Žhavé letní slunce a zrzavá čupřina v zářijové Fotce měsíce Nikonblogu

Kdybych napsal, že zářijové kolo Fotky měsíce Nikonblogu bylo snadné – protože jste díky letnímu tématu nemuseli dlouho a hluboko pátrat ve svých archivech, byla by to pravda. Ale výborná fotografie není o sáhnutí do správného šuplíku či složky v počítači, nýbrž o autorovi, o jeho fotografickém vidění a schopnosti zaznamenat výborný snímek. A to lehké není.

Nicméně zářijové téma Vzpomínky na léto – Prázdniny jsou za námi bylo tak trochu lehké pro mě. Fotografii, kterou nyní vyhlašujeme jako vítěznou, její autorka nahrála do příspěvku na facebookové stránce velmi brzy po vyhlášení 9. kola. A já jsem okamžitě věděl, že tohle bude horký favorit. Celý měsíc do soutěže „padaly“ výborné fotografie, žádná však nepřekonala pomyslnou nastavenou laťku. Seznamte se s vítěznou fotografií, jejíž autorkou je fotografka s nickem Květačka Květa.

"Vítězná

Květačka Květa je výraznou autorkou, která se nejrůznějších témat naší soutěže účastní s železnou vytrvalostí. Zaujala v dubnovém tématu Počasí a těsně ji minulo vítězství v květnovém kole s tématem Svoboda pod širým nebem – člověk v přírodě, aby… jí tentokrát „zlatá medaile“ neunikla.

Nejatraktivnější letní fotografie se odehrávají u moře, na horách či rozkvetlých loukách, Květačka Květa ale svůj vítězný snímek pořídila někde na prázdném parkovišti či jiné odstavné ploše s nerovným asfaltem posetým kalužemi u lesa nebo parku. Autorka však snímek „vytěžila“ na maximum. Poměrně jednoduché prostředí jí dovolilo vytvořit skvělou kompozici, které dominuje perfektně zachycený okamžik výskoku chlapce s odrazem jeho nohou v kaluži, doplněný mírně rozostřenou holčičkou přicházející do záběru.

To vše víceméně monochromaticky laděné do zelených odstínů, které výborně doplňuje pozdní teplé, do oranžova laděné nízké světlo a samozřejmě klučinova ohnivá kštice. Sice nepředpokládám, že tričko s potiskem Don’t get bored bylo součástí autorčina záměru, nicméně jako třešnička na dortu v této fotografii funguje bezvadně. Nikonblog upřímně gratuluje!

Léto a voda jedno jsou

Jestliže jsem o nejlepší autorce tohoto kola napsal, že ji těsně minulo vítězství v jednom z předcházejících měsíců, pak k Petru Luňákovi a jeho následující fotografii musím uvést to stejné v kole zářijovém. Ano, bylo to velmi převelmi těsné, misky vah se dlouho pomalu nakláněly ze strany Květačky Květy k Petru Luňákovi a zpět. Vítězku už ale znáte, těsně poraženým patří velká čest. Je to skvělý snímek, díky Petře!

Foto Petr Luňák
Foto Petr Luňák

Drtivá většina fotografií letního tématu naší soutěže byla – jak se ostatně dalo čekat – „od vody“. Od vody je s trochou nadsázky vítězný snímek, od vody je výborná fotografie Petra Luňáka, do třetice tedy ještě jednu. Miu Feres a její nepřehlédnutelné street fotografie určitě budete znát nejen z naší soutěže. Jedna letní této autorky nechť právě „zazní“.

Foto Mia Feres
Foto Mia Feres
Polem, loukou, krajinou

Ne, že bychom si dali za cíl dnešním výběrem pokrýt nejrůznější lokality letního fotografování. Snímky, které nás nejvíce zaujaly, to však čistě náhodou udělaly samy o sobě. Od vody se tedy přesouváme do polí, na louku či pod stromy, prozářené zapadajícím sluncem.

Jana Zmrzlu Zmrzlíka byste mohli znát jako vítěze březnového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu s tématem Z říše zvířat. Uspěl zde se snímkem svého psa, který evidentně velmi často „pózuje“ před objektivem jeho fotoaparátu. A nejinak je to i nyní. Také doslova cítíte z této fotografie žár letního slunce?

Foto Jan Zmrzla Zmrzlík
Foto Jan Zmrzla Zmrzlík

Na trochu mírnější letní světlo si u svého snímku počkala Lucie Hlobilová Bartová. V trávě, mechu a kapradí často aranžoval svoje modelky známý fotograf Taras Kuščynskyj, Luciina fotografie mi jeho tvorbu připomněla. Fotka dívky v lučním kvítí je zároveň jediný černobílý snímek v tomto výběru z 9. kola naší soutěže, i když… jeho autorka poslala také téměř stejnou fotografii v barvě. Chtěl bych jí tímto něco vzkázat – v dobrém samozřejmě :-) Fotograf se musí umět rozhodnout. Musí se umět rozhodnout jak v okamžiku stisku spouště, tak i při výběru finálních fotografií. Není to vždy jednoduché, spousta lidí má problémy nekompromisně mazat svoje snímky. Ta černobílá varianta je lepší.

Foto Lucie Hlobilová Bartová
Foto Lucie Hlobilová Bartová

Na závěr ještě „něco ze sportu“. Martinu Spalovi, autoru následující fotografie se podařilo vytvořit snímek, z nějž léto jen čiší. Zachytil výřez obyčejné české nebo prostě nám blízké krajiny v zapadajícím slunci se dvěma cyklisty „prodírajícími se“ při jízdě kolem rybníka (který si zde sice jen představuji, ale věřím, že tam někde je) mraky komárů nebo jiné hmyzí havěti. Tohle je možná nejtypičtější české léto, jaké se vám na svých snímcích podařilo zachytit.

Foto Martin Spal
Foto Martin Spal
Když méně je více

Říjen už má pár dní za sebou, a „jede“ i nové téma naší soutěže. To je tentokrát hodně výtvarné, protože Minimalismus ve fotografii zkrátka takový je. Bližší podrobnosti hledejte v našem článku, my se už nyní těšíme na vaše fotografie.

A nezapomeňte – už jen tři kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu zbývají do konce ročníku 2019. Na celkového vítěze čeká poukaz na fototechniku Nikon v hodnotě 30 000 korun, přičemž budoucí majitel tohoto voucheru se bude rekrutovat pouze a jen z dílčích vítězů jednotlivých měsíčních kol. Takže neváhejte!


Sdílej

3 komentáře

  1. Děkuji za výběr mojí fotografie jako vítězné a musím se přiznat, že hlášku o nudě na triku jsem si uvědomila skutečně až při úpravě fotky. Snímek je z parkoviště, které je v létě doslova plné aut návštěvníků místního zábavného parku. V podvečr kdy fotka vznikla už byla naštěstí skoro všechna auta pryč a po krátké letní bouřce vysvitlo slunce, aby dodalo scéně správné světlo. Pak už jen stačilo být při tom dětském blbnutí s foťákem v ruce.

  2. Moc děkuji za zařazení mé fotografie do zářijového výběru, mám velikou radost :-))))))! A přirovnání k fotografiím Tarase Kuščynského..uf, je mi velkou ctí..💛.
    Moc gratuluji vítězce i všem ostatním zúčastněným 👏😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *