Dvě plus dvě ceny EISA 2020–2021 pro Nikon

Dříve jen evropská, nyní celosvětová asociace odborných časopisů EISA, která sdružuje 55 magazínů z 29 zemí, jako každým rokem vyhlásila i letos ceny EISA Awards. Svoje želízka v ohni, přesněji v kategorii Photography, měl samozřejmě i Nikon – a letos z toho byla čtyři ocenění – dvě pro novou třídu Z a dvě pro svět digitálních zrcadlovek. Které produkty Nikonu letos obdržely ceny EISA Award?

Nikon Z 50
Best buy camera – Nejlepší nákup

Zatím jediný zástupce kategorie DX mezi novými Zetky čili mirrorless fotoaparáty s menším (APS-C) snímačem, a hned medaile. Ale není se čemu divit. Titul Nejlepší nákup, nebo možná ještě lépe (byť velmi volně přeloženo) Nejlepší poměr cena/výkon, si Nikon Z 50 zaslouží plným právem.

Nikon Z 50 – Best buy camera – Nejlepší nákup
Nikon Z 50 – Best buy camera – Nejlepší nákup

Pokud jste si všimli, tak na Nikonblogu ceny produktů nehodnotím. Jak se říká, každý produkt má svého kupce, a v tomto ohledu je cena až na druhém místě. Nicméně u Nikonu Z 50 je nesporné, že poměr cena/výkon je jednoduše fantastický. Na to, jaké obrazové výsledky jak ve fotografii, tak i ve videu Nikon Z 50 poskytuje, jakou má ergonomii držení a ovládání, vybavení nejmodernějšími funkcemi – to zkrátka za tyhle peníze nemá konkurenci.

Více čtěte na Nikonblogu:
„Román o Z 50.“ Nový DX mirrorless Nikon Z 50 napoprvé
„Román o Z 50“ – díl druhý. Video s Nikon Z 50 Vlogger Kitem
Nikon Z 50 Vlogger Kit – základní sada pro natáčení video blogů (a nejen jich)

 

Nikkor Z 85 mm f/1,8 S
Best portrait lens – Nejlepší portrétní objektiv

Každý fotograf ví, že 85mm objektivy jsou nazývané portrétními, byť jakékoliv jiné využití se pochopitelně nevylučuje. A jaký je nejlepší portrétní objektiv podle asociace EISA pro období 2020–2021? Zetkový fullframový Nikkor Z 85 mm f/1,8 S.

Nikkor Z 85 mm f/1,8 S – Best portrait lens – Nejlepší portrétní objektiv
Nikkor Z 85 mm f/1,8 S – Best portrait lens – Nejlepší portrétní objektiv

Po pravdě, kdybych v porotě seděl já, odnesla by si přívlastek Best asi všechna skla pro Nikony Z. Přechod na nový bajonet a s tím spojená kratší sečná vzdálenost, umožnili vývojářům Nikonu navrhovat skutečně famózní objektivy, které svoje DSLR předchůdce převyšují minimálně o třídu, možná i o víc. A Nikkor Z 85 mm f/1,8 S není výjimkou, takže ocenění EISA je „jen“ dalším potvrzením kvality. 

Více čtěte na Nikonblogu:
Vyměním starou za novou. Zn.: Nikkor Z 85 mm f/1,8 S podrobně


Nikon D780
Best full-frame camera – Nejlepší plnoformátový fotoaparát

Musím se přiznat, že ocenění Nikonu D780 mě osobně potěšilo ze všech čtyř „medailí“ EISA asi nejvíce. Proč? Mám zkrátka takový pocit, že Nikon D780 je trochu nedoceněná digitální zrcadlovka. Ano, chápu nadšení z mirrorless fotoaparátů, které ostatně sdílím také. Jako do jisté míry tradicionalista si ale zároveň nemyslím, že na „starou“ třídu DSLR by se mělo hned zapomenout. Nikon D780 je totiž nádhernou ukázkou toho, že digitální zrcadlovky ještě ani náhodou nejsou odepsané.

Nikon D780 – Best full-frame camera – Nejlepší plnoformátový fotoaparát
Nikon D780 – Best full-frame camera – Nejlepší plnoformátový fotoaparát

Nikon D780 v sobě kombinuje to nejlepší z klasické zrcadlovky – čímž myslím hlavně kvalitní optický hledáček a vše, co je s tím spojené – s novým světem mirrorless, který je zde v podobě živého náhledu – a funkcí převzatých z Nikonu Z 6 – přes zadní displej. Jinak řečeno se jedná o skvělou kombinaci klasické zrcadlovky, jakožto fotoaparátu, a bezzrcadlovky, jakožto kamery. I když onen mirrorless režim přes displej se samozřejmě dá beze zbytku využít i pro fotografování.

Více čtěte na Nikonblogu zde:
Zrcadlovka říznutá mirrorlessem – Nikon D780 se představuje
Neobyčejná zrcadlovka. Otestovali jsme Nikon D780
Nikon D780 podruhé… jako videozrcadlovka


AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR
Best professional telephoto zoom lens – Nejlepší profesionální telezoom

Zatímco první tři oceněné produkty spadají do řekněme široce dostupné kategorie, dlouhý telezoom s dlouhým názvem AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR je ryze profesionálním produktem, který uvidíte zejména ve výbavě fotografů například velkých tiskových agentur.

AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR – Best professional telephoto zoom lens – Nejlepší profesionální telezoom
AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR – Best professional telephoto zoom lens – Nejlepší profesionální telezoom

Mnoha fotografům je běžný světelný telezoom s rozsahem 70–200 mm jednoduše krátký, společnost Nikon proto posunula rozsah o polovinu dál – na 120–300 mm – ovšem při zachování vysoké světelnosti f/2,8. Tento telezoom by měl díky nejmodernějším technologiím, použitých jak při návrhu jeho optické konstrukce, tak využitím materiálů a zpracování, poskytovat obrazovou kvalitu srovnatelnou s pevnými skly. Ale trochu se pronese… hmotnost 3 250 gramů, i to je úctyhodný parametr :-)

Více čtěte na Nikonblogu zde:
Jeden pro DSLR, jeden pro Zetka, jeden lepší než druhý. Dva nové objektivy Nikkor v prvním pohledu

 


Kompletní výsledky EISA Awards 2020–2021 najdete zde


 

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *