„Román o Z 50“ – díl druhý. Video s Nikon Z 50 Vlogger Kitem

Pokud si občas postesknete (čti nadáváte), že focení je drahý koníček, pro nějž je třeba spousta drahého vybavení, pak pro vás mám dobrou zprávu – protože jak známo, nic nepotěší víc než cizí neštěstí: videomakeři jsou na tom totiž ještě hůř než vy. Potřebují všechno, co potřebujete vy, plus spoustu věcí navíc. Kamerové klece, mikrofon(y), audiorekordéry, videostativy, gimbaly, jeřáby, trvalá světla… a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Aspoň, že současná doba přinesla alespoň možnost natáčení foťákem, takže není třeba pořizovat zvlášť fotoaparát a separátně kameru.

Ale na druhou stranu je pravda, že i kvalitní video se dá natáčet také v takříkajíc minimální konfiguraci. Málokdo začíná s výbavou hodnou hollywoodské produkce. Nejdřív si pořídíte základní techniku a posléze přidáváte další vybavení. My pro vás nyní máme pěkný set do začátku. Obsahuje všechno, co pro základní natáčení můžete potřebovat a jmenuje se Nikon Z 50 Vlogger Kit.

Nikon Z 50 Vlogger Kit
Nikon Z 50 Vlogger Kit

Vlogger Kit na čtyři části

Nikon Z 50 Vlogger Kit – sestava podle svého názvu zaměřená na vlogery – obsahuje tyto čtyři základní části:

  • Nikon Z 50 s objektivem Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR
  • Upevňovací lišta SmallRig
  • Externí mikrofon Røde VideoMicro
  • Ministativ Manfrotto Pixi

Jinak řečeno: Mirrorless fotoaparát s možností natáčení videa a základním stabilizovaným zoomem, malý rig, umožňující „navěsit“ na foťák potřebné příslušenství pro natáčení videa, externí mikrofon, eliminující nevýhody vestavěných mikrofonů fotoaparátu a konečně stolní stativ jakožto základní „podpěra“ tohoto setu, která může zároveň sloužit i jako grip pro natáčení z ruky. A nyní detailněji…

Kapesní videofoťák

O „Zet padesátce“ jsem toho už spoustu napsal v první části tohoto Románu o Z 50. Takže co se týče konstrukce, ergonomie, ovládání a dalších základních parametrů a vlastností, o tom všem už víte všechno. A jestli ne, doporučuji vám tento článek přečíst. Protože jsem se v něm ale videu věnoval jen ve smyslu výčtu možností, zde budu podrobnější. Nejprve úplný přehled režimů natáčení videa:

4K UHD – 3 840 × 2 160 px
2 160/30p (max. datový tok 144 Mbit/s)
2 160/25p (144 Mbit/s)
2 160/24p (144 Mbit/s)

Full HD – 1 920 × 1 080 px
1 080/120p (max. datový tok 144 Mbit/s)
1 080/100p (144 Mbit/s)

1 080/60p (max. datový tok 56 Mbit/s | kvalita Normal: 28 Mbit/s)
1 080/50p (56 Mbit/s | kvalita Normal: 28 Mbit/s)
1 080/30p (max. datový tok 28 Mbit/s | kvalita Normal: 14 Mbit/s)
1 080/25p (28 Mbit/s | kvalita Normal: 14 Mbit/s)
1 080/24p (28 Mbit/s | kvalita Normal: 14 Mbit/s)

slowmotion 1 080/30p ×4 (max. datový tok 36 Mbit/s)
slowmotion 1 080/25p ×4 (36 Mbit/s)
slowmotion 1 080/24p ×5 (29 Mbit/s)

Pokud jste četli test „videozrcadlovky“ Nikon D780, a zdají se vám možnosti natáčení stejné, nepletete se. Jsou stejné :-) A shodné jsou i s vyššími fullframovými Zetky – Nikonem Z 6 a Z 7. Což je super zpráva! 

Jediné omezení je na straně HDMI. Nikon Z 50 neumožňuje připojit externí rekordér (přes rozhraní HDMI), takže neumí ani všechny ty vychytávky, které k tomu patří – jako je N-log, timekód, HDR video či RAW video. Zde se musíte spolehnout na samotný záznam v kameře s využitím obvyklého kodeku H.264/MPEG-4, a daty ukládanými buďto do kontejneru MOV nebo MP4. Na SD kartu, dlužno dodat. Nikon Z 50 podle oficiální specifikace podporuje SDHC/SDXC standardu UHS-I, já jsem ale bez nejmenších problémů používal kartu SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-II s přenosovou rychlostí 300 MB/s.

Nikon Z 50 Vlogger Kit
Nikon Z 50 Vlogger Kit

Možnosti natáčení zvukové složky videa jsou ale v podstatě na 99 % shodné s Nikony Z 6 a Z 7 nebo Nikonem D780. To jedno procento jsem ubral proto, že Nikon Z 50 nemá sluchátkový výstup :-) Zvuk je tedy možné nahrávat buďto dvojicí interních stereofonních mikrofonů, nebo externím mikrofonem připojeným přes 3,5mm konektor. A nyní budu opisovat od Nikonu D780:

Zvuk je digitalizován pomocí lineární PCM modulace s vzorkovací frekvencí 44,1 kHz a rozlišením 16 bitů, kompresi zajišťuje AAC kodek. Nikon Z 50 umožňuje buďto automatické nebo manuální řízení zisku mikrofonu, kromě toho je zde (nepříliš účinný) elektronický protivětrný filtr, dvě možnosti frekvenční charakteristiky – Wide (široký rozsah frekvencí a Voice (rozsah pro lidský hlas), plus ještě volba atenuátor, určená pro nahrávání ve velmi hlasitém prostředí. Na jednom ze čtyř pracovních režimů displeje při natáčení videa se zobrazuje také indikace záznamu zvuku (vodorovný graf – „teploměr“).

Mrtvá kočka v základní výbavě

U zvuku ještě zůstaneme – tentokrát se budeme věnovat externímu mikrofonu Røde VideoMicro. Tentokrát budu pro změnu opisovat z představení Vlogger Kitu, nicméně doplním poznatky z testování:

Externí mikrofon řeší známé problémy vestavěného mikrofonu v těle fotoaparátu – má kardioidní směrovou charakteristiku, jinak řečeno, je částečně směrový – potlačuje záznam zvuku zezadu mikrofonu. 

STOP! Zde je třeba zopakovat a zdůraznit pojem částečně směrový. Zvuk je částečně zaznamenán i zezadu, byť jeho frekvenční pásmo je ořezané spíše na vysoké tóny. Ale je tam! My jsme to velmi dobře poznali při natáčení videa – viz dále v článku – v nepříliš tichém prostředí. Posuďte sami. 

Směrová charakteristika mikrofonu Røde VideoMicro | Zdroj Røde
Směrová charakteristika mikrofonu Røde VideoMicro | Zdroj Røde

Pokračujeme ale dále v popisu mikrofonu:

Mikrofon Røde VideoMicro je uložený na odpruženém držáku Rycote Lyre schock mount, který velmi účinně minimalizuje nežádoucí vibrace při manipulaci s fotoaparátem. No a konečně „mrtvá kočka“ – windshield vás zbaví rušení zvukové složky videozáznamu větrem.

A v praxi? Odpružení funguje bezvadně, ani při natáčení z ruky nezaznamenáte žádné rušení. Výrobce vtipně vyřešil „předklánění“ jednoduchého držáku tak, že mikrofon ve vodorovné poloze drží propojovací kabel, zasunutý v drážce matice pro upevnění do bleskových sáněk.

Upevnění mikrofonu Røde VideoMicro
Upevnění mikrofonu Røde VideoMicro

Zespoda upevňovací patice je také stativový závit (byť tedy „velký“ 3/8palcový), samotné tělo mikrofonu lze v držáku libovolně pootáčet, takže jej klidně můžete nasadit i do bočních sáněk lišty SmallRig (viz dále v článku).

Protivětrná chlupatice, známá jako „mrtvá kočka“ funguje bezvadně. Ani při poměrně silném větru nedochází k rušení zvuku, známého z interních mikrofonů bez protivětrné ochrany, i když samozřejmě šumění větru zaznamenané je. „Deadcat“ ale doporučuji jednou nasadit a už nesundávat. Manipulace s ním jde totiž trochu ztuha.

Ještě je třeba dodat, že mikrofon Røde VideoMicro nevyžaduje napájení, takže se nemusíte starat o baterii. Také byste měli vědět, že mikrofon není – jako vestavěné mikrofony Nikonu Z 50 – stereofonní, ale tzv. dual mono. Záznam je tedy monofonní, nicméně zvuk – byť shodný – je samozřejmě v obou kanálech.

Mikrofon Røde VideoMicro nepředstavuje hi-tech řešení – což ostatně ani není cílem sady Vlogger Kit –, ovšem kvalita zaznamenaného zvuku určitě uspokojí všechny začínající i mírně pokročilé tvůrce. Navíc jde o malé a lehké příslušenství bez nutnosti napájení baterií. A na Vlogger Kitu i dobře vypadá :-)

Užitečný kousek „plechu“

Dostáváme se k posledním dvěma „součástkám“ Nikon Z 50 Vlogger Kitu. K čemu je dobrá minimalizovaná kamerová lišta od firmy SmallRig? Neobešli byste se bez ní? Budete se možná divit, ale je to užitečné příslušenství. Jak jste si určitě všimli na předchozích fotografiích, ministativ není připevněný uprostřed, ale na straně – což by bez přídavné lišty nešlo, protože stativový závit Nikonu Z 50 je zhruba uprostřed fotoaparátu. Proč to s lištou jde, prozradí následující fotografie:

Upevňovací lišta SmallRig pro Nikon Z 50 | Zdroj foto SmallRig
Upevňovací lišta SmallRig pro Nikon Z 50 | Zdroj foto SmallRig

Ano, lišta má sice jeden stativový závit i uprostřed, ale v pravé části (z pohledu fotografa) jich má hned devět… a na vás je, který zvolíte pro připevnění stativu či jiného příslušenství. Díky tomu lze používat Nikon Z 50 s displejem vyklopeným dopředu – což zejména vlogeři samozřejmě ocení. Kromě toho ale najdete na pravém zvýšeném boku lišty – nad sáňkami pro příslušenství – další dva stativové závity. Možnostem připojení videopříslušenství se tedy meze nekladou. 

Pravá strana upevňovací lišty SmallRig pro Nikon Z 50
Pravá strana upevňovací lišty SmallRig pro Nikon Z 50

Pokud například budete při natáčení v interiéru nebo obecně při nedostatku přirozeného osvětlení používat LEDkové videosvětlo – a nebudete jej z jakéhokoliv důvodu mít externě na samostatném stativu – obvykle jej nasadíte do sáněk blesku. Externí mikrofon se tedy přestěhuje do bočních sáněk malého rigu a stále zůstane možnost upevnění celé sestavy na stativ. Proto je tento malý „kousek plechu“ (ve skutečnosti lehký hlinkový odlitek) překvapivě velmi užitečnou pomůckou. I když nutno přiznat, že má svá ale. 

Využití upevňovací lišty SmallRig při práci s videosvětlem
Využití upevňovací lišty SmallRig při práci s videosvětlem

Jednak jej musíte sundat, když potřebujete vyměnit baterii nebo paměťovou kartu. Je to sice otázka minuty, ale trochu to zdržuje a komplikuje obsluhu. Druhá výtka se týká natáčení s displejem otočeným dolů čili dopředu. Upevňovací lišta je sice subtilní, ale nulovou výšku nemá, takže zakrývá horní řádek informací na displeji – kde je mimo jiné i červená kontrolka REC. Naštěstí v jednom z provozních režimů displeje je na druhém řádku (který už je viditelný) vpravo odpočítávání času, takže zde poznáte, že kamera natáčí. Je to holt něco za něco… 

Trojnožka jako rukojeť

Poslední „věc“, ministativ Manfrotto Pixi, představuje víceméně klasický jednoduchý stolní stativ s výškou 13,5 cm, který ovšem nad konkurenčními výrobky vyčnívá elegantním designem, na kterém si Italové skutečně dali záležet. A ještě jednu zvláštnost Pixi má: kulová hlava je samosvorná. V praxi to znamená, že pro její povolení nebo utažení není třeba točit – povolovat a utahovat – aretační šroub – ten se zde mačká. Zmáčknete, „kulovka“ se povolí, pustíte, je aretovaná. A to tak, že spolehlivě a pevně. Skutečně vtipné a inovativní řešení!

Nikon Z 50 Vlogger Kit na stole (zde mikrofon se sundaným windshieldem)
Nikon Z 50 Vlogger Kit na stole (zde mikrofon se sundaným windshieldem)

Dlužno dodat, že „normální stativ“, čili stativ běžné výšky, bude asi první dokup, který majitel Nikon Z 50 Vlogger Kitu učiní. Ministativ je dobrý na natáčení například u stolu nebo tam, kde jej – pokud nechcete naklánět kameru nahoru – můžete postavit na něco vyššího. Jinak jej osobně považuji za spíše nouzové řešení. Ale! Zrovna Manfrotto Pixi má po složení poměrně ergonomický tvar, takže může sloužit i jako grip pro natáčení z ruky. Tak či onak, využití zde prostě je.

Nikon Z 50 Vlogger Kit v ruce
Nikon Z 50 Vlogger Kit v ruce

Skvělá volba

Vážně nechci být nekritický, ale jak mě Nikon Z 50 nadchnul v roli fotoaparátu – a to včetně základního zoomu Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR –, stejně pozitivní dojmy z něj mám i v úloze videokamery. I tuto roli hraje nádherně, a příslušenství Vlogger Kitu mu dělá spolehlivý kompars! 

Dobře, takže věcně: Pevně věřím, že kvalita videozáznamu vás nadchne. Obraz má vysoký dynamický rozsah, ostrost je perfektní, na autofokus se můžete spolehnout (viz video dále). Datový tok poskytuje vysokou kvalitu videa, přestože natáčet můžete „jen“ na paměťovou kartu. A málem bych zapomněl: velmi mile mě překvapila výdrž baterie při natáčení. „Čtyři ká“ video jsme natáčeli hodinu a půl, a akumulátor Nikonu Z 50 indikoval poloviční kapacitu. Další půlhodina ubrala třetí čtvrtinu, a pak už jsem na to neměl nervy :-) Nicméně dvě hodiny jsou jistota. Což je výborné. Stejně jako celý Nikon Z 50 Vlogger Kit. Doporučuji!

 


Doporučená prodejní cena Nikon Z 50 Vlogger Kitu: 29 990 Kč


 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *