Nikon Coolpix P7100 – ovládejte jej!

Přestože si to uživatelé digitálních zrcadlovek velmi často nechtějí přiznat, kompaktní fotoaparáty mají svoje – a nikoliv nevýznamné – místo na trhu. I mezi nimi se najde několik tříd, přičemž ta nejvyšší, tzv. profikompakty, je zajímavá také pro nejednoho „zrcadlovkáře“. Nikon má v této kategorii nepřehlédnutelný Coolpix P7100.

Jde o profikompakt svými rozměry převyšující i vyšší třídu Nikon 1, tato relativní nectnost je ale vykoupená výbornou ergonomií. CCD snímač Coolpixu P7100 s úhlopříčkou 1/1,7″ má rozlišení uměřených 10 megapixelů, sedminásobný zoom odpovídá rozsahu 28–200 mm při světelnosti F2,8–5,6. Samozřejmostí je kromě výklopného displeje také optický průhledový hledáček a sáňky na blesk, snímat můžete samozřejmě kromě obligátního JPEGu také do RAWu (formát NRW).

Nikon Coolpix P7100

To byla stručná vizitka Coolpixu P7100, my se ale nyní budeme věnovat jeho další charakteristické vlastnosti – ergonomii ovládání. Hledáte-li v současné nabídce Nikonu kompakt veskrze nejvíce osazený tlačítky přímé volby, pak Coolpix P7100 jednoznačně vítězí. Z hlediska ovládacích prvků a možností zaměnitelnosti funkcí tlačítek není třeba chodit kolem horké kaše – tento kompakt je konstrukčně a konfigurovatelností srovnatelný s digitálními zrcadlovkami – v žádném případě nemusíte být otroky výrobcem pevně daného nastavení.

Nikon Coolpix P7100

Kolik se koleček točí…

Horní stěna Coolpixu P7100 nabízí hned tři kruhové voliče – což rozhodně není málo – navíc každý z nich je jinak provedený. Nejjednodušší je práce s pravým, sloužícím k nastavení pouze jedné funkce – korekce expozice. Tento analogový ovladač je jako u všech podobně konstruovaných voličů zároveň indikátorem, neboť máte přímo na očích, s jakou hodnotou EV právě pracujete.

Nikon Coolpix P7100

Druhý má na starosti volbu expozičních režimů, jedná se tedy o klasiku, kterou najdete u všech srovnatelných konkurenčních modelů. Pozornost věnujte především položkám U1, U2 a U3 – jak správě tušíte, zde je prostor pro čistě uživatelské nastavení. Zde si můžete vybrat jeden z režimů P/A/S/M, pevnou ohniskovou vzdálenost (na výběr 7 možností), nastavit histogram, vodováhu, pomocnou mřížku, způsob zaostřování, režim AF polí atd.

Uživatel svým pánem

Nejvíce specifický je malý ovladač vlevo na horní stěně, řiditelný levým palcem: v jeho středu se nachází potvrzovací tlačítko pro zvolenou funkci. Kdykoli tedy chcete v průběhu fotografování aktivovat funkci v pozici u světelného indikátoru, stačí středové tlačítko zmáčknout, směrovými šipkami či zadním otočným kolečkem vybrat správný parametr a opět zmáčknout středové tlačítko pro dokončení volby. Při manipulaci s tímto ovladačem si dávejte pozor, aby vám palec nesklouzl o něco níže a nezpůsobil tak nechtěné vyklopení externího blesku.

Nikon Coolpix P7100

Kromě užitečných a zřejmě nejpoužívanějších funkcí (jako je vyvážení bílé, citlivost či změna kvality výsledného snímku) zde najdete i volbu barevného podání (standardní, neutrální, živý, monochromatický), a to vždy s možností dalšího velmi jemného odstupňování (doostření, kontrast, sytost, filtrové efekty a tónování). Uložit si však můžete ve dvou verzích také vlastní barevný odstín – pod položkami Uživatelské nastavení 1 a 2. Symbol „My“ je pak rychlou volbou pětice funkcí, které často používáte nebo je chcete mít stále po ruce.

Možnosti tu jsou

V těsné blízkosti objektivu najdete tlačítko Fn1, a na horní stěně pak Fn2. Jsou to klasická konfigurovatelná tlačítka, jimž přiřadíte funkci v Menu. V případě Fn2 je možná rychlá volba vodováhy, histogramu, pomocné mřížky či ND filtru.
Výbornou vychytávkou je anulace nastavení jedné ze zvolených funkcí do základní hodnoty (platí vždy jen pro konkrétní pořizovaný snímek): stane se tak stiskem tlačítka Fn1 při současném namáčknutí spouště. Kooperací tlačítka Fn1 a zadního otočného příkazového voliče volíte ihned další vámi zvolenou funkci (např. Active D-Lighting, korekce blesku atd).

Obraz v zrcadle

Nemohli jste si nevšimnout také otočného kolečka na přední i zadní stěně (viz první dvě fotografie), jež znáte ze světa digitálních zrcadlovek. Typicky se jimi nastavuje v manuálním režimu clona a čas, slouží také pro posun v nabídce. Pokud vám to více vyhovuje, není problém si v Menu prohodit funkci předního a zadního ovladače.

Coolpix P7100 má sice nevýměnnou optiku a také menší čip než digitální zrcadlovky, v mnoha směrech se jim však podobá. Zajímavý je tento fotoaparát také svou modularitou, neboť v kombinaci s ním můžete používat i řádku zrcadlovkového volitelného příslušenství – ať už zmíníme externí blesky či stereofonní mikrofon.

Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix P7100 najdete zde.

Sdílej

Jeden komentář

  1. Hezký článek a mohu se zeptat na co je to kolečko zepředu fotoaparátu? to nalevo od čočky a popř. i to tlačítko podním zdají se mi tam tak trochu zbytečně a těžko ovladatelně :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *