Vítěz posledního kola Fotky měsíce Nikonblogu 2019 je zde. Kdo z vás postupuje do velkého finále?

Na úvod malá výtka, nikoliv všem, ale i tak mnoha účastníkům 12. kola ročníku 2019 naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu. Výtka nikoliv škodolibá, ale dobře míněná. Téma znělo Nej 2019 | Moje foto roku. Aniž bych to striktně napsal do zadání, tak nějak logicky jsem očekával, že každý autor pošle jednu svoji nejlepší fotografii nebo nejlepší sérii fotek roku 2019. Ano, pár smysluplných sérií se zde objevilo, ale většina z vás, kteří jste poslali více snímků… jste prostě poslali více snímků :-)

Svým studentům na Katedře mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně říkám, že fotograf se musí umět rychle rozhodnout jak v okamžiku stisknutí spouště, tak i v případě výběru finálních fotografií, které „dá z ruky“. V jejich případě se bavíme o reportážní fotografii, u níž je rychlost velmi důležitá. Vy jste měli času spoustu, ale přesto se mnozí z vás rozhodnout nedokázali. Udělali to až na dvě výjimky (uvedu u jejich snímků) také všichni autoři – včetně vítězky –, jejichž snímky nyní zveřejňujeme. Výběrem, který vidíte níže, jsem to tedy udělal za vás :-)

Po dvojicích k vítězi

Ať tak či tak, poslali jste do prosincového kola mnoho skvělých fotografií rozličných žánrů. Z toho se těžko vybírá jeden vítěz. Takže jsem zvolil lehce šalomounské řešení: rozhodl jsem se, že nejdříve vyberu nejlepší z několika takříkajíc klasických žánrů, které zde byly zastoupené, a teprve potom z nich pak zvolím vítěze posledního kola – a tím i jednoho z adeptů na absolutní prvenství roku 2019. Nemám to ve zvyku, ale tentokrát vítěze představím až na konec – až se seznámíte s ostatními fotografiemi, které mě v prosinci zaujaly. Jdeme na to po dvojicích.

Nejlepší (možná)makro- a zároveň hodně minimalistickou fotografií se stal snímek – autor prosím promine – „nějakého hada“. V plazech se vážně nevyznám, a Vít Lukáš hada u svojí fotografie nepopsal. Každopádně jde o – po všech stránkách – vynikající snímek. Díky za něj!
Do dvojice s hadem přidávám další zvířecí fotografii – psího přítele Jana Zmrzly Zmrzlíka, který se svým chlupatým modelem ve 3. kole roku 2019 dokonce zvítězil. Tentokrát to není prvenství, ale i tato fotografie je skvělá.

Foto Vít Lukáš
Foto Vít Lukáš
Foto Jan Zmrzla Zmrzlík
Foto Jan Zmrzla Zmrzlík

Postupujeme do žánru portrét a řekněme rodinná fotografie či fotografie dětí. Portréty máte zjevně rádi, protože se jich ve 12. kole soutěže objevilo docela dost. Nejlepším v tomto „nevyhlášeném podtématu“ je však černobílý portrét stařenky s dívkou u jejího lůžka od Moniky Sandrové.
„Dětskou fotografii“ umí výborně fotografka, která na Facebooku vystupuje jako Květačka Květa. Ostatně to dokázala mimo jiné i vítězstvím v zářijovém kole naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu. Tentokrát mě zaujala snímkem „Jedno studené kafe a trochu netradiční portrét mého syna“.

Foto Monika Sandrová
Foto Monika Sandrová
Jedno studené kafe a trochu netradiční portrét mého syna | Foto Květačka Květa
Jedno studené kafe a trochu netradiční portrét mého syna | Foto Květačka Květa

Následující dvojici nic nespojuje, oba žánry jsou velmi rozdílné, ale musíme šetřit místem :-) Výborné krajinářské fotografie poslal do posledního kola roku 2019 Jiří Benda. Z jeho tvorby vybírám snímek, který by se dal zařadit jak do klasického tématu krajina, tak i do noční fotografie.
Soňa Šerá taktéž neposlala jen jeden nejlepší snímek, nicméně ten, který jsem jí vybral já, spadá do kategorie abstraktní fotografie. Moc pěkný deštníkový námět!

Foto Jiří Benda
Foto Jiří Benda
Foto Soňa Šerá
Foto Soňa Šerá

Následuje další dvojice fotografií (respektive jeden snímek a jedna série fotografií), které spolu sice taktéž nekorelují tématicky (Ale téma bylo Nej 2019, že ano?), nicméně jeden spojovací prvek přesto mají. Autor působivé noční městské fotografie Miroslav Jeništa totiž poslal do posledního kola naší soutěže pouze a jen tento jeden svůj nejlepší snímek. A fotograf série pěti sportovních fotek z Mistrovství světa v mažoretkovém sportu pro rok 2019, Zdeněk Bierhanzl, naši soutěž obeslal také pouze touto jednou sérií. Přesně tak jsem si to představoval. Díky pánové :-)

Foto Miroslav Jeništa
Foto Miroslav Jeništa
Mažoretky 4. Z Mistrovství světa v mažoretkovém sportu pro rok 2019 | Foto Zdeněk Bierhanzl
Mažoretky 4. Z Mistrovství světa v mažoretkovém sportu pro rok 2019 | Foto Zdeněk Bierhanzl

Rozpačitý svatý Václav

A jsme ve finále, které patří jen jedné fotografii – která jednoznačně patří do žánru street foto. A ten – jak už mnohokrát ukázala – umí výborně Mia Feres, jež se tímto stává vítězkou 12. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019. Gratulujeme!

Vítězná fotografie 12. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 na téma Nej 2019 | Foto Mia Feres
Vítězná fotografie 12. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 na téma Nej 2019 | Foto Mia Feres

I když je estetika vítězné fotografie redukovaná na pouhé tři barvy a kontury objektů, každý pozná, že jsme na „Václaváku“ – u sochy svatého Václava pod Národním muzeem v Praze – na místě, kde se občas tak trochu tvoří dějiny naší země. Pán na fotografii si dost možná jen stíní oči před ostrým sluníčkem nebo telefonuje. Já ve vítězném snímku ale vidím muže, který se rozpačitě škrábe na zátylku a svatému Václavovi říká něco ve smyslu: „Tak co na to říkáš, Václave? Patrone českého národa, jak by se ti dnes v této zemi líbilo?“

Absolutní vítěz v očekávání

Tak! Protože jedna autorka ovládla dvě kola, nemáme dvanáct, ale jedenáct dílčích vítězů Fotky měsíce Nikonblogu 2019 – i když nejlepších „měsíčních“ fotografií samozřejmě dvanáct je. Dnešním dnem je dostává do svých rukou odborná porota, složená ze zástupců společnosti Nikon, aby z nich vybrala jednoho absolutního vítěze, který obdrží poukaz na nákup fototechniky Nikon v hodnotě 30 000 Kč. Jeho jméno se dozvíte, a nejlepší fotografii poznáte až na konci ledna.

Vydržte tedy, a zatím leštěte optiku pro první kolo nového roku – protože jsme již odstartovali nový ročník Fotky měsíce Nikonblogu 2020. Podrobné zadání najdete v tomto článku.

 

Všechny fotografie 12. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 najdete zde.

Sdílej

2 komentáře

  1. Dobrý den, čirou náhodou jsem dnes zjistil, že moje fotka hada zvítězila v prosincovém kole soutěže. Moc se Vám omlouvám za dvě věci. Jednak jsem si špatně přečetl pravidla a dal tam 3 fotky (někdo mě na soutěž upozornil s tím, že je možné dát až 5 fotek, a protože jsem tam viděl autory s několika příspěvky, udělal jsem to stejně…rychle a špatně, což mě samozřejmě neomlouvá) a jednak mi vypadl název fotky, což jsem si asi omylem smazal, když jsem tam vkládal ten soutěžní hashtag.
    Fotka se jmenuje Tichý predátor, a jedná se o kostarickou stromovou užovku Leptophis ahaetulla, která se živí převážně žábami a jejich vajíčky, ale také ještěry, malými ptáky, hmyzem atd.
    Ještě jednou se omlouvám a děkuji moc za vybrání mojí fotky jakožto vítězné.
    S pozdravem
    Vít Lukáš

  2. Nic se neděje, v podmínkách soutěže je stále, že je možné dát 5 fotek. To jsem si jen musel rýpnout k tématu prosincového kola :-) Děkuji za „upřesnění hada“, nicméně musím vás upozornit, že vaše fotografie nevyhrála – vítězná je až ta poslední :-(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *