Nikon Coolpix P7700 – nejlepší z kompaktů. Podrobná recenze

[indizar:0,]

Mezi novinkami Coolpixů ohlášenými před dvěma měsíci měl svého zástupce také model nejvyšší řady P – Performance – vlajkovou loď kompaktů Nikonu, Coolpix P7700. Těžko říci, proč Nikon porušil kontinuitu značení řady skokem od P7100 rovnou na P7700. Možná tím ale chtěl naznačit ten velký rozdíl novinky a předchůdce. Nejde totiž jen o vnější změny, které jsou vidět na první pohled, Coolpix P7700 doznal také docela dost zajímavých a přínosných vylepšení i uvnitř.

My jsme konečně dostali do redakce Nikonblogu.cz produkční kus, takže vám nyní můžeme přinést podrobnou recenzi.

Kapitoly článku

[chapters]


[firstchapter:Úvod]

Nikon Coolpix P7700


Klíčové vlastnosti Nikonu Coolpix P7700
Světelný objektiv

Nově přepracovaný sedminásobný zoom s rozsahem 28–200 mm exceluje vynikající světelností F2–4. Dva ED členy minimalizují optické vady, vestavěný ND filtr umožňuje využití světelnosti i při vysoké hladině osvětlení.

Nový 1/1,7″ CMOS snímač

Poprvé se v nejvyšší řadě kompaktů objevuje CMOS snímač – nyní s technologií Back-Illuminated a rozlišením 12 Mpx (4 000 × 3 000 obrazových bodů).

Možnost záznamu snímků do RAWu

Coby nejvyspělejší kompaktní fotoaparát Nikonu umožňuje Coolpix P7700 pořizovat fotografie do RAWu (NRW) a využívat všech možností tohoto datového formátu.

Video Full HD 1 080p

S osazením fotoaparátu snímačem CMOS souvisí také možnost záznamu Full HD videa se stereofonním zvukem. Uživatelé nejsou ochuzeni ani o možnost připojení externího mikrofonu.

Redesignované tělo

Tělo s kostrou z hořčíkové slitiny dostalo nový design, který je však stále vysoce funkční a ergonomický. Displej je nově na bočním kloubovém uchycení, což mu dává značnou variabilitu použití.

Profesionální ovládání

Ve shodě se svými předchůdci (P7000/7100) je tělo osazeno mnoha ovládacími prvky pro přímý přístup k nejdůležitějším funkcím.

Velká míra uživatelské přizpůsobivosti

Hned několik ovladačů lze uživatelsky nastavit podle vlastních potřeb, mnoho parametrů je možné uložit, fotoaparát se dá nastavit pro několik fotografů.

Bezdrátové ovládání externích blesků

Podobně jako nejlepší digitální zrcadlovky Nikonu podporuje také Coolpix P7700 systém CLS – Creative Lighting System – bezdrátové ovládání externích blesků pomocí vestavěného blesku.


Podrobné technické parametry najdete zde
Doporučená prodejní cena: 12 490 Kč

Nikon Coolpix P7700

Kapitoly článku

[chapters][chapter:Konstrukce a ovládání]

Po dvou podobně navržených modelech Coolpixů řady P – P7000 a P7100 – přichází Nikon se zásadnější změnou designu. Tělo s kostrou z hořčíkové slitiny dostává nové, řekněme klasičtější tvary, mizí optický hledáček (který byl stejně spíše ke zlosti než k užitku), zůstává ale naštěstí výborná ergonomie. Vcelku rozměrný grip pro pravou ruku je v přední části pogumován, vzadu je pak stejně upraven menší prostor pro palec. Ostatně, Coolpix P7700 je ještě o příslovečný fous větší než Nikon 1 V1. S rozměry 118 × 75 × 50 mm a hmotností bezmála 400 gramů vyhoví i fotografům s většíma rukama.

Nikon Coolpix P7700

Displej se skvělým rozlišením 921 000 obrazových bodů u P7700 není pouze výklopný jako u předchozího modelu, ale umístěním na otočný kloub získává vyšší užitnou hodnotu – přínosy tohoto technického řešení asi není třeba vypočítávat. Mimochodem, v souvislosti s variabilitou LCD je třeba připomenout ojedinělou funkci Coolpixu P7700, kterou – pokud vím – nemá žádný jiný aparát. Jestliže totiž máte displej zaklopený lícem k tělu fotoaparátu, přístroj nejde zapnout. Proč také? Jak budete fotografovat nebo si prohlížet snímky bez displeje? Jakmile LCD odklopíte (nebo otočíte obráceně – lícem vně těla), hlavní vypínač na horní stěně funguje normálně.

Díky kloubovému uchycení lze displej o 180 stupňů vyklopit a o 270 stupňů otáčet
Díky kloubovému uchycení lze displej o 180 stupňů vyklopit a o 270 stupňů otáčet

Po svých starších sourozencích Nikon Coolpix P7700 zdědil vynikající osazení těla ovládacími prvky pro přímý přístup k vybraným funkcím. Osobně jsem napočítal 17 čudlíků, točítek a dalších ovladačů. Žádný z ovládacích prvků ale není zbytečný, náročný fotograf beze zbytku využije všechny. Troufám si tvrdit, že takto vybavené nejsou mnohé amatérské zrcadlovky, nehledě k tomu, že nejeden z voličů lze uživatelsky konfigurovat, což je také vlastnost zděděná z minulých generací nejvyšších Coolpixů. Ale to už se pomalu dostáváme do další kapitoly.

Na zadní stěně je asi polovina ovladačů, ostatní se nacházejí nahoře, dva „kousky“ pak i na přední stěně fotoaparátu
Na zadní stěně je asi polovina ovladačů, ostatní se nacházejí nahoře, dva „kousky“ pak i na přední stěně fotoaparátu
Kapitoly článku

[chapters][chapter:Funkce a vlastnosti]

Mám-li volně navázat na předchozí kapitolu, pak to udělám upozorněním na náš starší článek Nikon Coolpix P7100 – ovládejte jej! Zde jsme popisovali možnosti všech ovládacích prvků předchůdce P7700 a nezbývá než jen říci, že u něj je to de facto stejné. Pouze konstrukce některých ovladačů se změnila, to však na funkci nemá vliv.

Na hlavním kruhovém voliči režimů pak přibyla druhá ikonka pro video s označením CSM (Custom – uživatelské). To je režim mezi kompaktními fotoaparáty poměrně ojedinělý – parametry nahrávání videosekvencí lze v tomto módu nastavovat ve velké míře manuálně, pouze se zvukem nejde pracovat tak, jako třeba u DSLR D800. Ale to už jsme jaksi v jiné třídě…

Dávka ovladačů na horní stěně Coolpixu P7700
Dávka ovladačů na horní stěně Coolpixu P7700

Možnosti videa kromě firmwaru „zavinil“ také nový 12Mpx CMOS snímač. Nyní tedy můžete natáčet Full HD pohyblivé obrázky v kvalitě 1 080p se snímkovou frekvencí 30 sn./s. (starší modely měly CCD čip, který umožňoval video jen 720p). Pro „přitahovače“ mám pozitivní informaci – P7700 umožňuje v průběhu natáčení videa plnohodnotně zoomovat (nikoliv využívat jen elektronický výřez).

U videa – ale nejen u něj – výborně uplatníte vestavěný neutrálně šedý filtr, který 4× prodlužuje expozici. Lze tak využívat vysoké světelnosti objektivu i v jasných slunečných dnech či v jiném prostředí s vysokou hladinou světla. Nejkratší čas závěrky 1/4 000 s vás tak nebude vůbec omezovat. Příjemnou zprávou pro všechny „zrcadlovkáře“ je synchronizační čas vestavěného blesku. Ten totiž pracuje až do nejkratší čtyřtisíciny. Co to znamená? Že i přes malý výkon tohoto „blikátka“ jej s úspěchem využijete například pro přisvětlování na denním světle – viz ukázku v galerii v poslední kapitole této recenze.

Malý, ale šikovný – vestavěný blesk kromě toho, že umí blýskat až do 1/4 000 sekundy, dokáže i další kouzla…
Malý, ale šikovný – vestavěný blesk kromě toho, že umí blýskat až do 1/4 000 sekundy, dokáže i další kouzla…

Nikon Coolpix P7700 je prvním kompaktním fotoaparátem Nikonu, který pomocí systému CLS (Creative Lighting System) dokáže bezdrátově řídit externí blesky. To samozřejmě značně povyšuje hodnotu malého vestavěného blesku. CLS zde sice není tak „vychytané“ jako u zrcadlovek Nikonu, nicméně řízení jedné skupiny blesků na jednom komunikačním kanálu zde funguje bezvadně. Blesk(y) je možné nechat pracovat buďto v režimu TTL s možnou korekcí ±3 EV, případně lze „svítit“ v manuálním režimu a výkon držet na uzdě od maxima až do 1/128 plného vyzáření. Na kompakt slušné, co říkáte?

Nikon Coolpix P7700

Využít můžete samozřejmě také bleskové sáňky se systémovými kontakty Nikonu. Coolpix P7700 je oficiálně kompatibilní s externími blesky Speedlight SB-400, SB-700 a SB-910, já jsem jej vyzkoušel bez problémů s „osmistovkou“ a věřím, že bude fungovat i s dalšími moderními blesky Nikonu.

Osobně mě trochu zklamalo intervalové snímání u tohoto fotoaparátu. Nabízí totiž pouze intervaly 30 s, 1, 5 a 10 minut. To jsou prodlevy pro „normální“ časosběrné snímání nepoužitelné. Jejich význam se nabízí jen u dlouhotrvajících dějů, jako je například záznam vzkvétání rostliny nebo třeba dokumentování stavby domu apod.

Kapitoly článku

[chapters][chapter:Obrazová kvalita, demosnímky a celkové hodnocení]
Tvůrci nového Nikonu Coolpix P7700 – naštěstí pro nás, uživatele – udělali dva zásadní počiny pro to, aby obrazová kvalita byla vynikající: Nenechali se „ukecat“ marketingem na nesmyslný nárůst rozlišení a poskytli P7700 ještě lepší objektiv, než byl v této třídě na vrcholu.

Dvanáct megapixelů se evidentně ještě dá na malém snímači ukočírovat tak, abyste sice mírný šum zaznamenali i při nejmenším ISO 100, nicméně zůstala zachovaná vysoká hranová ostrost – a to i v komprimovaném JPEGu. O korektním barevném podání se u moderního digitálu světové značky nemá smysl bavit, zde mě ale zaujala – na kompakt s malým čipem – nezvykle velká dynamika snímací soustavy. Jakoby Nikon chtěl nenápadně naznačit, že pro tento parametr není třeba hned 36megapixelový snímač…

Nově „spočítaný“ objektiv kromě vyšší světelnosti dává obrazu již zmíněnou hranovou ostrost, výborný přenos kontrastu a má také skvěle korigovány optické vady. Například chromatickou aberaci abyste pod Photoshopovou lupou pohledali. Jediné, na co je třeba dát větší pozor, je protisvětlo, které někdy způsobuje závoj a celkové snížení kontrastu.

Nikon Coolpix P7700 poskytuje ve své třídě kvalitní také videozáznam. Obraz by sice mohl být o něco ostřejší – objektiv na to má, ale firmware jej pravděpodobně kvůli vysokému datovému toku lehce degraduje. Ocenit musím naopak velmi dobrou kvalitu vestavěných stereomikrofonů. Zvuková složka záznamu rozhodně za obrazem nezaostává, spíše jej předčí.

Šumí tak, jak velký má snímač

Jestliže u zrcadlovek obvykle platí, že druhá až třetí nejvyšší citlivost bývá bez problémů použitelná, pak to stejné se dá říci i o kompaktním Coolpixu P7700 s tím, že zde se budeme bavit skutečně jen o té třetí nejvyšší hodnotě – ISO 1 600. Snímky na ISO 3 200 by se možná daly použít po vypnutí odšumovacích algoritmů v RAWu a následném pokusu o vylepšení v některém specializovaném odšumovacím softwaru nebo pluginu, ale to je jen moje spekulace. Nicméně po posouzení reálných snímků nelze říci nic jiného, že i tak je to na kompaktní fotoaparát s mrňavým 1/1,7″ snímačem výborný výkon.

Podívejte se na následující obrazové ukázky. První výřez je vždy JPEG s nastaveným odšumováním Normal, druhý je „ručně odšuměný“ RAW (NRW) v Capture NX 2, třetí pak RAW bez odšumování.

Zdrojový snímek s vyznačeným výřezem
Zdrojový snímek s vyznačeným výřezem
ISO 400
ISO 400
ISO 800
ISO 800
ISO 1 600
ISO 1 600
ISO 3 200
ISO 3 200
ISO 6 400
ISO 6 400

Za zmínku také stojí to, že od ISO 400 je standardně zapnuté odšumování v Picture Control a při konverzi RAWů v Capture NX 2 se využívá nový odšumovací algoritmus Better Quality 2012. Zatímco u zrcadlovky D600 jsem jej vypínal (resp. přepínal na Better Quality), zde podává jednoznačně lepší výsledek.

Takže znovu a lépe: Na prostředních ukázkách je skutečně standardně nastavené odšumování Better Quality 2012. Které ale není lepší než Better Quality (bez 2012), jak jsem původně napsal. Odvolávám co jsem odvolal, udělal jsem chybu v nastavení, omlouvám se. Během pár dní (doslova) připravím opravu a patrně i samostatný článek na toto téma. Díky čtenáři Dafovi za upozornění.

Aktualizace 1. 11. 2012

Na následujících ukázkách můžete vidět opravené odšumování v Capture NX 2, respektive vždy je levá část výřezu opět JPEG, prostřední RAW s odšumováním Better Quality a pravá část pak Better Quality 2012. Je zřejmé, že nejlepší – co do zachování detailů i za cenu vyššího monochromatického šumu – je právě prostřední část výřezu. OD ISO 6 400 se ale projevuje jiný problém – s rozptylem modrého kanálu. Více v tomto článku.

ISO 800
ISO 800
ISO 1 600
ISO 1 600
ISO 3 200
ISO 3 200
ISO 6 400
ISO 6 400
Celkové hodnocení

Nemá cenu si namlouvat, že Nikon Coolpix P7700 je digitální kompakt pro masy, spotřebka, foťák, který se vytahuje ze skříně jen při rodinných oslavách, na dovolené a o Vánocích. Je to přesně opačná třída – přístroj pro fajnšmekry, záložní fotoaparát zrcadlovkáře, hračka milovníka vyspělé techniky. A jako takový – alespoň za mě – splňuje až na maličkosti všechny nároky.

Hlavně se mi líbí vynikající obrazová kvalita a „čudlíkové“ ovládání. Pak displej jako takový, ale také jeho uchycení na kloubu. A spousta nadstandardních funkcí… Jednoduše řečeno, Coolpix P7700 se povedl příkladně, roli vlajkové lodi kompaktů Nikonu zvládne zcela jistě na jedničku.

Galerie demosnímků Nikon Coolpix P7700

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení
1. část (167 MB)
2. část (148 MB)

Kapitoly článku

[chapters]


Sdílej

11 komentáře

 1. Nemohu si pomoci. Ten odšum v Capture NX2 je tady špatný. Vždyď je to horší, než co leze z fotoaparátu. Také jsem zkoušel Better Quality 2012. U snímků z D90 a je to nepoužitelné. Vůbec to neodstraní ty barevné fleky v šumu tak jako starší Better Quality. Dělám něco špatně, nebo tuto funkci jen nechápu? Děkuji.

 2. Daf: Díky za upozornění – máte samozřejmě pravdu – to já jsem udělal chybu. V článku je vysvětlující text, brzy bude oprava. Takhle by to skutečně nešlo :)

 3. Na označení profikompakt jsem maličko alergický. Ano, má skvělé ovládání, kvalitou a rozsahem výborný a konečně i světelný objektiv, ale – opravdu by např. elektronický hledáček u této třídy zvyšil cenu přístroje mimo prodejnost? Má ho kdejaký mizerný superzoom (a taky už Fuji i Sony u svých hodně dobrých modelů). A druhá věc – Sony, Fuji (možná i jiní) umí ostřit i ukládat mnohem rychleji a to je u Nikona velké minus. Proč vlastně chci kompakt? Abych ho měl stále v kapse (třeba i u baťohu) a mohl fotit pohotově a rychle. S Nikonem (a ani Canonem) mi to ale nepůjde – dvouvteřinové čekání na další expozici vás dokáže připravit o spoustu skvělých záběrů. Tyhle poznámky rozhodně neberte jako hanění tohoto přístroje. Ale pod pojmem „profi“, vlajová loď apod. si představuju ještě malinko víc. Prostě si to Nikoni přiznejte – neumíte rychlý kompakt, neumíte, neumíte, héé he a brzy vás výrobci walkmanů a mikrovlnek převálcují…

 4. Test p. Lindnera je pomerne skromný. Ale – napokon každý používateľ čohokoľvek príde na kvality i muchy „strojiva“ až pri používaní. Píšem preto, že vlastním 7000-ku, i 7100. A v obchode som si krátko skúsil aj tento najnovší 7700. Najprv ma prekvapilo to, ako sa nikoňáci pohrali s tvarom foťáčika. Vééééľmi dobre „padne do ruky“. Potom sme ani s predavačom nevedeli prístroj zapnúť, kým sme neobjavili tú blokáciu zapnutia pri nevyklopenom displeji. No a vyskúšal som si hlučnosť vysúvania objektívu. Tá je rovnaká, ako pri predchádzajúcich dvoch typoch, čo pri natáčaní videa značne vadí! Mám aj externý mikrofón ME-1, no jeho používanie je nepohodlné a (keďže je značne citlivý), aqj tak v tichom prostredí nahrá chod objektívu. Čítal som preveľa testov, v každom sa opakujú skoro tie isté veci, ale praktických skúseností tam býva pramálo. Jedna z nich: U 7000-ky boli body uchytenia popruhu fixné. 7100 ich má otočné, čo je náramná blbosť, ktorú pochopí iba používateľ. Neviem, či sa to u 7700-ky vrátilo na pôvodné-pevné uchytenie. Ďalej: prvý, druhý, a videl som v jenom videoteste, že i tretí Nikon trpí u videosekvencií rovnakou, veľmi nepríjemnou necnosťou – z ničoho-nič „rozostrí“. Okamžite treba pohnúť zoomom, ináč sa foťák sám nespamätá!
  A stáva sa to častejšie pri dlhšom natáčaní videa, kedy sa prístroj citeľne zohreje.
  Nábeh zoomovania pri videu je veľmi strmý aj pri použití tzv. „tichého“ módu. Panasonic-y používajú veľmi tichét – supersonické motory s príjemným štartom zoomovania. To je teda báječná vec. Posledná vec: vývojári Nikonu si neuvedomujú dôležitosť stabilizácie, lebo ináč by si boli všimli najnovší, tzv. päťosový stabilizačný systém Panasonic-u. Podceňovanie stabilizácie videa je veľmi nerozumné, pretože roztrasený záznam ináč veľmi pekného obrazu je pre diváka stresujúci! Zvuk u videa je ešte dôležitejší, než obraz. A mikrofóny oboch predchádzajúcich typov sú vynikajúce; čítam, že je to tak i u 7700-ky. Zaujímavé je, ako sa u každého typu menia umiestnenia mikrofónov. Ale ľavý mikrofón sa človeku občas „podarí“ pri natáčaní zakryť prstom a nahrávka… To tiež chlapci vývojári nedomysleli. Ale ináč je Nikon báječný.

 5. Rudolf Štefunko: Při přehrávání videa Nikonu p 7700 je slyšet „syčení“ a při zoomování aparát chybně ostří s průběžným autofokusem i bez něj . Máte zkušenost?

 6. Ešte sa len chystám kúpiť 7700-čku, ale viem, o čom je reč. Mikrofóny fotoaparátu sú veľmi citlivé, aby boli schopné nahrať aj vzdialenejšiu scénu. To ale so sebou prináša (najmä pri tichých pasážach) zvýšenie šumu v nahrávke. Aby ani pri veľmi silnom nahrávanom zvuku nebol záznam premodulovaný, funguje veľmi účinná automatika, orezávajúca najhlasitejšie úseky. Výsledok: záznam má oproti skutočnosti obmedzenú dynamiku.To je nutná daň. Odstrániť by sa to dalo iba tak, že by sa zvuk nahrával externými mikrofónmi a úroveň by reguloval nejaký spolupracovník.Druhá spomínaná vec je pomalosť zaostrovania a (najmä podlhšej videosekvencii) sa prístroj zahreje a nastáva veľmi nepríjemný problém – hocikedy sa záznam totálne rozostrí. Niekedy nepomôže nič, iba vypnutie fotoaparátu a jeho zapnutie až po chvíli, keď trochu vychladne.Vtedy by človek mašinku najradšej šmaril o zem a rozdupal! Stáva sa mu aj to, že „zamrzne“, a to tak, že pomôže iba otvorenie krytu batérie, jej vyňatie a znovuzaloženie. Tu popisovaný efekt je však vlastnosťou VŠETKÝCH elektronických zariadení (veľmi radi to robia satelitné prijímače). Urobí to z času-načas aj PC-čko. Je to dané tým, že polovodičové prvky procesora pri rýchlom preklápaní svojich stavov z „1“ do „0“ to nestihnú a výsledok: radič stratí informáciu o tom, do ktorej „bunky“ má inštrukciu zapísať a proces „zamrzne“. Našťastie po opätovnom zapnutí sa všetko obnoví a málokedy sa niečo „stratí“. Značné problémy robia týmto Nikonom aj prechody zo silného svetla do tmavšieho priestoru. V tomto ohľade je predsa len náš zrak podstatne dokonalejší, ako objektívy a snímače optických zariadení. S tým nič nenarobíme, pomôže iba skúsenosť, teda predvídavosť pri narábaní s mašinkou. Ak si na to človek zvykne, vždy začne platiť stará zásada, že najlepší fotoaparát je práve ten, ktorý vlastníme…

 7. Tak si tady čtu ty komentáře a moc se mi líbí, jak u kompaktního fotoaparátu prakticky nikdo neřeší, jak to fotí? :-)
  Nedalo mi to a už jsem si ho koupil jako náhradu, když nechci tahat batoh s D7100 a objektivama. Natáčení videa mě nikdy moc nebralo a beru ho jako dnešní nutné plus ke každému fotoaparátu, ale nikdy bych si nedovolil hanit fotoaparát za to, že špatně natáčí video :-)
  Kdyby to tedy někoho zajímalo, moje první dojmy jsou výborné. Moc se mi líbí všechny ty kolečka, které urychlí přístup do nejdůležitějších funkcí a hlavně to, že má kompaktík ovládání clony a času stejně kolečkama jako zrcadlovka. Co se týče obrazového výstupu, tak srovnávat s D7100 moc nemá cenu, ikdyž za slunečného dne jsou fotky vynikající, tak s úbytkem světla a nutností navyšovat ISO nad 400 už je ten rozdíl samozřejmě docela propastný. Co se týče jedné zde zmíněné nectnosti – pomalého ukládání, tak nevím, jakou paměťovou kartu pan Petr používal, ale ve spojení se SanDisk Ultra nemám nejmenší problém nafotit několik snímků do RAWu okamžitě po sobě. Zase asi nemá cenu srovnávat se zrcadlovkou, kde je to určitě ještě o chlup lepší, ale že by mi z toho vstávaly vlasy na hlavě, že propásnu důležitý záběr díky zaplněnému bufferu, tak to myslím nehrozí. Jinak aparát jsem koupil jako již testovaný s nafoceným cca 1.000 snímků za cenu pod osm tisíc korun a to je myslím za takto vybavený nástroj už velmi slušné.
  Jediné, co mě třeba malinko chybí, že jsem v menu nikde nenašel, že by se dala zcela vypnout redukce šumu. Našel jsem pouze výběr ze tří úrovní redukce – nízkou, normální a vysokou, ale přecejen fotím do RAWu proto, abych všechny tyto kroky prováděl až v PC a tohle malinko zdržuje. Každopádně jako kapesní fotoaparát pro všední den splňuje nároky na 100% a nemůžu si stěžovat naprosto na nic, dokonce ani ten hledáček mi opravdu nechybí.
  Dobré světlo všem.

 8. Tiež som sa stal majiteľom P7700. Vlastním ho cca 5 mesiacov po tom čo som v rozpetí 1 mesiaca od hnevu hodil o zem jeden sony, a druhy Fujifilm sa mi nešťastnou náhodou vykotúľal z auta tak že jeho oprava bola neekonomická a fuji mi odmietlo samostatne poskytnúť ND.
  Môžem skonštatovať že mi zamrzol hneď v predajmi. Posledný uprgrade na najnovší firmware túto necnosť neodstránil. Občas má problémy pokiaľ užívateľ okamžite bez zaostrenia namačknutím stlačí spúšť nadoraz tak zaostrí zle a odfotí rozmazaný snímok, takže sa naň nesmie ísť zhurta. Video skutočne rozostruje. Pokiaľ napríklad mierne zazoomujute tak si doostrí, stačí však prekročiť určitú hranicu a už sa nespametá pokiaľ sa neodzoomuje, divné a dosť obmedzujúce. Ostrenie mu robí problém pri videu aj pri fotení a už sa mi stalo že rovankú scénu s dobrým osvetlením zo statívu bol z neznámych príčin schopný zaostriť až na 3-4 namačknutie. Na druhej strane ma slušný objektív a snímač sa tiež vydaril. Po osadení cirkularnym filtrom pokiaľ idem fotiť von „len tak“, môj primárny D90 čuší doma a radšej beriem P7700.

 9. Snad trochu neaktuální příspěvek. Ale koupil jsem si tento foťák až týden před Vánoci, byl to možná poslední kousek, co měli v Megapixelu na skladě. Zároveň jde o můj první nikon v životě. Necítím se být oprávněn psát hodnotící moudra. Mohl bych porovnávat akorát s olympáckou zrcadlovkou E600 a to by na nikonním fóru asi nikoho nezajímalo… Jen snad bych se zeptal. Nebylo by logické, pakliže foťák nejde zapnout při „zaparkovaném“ displeji, že by se zaklopením/vypnutím displeje analogicky foťák vypínal?

 10. Jipch: strana 23 manuálu:
  Jestliže je monitor zavřen s obrazovkou směrem dovnitř při zapnutém napájení, fotoaparát vstoupí do
  pohotovostního režimu a indikace napájení bliká. Po 3 minutách po zavření monitoru se napájení vypne. Otevření monitoru v době, kdy je fotoaparát v pohotovostním režimu, způsobí, že se fotoaparát přepne do režimu fotografování.

 11. Som udivený koľko ngatívneho sa znieslo na tento model v SK priestore. Pritom sa jedná o skutočne veľmi podarený a kvalitný model. Aby som sa predstavil – vlastnil som aj RX.100 aj XZ-1 aj Alpha 5000, Canon S100 a iné. Takže dovolím si vcelku objektívne zhodnotenie. Po prvé, treba mu dať chvílku a zžiť sa s ním – dajte mu čas – má veľa možností. Príde mi to, že mnoho ľudí tu písalo hodnotenia pa pár dňoch – kedy nemali šancu prísť na všetky fičúrky, čo P7700 ponúka. Najviac ma šokovalo, keď v nejakej odbornej recenzii písali, že P7700 nemá dostatočnú ostrosť pixel per pixel oproti podobným. Uff – tak to je silné kafe toto tvrdiť ! Práve tento model má spolu s XZ-1 skutočne fotky ostré ako bič !!! Je tam vidieť všetko do najmenšieho detailu – v nastaveniach kľudne pridajte doostrenie ak sa vám máli aj na maximum – na fotkách sa to nijako negatívne nepodpíše. WB má toľko nastavení, že až … všetko poruke, ľavé točítko pre všetko dôležité, personalizácia do mrte … kvalita fotiek, ostrosť, farby, DOF, svetelnosť, zoom 7x …neviem ktorý iný kompakt vám toto poskytne … napoviem – ŽIADNY ! P7700 je kategória sama pre seba. S ničím sa nedá porovnať – lebo nič podobné nie je – a už ani nebude. Skúste ho zohnať spod ruky -:) Že žiadne na predaj nie sú ? Prečo asi ? Kto by to predával ???!! Nič také už nikdy nekúpi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *