůcek, které najdete v každé domácnosti.

Jako měřítko můžete využít například běžné neprůhledné pravítko, případně lze stáhnout z internetu některý ze „speciálních“ testchartů. Stačí zadat do vyhledávače například pojem „focus test chart“. Měřítko poté vytisknete na běžné laserové tiskárně a nalepíte na pevnou podložku.

Takže jdeme stavět testovací scénu. Ta se skládá ze „zaostřovacího obrazce“, kterým může být třeba kniha se silnější pevnou vazbou a kontrastním motivem na obálce, plus z onoho měřítka, nakloněného v úhlu cca 45 stupňů – viz schéma.

Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR

Pozor, jak vidíte na ilustraci, ona kniha musí být umístěná kolmo na obrazovou osu fotoaparátu a na ni je také potřeba nechat zaostřit autofokus (na obrázku zvýrazněné písmeno C). Pokud jste někde narazili na návod, který doporučuje ostřit bez této zaostřovací pomůcky přímo na skloněné měřítko, věřte tomu, že jde o nesprávný postup. Budete-li totiž nutit autofokus zaostřovat na šikmou plochu, velmi snadno se vám může stát, že jej donutíte „vyrobit falešný front- nebo back focus“ a výsledky vašeho snažení budou jen kontraproduktivní.

Ještě pár technických poznámek: Nikon doporučuje při tomto testu zvolit co nejdelší ostřicí vzdálenost jakou vám podmínky dovolí – čili testovací sestavu umístit na jeden konec místnosti, fotoaparát na stativu na druhý. Předpokládá se samozřejmě, že seřizování neprovádíte v letištním hangáru, ale v běžných prostorách, třeba doma v bytě. Pokud ale „ladíte“ například portrétní ohnisko, testujte na vzdálenost, na jako obvykle fotíte portréty. Snažte se zkrátka – pokud je to možné – obecně přizpůsobit tento test reálným podmínkám.

V místnosti by také měl být dostatek světla (testovací sestavu umisťujte například k oknu), aby při fotografování nevycházely dlouhé časy, které by mohly způsobit pohybovou neostrost i při umístění fotoaparátu na stativu, což platí zejména při testování teleobjektivů.

Některé návody radí fotit s plně odcloněným objektivem, my říkáme zaclonit o jeden dílek pro zlepšení přenosu kontrastu. Pouze u širokoúhlých objektivů raději necloňte vůbec, aby výsledky testů nezkreslovala příliš velká hloubka ostrosti. Fotografovat je samozřejmě třeba v režimu clonové priority (A) nebo v plném manuálu, expozici provádět ideálně dálkovou spouští, případně pomocí samospouště. Oboje pak s využitím předsklopení zrcátka. Při tomto testu používejte ostření typu AF-S s uživatelsky vybraným bodem.

Interpretace výsledků a doladění AF

Jakmile vyfotíte první snímek, stáhněte fotografii do počítače. Pozor, nehýbejte se stativem! Buďto tedy opatrně vyjměte ze zrcadlovky paměťovou kartu nebo připojte kabelem notebook – pokud váš objektiv skutečně potřebuje seřízení AF, budete totiž ještě fotit dál. Snímek si prohlédněte ve 100% zvětšení a vyhodnoťte. Výsledek testu lze v nouzovém případě posoudit i přímo na displeji fotoaparátu, v počítači je to nicméně přesnější. Na následujících detailech vidíte tři možnosti, které mohou nastat.

Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR
Vlevo správná funkce AF, uprostřed front focus – zaostřování před ostřicí rovinu, vpravo opak, back focus – ostření za požadovanou rovinu ostrosti (ostré oblasti jsou pro ilustraci zesvětleny v počítači)

Jestliže vám vyšlo, že objektiv ostří správně (ano, může se to stát – viz výše o chybách fotografa), test pro jistotu zopakujte. Bude-li se výsledek opakovat, shoďte kámen ze srdce a utíkejte fotit svoje oblíbené náměty.

V opačném případě ve fotoaparátu zvolte v Menu nastavení položku Jemné doladění AF, podle výsledku prvního testu buďto do plusu nebo do minusu asi o tři dílky posuňte parametr Uložená hodnota. Kdy se tato hodnota nastavuje ke kladným číslům a kdy k záporným? Pokud první test vykázal front focus – zaostřil více dopředu, volte plusová čísla. Jestliže tomu bylo obráceně, nastavte minusové hodnoty. A test opakujte.

Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR

Než dosáhnete přesného vyladění autofokusu, budete muset tento test opakovat pravděpodobně vícekrát. Nicméně výsledek se zcela jistě dostaví. Pak ale následuje otázka zvídavého čtenáře: „Co když budu chtít vyměnit objektiv za jiný, který mi ostřil dobře i bez korekce – to se mi u něj autofokus ‚rozhasí‘, ne?“ Nemusíte mít obavy, nic se nerozhasí. Elektronika fotoaparátu si totiž „pamatuje“ jen konkrétní optiku, u které jste činili úpravy, a u objektivů, které nemá uložené, žádný posun ostření nenastavuje. Vůbec tedy není nutné po každé výměně objektivu hodnotu Jemné doladění AF pracně přenastavovat, vaše zrcadlovka to zařídí sama automaticky. Mimochodem, firmware DSLR Nikon takto umožňuje uložit korekce až dvanácti objektivů, takže i kdybyste vlastnili více problematických kousků, kapacitu paměti nejspíš nikdy nepřekročíte.


Sdílej

19 komentáře

 1. Zajímavý článek, možná by bylo dobré napsat, že ne všechny Nikony mají v nabídce funkci Jemné doladění AF.

 2. Hezký den všem,
  problematika ostření je určitě velmi zajímavá a sám jsem si pokládal otázku jako autor na začátku. Myslel jsem si, že AF-S systém musí být dokonalý, a to zejména u novějších či dražších foťáků. Fotím aktivně již několik dlouhých let a za tu dobu jsem vlastnil několik fotoaparátů. Když mě u světelnějších objektivů začal zlobit autofocus u D40, usoudil jsem, že je to low-end fotoaparát a rozhodl se, že pořídím D300, která již AF tunning měla. K mému zjištění jsem bohužel zjistil, že problémy s autofocusem, které měla D40, měla i D300, a to u všech objektivů. (35mm 1,8G, 50mm f1,8D, 135mm f/2). U setových objektivů 18-55mm a 55-200mm jsem tento problém díky velké hloubky ostrosti tak výrazně nezaznamenal , Některé objektivy jsem musela upravovat na hodnotu +20, zatímco jiné objektivy třeba na -20. Občas i tahle nastavení byla a jsou na hraně. Za několik let jsem pořídil D700, na které problémy pokračovaly opět u všech objektivů. Tak mi prosím řekněte, to mám opravdu smůlu na nekvalitně seřízená těla či objektivy? Nebo jsem jen náročný na to, když chci, aby mi portrétní objektiv zaostřil přesně? Ještě podotknu, že objektivy ostří jinak při různých světelných podmínkách a dokonce i při rozdílných vzdálenostech ostření (např. 2m (obličej) nebo 7m (postava). Zde už ani AF tuning nepomohl. Děkuji za odpověď.

 3. Nechtěl jsem se s tím trápit a pořídil jsem si na to SW FoCal ( cca 100 USD) a svěřil práci stroji.

  K mé nemalé radosti mám u drahého objektivu 2,8/24-70 nerovnoměrnou odchylku od 24 do 50 bez korekce ale na 70 mm už -17 !

  Bohužel pro zoomy, nastavit jde pouze jedna kompromisní hodnota.

  DAlší objekivy jsem ještě nestihl testovat.

 4. Roman: Máte pravdu, omlouvám se, na tuto informaci jsem zapomněl. V článku je to již doplněno.

 5. Dotaz: po nastavení korekce se položka Jemné doladění AF musí nechat zapnutá nebo se může vypnout ?

 6. Možná by nebylo od věci doplnit i způsob seřízení zaostřední na D500 přes funkci live-view, je to první zrcadlovka, která touto funkcí disponuje. Nezkoušel jsem ji (nemám na čem:), ale musím si klást otázku – proč tam tato funkce nebyla již v předchozích modelech:(

 7. Vlastním D7000 a koupil sem si Sigmu 18-35 f1,8 na DX a tohle doostření mi na ni nefungovalo. Protože Sigma se ostřením trefuje +- kam má („blonďatej“ obličej dítěte, které má jenom chmíří místo obočí či vlásků se těžko zaostřuje, stejně tak blondýna, to je peklo!!), nepátral sem nad touto vychytávkou, i když líto mi to bylo.

  Zeťák si koupil D7200 i onu Sigmu 18-35 f1,8 a s přesným zaostřením má fakt problém, že i dcera jako fotografická „analfabetka“ to pozná, že klučík není zaostřený. Bohužel, že takto drahé hračky nepracující správně, to je na zabití, nicméně sem zkusil tuto funkci jemného doladění a ejhle, na Sigmu to funguje taky, i když ještě by to chtělo, ale šlape to. Musíme vyzkoušet s objektivy Nikon i mojí Sigmou, i na mém těle, kde je problém, jestli D7200 nebo Sigma, kdo nedělá, co má.

  Ale proč vlastně píšu. Že jemné doladění autofokusu na D7200 funguje i na Sigmu Art sem psal, ale proč nefunguje na mé D7000? Dával sem příčinu firmweru, že D7000 je starší, ale zase sem doufal, že firmwer Sigmy ji bude znát, což sice šlape, ale jemně nedolaďuje, když bych potřeboval. Ono tohle doladění se nemusí hodit jenom na přesné zaostření, kam chceme, ale taky jako pomoc ostřícímu systému zaostřit tam kam se to podaří jemu, ale chceme mít zaostřeno blíž, konkrétně onen vnouček jak sem psal výše, obočí chmíří, vlásky skoro žádné a ještě blonďaté, ale zip pod bradou, stejně tak čepičku na čele, oboje má ostré jako břitva, ale očka ne, přesto Sigma zaostřila správně, na to, kde se dokázala chytnout. Kdyby se ostření posunulo v tomto jemném doladění, možná by očka byla ostrá, ale to ještě musím vyzkoušet, možná plácám.
  Ale zpět k D7000 a Sigmě. Řešení bylo prosté, stačilo vymazat uloženou hodnotu skla Nikon 18-200, na kterou se Sigma fixovala (čárečka vlevo vedle uloženého objektivu), vypnout, zapnout foťák a Sigma jde uložit jako další objektiv i s jemným dolaďováním, které je opravdu znát. Aby to nebylo tak jednoduchý, bohužel problém nastane, když zpět připojím 18-200, ihned si vezme informace od uložené Sigmy. Nevím jestli doslova se jimi bude řídit, ale nejde uložit jako další objektiv. Nejspíš číslice 18 toho bude příčinou. Musím vyzkoušet.

 8. Mikronastavení.
  U špičkových profesionálních foťáku Canon je mikronastavení dvakrát. Jsou dvě stuonice mikronastavení. Jedna na 70 mm a druhá na 200 mm Udělal jsem kompromis 135 mm jelikož můj 7 D to nemá. Nebo si to musím pamatovat a když je čas tak nastavit na potřebný zoom v mm. Nastavoval jsem to tolikrát že to není žádný problém přenestavit. Jinak přiznávám, že jsem to taky dělal blbě jen s pravítkem. Zdravím MiKL.

 9. Dobry den, da sa takto nastavit aj NIKON D5500, nenasiel som v menu polozku jemne doladenie AF

  Dakujem Pavel

 10. Zdavím. Kupoval jsem Sigmu 70-200/2,8. Bohužel mám front focus tak veliký že mi nestačí ani taulka v jemném doladění AF. Co se bude dít s objektivem když ho budu nechávat někde seřídit na dané tělo ?? Děkuji . Nebo co mám dělat když mi tabulka -20 a +20 nestačí.
  Děkuji pěkný den. Pavel Bartoň.

 11. Zdravím. Priznám sa, že pri nastavovaní korekcie AF akosi nechápem úlohu „východzej hodnoty“. V návode je to dosť nezrozumitelné (alebo som nechápavý). Od niektorých fotografov som dostal vysvetlenie, že tým môžem korigovať ešte nastavenie roviny ostrosti samotného tela. Je to skutočne tak ?
  Ďakujem.

 12. Ahoj,
  mam D90 a problem mam se vsemi objektivy, mam nikkor a jeden tamron. momentalne se hraju se zaostrovanim protoze se tomu snazim prijit na kloub. Muj poznatek ktery si sami vyzkousejte, jak mate v hledacku tecku (indikator spravneho zaostreni) tak u me d90 cim mensi ohnisko tim vic ostricim krouzkem hybu (rekneme v desetinach milimetru) a porad to ukazuje zaostreno. z nikkor 18-105 pri 18mm musim ostrit z nejkratsiho zaostreni a jakmile se indikator rozne tak je spravne zaostreno, pokud ostrim od nekonecna a indikator se rozne tak je spatne zaostreno a tim padem i autofocus spatne zaostri protoze jakmile indikator blikne tak dal neresi jestli je obraz ostry nebo ne, mozna modernejsi zrcadlovky umi ostrit dle pixelu nebo jak to nazvat a myslim si ze tento problem maji vsichni kteri hledi opravdu poctive na detail zaostreni jako ja :-) Jinak kdyz ostrim pres display tak si vsimete ze de od nejratsiho zaostreni tzn. zdlouhave ale presne

 13. Jsem majitel d7500 a sigmy 18-35 mm 1.8f. v navodu pisete, ze by clovek mel poodstoupit na delsi vzdalenost. ale nejde mi to hlavy, protoze diky hyperfokalni vzdalenosti (na jednotlivych ohniscich) budu mit hloubku ostrosti velkou. jinymi slovy, na milimetrovem papiru niance nepoznam. pr. 35 mm, vzdalenost 2 m, f2. nemel by jit clovek spise blize objektu? diky za odpoved

 14. Jako začátečník jsem si zakoupil Nikon D3400 se setovými objektivy,objektiv AF-P Nikkor 18-50 1,35-5,6G neostří správně a funkce Jemné doladění AF ve fotáku není.Jít do servisu?Uplatním záruku,foták je 2 měsíce starý.Děkuji M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *