Nikon Coolpix P340 kapesní kompakt pro zrcadlovkáře

Zatímco loňský upgrade druhého nejvyspělejšího kompaktu Nikonu, Coolpixu řady P3xx, byl vcelku zásadní a mnohými uživateli (sám sebe nevyjímaje) také s velkým povděkem přijatý, letošní přerod modelu P330 na P340 je již decentnější, méně zásadní. Hned na začátku je ale důležité vědět, že ty nejlepší vlastnosti – zejména pak vynikající obrazová kvalita – i u letošního Coolpixu P340 samozřejmě zůstaly zachovány.

Nikon Coolpix P340


Klíčové vlastnosti Nikonu Coolpix P340
Světelný objektiv

„Loňský“ pětinásobný zoom s rozsahem 24–120 mm zaujme vynikající světelností F1,8 na nejširším konci. Vestavěný ND filtr umožňuje využití světelnosti i při vysoké hladině osvětlení, optická stabilizace zase použití delších časů závěrky při nedostatku světla.

CMOS snímač o velikosti 1/1,7″

Osvědčený snímač CMOS s technologií Back-Illuminated a uměřeným rozlišením 12 Mpx (4 000 × 3 000 obrazových bodů) poskytuje výbornou obrazovou kvalitu.

Možnost záznamu snímků do RAWu

Kvalita snímků je nejen lepší než v JPEGu, ale přináší také všechny další výhody RAWu. Coolpix P340 také umí s RAWy pracovat rychleji než jeho předchůdci.

Video Full HD 1 080p

Se snímačem CMOS souvisí také možnost záznamu Full HD videa se stereofonním zvukem. Možnost připojení externího mikrofonu zde sice není, nicméně P340 umí ve videu pauzu, takže svůj první film můžete natočit na jednu klapku.

Nový displej ve starém těle

Kapesní tělo vyniká čistým, až strohým designem, zobrazovačem je stále LCD s úhlopříčkou tři palce (7,5 cm) a detailním rozlišením 921 000 obrazových bodů, nyní však nově s maticí RGBW.

Vestavěný modul Wi-Fi

Bezdrátové Wi-Fi připojení standardu IEEE 802.11b/g umožňuje tento fotoaparát propojit s chytrými zařízeními vybavenými operačním systémem Android™ nebo iOS.


Podrobné technické parametry najdete zde
Doporučená prodejní cena: 9 490 Kč

Nikon Coolpix P340

Kouzelný prsten(ec)

Protože je Nikon Coolpix P340 skutečně velmi podobný svému předchůdci P330, kterému jsme věnovali na Nikonblogu podrobný materiál, nebudu v tomto článku opakovat známé skutečnosti a spíše vás budu odkazovat na „staré“ texty. Pokud jste je ještě nečetli, můžete se pokochat hned čtyřmi články: Tři funkce, kvůli kterým stojí nový Coolpix P330 za hřích, test Nikonu Coolpix P330 a jeho aktualizace, plus ještě článek o úspěších tohoto fotoaparátu v testech zahraničních fotografických webů.

Něco ze zmíněných článků už neplatí, velká většina funkcí a vlastností je ale s novým modelem P340 shodná. Začněme designem. Zběžným pohledem od sebe loňský Coolpix P330 a nový P340 nepoznáte. Fotoaparáty jsou skutečně stejné a stejně tak je oba lze pořídit buďto v celočerném provedení nebo v bílé variantě.

Nikon Coolpix P340

Bližší zkoumání však přece jenom jednu odlišnost objeví – nový Coolpix P340 nemá mezikruží kolem objektivu zkosené jako jeho předchůdce. Proč? Protože tento kroužek nyní představuje aktivní ovládací prvek…

Co se děje, pokud s prstencem otáčíte? To záleží na vašem výběru – k dispozici je totiž devět možností, respektive devět parametrů, které lze pomocí kroužku nastavovat. Přesněji řečeno – tento výběr najdete v režimech P/S/A/M, u scénických režimů kroužek žádnou funkci nemá, v módu Effects (ten je mimochodem na P340 nový) se většinou nastavuje intenzita příslušného filtru. Vrátíme-li se však do tvůrčích módů P/S/A/M, pak zde lze ovlivňovat korekci EV, ISO, posun vyvážení bílé, manuální ostření, čas či clonu.

Nevím, jak byste se zachovali vy, ale já jsem si automaticky nastavil volbu ISO. Přesněji – původně jsem chtěl mít „na prstenci“ korekci expozice, zjistil jsem však, že při jejím nastavování vždy zmizí živý histogram na displeji, který u „klasického“ nastavování korekce EV pomocí čtyřsměrného voliče pochopitelně zcela správně zobrazen zůstává. Doufejme, že tento malý nedostatek odstraní aktualizace firmwaru.

Nikon Coolpix P340

Velká rošáda

Jestliže se dá aktivní prstenec okolo objektivu označit za hlavní novinku Nikonu Coolpix P340, pak druhou nejvýznamnější – nikoliv novinkou, ale změnou – je odstranění modulu GPS, který měl Coolpix P330, a jeho nahrazení bezdrátovou „wifinou“. Neptejte se mě, proč se tak stalo, nevím to. Domnívám se jen, že Nikon upřednostnil technologii, kterou považuje z pohledu zákazníka za užitečnější. Ostatně GPS se dá při troše námahy nahradit při Wi-Fi propojení fotoaparátu se smartphonem nebo tabletem – psal jsem o tom nedávno. V tomto článku se také dozvíte, jak se s Wi-Fi pracuje, jaké výhody spojení s moderními chytrými zařízeními přináší.

Nikon Coolpix P340

Drobnosti, které potěší

Tak, a už nám zbývají jen drobky. Hodí se vám vícenásobná expozice? Prosím, máte ji mít. Stejně jako například u zrcadlovek Nikonu lze pracovat s multiexpozicí z pohledu osvitu buďto manuálně nebo můžete zapnout automatické přepočítávání podle počtu dílčích expozic. Opět vás odkážu na starší článek na Nikonblogu, kde se vícenásobné expozici věnuji jako nástroji k virtuálnímu zvýšení výkonu blesku. Přečtěte si zde, třeba se vám to někdy bude hodit.

Informaci o tom, že matice displeje modelu P340 je typu RGBW, jsem už uvedl na začátku v rychlém přehledu hlavních vlastností, zbývá jen dodat, že zobrazovač je skutečně výborný. W – white/bílá „vrstva“ není samoúčelná – obraz je čistý, jasný, ale s potřebnou dávkou kontrastu, slušně se chová i se sluníčkem v zádech.

Pokud se často dostáváte do situací, kdy využíváte manuální ostření (byť u kompaktů asi docela zřídka), potěší vás nová funkce Focus peaking. To je věc, která do digitální fotografie přišla ze světa profesionálních videokamer a spočívá v indikaci zaostřených (ostrých) částí obrazu bílým zvýrazněním, podobným, jako se v náhledu ukazují přepaly. Kouzlo této funkce je v tom, že v podstatě dokáže ukázat hloubku ostrosti.

Nikon Coolpix P340

A vlastně ještě jedna funkce, týkající se zaostřování je zde nová: Možnost volby bodového ostřicího pole, volně posouvatelného po velké ploše záběru v matici 11 × 9. Aktuálně si tedy můžete vybrat mezi tímto novým bodovým políčkem – vhodným například při fotografování nejrůznějších průhledů, dále mezi normálním nebo širokoúhlým polem, pak lze samozřejmě zvolit Face detection, čili ostření na obličej, sledování objektu a konečně také zaostřování s vyhledáním hlavního objektu. Možností pomalu více než na zrcadlovce, co říkáte?

Už ne s ostřením, ale s optikou – byť jen v uvozovkách – souvisí taktéž nová funkce Dynamic Fine Zoom, čili dvojnásobný digitální zoom, který jsem už chválil u recenze outdoorového Coolpixu AW120. Kvalita převzorkování ve fotoaparátu je totiž zcela srovnatelná s dobrým softwarem v počítači. Posuďte sami na následující ukázce – vlevo maximální optický zoom 120 mm, vpravo pak Dynamic Fine Zoom, tedy výřez, odpovídající dvojnásobku, 240milimetrovému ohnisku.

Nikon Coolpix P340

Nikon Coolpix P340

Obrazová kvalita, demosnímky a celkové hodnocení

Blížíme se k závěru, který však bude krátký. Vzhledem k tomu, že nový Nikon Coolpix P340 má shodnou optiku, snímač i obrazový procesor s loňským modelem P330, má i stejnou obrazovou kvalitu. Jakou? Výbornou! Charakterizoval bych ji asi takto: Jste-li „zrcadlovkáři“ a chcete doplňkový kapesní kompakt k vaší DSLR, pořiďte si právě Nikon Coolpix P340 (ale ani nad P330 váhat nemusíte). Pravděpodobně budete mile překvapeni mírou zachycených detailů, ostrostí obrazu, barevností a ve své třídě také nízkou úrovní šumu.

Majitele starších modelů asi trochu naštvu, když oznámím, že byla zvýšena rychlost ukládání při fotografování do RAWu (potažmo RAW + JPEG), což byla u předchůdců tohoto modelu trochu Achillova pata. Přesněji řečeno, u Coolpixu P340 je to tak, že přístroj má optimalizován výpočetní výkon, aby bylo možné bez prodlevy fotografovat. Na prohlédnutí snímků v RAWu je třeba chvíli počkat i teď, to však není zásadní problém.

Poznámka k demosnímkům

Protože jsem byl po recenzi Nikonu D3300 v diskuzi některými čtenáři málem lynčován za drobné úpravy demosnímků, rád bych se této trapnosti nadále vyhnul, a proto jsem učinil toto opatření. Níže pod galerií snímků najdete odkaz ke stažení souborů JPEG – samozřejmě bez jakýchkoliv úprav.

Dále si zde můžete stáhnout také RAWy, které jsem však upravil tak, jak by to jistě každý fotograf udělal – tam, kde bylo třeba, jsem doladil korekci expozice, pohnul jsem s D-Lightingem kvůli kontrastu, vypnul jsem ostření v Picture Control (nutné pro paralelní pořizování JPEGů) a nahradil jej doostřením typu Unsharp mask. Tyto úpravy jsem učinil v beta-verzi nového softwaru Capture NX-D a neskývám je před vámi! Naopak, v archivu s RAWy najdete také soubory úprav, které tento program vytváří, takže si můžete sami zkontrolovat, do jaké míry jsem čtenáře Nikonblogu „podvedl“. Jen dodávám, že snímky v galerii prezentují právě výsledky mých zásahů.

Galerie demosnímků Nikon Coolpix P340

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení
soubory JPEG (73 MB)
soubory RAW (NRW) a NKS (276 MB)


Sdílej

2 komentáře

  1. Zdravím,

    P330 jsem si na Vaše doporučení pořídil a jsem s ní moc spokojený (tak jako s koloběžkou :)
    škoda, že zatím není nějaký nový firmware, který by zrychlil ukládání rawů, to je asi jediná chybka, kterou foťák má. jinak opravdu paráda
    díky moc!

  2. Zdravím,

    uvažoval jsem o koupi P340, ale trochu mě zamrzelo, že proti předchozím modelům chybí možnost fotit 3D snímky. Nevíte proč se tak stalo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *