Top ten 2018 – Silvestrovský přehled nejčtenějších článků Nikonblogu

Poslední den v roce bývá důvodem k všeobecnému veselí, je ale také příležitostí k ohlédnutí se za uplynulými tři sta pětašedesáti dny. Na Nikonblogu to tradičně děláme formou přehledu nejčtenějších článků za celý rok, a ani letos neuděláme výjimku.

Jak jistě víte, kromě českého Nikonblogu máme ještě Nikonblog slovenský (plus mnoho dalších „cizojazyčnějších“). Obsah obou webů je až na malé výjimky rozdílný, nicméně to, co zaujalo čtenáře obou blogů v roce 2018 nejvíce, je stejné. Ano, nemůže to ani být nic jiného než nové mirrorless aparáty řady Z. Představení „Zetka“ překonalo co do čtenosti druhý článek v letošním žebříčku téměř šestkrát.

Vítězem roku 2018 je tedy článek Nikon Z na scéně! Špičkové fullframové mirrorles fotoaparáty právě přichází.

Nikon Z na scéně! Špičkové fullframové mirrorles fotoaparáty právě přichází

„Pračlánky“

Opět shodně se slovenským Nikonblogem se také u nás umístily na předních pozicích starší články. Texty edukativního charakteru, návody, tipy. Docela mě osobně překvapuje druhé místo článku Nebojte se videa – základy střihu pro naprosté začátečníky, který jednak pochází z roku 2014, a druhak je velmi převelmi „prazákladní“. Ale patrně i toto chcete číst.

Třetí místo zaujal článek Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR. Jde o dva roky starý text, který je ale evidentně stále aktuální. Lze předpokládat, že s rozvojem bezzrcadlovek – pokud tedy mirrorlessy DSLR někdy plně nahradí – o tento problém přijdeme. Nadávat kvůli tomu ale asi nikdo nebude :-)

Když zlobí ostření – jak doladit autofokus u DSLR

Na čtvrté příčce je opět problematika zaostřování digitálních zrcadlovek, článek JSEM | DSLR začátečník. Zkrocení autofokusu – 1. díl. Možná vás bude zajímat, že zde máme ještě další dvě pokračování Zkrocení autofokusu, respektive celý neukončený seriál JSEM | DSLR začátečník – čtěte zde.

První pětku zakončuje největší veterán – článek Časosběrné video poprvé – trocha teorie neškodí, který vznikl v roce 2012, tedy v roce, kdy byl Nikonblog.cz založen :-) Nevadí, teorie časosběrů je zřejmě stále živá, a některé texty mají zkrátka nadčasový přesah.

Druhá pětka ve hře

Druhou pětici nejčtenějších článků roku 2018 uvádím už jen jako prostý „klikací seznam“ s krátkou upoutávkou. Pokud vaší pozornosti některý z nic unikl, vůbec to nevadí, přečtěte si jej klidně i v roce 2019. Nyní vzhůru do Silvestrovských oslav! :-)

6. Zlatý řez. Co jste o něm (možná) nevěděli
Předpokládám, že pojem zlatý řez, jeho význam a využití, je mezi fotografy takříkajíc notoricky známá věc. Ono obligátní rozdělení obrazové plochy na „zhruba třetiny“ je ale jen příslovečnou špičkou ledovce. Zlatý řez lze obecně považovat až za jakousi magickou formuli, která má spoustu dalších podob a významů. Pojďme se tedy na něj podívat z několika zajímavých úhlů.

7. První letní novinka! Megazoom Nikon Coolpix P1000
Král je mrtev, ať žije král! Zapomeňte na Coolpix P900 s „dvoumetrovým“ zoomem (viz naše recenze), na světě je nový Nikon Coolpix P1000 s objektivem 24–3 000 mm. Fotoaparát určený pro všechny příznivce „dalekonosné“ optiky, který ale nezklame ani při potřebě širokoúhlého záběru.

Poznámka mimo Top ten 2018 – přečtěte si také test tohoto megazoomu – zde.

8. SnapBridge bez problémů: Jak spárovat fotoaparát s chytrým zařízením
Poměrně často slýchám nářky nad tím, že se uživatelům nedaří propojit čili spárovat fotoaparát, vybavený technologií SnapBridge, s chytrým zařízením, tedy smartphonem nebo tabletem. A je vcelku jedno, zdali „dotčení“ používají chytré krabičky s operačním systémem Android™ nebo zařízení od Applu s jeho iOS. Pláčou jedni jako druzí… a přitom já jsem ani u jediného fotoaparátu neměl se spárováním – o následné funkčnosti ani nemluvě – žádný problém.

9. Hloubka ostrosti srozumitelně
Proč si fotografové kupují zrcadlovky? Ano, mají skvělou obrazovou kvalitu. Ano, jsou modulární, umožňují vlastní výběr optiky, použití blesků a spoustu dalšího příslušenství. Ano, jsou rychlé a spolehlivé i ve velmi náročných situacích. Ano… důvodů by se dalo vyjmenovat ještě více, nicméně pro tento článek nás zajímá jeden specifický: zrcadlovky mimo jiné umožňují – na rozdíl od (většiny) kompaktních fotoaparátů – smysluplnou práci s hloubkou ostrosti.

10. První novinka roku 2018 – dlouhý objektiv s dlouhým názvem. AF-S Nikkor 180–400 mm f/4E TC1.4 FL ED VR je na světě
Nový rok 2018 má za sebou sotva pár dní a společnost Nikon už ohlašuje první novinku. Je určená zejména pro sportovní fotografy či příznivce wildlife, obecně pak pro všechny autory, kteří využijí telerozsahu 180–400 mm s možností prodloužení pomocí vestavěného (!) telekonvertoru 1,4×. Seznamte se s objektivem AF-S Nikkor 180–400 mm f/4E TC1.4 FL ED VR.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *