Nikon D600 – 24 fullframových megapixelů. Podrobná recenze s demosnímky

Zatímco v loňském a předloňském roce byl Nikon poměrně skoupý na novinky mezi digitálními zrcadlovkami (loni jeden model D5100, v roce 2010 dva – D7000 a D3100), letos jakoby si to chtěl vynahradit, uvádí na trh jeden zajímavější model za druhým. A všechno fullframy! Vy to samozřejmě jistě víte, nicméně malá rekapitulace neuškodí – předpokládám-li, že nic nového už v této třídě letos nepřibude. Takže popořádku: Hned na začátku ledna byla oznámena vlajková loď D4. O měsíc později dvojice D800/D800E, pak následovala cca půlroční pauza, aby na svět přišel Nikon D600. Už jsme o něm na Nikonblogu párkrát psali, také kolem něj bylo mnoho emocí, nicméně i tak se k němu musíme ještě vrátit touto podrobnou recenzí. A ani tak nepředpokládám, že ta bude poslední zmínkou o Nikonu D600. Jde zkrátka o výjimečný stroj.

Úvod

Nikon D600
Klíčové vlastnosti Nikonu D600
FX snímač s rozlišením 24 Mpx
Všem, kterým se rozlišení Nikonu D800/800E zdá zbytečně velké, nyní výrobce dává k dispozici stroj s uměřenějším počtem obrazových bodů na snímači.
Full HD video
Záznam videosekvencí Full HD (1 080p) s možností plného manuálního řízení záznamu. To se týká jak obrazu, tak i zvuku.
Obrazový procesor EXPEED 3
Stejný „počítač“ používá také D4 nebo D800 – co víc dodat?
Velká citlivost snímací soustavy
V „základu“ ISO 100–6 400, rozšířený režim ISO 50–25 600.
Přesné a rychlé 39bodové automatické zaostřování
Devět bodů z celkového počtu je křížových, autofokus je řízený modulem Multi-CAM 4800.
Hledáček se 100% pokrytím
Velký a jasný optický hledáček zobrazuje celou snímanou scénu a má zvětšení 0,7×.
3,3palcový LCD displej s rozlišením 921 tisíc obrazových bodů
Displej s úhlopříčkou 8 cm má novou strukturu pro snížení odlesků při přímém osvětlení.
Malé rozměry a hmotnost
Nikon D600 je nejmenší a nejlehčí fullframová zrcadlovka. Menší než některé DX modely!
Podrobné technické parametry najdete zde
Doporučená prodejní cena
Tělo: 49 990 Kč Set s AF-S Nikkor FX 24–85 mm F3,5–4,5 G: 62 990 Kč Nikon D600

Konstrukce a ovládání

Nikon D600 se chlubí několika prvenstvími ve své třídě, a jedním z nich jsou také nejmenší rozměry těla. Vzhledem k tomu, že míry jsou naprosto exaktní parametry, jedinečnost mu upřít nelze. S rozměry 141 × 113 × 82 mm jde skutečně o tělo, které je jen o milimetry větší než DX zrcadlovka D7000. Podívejte se, jak porovnání obou strojů vypadá v reálu.

Nikon D600 vs D7000

Rozdíl oněch pár milimetrů viditelný je, nicméně ve své třídě je D600 opravdu mrňous – více napoví video, které jsme již publikovali.

Celkově jde ale o klasický Nikon s tradičně vynikající ergonomií. Po bližším zkoumání zjistíte, že tělo je oproti starším modelům více zaoblené, ostré přechody jsou pozvolnější.

Kostra Nikonu D600

Poněkud zbytečnou hysterii vyvolala konstrukce těla, které je z velké části polykarbonátové, pouze horní kryt je vyroben z hořčíkové slitiny. Mezi čtenáři probleskly obavy o to, že by se mohly delší a těžší teleobjektivy ulomit a podobné – promiňte mi ten výraz – nesmysly. Budete-li s D600 zacházet jako s fotoaparátem, nikoliv jako s kladivem nebo páčidlem, nic se neulomí, na to můžete vzít jed. Fotoaparátů s plastovou konstrukcí je na světě většina a nikdo podobné problémy neřeší.

Nikon D600

Ovládací prvky odpovídají současným DSLR od Nikonu, například poblíž spouště tedy najdete tlačítko videospouště, živý náhled a přepínání foto/video obsluhuje malá páčka s tlačítkem na zadní stěně. Hlavní kruhový volič vlevo na horním panelu je aretován středovým tlačítkem – tahle maličkost si zaslouží velkou pochvalu.

Naopak poněkud kontroverzně na mě působí tlačítko Picture Control/Retuše, které u tohoto modelu najdete ve sloupci tlačítek vlevo vedle displeje. Vím, že Nikon model D600 pozicoval do role amatérské zrcadlovky, nicméně ani tak nevidím žádný smysluplný význam tohoto ovládacího prvku. Kdybych si tento fotoaparát pořídil, určitě s ním budu fotit do RAWu a o toto tlačítko nezavadím, jak je rok dlouhý.

LCD displej s úhlopříčkou 8 cm má skvělé rozlišení 921 tisíc obrazových bodů
LCD displej s úhlopříčkou 8 cm má skvělé rozlišení 921 tisíc obrazových bodů
Nebudeš míti nedostatku

Fullframová zrcadlovka rovná se velký hledáček, to bylo doposud samozřejmé a je třeba dodat, že mnoho fotografů, kteří kdy přiložili k oku FX zrcadlovku, už s ničím jiným fotit nechce. Což je docela pochopitelné… Jak je to v případě D600? Naštěstí úplně stejně! Hledáček osazený poctivým pentaprismatickým hranolem poskytuje jednak 100% pokrytí, ale hlavně velký a jasný obraz, který si ničím nezadá třeba i s D4.

Pentaprismatický hranol Nikonu D600
Pentaprismatický hranol Nikonu D600

Něco jiného je sice rozložení autofokusových bodů v hledáčku, tomu se ale věnujeme v následující kapitole Funkce a vlastnosti.

Nikon D600 je napájen osvědčeným Li-Ion akumulátorem EN-EL15, potřebujete-li zvýšit energetickou výdrž a hlavně také zlepšit ergonomii držení při fotografování na výšku, můžete si zakoupit volitelný vertikální grip MB-D14. Ten umožňuje vložit buďto standardní Li-Ion akumulátor nebo šestici AA baterií, a disponuje sekundární spouští, předním a zadním volicím kolečkem, joystickem a tlačítkem AE-L/AF-L.

Battery grip MB-D14

O dostatek energie je tedy postaráno, nouzi nebudete mít ani o paměťovou kapacitu. Nikon D600 je jako první fullframová zrcadlovka na světě vybaven dvěma sloty pro SD–SDXC karty. Osobně mě trochu překvapilo, že si ještě nikdo nestěžoval na absenci Compact Flash slotu – vždyť to přece k macho stylu FX patří, ne? Ale vážně, král je mrtev, ať žije král – „eSDéčka“ v současné době CF karty v pohodě nahradí a není třeba po nich plakat.

Nikon D600

Funkčně jsou dva sloty ošetřeny zcela standardně – nabízí se tedy několik možností jak je využít. Ať už je to režim zálohování, kdy se data ukládají shodně na obě karty, nebo se na jednu ukládají JPEGy, na druhou NEFy, případně se po zaplnění první karty automaticky použije druhá. Snímky samozřejmě lze mezi kartami kopírovat.

Nikon D600

Stejně jako větší bratříčci D800/D800E má také Nikon D600 na levém boku těla velmi slušnou konektorovou výbavu. Kromě obvyklých zdířek, jako je USB, HDMI a systémový port, zde najdete dva 3,5mm jack-konektory – jeden pro externí mikrofon, druhý pak pro sluchátka.

Nikon D600


Funkce a vlastnosti

Tuto kapitolu nelze nezačít jinak než autofokusem. Ano, Nikon D600 využívá autofokusový engine Multi-CAM4800 s 39 zaostřovacími poli, který byl původně vyvinutý pro DX model D7000. To samozřejmě neznamená, že by měl být Multi-CAM4800 špatný, naopak – uživatelé D7000 jsou s ním většinou nadmíru spokojeni. Ale je malý… Tedy ve fullframovém těle D600.
Autofokusový senzor Multi-CAM4800
Autofokusový senzor Multi-CAM4800
To znamená, že ostřicí body, byť je jich na počet bohatě, nejsou rozprostřeny po velké ploše záběru, ale seskupeny uprostřed něj. Až bych si troufal říci, že je jich na tu malou plochu zbytečně moc, což mě ostatně hned donutilo zapnout funkci jejich sdružení z 39 na 11 bodů.
Červeně vyznačené jsou křížové ostřicí body
Červeně vyznačené jsou křížové ostřicí body
Ostřicí body s citlivostí F8, prostřední je křížový
Ostřicí body s citlivostí F8, prostřední je křížový
Autofokus D600 v režimu 11 bodů
Autofokus D600 v režimu 11 bodů
Druhou kontroverzní funkcí je závěrka, přesněji její nejkratší expoziční čas – 1/4 000 sekundy. Ano, mohla zde být ještě 1/6 000 s nebo rovnou 1/8 000 s, protože s vysoce světelnými objektivy je čtyřtisícina sekundy mnohdy dlouhá. Zde Nikon udělal opravdu amatérskou funkci. Naopak synchročas s bleskem 1/200 s nelze hanět – je to rozhodně lepší nadprůměr. Nejlepší stroje mají jen nepatrně kratší čas 1/250 s.
Výklopný blesk podporuje Nikon CLS (Creative Lighting System), tedy bezdrátové ovládání externích blesků
Výklopný blesk podporuje Nikon CLS (Creative Lighting System), tedy bezdrátové ovládání externích blesků
Pohyblivé obrázky
Část textu o videu bych klidně mohl zkopírovat z recenze Nikonu D800. „Šestistovka“ stejně tak podporuje Full HD video se snímkovou frekvencí 30p, 25p nebo 24p, samozřejmostí je možnost plného manuálního ovládání záznamu jak obrazu, tak i zvuku v Hi-Fi kvalitě (s externím mikrofonem). O výstupu na sluchátka již zmínka byla v předchozí kapitole, nenapsal jsem ale, že HDMI výstup je nekomprimovaný, v plné kvalitě. Nikon D600 Opět ve shodě s D800 umožňuje Nikon D600 zaznamenávat časosběrné video, které tento fotoaparát automaticky složí z dílčích snímků. Viz náš aktuální článek. K dispozici je ale také klasické intervalové snímání. Nikon D600 podporuje také bezdrátové ovládání – podobně jako například D3200 pomocí volitelného externího modulu – psali jsme o tom zde. V případě D600 je ale třeba použít nový Wi-Fi modul WU-1b.

Obrazová kvalita, demosnímky a celkové hodnocení

Letos je to u zrcadlovek Nikon jako na houpačce. Zatímco do této doby křivka pomyslného grafu rozlišení vždy jen pomalu stoupala, v tomto roce šla nejprve v případě D800/800E velmi strmě nahoru, aby ale poté zase u modelu D600 o něco klesla na hodnotu 24 Mpx. Osobně jsem toho názoru, že právě „něco mezi“ dvaceti až třiceti miliony obrazových bodů představuje jakýsi současný ideál, vyhovující potřebám velmi náročného amatéra i profesionálního fotografa. Kvalita velkým počtem pixelů nijak netrpí (z hlediska šumu), rozlišení je dostatečné pro velké tisky nebo výřezy, data jsou z pohledu velikosti plus-minus akceptovatelná.

Porovnáme-li D600 vs D800, pak JPEGy D800 mají průměrně kolem 20–25 MB, D600 je na tom výrazně lépe – 8 až 15 MB. Naopak RAW z D600 má průměrně kolem 30–40 MB, u D800 je to „jen“ o něco více 40–50 MB. Nicméně datové toky jsou menší, poznáte to samozřejmě také při archivaci a zpracování fotografií. Samotný fotoaparát data nijak nebrzdí, o to se procesor EXPEED 3 stará s patřičnou výkonovou rezervou.

Rozsah jako u filmu

Vysoké rozlišení znamená také skvělou dynamiku snímků. Web DxO Mark, který Nikon D600 aktuálně řadí na třetí místo mezi všemi testovanými fotoaparáty, naměřil expoziční rozsah 14,2 EV. Nemusíte ale vlastnit laboratorní měřicí aparaturu a software, abyste velkou dynamiku nepoznali sami na reálných snímcích. Mimochodem, tato vlastnost také značně rozšiřuje expoziční pružnost D600 oproti jiným aparátům (samozřejmě vyjma D800/D800E, které jsou na tom ještě o fous lépe).

Barevné podání při standardním nastavení hodnotím jako vysoce korektní, rozhodně nečekejte přesaturované omalovánky. Naopak, místy jsem se až zarazil nad nízkým barevným nasycením, které mě ale nakonec nikdy nedonutilo sáhnout na posuvník saturace a trochu ji „napálit“.

Kdo se bál šumu?

Pokud šum ovládli stvořitelé Nikonů D800/D800E na výbornou, pak to znamená, že u D600 se nemáme o čem bavit. Je to skutečně tak? Ano, je… Než zbytečná slova, podívejte se na následující obrazové ukázky. První výřez je vždy JPEG s nastaveným odšumováním Normal, druhý je „ručně odšuměný“ RAW (NEF) v Capture NX 2, třetí pak RAW bez odšumování.

Zdrojový snímek s vyznačeným výřezem
Zdrojový snímek s vyznačeným výřezem
ISO 1 600
ISO 1 600
ISO 3 200
ISO 3 200
ISO 6 400
ISO 6 400
ISO 12 800
ISO 12 800
ISO 25 600
ISO 25 600
Celkové hodnocení

Když Nikon před časem ohlásil amatérskou FX zrcadlovku, polovina národa si usmyslela, že bude stát mezi třiceti až čtyřiceti tisíci korunami. Ohlášená cena padesát tisíc pak některé jedince rozlítila natolik, že Nikonu D600 začali vyčítat pomalu každou druhou funkci. Kdyby ale tito hodnotitelé nechali chvíli vychladnout hlavy, zjistili by, že jde o skvělý fotoaparát, který „za to“ nemůže. Najdete zde určitá konstrukční a funkční omezení, nicméně obrazová kvalita je vynikající – o ničem jiném nemůže být ani řeč. A je vynikající v kontextu těch nejlepších DSLR na světě, nikoliv jen jako „nejlevnější fullframová zrcadlovka“.

Největším problémem, jak se zdá, je tedy ona cena. Padesát tisíc už jsou slušné peníze a rozdíl mezi nejdražším DX a nejlevnějším FX tělem je citelný. Už jsem to na Nikonblogu jednou napsal, nyní se budu opakovat – Nikon možná udělal chybu, že D600 nazval amatérskou zrcadlovkou. Od tohoto slovního spojení totiž každý tak nějak podvědomě očekává také „amatérskou cenu“. Což se bohužel nestalo.

Na druhou stranu je ale Nikon D600 absolutně nejlevnější fullframovou zrcadlovkou na trhu, takže poněkud jízlivě položená otázka také může znít: Stěžoval si někdo u konkurence, že má drahé plnoformátové DSLR? A vyhrožoval jí, že přejde k Nikonu? Já nevím, nesleduji to. Možná, že ano. Pak by to s trochou ironie znamenalo, že síly jsou vyrovnané…

Galerie demosnímků Nikon D600

Není-li uvedeno jinak, jsou demosnímky pořízené objektivem AF-S Nikkor 50 mm F1,4G

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení
1. část (148 MB)
2. část (145 MB)
3. část (160 MB)

 

Sdílej

49 komentáře

 1. Docela dobře napsáno. Shodou okolností teď na dpreview.com publikovali snímky z také 24MPx Sony full frame kompaktu RX1 s pevným 35mm sklem. Když se člověk podívá na obrázky z Nikon D600 a ze Sony RX1, tak si prostě musí říci, že on to ten Nikon fakt umí poněkud lépe.
  A koukám se na cenu Sony RX1: $2800. :-)
  Pane Lindnere, Vy máte víc štěstí, než rozumu. :-)) Proč? Jak jsem tak četl Váš článek a obhajobu ceny Nikon D600, tak jsem si říkal: „A jéééje, ten si naběhl na vidle, ty mu to v komentářích osladí a už jsem si tak představoval jak Vás obviňují, že „v žoldu Nikonu rádobynezávisle lobujete za vydřidušskou cenovou politiku svého chlebodárce“. :-)) Poté, co jste napsal do NikonBlogu desítky pěkných článků, které lze považovat za kvalitní materiál nelišícíse od zcela nezávislých textů, jste teď vstoupil na hodně tenký led obhajoby vysoké „přemrštěné“ ceny Nikona D600. A jako z nebe Vám spadla (v dolarech) skoro o 1/3 vyšší cena Sony full frame kompaktu i s možností porovnání obrazové kvality. :-)) No jo, no, vona ta veliká placička nekazového křemíku je prostě drahá. Kolik by se z ní udělalo mikroprocesorů do PC-ček? Padesát ? Sto ? Strašně mě baví ty přesvědčené názory o tom, že full frame je uměle předražený, aby se na něm vyrejžovalo, a až se začne více vyrábět, tak bude cena full frame čipu zanedbatelná. Je to mírně podobné jako tvrdit, že cena unce zlata cca 30 000 Kč je uměle nafouknutá a až se rozjede obchod se zlatem, tak cena unce zlata spadne na pětistovku.
  Z téhož důvodu opravdu nečekám, na rozdíl od mnohých, že za dva roky tady máme FX snímač v těle Nikona D3200 za 15 tisíc a DX zrcadlovky skončí jako třída. Nehledě k tomu, že to sklo do větších a těžších FX objektivů kupodivu taky něco stojí, byť se většina lidí domnívá, že nic.

 2. Díky za upřímnost Tomáši, není nad to mít víc štěstí než rozumu… ;-)
  Na druhou stranu jsem si nevšiml, že bych cenu D600 obhajoval, ale i kdyby ano, tak na tomhle blogu nikdo nikdy netvrdil, že je nezávislý:) A konečně, proč sem „taháte“ cenu Sony, kterou mimochodem znám už od Photokiny, a už vůbec nechápu, proč by mi měla padat z nebe (a proč zrovna tento fotoaparát, který de facto konkurencí D600 není)?

 3. Petr: Sony RX1 je také 24MPx full frame, byť v jiném těle, ale to na kvalitu výstupu nemá podstatný vliv, když už je záběr pořízen, tak se dá výsledek srovnat. D600 je konstruován na to, aby umožnil fotografovi obtížnější záběr vůbec pořídit a RX1 je konstruován na to, aby se dal nosit v kapse.

  Jinak celý můj první komentář byl napsán v lehkém tónu. Vaše 3 odstavce pod nadpisem „Celkové hodnocení“ jednoduše dělají trochu jiný dojem, než drtivá většina Vašich článků, které mají trochu větší obchodní odstup. Samozřejmě že ani tenhle text nesrovnávám s běžnými marketingovými bláboly, urážet Vás opravdu nehodlám. No a právě Sony RX1 s kvalitou právě zveřejněných snímků na dpreview.com celkem elegantně také ukazuje to, co v těch odstavcích píšete, tedy že D600 není tak drahý vzhledem k jeho vyladění a že cena není jen součet cen hardware, ale že si ve foťáku taky kupujete to, k čemu každá firma za x let vývoje došla, nějaké to know – how, které je podstatným výrobním nákladem. Třeba i to, že Nikon to vysoké ISO udělá tak, aby obrázky z full-frame foťáku nebyly stejné omalovánky jako z kompaktu za pár korun, byť o nějakou tu citlivost výše.
  Mně osobně soustředění na FX spíše vadí, ale to je už zcela mimo téma.

 4. Abych to také upřesnil – mně šlo o jinou věc – Sony RX1 je sice fullframe, ale jinak foťák hodně odlišné třídy. Nemá výměnnou optiku, je to v úvozovkách fullframový kompakt. Nic proti tomu, to je skvělý typ fotoparátu na streetfoto apod. Ale srovnávat jej se zrcadlovkou, typickou svojí modularitou ve všech směrech, prostě dost dobře nejde. Takže jako lobistu Nikonu mě jeho cena vůbec nevzrušuje ;-)

 5. Jde spíše o dotaz, na D600 mi jde nastavit rychlá synchronizace blesku 1/250 s a to jsem nějak nepochopil kdy jí použít – nemám blesk, ale mám studiové blesky. Nevím kdy mi bude fungovat čas 200 a kdy 250 se zábleskovými světly fotím na 1/60 a manuál . Díky za info.
  Vladimír Houdek

 6. Já bych tyhle „recenze“ bral s velkou rezervou, je sice obsáhlá, ale přeci jen je to firemní blog, to si myslíte, že ČEZ bude psát o riziku výroby energie z jádra na svém blogu?

 7. V.Houdek: 1/250 je Xsync Nikonu D600,což je obvyklý nejrychlejší synchročas zrcadlovek. Předpokládám že vestavěný nebo i nasazený blesk zvládá i High Speed synchro s časy v řádu tisícin, ale samozřejmě s nižším výkonem záblesku, který v ten moment funguje „jako“ stroboskop.

  Co se týká situace ve studiu se studiovými blesky je princip trochu jiný ale s běžnými rádiovými odpalovači se přes Xsync nedostanete, ale hlavně to v zatemněném studiu nepotřebujete. Jinak využití rychlých časů synchronizace je výhodné třeba při využití externích blesků nebo studiových blesků při vyšší intenzitě osvětlení – focení během dne v kombinaci se záměrem využití nízkých clon expozice. Na to ale potřebujete speciální odpalovače…např. pixel knight.

  Jinak Xsync dobře vysvětluje pan Pihan zde:
  https://www.fotoroman.cz/glossary2/1_zaverka.htm

 8. Palard: Makofoto se živí především jako profesionální fotograf, provozováním digilabu, plotteru a (tady si nejsem příliš jistý) prodejem počítačů. Prodej fotoaparátů a objektivů provozuje spíše jako zálibu, než že by ho to živilo, prostě když ty foťáky a objektivy prodává, tak si je může tím snáze otestovat na stránky makofoto.cz. Za 7 let už jsem u něj nějaké to tělo a objektiv nakoupil a vím naprosto přesně, že mně řekne pravdu, i když důsledkem je, že si u něj něco nekoupím a nekoupím si nic. Fakt se mi ještě nestalo, že by mě Makofoto do čehokoliv tlačil a cokoliv vychvaloval. Prakticky jsem u něj nakupoval proto, že když mně něco nerozmluví, tak vím, že si to koupit můžu. Pochopitelně že se nespoléhám zdaleka a zdaleka jen na jeho názor, je dost věcí, na které mám názor jiný, ale vážím si ho za to, že vždy řekne, co si opravdu myslí, i když je to v jeho obchodní neprospěch. On s tím totiž profesionálně sám fotografuje, takže nefunguje jako většina prodejců, kteří vychvalují to, co se jim válí ve skladu. Ano, myslím si, že je zatížen na Tamrony více, než si to ta skla zaslouží, ale nepodezírám ho příliš z toho, že by to dělal jen proto, že je chce prodat. Například několika lidem rozmluvil Tamrona 28-70/2.8 pokud ti zájemci chtěli používat nestředové body.

 9. Johny Summer . Díky za info a odkaz ale myslel jsem to konkretne na D600 kde je standartne1/200 a v menu je extra nastavení. 1/250. Nerozumím proc a proč ta funkce je???? Nastavil bych si standartne tedy 1/250 a tu ale pak nikde nevidím tak nevím. Diky. Ps jinak principu synchro s bleskem u sterbinove zaverky rozumim. Dotaz by mel smerovat tomu kdo D600 testoval a pise ze ma tento nikon pouze 1/200. Dik V.H

 10. 1) Mam D4, cena hrozna, ale nelituji – da se zduvodnit, i kdyz me to nezivi.
  2) Kazdy resi fotak – ale co na nej nasadi? Kolik to bude stat? Pochybuji, ze mene nez telo… Pokud chcete FF opravdu vyuzit, nakupte nejlepsi skla a cena fotaku Vas zarucene prestane iritovat. Staci si spocitat zakladni F2,8 set od 14 do 200mm – Nik, Can, Sony,… vse zhruba za stejne penize.
  3) Ti nejvetsi kritici si stejne nejcasteji nekoupi FF, mozna ani DSLR (a ani za tech 30k). Maximalne opakuji jiste fraze o foceni a rozplyvaji se nad lomografii, filmovym zrnem nebo fotkou z jablecneho mobilu vylepsenou Instagramem nebo jinym kurvitkem.

 11. Vladimír Houdek: Ta volba 1/250 s (Auto FP) zapíná vysokorychlostní synchronizaci. S patřičně vybaveným systémovým externím bleskem tedy můžete blejskat třeba nejkratším časem 1/4 000 s. Viz článek: https://nikonblog.cz/s-bleskem-v-prave-poledne-znate-vysokorychlostni-synchronizaci/
  U D600 je to ještě i u času 1/200 s (Auto FP) a u obou to zjednodušeně znamená: „Po překročení času 1/250 s (1/200 s) se aktivuje FP synchro“. Na studiové blesky to nemá žádný vliv, pro ty je nejkratší synchronizace, tedy čas, kdy je naráz otevřené celé políčko „filmu“ 1/200 s. Doufám, že jsem to napsal srozumitelně :)

 12. Pro RR:

  To je právě ten problém, když je uvedeno FF tělo rádoby pro širokou masu. Je totiž potřeba si uvědomit, že jestliže je toto tělo označováno výrobcem jako amatérská FF zrcadlovka, čekají amatéři, kteří vlastní většinou zrcadlovky s APSC snímačem, že budou pro přechod na FF budou potřebovat také nová skla, což je další investice, kterou je třeba přičíst k ceně fotoaparátu, aby kalkulace byla přesná. Pak jim z toho logicky vychází, že je pro ně finančně výhodnější místo do D600 investovat do D7000, což je také velice kvalitní fotoaparát s výborným výstupem, ale není to FF. Tolik rozhořčení mnohých nad cenou tohoto fotoaparátu. Jestliže je totiž takováto cena samotného těla, pro většinu amatérů se vyplatí spíše než do něj, investovat do nových skel.

 13. HEzka reccenze. S fotacekm sem se uz taky seznamil na zivo, telo je malicke a lehocke, na prvni pohled mi pripomela D70tku. Hledacek je fajn i kdyz o neco mensi nez na D800 a displej at se to nezda je stejne velky. Ergonomie menu a hlavniho volice je amaterska, ale celkem logicka dle soucasneho trendu Nikonu. Fotak nejak orezat museli, pokud chteli s necim takovy prijit, aby si jim nekonkurovali u vyssich modelu. Ale stale je to mini lehoucke telo, ktere ma rozliseni suprovych 24Mpix, ktere v batohu skoro ani nepoznate.To uz budou tezsi ty kvalitni skla :) Bohuzel cena je vysoka, ale je to fullframe.
  Pro mne treba vyznam nema, protoze 1/4000 je silne omezujici, nebot casto fotim na plnou diru s pevnymi skly a prehazovat pri vymene skla jeste NDecko by pri reportazi fakt neslo. Takhle si stale nechavam D700 jako zalohu a fotim na D800.

 14. Hezka recenze.
  Ja na recenze moc nedam, ale vzhledem k tomu, ze vlastnim d600, tak mohu objektivne srovnavat a stotoznuji se s fakty (zamerne nepisi s klady a zapory, ale proste s fakty :D)

  Minuly patek jsem presel z D7000, se kterou byl velmi spokojen. Fotim hlavne potrety, ruzne akce, sve deti, kde vysoke iso je proste standart. Dlouho jsem si myslel, jak je d7000 super, nez ….
  V lete jsem si mohl na dopoledne otestovat pekelnou d800. To byl konec. Najednou mne prislo
  vse bez detailu, zasumnele, po vyrezu k zahozeni (byt vysledna fotografie z labu je vlastne OK :D)
  Jak jsem vubec mohl zit bez ff? :D:-)
  Nejtezssi bylo, zda d600 nebo d800. Jsem „hobista“ s nutnym foto prividelkem na zaplaceni vybavy.
  A je doma. Za ten tyden, delam hlavne testy, zkousim, porovnavam. Objektivy ff mam …
  Nikon 50mm 1,4 super, sigma 70-200 2,8 parada, zakladak nikon 24-85 mne docela prekvapil,
  neni zas tak velky spech k 24-70 2,8 (dokud mne ji zas nepujci nejeky dobrak k testu).
  Kladu mam zatim vice jak zaporu a doufam, ze nebudu litovat usetrenych cca 17 tisic proti d800.

  Hrozne mne bavi debaty na jinych webech, zda prejit z d7000 na d600. Stotoznuji se jednim nazorem co jsem tam cetl ….
  Pokud se nekdo rozmysli, jestli FF ano ci ne, tak ho vlastne nepotrebuje :D.

 15. D600? Tak toda ani nahodou!!!!
  zisiel by sa spomenut problem s olejovymi skvrnami ktory hlasia uzivatelia. Po kazdych cca 500 obrazkoch sa senzor zasvini olejovymi skvrnami? wtf NIKON? Preco sa o tomto mlci? Aspon ze to spomenuli v recenzii na dpreview, hoc noe dost dorazne, dorazne na to poukazuju az uzivatelia na danom foru, kde snad kazdy druhy prispevok je o spine co sa tvori na senzore, riesia tam dokonca nejaku hromadnu zalobu…a nikon je stale ticho, vsetci mozni zaplateni recenzenti tak isto. Chvilu som nad D600 rozmyslal, ale toto je no-go! tolke prachy za zasvineny senzor teda nedam!!!

 16. Vzal jsem si novou D600 – a to asi jednu z prvních, prodaných v této republice – na cestu do USA. Nafotil jsem celkem 3500 záběrů v průběhu necelých 3 týdnů – pokud by se někdo pozastavil nad množstvím, tak to bylo způsobené jednak velmi omezeným časem na některých místech a experimentováním se sériovým a nočním focením – ale to jen na okraj. Žádný problém s olejovými skrvrnami jsem nezaznamenal – na snímači byl jen a pouze prach. K vytváření olejových skvrn na snímači dochází uvolňováním maziva z mechanismu závěrky – většinou se tak děje při vyšších teplotách. Vytvořit správné mazivo, které při nízkých teplotách nebude tuhnout a při vysokých nebude řídnout natolik, aby docházelo k uvolňování kapiček, asi bude docela věda (máme zde rozmezí teplot od cca minus 30 do plus 50 (pomineme extrémní hodnoty). K dosažení 50 stupňů celsia klidně stačí nechat fotoaparát chvilku na prudkém slunci. Další problém bývá v jeho množství – maziva tam musí být tak akorát. Zmiňovaný problém se periodicky opakuje a působí davovou psychózu:) Pamatuji např. jeho výskyt u vlajkové lodi Canonu před pár lety – tuším u 5D. Určitě je třeba na Nikon v tomto případě napsat hromadnou žalobu, protože všechny ostatní výrobky na trhu jsou naprosto bezchybné a Nikon tak ochudil kulturní dědictví této planety o řadu vynikajících snímků trvale znehodnocených pár kapičkami na snímači. Co na tom, že většinou uvedený problém zmizí po prvním vyčištění snímače, když se závěrka dostatečně „vycáká“ – a přiznejme, že v ČR má každý několik čištění snímačů v servisu zdarma. Ano, je to sice nepříjemné, ale netýká se to zdaleka každého vyrobeného kusu. Do debaty o vadách fotoaparátů se většinou zapojí jen ti, kterých se tato vada také týká, zatímco drtivá mlčící většina nemá potřebu psát, že u nich se nic takového neprojevilo (proto je prý také každý druhý příspěvek ve fóru o oleji – moc tomu nevěřím). Takovéto bubliny splasknou po pár týdnech samy. A přece nechcete po recenzentech, aby psali o něčem, co se jim nestalo jenom proto, že se to někde jinde dočetli – to by je zase obvinili z papouškování. Rovnice „kdo se o tom nezmíní = placený recenzent“ je trochu demagogická. Nebo by snad měl Nikon stáhnout ode všech uživatelů D600 do servisů, každý zahřát na 50 stupňů, udělat 500 záběrů a zkontrolovat snímač a poté zaslat zpět zákazníkovi? Zajímavé je, že takovéto davové fámy dokáží zaplnit řetězovou reakcí většinu diskusních fór – a nemusí to být jen o Nikonu. Vzpomeňme jen „obrovský“ problém u první generace Octavií, který se vyčítalo málo místa na zadních sedadlech – nebylo snad jediné periodikum (ať již tištěné či elektronické), které by o tomto problému nepsalo – po pár měsích vše utichlo, protože většina populace nemá nad 190 cm. Takže jak říká klasik – to chce klid a nohy v teple. A teď sem mohou napsat všichni, kteří mají skrvrny na snímači a domnívají se, že je to taky olej. A také všichni, kteří tam mají skrvny a ví, že to není olej a i ti, kteří mají snímač čistý a patří do té většiny, která neměla to štěstí, aby se u nich olej mohl projevit:) Ale dost mne to nahlodalo – jdu si prohlédnout snímač, jestli tam alespoň něco nenajdu:)

 17. „…že většinou uvedený problém zmizí po prvním vyčištění snímače…“ tak toto vase tvrdenie je hlboko v rozpore so skusenostami uzivatelov u ktorych sa dana situacia opakuje kolom dokola,po x vycisteni senzora. A aby som sa neopieral len o anonymnych uzivatelov na diskusnych forach pripajam link z lensrentals, kde sa zoberaju tymto problemom: http://www.lensrentals.com/blog/2012/10/d600-sensor-dust-issues
  Tu spominaju ze zo zaciatku si pociatocne staznosti technikov na D600ku nevsimali a pokladali ich za bezne „zabehove“ spinenie senzora presne ako sa zo zaciatku vyskytuje u vacsiny modelov. Avsak problem nezmizol u cca 25% vsetkych fotakov, ktore bolo treba cistit po kazdom vypozicani.

 18. este by som rad spomenul recenziu na dpreview, ktore taktiez upozornilo na tento problem, naozaj sa nepamatam na serioznu recenziu ktora by potrebovala vypichnut tento problem, to uz o niecom hovori, dpreview dokonca poziadalo nikon o vyjadrenie, no tak som zvedavy co si vymyslia, zrejme nieco podobne ako vy.
  p.s. paralela s Oktavkou je riadne zcestna a prinajmensom smiesna…to ze je tam malo miesta by na prvy pohlad videl aj opity jednooky pirat a nejadnalo sa o ziadnu skrytu vyrobnu vadu!!! Proste dizajn, nicim nezakryty…snad mi nechcete povedat ze si to uzivatelia oktavky vsimli az po najazdeni 3000km? Proste o tomto nedostatku vedel kazdy kto si tu oktavku kupil resp. nad tym rozmyslal. V pripade 600ky vsak clovek netusi ze s pravdepodobnostou 1 ku 4 moze rovno namotovat na senzor stierac z tej tesnej Oktavky…

 19. jozzee: Tento „zvláštný blog“ má co se týče komentářů jedno pravidlo: Je třeba se přihlašovat stále stejnými údaji, nikoliv pokaždé jiným jménem a když ne jménem, tak e-mailem – jako to děláte vy… A vlastně ještě druhé – komentáře s více než dvěma odkazy nebo delším anglickým textem považuje systém za spam. Tak se snažte líp ;)

 20. Petr: Tento VELMI zvlastny (zly) blog by ma o danej chybe v mojom prispevku mohol aspon informovat. Ziadna hlaska… nic… jednoducho moj prispevok odignoruje…pravidla pre vkladanie prispevkov su tiez zahrabane niekde 10 metrov pod zemou :) Bude to teda tym anglickym textom (vysekom z recenzie dpreview) ktory som sa snazil do prispevku vlozit, vdaka za vysvetlenie :)

 21. Když se objevila D 600, patřil jsem k mnoha (byť na tomto webu k nemnoha) kdo tvrdil, že cena je naprosto neúměrná – to jsme ještě nic nevěděli o problémech s čistotou čipu. Budiž. I když „velitelství“ Nikonu k tomuto problému „taktně“ mlčí, pevně věřím, že se ve výrobním podniku pilně maká na tom, aby tenhle problem (špinavý čip) zmizel co nejdříve ze světa. Poznámka kohosi, o stažení prodaných výrobků není tak daleko od věci – vždyť podobný případ už několikrát zažily velmi renomované automobilky a zvaly do servisů destítky tisíc aut k nejaké opravě – že to stálo hodně, to je jasné, a že by to něco stálo i Nikon, to je jasné také – ale bylo by to skutečně seriozní a odpovědné vůči zákazníkům. Ale teď k něčemu jinému – ta zoufale nereálná cena v Česku zůstává beze změny (nepočítám ty směšné „dárkové přídavky“). Kdosi mi tu vysvětloval, že nejde srovnávat cenu v USA a v Česku, budiž, ale teď stojí D 600 v sousedním Německu 1.600 éček včetně DPH – kolik je to tedyřepočtu? 40.000 Kč včetně DPH!!! U nás české vedení Nikonu drží cenu přesně o deset tisíc větší. Tak, a teď se do mne můžete pustit.

 22. Také marně čekám na vyjádření pana Lindnera jakožto zástupce Nikonu k problému s D600 a olejem na snímači.

 23. ad Honza. Vyjádření od Nikonu cz ani neočekávám, ale od pana Lindnera bych ho rád slyšel. Nezaujatě, čistě osobně, soukromně… Obávám se ale toho, že zde platí jak se říká. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. A myslím si, že i kdyby pan Lindner chtěl, tak prostě nemůže. Ikdyž já sobně tuhle politiku nechápu. Člověk by si měl za něčím stát a v něco věřit.
  Pracuji v dost velkém a uznávaném ( v našem kraji) obchodě a naše politika je, jak říká šéf. nejsme podavači, ale prodavači. Pro nás není problém říct lidem, tohle je šmejd, ikdyž to prodáváme. Tohle nekupujte. Ale to jen proto, že tomu člověku poradíme, že to co je hned vedle, je lepší a bude mu lépe sloužit. Že to co si vybral není pro jeho práci dobré. Jsme tu od toho abychom uspokojily zákazníka a dobře poradily. Aby se k nám vracel a oni se vracejí…..
  A myslíte si, že když zákazníkovi rozmluvíme něco co chtěl a dáme mu něco jiného, že nám nebude věřit, nebo se bude zlobit, nebo už nepřijde, že o něj přijdeme? Ne! Naopak!
  Bohužel tohle asi Nikon cz nechápe a raději po sobě nechá šlapat a bude si budovat špatnou pověst.

 24. Pánové, kteří tak urputně toužíte po mojí odpovědi, máte ji mít, i když vás musím předem upozornit, že vás pravděpodobně neuspokojím. A upřímně řečeno ani moc dobře nevím, co po mě vlastně chcete.

  Já vytvářím obsah Nikonblogu takový, jaký ho zde vidíte. Asi vás zklamu, ale nedisponuji žádnými zákulisními informacemi, nechodím na tajné porady celosvětového vedení Nikonu, nikdo mi neposílá reporty reklamačního oddělení. Jsem jen obyčejný publicista, Nikon D600 jsem testoval asi tři týdny a zde popisovanou závadu jsem u něj neobjevil. Těžko tak o ní mohu psát a jinak se k ní vyjadřovat.

  Vím tedy jen to, co víte i vy. Tedy přesněji: Četl jsem jen to, co jste četli vy… Nicméně české zastoupení Nikonu zkusím požádat, zdali by se k tomu nevyjádřilo.

  A mimochodem, když tady tak vědomě šíříte paniku, zajímalo by mě, kdo z vás má s onou údajnou závadou skutečně osobní zkušenost. Věřím, že nikdo…

 25. Mám 5.rok D700 a ze začátku jsem měl taky olejové kapky na snímači dole a v rohu. Po 3.čištění už nic, fotím a měním objektivy pořád stejně, pokud se na snímači něco objeví, stačí ofouknout. Mám focení jako koníčka a na D700 nyní přes 50 000 cvaků, 9 objektivů Nikony a Sigmy. Závada žádná (v záruce 1x výměna polepů při posledním čištění čipu) ani po pádu na zem. Při životnosti závěrky mi D700 asi vydrží, dokud ho unesu nebo do smrti :-). Koupě jsem nikdy nelitoval, jen ta váha :-(.
  D600 se mi líbí úsporou váhy, vadí mi, že nemá 1/8000 a změněné nastavování režimů AF. Cena D700 šla během 3 let z asi 62 na 50 tisíc. Počítám, že D600 půjde do roka taky níž někam na 45, možná i méně. Na trhu je převis nabídky.
  Jinak já rozdíl mezi fotkama z D600 a Sony RX1 moc nevidím, Sóny se děsně zlepšuje, ale nemá k DSLR a NEXům moc dobrejch skel. Kdyby měly Nikoni V1 nebo V2 čip z RX100, bylo by to jiné kafe….

 26. Ukazuje se, že už je na trhu prodejce – a určitě ze spolehlivých a renomovaných, který nasadil poněkud rozumnější cenu Nikonu D600 – 46.489,- Kč vč. DPH. https://www.oehling.cz/inshop/digitalni-nikon-1/nikon-d600-telo-zdarma-postovne-a-8gb-karta-%5Bid-195006%5D.html Snad se dá předpokládat, že tato první vlaštovka bude časem mít své pro kupujícího ještě pozitivnější následovníky. Každopádně to svědčí o skutečnosti, že fotoaparát (i s ohledem na jeho cenu v zahraničí) je u nás skutečně zatím předražen.

 27. Honza: Nechci dělat Nikonu advokáta, ale přesto se jej zastanu, občas mi totiž trochu lezou na nervy tahleta černobílá hodnocení bez zvážení souvislostí :)
  Oehling prodává německé zboží – odebírá zboží z německého Nikonu. S ohledem na rozsah poboček společnosti Oehling a objemu jejich odběrů se mohou pravděpodobně dostat na jiné ceny. Zákazník by ale měl počítat s tím, že fotoaparát nebude pravděpodobně obsahovat CZ návod a nebude obsahovat bonus na 4 čištění zdarma v hodnotě 2 000 Kč.
  Co je ale podstatnější: D600 má od nového roku nižší i českou cenu – oficiálně stojí 47 990 Kč.
  A když porovnáváte evropské ceny, tak byste měl také brát v úvahu rozdíl DPH, který je od tohoto roku v ČR oproti Německu o 2 % vyšší. A za to, jak jistě uznáte, Nikon nemůže, s tím se s důvěrou obraťte na jistého pana Kalouska a jeho kolegy ve vládě tohoto státu.

 28. Poctivě uznávám, že zohlednit bonus v podobě čtvera čištění snímače mne opravdu v rámci té cenové euforie nenapadlo, a současně jsem se dotazem přímo u firmy Oehling ujistil, že v tomto bodě máte, pane Lindnere, naprostou pravdu. Co se pak českého návodu k přístroji týče, je Oehlingem dodáván na CD – tady se naštěstí můžeme opřít o zákon, který prodejci v ČR nařizuje opatřit prodávané zboží českým návodem (ačkoli je na druhé straně pravda, že s respektováním zákonů to u nás bývá leckdy velmi na štíru – a zdaleka není řeč jen o trhu černém). Nu a ohledně našich vládních politických čunitelů jen dodám, že těmi si snad nebudeme kazit krásnou atmosféru světa báječných fotoaparátů, o jakých se tu píše :-) … každopádně na základě předchozího Jirkova příspěvku zcela černobíle fandím americkému trhu :-D

 29. zběžně jsem pročetl diskusi a vřele děkuji makofotovi za velmi smysluplný a přínosný příspěvek. Celkově musím také ocenit, že přestože se pohybujeme na půdě nikonu, nemám zde pražádný pocit PR nalejvárny. Díky

 30. Tak se všichni příznivci oleje dočkali. Nikon zveřejnil oficiální stanovisko problému znečišťování snímače – převzal jsem jej na http://www.makofoto.cz, jinak jej najdete ne stránkách technické podpory Nikonu. Formulace Nikonu je ovšem tak opatrná, až je úsměvná – jak málo lze říci neskutečným množstvím vět:)

 31. ….byl jsem rozhodnutý zakoupit D600. Bohužel musím napsat, že si ho nekoupím, alespoň ne v dohledné době, právě kvůli popisovanému problému. Jsem přesvědčený o tom, že se jedná o problém postihující většinu D600-stovek. Vede mne k tomu, mimo jiné, i web O.Neffa kde je toto zmiňováno s tím, že přehlédnout skvrny na snímači je velmi snadné.

 32. Když jsem se zde asi před měsícem zmínil o nečistotách na čipu D 600, pan Lindner mne obvinil z šíření poplašné zprávy, tak nevím – teď asi šíří poplašnou zprávu oficiální web Nikonu.

 33. Jednou jeden redaktor napsal u první verze Octavie, že je na zadních sedadlech málo místa na nohy. Vzhledem k tomu, že jinak se autu dalo vytknout je velmi málo věcí, všichni se toho hned chytili (hlavně redaktoři) a každý to ve své recenzi zmínil . V každé prodejně škodovek se na tento „problém“ dotazovali potom i trpaslíci. Mám důvod se domnívat, že po první várce D600, které se u některých fotoaparátů tento problém vyskytl, byla ve výrobě přijata taková opatření, aby se to nadále nestávalo. Téměř všechny „olejové“ recenze pochází ze začátku výroby. A byl spouštěn poprask, že Nikon k tomuto jevu nevydal žádné stanovisko (což skutečně asi měl udělat dříve než nyní).
  Jestliže je „velmi snadné skrvrny na snímači přehlédnout“, tak tam asi uživateli moc nevadí. Za nějaký čas si tam „svých“ nečistot nalepí při výměně objektivů více a pak je může všechny najednou vyčistit:) Problém je to jistě nemilý, nicméně snadno řešitelný a nejvíce o něm hovoří ti, kteří D600 vůbec nemají. Před měsícem jsem čistil snímač, nyní jsem od vyčištění pořídil dalších 1000 fotografií a skvrny na snímači nikde. Takže to chce hlavně klid. Na novém autě jsem měl vždy závad více a bylo dražší:)

 34. Máte plnou pravdu. Jde jen o to, že když nějaký problém reálně existuje, tak nezmizí tím, že se na tomto blogu bude tvrdit, že neexistuje. I když jde o firemní blog, měl by být pravdivý, nebo možná tím spíše…

 35. Honzo, bohužel ve vašem případě mám již poněkolikáté pocit, že špatně chápete psaný text a velmi rád si jej vykládáte po svém. Pro jednou to lze pochopit, takových lidí, kteří buďto čtou špatně nebo rádi hledají informace mezi řádky, je víc. Nicméně příště, než opět něco napíšete, zkuste si před tím přečíst text, na který reagujete. Díky!

 36. makofoto:
  Děkuji za Váš názor, vážím si ho o to více, že jste od fochu. Ale je výrazně menšinový ( tím je mi sympatický). Někde výše je to zmíněno, že informace jsou poněkud jednostranné, protože bezproblémový chod není prezentován. Navíc vyjádření Nikonu v téhle věci se vyrovná vyjádření politika po 40-ti letech praxe.
  Tak dobré světlo pro všechny.

 37. Dočítám se že pro studiové blesky je nejkratší synchronizace, tedy čas, kdy je naráz otevřené celé políčko „filmu“ 1/200 s. To je obvyklé, já ovšem u D600 končím u 1/160. Mám opět smůlu na špatný kus a je potřeba jít do servisu nebo něco špatně nastavuji? Děkuji za vyjádření, Zbyněk

 38. Zbyněk Maděryč: není náhodou problém ve spouštění záblesků? Že by bleskly později a závěrka se už začínala zavírat? Čím se odpalují?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *