Capture NX-D po třech týdnech. Jaká je beta-verze nového softwaru pro Nikony?

Na úvod jen aby nedošlo ke zbytečným zmatením či rozepřím a zjednodušeným názorům: Nový software Capture NX-D je beta-verze – tedy nehotový produkt, který se ještě může změnit. Tento článek tedy není recenzí, nýbrž prvním seznámením pro ty, kterým se program nechce zkoušet dřív, než bude k mání „ostrá“ verze. Protože se ale obvykle u softwaru v této fázi vývoje již neřeší celková koncepce, vybavení funkcemi a podobně, nýbrž výkon, stabilita, odstraňování chyb či nelogičností, je možné udělat si na něj jakýs-takýs názor již teď. A já tak činím…

Černošedá tma

Prostředí Capture NX-D je vyvedeno v černošedé „barevnosti“, což je u programů tohoto typu už pár let řekněme jakási móda. Neutrální zabarvení prostředí má ale samozřejmě pro práci s fotografiemi také praktický význam – při editaci nejste ovlivňováni žádnými rušivými barvami.

Capture NX-D – beta-verze
Prostředí programu

Kromě horní nástrojové a spodní stavové lišty tvoří pracovní plochu paletky, které lze buďto ukotvit (standardní nastavení) nebo nechat plovoucími – to se hodí, pokud používáte vícemonitorovou sestavu – nástrojové paletky odložíte na sekundární monitor a primární máte čistý pro samotnou fotografii.

Samotné prostředí více než Capture NX 2 připomíná spíše ViewNX – už jen tím, že se fotografie klasicky neotvírají příkazem Open, ale prostě se označí miniatura v liště a se snímkem se ihned pracuje. To mimochodem představuje poměrně významné zrychlení práce.

K mání jsou obvyklé režimy Thumbnail (miniatury), Combination (miniatury ve spodním pruhu, nad nimi náhled vybraného snímku) a Preview, čili samostatná editovaná nebo prohlížená fotografie. Kromě toho disponuje Capture NX-D hned několika porovnávacími módy, kdy lze jednak zobrazit snímek ve verzi před a po, ale také zobrazit společně dvě nebo čtyři různé fotografie. To se samozřejmě hodí, pokud děláte například expoziční varianty jednoho záběru a podobně. Jsme-li u náhledu, pak je potěšitelné, že zůstaly zachovány klávesové zkratky z Capture NX 2 pro zobrazení přepalů (Shift + H) a podexpozice (Shift + S) a stejně tak zobrazení použitého zaostřovacího bodu (Shift + F).

Capture NX-D – beta-verze
Zobrazení přepalů (nebo podexpozice) je stejné jako u Capture NX 2
Jednoduše i podrobně

Capture NX-D – beta-verze Pravá část okna s paletkami zobrazuje standardně histogram a pod ním sdruženou paletku Edit/Metadata (rozložení je samozřejmě možné jakkoliv uživatelsky změnit, včetně již zmiňovaného „uklizení“ paletek na sekundární monitor). Zastavme se nyní u paletky Edit, protože ta je zajímavá svými dvěma módy práce.

První režim, který se nebojím nazvat začátečnický nebo prostě zjednodušený, spočívá v tom, že měníte dostupné parametry výběrem z rozbalovacího menu. Jinak řečeno děláte to, co byste jinak dělali pomocí funkcí fotoaparátu. Je snímek přeexponovaný? Stáhnete korekci expozice v krocích po 1/3 EV…

Jenže vy jste zkušení uživatelé a chcete pracovat s jemnějšími hodnotami a také s dalšími parametry fotografie! Proč ne, stačí klepnout vlevo na ikonku příslušné funkce, přičemž poslední volba je navíc ještě rozdvojená – to je ten druhý, pokročilejší režim. Porovnejte na následující ukázce.

Capture NX-D – beta-verze
Příklad obou režimů korekce expozice: Vlevo jednoduchý režim, kdy vybíráte pouze hodnoty dostupné v rozbalovacím menu. Vpravo pak rozšířený mód, který se zobrazí po klepnutí na ikonku +/–. Zde již můžete EV nastavovat jemněji a navíc máte k dispozici nastavení Active D-Lightingu.

Musím říci, že tento způsob ovládání mě zaujal na první pohled. Novicové totiž nejsou zbytečně obtěžováni přemírou možných nastavení a pracují si v klidu ve svém jednoduchém módu, „profíci“ pak dostanou vše potřebné v druhém režimu práce.

Capture NX-D – beta-verze A mimochodem – další editační funkce nehledejte v menu, nýbrž v malé nástrojové liště u spodního okraje paletky Edit. Najdete tak zde: Redukci šumu, opravy vad optiky (chromatická aberace, zkreslení, vinětace), křivky a úrovně, otáčení a doostřování snímků (unsharp mask).

Nemusí být úplně horko

Capture NX-D neukládá při editaci RAWů nastavení do samotného souboru NEF či NRW tak, jako to činí jeho předchůdce, nýbrž vytváří samostatné soubory úprav. To samo o sobě není nic zvláštního, takovéto workflow používají i další programy, namátkou třeba Adobe Photoshop nebo Lightroom. Špatnou zprávou ale je, že Capture NX-D ani „nepřečte“ úpravy provedené v Capture NX-2.

To samozřejmě může být velký zádrhel pro stávající uživatele Capture NX 2, kteří v něm mají mnohdy rozsáhlý archiv fotografií. Ostatně o tomto problému se rozproudila vášnivá debata už při ohlášení tohoto softwaru. Já teď možná přiliju trochu oleje do ohně, nicméně za sebe to zase tak dramaticky nevidím. Archiv v Capture NX 2 vám totiž nikdo nebere, stejně jako vám nebere tento software. Ten bude fungovat dál, pouze nebude aktualizován. Katastrofických scénářů typu změna operačního systému, se kterým nebude tento software kompatibilní, bych se také moc nebál.

Jediný problém je tedy v tom, že budete muset „držet“ dva programy – Capture NX 2 pro dříve editované snímky a druhý program pro nové fotografie či nové fotoaparáty – jejichž RAWy posléze nebudou v Capture NX 2 podporovány.

Capture NX-D – beta-verze
Novou funkcí je možnost kopírování pouze změněných nastavení
Control pointy minulostí

„Jobovky“ ale zpětnou nekompatibilitou bohužel nekončí. V Capture NX-D budete marně hledat mnohé funkce, které berete v NX 2 jako běžné. Úplně chybí např. menu Filter (tedy např. Black and White Conversion), některé funkce jsou zjednodušené. Třeba redukce šumu nemá nový algoritmus Better Quality 2013, odstranění laterální chromatické aberace je zjednodušené jen na možnost zapnutí a vypnutí a podobně. To všechno by se ale dalo brát jako úlitba ceně – zmíněné funkce pracují dobře i ve zjednodušené verzi.

Co je horší, nenajdete zde jakékoliv selektivní úpravy, mezi které patří hlavně oblíbené kontrolní body (sem se počítá například také redukce červených očí, jež zde úplně chybí), ale také nástroje jako je laso, štětec nebo přechodový výběr. Tím se bohužel Capture NX-D řadí do kategorie „vývojek“ bez dalších funkcí. Čili dokáže RAWy Nikonu proměnit na obrazové soubory – a nedá se popřít, že po vzoru svého předchůdce velmi kvalitně – nicméně nic dalšího uživateli nenabídne.

Opět však musím trochu píchnout do vosího hnízda, protože na místě je otázka, zdali byste od programu zadarmo měli chtít – či formulováno jinak – zdali je vůbec slušné žádat více.

Capture NX-D – beta-verze
D-Lighting je u Capture NX-D také lehce ošizený
Počkáme si na ostrou verzi

Co se týče kvality převodu RAWů, učinil jsem pár exaktních porovnání s Capture NX 2 a „okometricky“ se domnívám, že jsou v tomto ohledu oba programy naprosto shodné. Což je ale dobrá zpráva, protože Capture NX 2 byl a je na RAWy Nikonu kvalitativně prostě nejlepší – a jak se zdá – nástupce toto hodnocení nehodlá zhoršovat.

Rychlost a stabilitu nechci z důvodů uvedených na začátku článku nyní komentovat, respektive z toho vyvozovat závěry. Některé operace jsou rychlejší, jiné se loudají velmi nepříjemně. Že by mi program vysloveně „vytuhnul“, to se nestalo ani jednou (verze pro Mac). Jak říkám, uvidíme ve finální verzi – v záležitosti svižnosti programu se může ještě leccos změnit.

Na závěr tedy jen faktická informace: Capture NX-D je stále ve své první beta-verzi 0.9.1, očekávám, že za nějaký týden by se mohla objevit novější – v této chvíli je to však ale jen věštění z křišťálové koule… Pokud jste si aktuální verzi ještě nestáhli a chcete ji vyzkoušet, odkaz ke stažení najdete zde.


Sdílej

15 komentáře

 1. Nekamenujte mne hned na začátku. Jen podle zběžného pohledu to vypadá, že nový soft se více přibližuje zatím nepřekonanému Adobe Ltrm, který jsem tu kdysi (nenpádně) vzpomenul, a hned se na mne snesla sprška, abych to sem nezatahoval… Malé upřesnění, není pravda, jak uvádí autro článku, že novější verze Ltrm nepřečte úpravy provedené ve starší – neboť stačí klepnout na verzi zpracování (vpravo dole) a úpravy se přenesou do nejnojvější verze a vůbec nemusím mít v počítadle vedle nejnovější verze tu starší, jak doporučuje pan Lindner – pracuji s Ltrm od jeho první veřejné verze – tj. Dvojky, dnes je Pětka a nemám v počítadle všechny verze, pouze tu nejnovější. rovněž otevírání obrázků poklepem na filmový pás atd. atd. Navíc – nepřekonatelná super vlastnost Ltrm – provázanost s Photoshopem, se zachováním úprav, které v něm provedeme a možnsotí pokračovat dále v Ltrm, atd. atd.
  Kdyby se Nikon věnoval raději kontrole kvality vyroby (např. guma a lepidlo na DSLR – včetně těch nejdražších modelů), udělal by mnohém více pro dobré jméno značky, než vytvářením dalších slepých uliček – ničím jiným totiž tento nový soft není.

 2. Dobrý den,

  myslím, že Nikon nastoupil cíleně stejnou cestu jako Canon se svým DPP: nabídne solidní program, který neohromí možnostmi, ale nabídne velmi dobrou kvalitu a solidní základ zdarma. Je to vlastně poměrně dobrá zpráva pro uživatele View NX 2 a horší pro uživatele Capture NX 2. U Point je patentovaná technologie třetí strany, s níž už spolupráce očividně nepokračuje a pochybuji, že by se na ní navázalo. V praxi to znamená, že načítání dřívějších úprav provedených v NX 2 není možné bezezbytku a tudíž asi není cílem jej podporovat. Druhým důvodem může být to, že i u některých „standardních“ parametrů se nemusí nový konvertor chovat při shodných parametrech stejně – je to vidět např. v Lightroom, který v novějších verzích podporuje konverzní profil verzí starších, takže se lze rozhodnout, jestli dřívější fotky zachovat v původním vyvolání nebo přejít na novější. Z těchto důvodů očekávám, že sny stávajících uživatelů NX 2 o doplnění chybějících funkcí (především kontrolních bodů) se nenaplní a spíše se prostě začne psát nová kapitola konverze RAWů u Nikonu.

  Capture NX 2 bude opravdu nejspíš nějakou relativně dlouhou dobu fungovat dál bez problémů (byť ne do nekonečna), ale pokud nedostane podporu nových modelů fotoaparátů, bude sloužit spíš jenom jako archiv provedených úprav. V tuto chvíli určitě ještě trochu předbíhám, ale jako budoucí strategii bych si osobně pomalu chystal obvyklý postup při změně RAW konvertoru: export všech upravených fotografií do koncových formátů dle požadavku na kvalitu (TIFF, JPEG) a pro budoucí fotky vyvolání v novém programu, ať už to bude NX-D nebo cokoliv jiného.

  Michal Krause

 3. cituji z Vašeho článku: Špatnou zprávou ale je, že Capture NX-D ani „nepřečte“ úpravy provedené v Capture NX-2. Z tohoto pohledu se tedy chová jako většina ostatních programů, namátkou třeba Adobe Photoshop nebo Lightroom.

 4. Honza: a jo, máte pravdu, omlouvám se, trochu jsem se do toho zamotal :) V článku je to již opravené.

 5. Capture NX-D je ako nová Lancia Delta alebo Fiat Croma. Teda niečo nové, čo ale okrem mena nemá s predchodcom absolútne nič spoločné, len by rado ťažilo z úspechu predchodcu. Bohužiaľ, to meno evokuje v užívateľovi predstavu, že je to pokračovanie niečoho, čo poznal.
  Samozrejme, že C NX-D nebude to čo C NX-2, už len preto, že je to free, teda aspoň beta verzia, ale ak za ňu bude Nikon pýtať peniaze vo finálnej verzii, som presvedčený, že to bude nepredajné a odsúdené na zánik. Platiť za soft, ktorý nemá ani len výberové nástroje? O ďalších základných funkciách ako klonovacia pečiatka alebo podobný nástroj na retušovanie ani nehovorím. Kto bude chcieť profi a platený prístup prejde na Adobe (ešte je tu otázka, čo spraví google s knowhow, ktoré s firmou Nik kúpil, napr. upoints… možno príde editor od googlu), alebo ten kto chce niečo free presedlá na Gymp. A úprimne, nečudoval by som sa, keby sa v komunite Gympu našiel geek, ktorý by urobil plug-in na načítanie nefov upravených v C NX2.
  Ukladanie zmien do separátneho súboru je možno obhájiteľné (rýchlosť, nezasahuje sa do originálu…), ale to že sa ukladajú do iného adresára než pôvodný obrázok je prešľap (aj keď programátorsky ľahko odstrániteľný), ale to, že je to proprietárny formát, ktorý nevie spracovať nič iné len NX-D je silne limitujúce.
  NX-D som skúšal, a pokiaľ mi beží NX2 nemá pre mňa žiaden význam. Sorry Nikon, podľa mňa krok nesprávnym smerom. Myslím, že by bolo rozumnejšie vydať free verziu ViewNX 3, ktoré by obsahovala funkcie Capture NX-D a nezaťažovať užívateľov dvomi free „editačnými“ softvérmi (plus Transfer…).

 6. Alespoň jeden z nástrojů jako je laso , štětec nebo přechodový výběr má kdejaký program zdarma nebo za malou cenu . Pokud Nikon prezentuje NX-D jako náhradu za NX 2 je myslím chybou aby tam
  nějaký výběrový nástroj nebyl.

 7. Tohle Nikon prostě zpackal a není na místě jakýkoliv optimismus z toho, že je něco zdarma. Kontinuita a absolutní zpětná kompatibilita jsou u softwaru, kterým spravuji svůj fotoarchiv, nesrovnatelně důležitější vlastnosti než cena nebo vychtávky jako kontrolní body (které jsem si bohužel velmi oblíbil). Přešel jsem na software jiného výrobce a už nechci nikdy slyšet slovo CaptureNX.

 8. Moje věrnost produktům Nikon tímto paskvilem končí. Počkám si na finální verzi jen z jediného důvodu: zda po jejím vydání nenabídnou naštvaným stávajícim uživatelům Adobe přechod na Lightroom či Google kolekci Nik pluginů za výhodnějších podmínek. Pokud ne, cesta je stejně daná. Jestli mám v PC držet dva programy – NC NX2 pro dosavadní archiv a NX-D pro nové snímky, pak místo NX-D raději Lightroom s Google-Nik pluginy. Už proto že pokud v něm zpracuji nově něco ze starších rawů, lze předpokládat že upravený soubor bude kompatibilní i s budoucími verzemi LR.
  Dobrý firemní SW byl i důvodem proč jsem se orientoval na Nikon 1 v řadě bezzrcadlovek. Tato věrnost tímto též padá a nástupcem mé J1 a V1 bude nejspíš některý Oly Pen. Poměr cena/výkon výrazně příznivější a LIghtroom mi otevře raw z Nikon zrcadlovky i z Pen čili pokračováni v postprocesu a výsledný fotoarchiv budou sjednocené.

 9. Věta „…změna operačního systému, se kterým nebude tento software kompatibilní, bych se také moc nebál“ je neuvěřitelná. Diskuse s autorem tohoto výroku postrádá smysl.

 10. ad Ivo: Stoprocentní souhlas! Změna oper. systému přinese staršímu softu od Nikonu definitivní smuteční pochod nad rakví. Tenhle způsob, jakým se Nikon chová ke svým zákazníkům a majitelům jeho produktů je mi absolutně nepochopitelný a svědčí o kvalitách těch usměvavých hochů na marketingovém oddělení. Dodnes kvůli skeneru nikon coolscan 8000 (který stál bezmála sto tisíc) musím držet v kanclu ještě jedno staré počítadlo s XP, až se stane nějaký problém, což se stane, protože i microsoft přestává podporovat XP, tak mohu ten skener (a s ním archiv diáků) vyhodit z okna. Přitom jistě nebyl velký problém, aby Nikon vydal ovladač na W7 a dnes třeba i na W8, jak to dělá naprosto běžně třeba Epson. Na jedné straně se Nikon zuby nehty drží bajonetu starého více než padesát let (a u Df umožnuje používat ta nejstarší skla bez Ai – což stejně bude dělat málkokdo) a na druhé straně s ledovým klidem háže přes palubu současné uživatele. To mi jen potvrzuje názor, že ve vedení Nikonu chybí pár fotografů (nemyslím ty hochy, kteří udělají repre snímky k novým produktům, to jsou jen najatí), kteříby byli schopni těm marketingovým hochů dát zpětnou vazbu.

 11. Před rokem jsem si koupil Google Nik Pluginy do Photoshopu a získal jsem tím vlastně lepší Capture NX2. Color Points jsou Nik Viveza, DFine 2 je lepší Noise Reduction a debanding a Nik Sharpener 3 je geniální, nic lepšího na doostření není. Takže po mnoha letech jsem NX2 opustil dříve, než skončil.

 12. Ty předchozí komentáře jsem raději vůbec nečetl, abych nebyl ovlivněn. NX-D jsem stáhnul, vyzkoušel a vůbec, ale vůbec nechápu, proč je tento program vytvořen, Je o ničem a nikdy nenahradí N2.

 13. NX-D je spíše náhradou Vien NX, ale rozhodně ne NX2! Do toho mu spousta funkcí chybí.
  Za NX2 jsem platil (NX + upgrade NX2) a za soft NAVAZUJÍCÍ na NX2 bych si klidně zase zaplatil, ale tohle není pořádný editor. Vždyt mu chybí, kromě Upointů, i základní funkce (klonovací razítko, výběry, červ. oči, …)!
  Chápu autora článku, že tento paskvil obhajuje (co taky z pozice jeho funkce šéfredaktora), ale pro nás uživatele NX2 to je několik velkých kroků zpět!
  A výrokem „…změna operačního systému, se kterým nebude tento software kompatibilní, bych se také moc nebál“ se to snaží zlehčit, nebo se stávajícím uživatelům přímo vysmívá.

 14. Nikonblog.cz je web společnosti Nikon spol. s r. o., českého zastoupení produktů Nikon…..
  je jasné, že pan Petr Lindner není a nemůže být nezávislý, takže berme jeho názory s rezervou :-)
  Můj názor je, že Nikon je prostě příliš závislý na třetích stranách což se mu může vymstít. Tady ten příklad se softwérem by měl být varováním. Co se asi stane až Google koupí třeba firmu Sony? To pak budou nové Nikony bez snímacích čipů? :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *