Nikon Coolpix P330 – kompakt, který nebudete chtít dát z ruky. Test s demosnímky a videem

[indizar:0,]

„Michale, ten Nikon Coolpix P330 bude možná lepší, než tvůj Coolpix P7700!“ Dobíral jsem si před pár týdny Michala Kupsu, šéfredaktora Nikonclubu.cz, který je spokojeným vlastníkem vlajkové lodi kompaktů Nikonu. Sice jsem to nemyslel smrtelně vážně, nicméně bylo mi jasné, že Coolpix P330 bude foťáček k pohledání a modelu P7700 bude tvrdě šlapat na paty. A taky, že ano…

Budu-li tedy v následujícím textu Coolpix P330 občas vymezovat vůči P7700, tak mě, prosím, nekamenujte – už nyní totiž mohu prozradit, že jsou to dva absolutně nejlepší Coolpixy Nikonu. Recenzi P7700 jste už číst mohli, následuje tedy jeho menší kolega – Nikon Coolpix P330.

Kapitoly článku

[chapters]


[firstchapter:Úvod]

Nikon Coolpix P330


Klíčové vlastnosti Nikonu Coolpix P330
Světelný objektiv

Nově přepracovaný pětinásobný zoom s rozsahem 24–120 mm zaujme vynikající světelností F1,8 na nejširším konci. Vestavěný ND filtr umožňuje využití světelnosti i při vysoké hladině osvětlení, optická stabilizace zase použití delších časů závěrky při nedostatku světla.

CMOS snímač o velikosti 1/1,7″

Snímač je stejný, jako má Coolpix P7700 – CMOS s technologií Back-Illuminated a rozlišením 12 Mpx (4 000 × 3 000 obrazových bodů).

Možnost záznamu snímků do RAWu

RAW (NRW) poměrně citelně chyběl u předchůdce, modelu P310, nyní už je naštěstí k dispozici. Kvalita snímků je nejen lepší než v JPEGu, ale přináší také všechny další výhody RAWu.

Video Full HD 1 080p

Se snímačem CMOS souvisí také možnost záznamu Full HD videa se stereofonním zvukem. Možnost připojení externího mikrofonu ale u kapesního kompaktu neočekávejte.

Kompaktní tělo s třípalcovým displejem

Kapesní tělo vyniká čistým, až strohým designem, zobrazovačem je LCD s úhlopříčkou tři palce (7,5 cm) a detailním rozlišením 921 000 obrazových bodů.

Vestavěný modul GPS a možnost Wi-Fi připojení

Zejména cestovatelé ocení možnost záznamu zeměpisných souřadnic do EXIFu fotografií. GPS umí také zapisovat tzv. Tracklog. Bezdrátové Wi-Fi připojení je realizováno pomocí volitelného externího modulu WU-1a.


Podrobné technické parametry najdete zde
Doporučená prodejní cena: 8 890 Kč

Nikon Coolpix P330

Kapitoly článku

[chapters][chapter:Konstrukce a ovládání]
Pamatuji si, že když na začátku roku 2011 přišlo na trh první malé „Péčko“, model P300, způsobil jeho puristický design menší pozdvižení. Od té doby se prakticky nic zásadního nezměnilo, naopak u posledního modelu P330 byly lehce zaoblené hrany předchůdců ještě více „nabroušeny“, obdélníky jsou přesnější a kulaté prvky kulatější. To už jsem se ale nechal trochu unést…

Nikon Coolpix P330
Je libo klasické černé nebo moderní bílé barevné provedení?

Každopádně se jedná o skutečně kapesní krabičku s rozměry 103 × 58,3 × 32 mm a hmotností dvacet dekagramů – nic, co by vás na cestách mělo tížit nebo vám mělo překážet. V souvislosti s tím ale musíte mít na paměti, že ergonomie držení malé krabičky není srovnatelná se zrcadlovkou s gripem, se kterým přední svislý gumový pásek na P330 opravdu soupeřit nemůže.

Mám-li se pustit do prvního srovnání s P7700, pak kromě odlišných rozměrů a celkového charakteru designu – což jsou věci jaksi zjevné – je třeba vědět, že u P330 nehrozí žádná modularita. Nenasadíte zde redukci na objektiv, nemá bleskové sáňky, ostatně například ani konektor na externí mikrofon. Zkrátka klasický digikompakt. V tomto je P7700 lepší. Ale větší a těžší – což pro mnohé uživatele může být nevýhoda.

Nikon Coolpix P330

Maličký vyskakovací blesk sice nedisponuje výkonem, to je u kompaktů běžné, důležité ale je, že umožňuje synchronizaci se všemi časy závěrky, tedy až do 1/2 000 s – blesk je tedy možné úspěšně využívat například k přisvětlování stínů na denním světle. Dlužno dodat, že v menu je také k mání korekce blesku v rozsahu ±2 EV.

S větším sourozencem se Coolpix P330 nemůže měřit ani co do počtu ovládacích prvků. Na druhou stranu, je otázkou, co víc potřebujete? Nikon Coolpix P330 má nahoře kruhový volič režimů, dvě samostatné spouště, dvě volicí kolečka – a kromě dalších obligátních tlačítek ještě i uživatelsky nastavitelný „čudlík“ Fn. Vyžadujete ještě další ovládací prvky, když jen čtyři, vlastně pět funkcí ovládne zadní čtyřsměrný volič s potvrzovacím OK? Odpovím si sám: Není třeba…

Nikon Coolpix P330

Když jsme u toho programovatelného tlačítka Fn – jemu lze přiřadit jednu z celkem deseti funkcí: Kvalita či velikost obrazu, Picture Control, Vyvážení bílé, Měření expozice, Sériové snímání, Citlivost ISO, Režim činnosti zaostřovacích polí, ND filtr nebo Redukce vibrací.

Na závěr této kapitoly dovolte ještě zmínku o napájení tohoto fotoaparátu. Coolpix P330 se napájí přes USB port. Pokud vám tato zpráva zvyšuje krevní tlak, měli byste ještě vědět, že v základní dodávce s fotoaparátem najdete i síťový adaptér. Nejde tedy o žádné nestandardní řešení, naopak je to výhodné, protože při běžném stahování fotografií se vám přístroj zároveň dobíjí.

Kapitoly článku

[chapters][chapter:Funkce a vlastnosti]
Krátký pohled na horní kruhový volič režimů jasně ukazuje, že jde o vyspělý kompakt se všemi tradičními pracovními módy, čili P/S/A/M, k tomu plná automatika (tzv. „zelený režim“) a nějaké ty scénické režimy. Navíc je zde poloha U, tedy User – uživatelský režim, v němž si můžete nadefinovat vlastní parametry a chování fotoaparátu.

Nikon Coolpix P330

Kromě funkcí takříkajíc obvyklých stojí za zmínku možnost ovládání fotoaparátu a sdílení obrazových dat pomocí Wi-Fi, která se realizuje použitím miniaturního externího modulu WU-1a.

Druhá „moderní“ funkce GPS je v základní výbavě – přijímač je vestavěný v aparátu. Abych se neopakoval, odkážu čtenáře na předchozí článek Tři funkce, kvůli kterým stojí nový Coolpix P330 za hřích, v němž jsem se mimo jiné věnoval i „dží pí esce“ v Coolpixu P330.

V tomto článku je také jedna část věnovaná vestavěnému ND filtru – k tomu je třeba doplnit, že má mohutnost 3 EV. Modelová situace: Například z teoretického času 1/4 000 s, kterým Coolpix P330 nedisponuje, udělá hodnotu 1/500 s. Zbývá jen dodat, že jde o skvělou funkci, která by u kompaktů se světelným objektivem měla být samozřejmostí.

Nikon Coolpix P330
Já jsem si zapínání ND filtru přiřadil funkčnímu tlačítku Fn
Kapitoly článku

[chapters][chapter:Obrazová kvalita, demosnímky a celkové hodnocení]
Jak se ohlížím nazpět, zase tak intenzivně jsem Coolpix P330 s modelem P7700 nesrovnával. Je tedy čas to ještě před úplným závěrem udělat. Jak jsme na tom s obrazovou kvalitou? Ano, Michale, tvoje „Sedm tisíc sedmistovka“ má o fous lepší obrazovou kvalitu – navazuji na úvodní rozhovor s Michalem Kupsou. Přesněji: Má o fous lepší optiku. Objektiv Coolpixu P330 má větší sklony k chromatické vadě, kterou je nutno ručně korigovat – ideálně při focení do RAWu samozřejmě. Také v rozích trpí poněkud horším přenosem kontrastu, který ale v reálu moc nepoznáte. Na laboratorních testech jsme jej však objevili.

Nikon Coolpix P330
Vlevo chromatická vada v JPEGu, vpravo korigovaná v RAWu (v Capture NX 2)

Jinak je ovšem kvalita špičková! Ostrost obrazu je vynikající, barevnost uměřená – ani přehnaně saturovaná, ani mdlá, přesto však korektní „k předloze“. Expozičně si P330 vede také výborně, jen tak nějaká světelná situace jej nerozhodí a to se týká i vyvážení bílé. Asi není třeba zdůrazňovat, že o půl až o třídu lepších výsledků dosáhnete při fotografování do RAWu místo komprimovaného JPEGu.

Nikon Coolpix P330 také šumí stejně málo, jako P7700 – to je logické, mají stejná „střeva“. Bohužel exaktní testy šumu budu muset aktualizovat až později, při testování jsem se totiž trochu zamotal v laborování s odšumováním Better Quality 2012 (vzpomínáte na to faux pas v testu P7700, že ano?), které se mi zde zdálo přece jenom lepší, nicméně jak jsem zjistil při kompilování této recenze, „někde“ jsem udělal chybu a budu muset všechno opakovat. Omlouvám se všem čtenářům, netrpělivé odkážu na test Coolpixu P7700, protože výsledky budou skutečně víceméně stejné.

Aktualizace 3. 6. 2013

Testy šumu jsem tedy udělal znovu a výsledek? Přesně, jak jsem předpokládal – úroveň šumu je de facto shodná s vyšším modelem Coolpix P7700. V praxi to znamená, že do ISO 1 600 je šum nezvykle nízký, takovouto citlivost – u kompaktů s malými snímači donedávna prakticky nepředstavitelnou – vůbec nemusíte mít obavy používat. S malými omezeními se klidně pusťte i na ISO 3 200. Vyšší hodnoty jsou už ale kromě velkého šumu postiženy ještě i citelným barevným posunem, takže ty doporučuji nastavovat opravdu jen v nejvyšší nouzi.

Výřezy jako obvykle ukazují nejprve JPEG s nastaveným odšumováním, prostřední je RAW s vypnutou redukcí šumu a zcela vpravo pak RAW decentně zbavený šumu v Capture NX 2. K tomu ještě dvě poznámky: Jednak u ISO 400 jsem nepovažoval za nutné RAW vůbec odšumovat, takže dva výřezy vpravo jsou shodné. Druhá věc: Všechny další odšuměné ukázky používají algoritmus Better Quality. Opět jsem sice trochu laboroval s nastavením Better Quality 2012 (holt mu ještě pořád chci dát šanci…), ale ani nyní mě výsledky nepřesvědčily.

Nikon Coolpix P330
Zdrojový snímek s vyznačeným výřezem
Nikon Coolpix P330
ISO 400
Nikon Coolpix P330
ISO 800
Nikon Coolpix P330
ISO 1 600
Nikon Coolpix P330
ISO 3 200
Nikon Coolpix P330
ISO 6 400
Nikon Coolpix P330
ISO 12 800
Video

Videosekvencím jsem se také věnoval v článku Tři funkce, kvůli kterým stojí nový Coolpix P330 za hřích, takže si vás ještě jednou na něj dovolím odkázat. Článek je ale věnován funkcím videa, zde zbývá doplnit hodnocení kvality. Z té jsem tak trochu nadšen… Ostrost vynikající, barevnost přirozená a zejména velmi přirozený kontrast bez jakéhokoliv nastavování Picture Control. Jinak řečeno, video prostě zapnete a natáčíte. Žádné zdlouhavé nastavování – expozici si „seřídíte“ AE-Lockem, autofokus necháte díky velké hloubce ostrosti v režimu AF-S a „jedete“. Výsledek perfektní.

Video má i velmi kvalitní stereofonní zvuk – mikrofony jsou příjemně citlivé. Já bych si ještě přál mít možnost uživatelsky ovlivňovat jejich citlivost, to zde chybí. A nakonec ještě informace pro příznivce zoomování ve videu – ano, s Coolpixem P330 lze zoomovat libovolně, počítejte však s tím, že hluk mikromotorků mikrofon spolehlivě zaznamená, stejně jako měnící se clona ovlivní expozici videa. To ale není vada, nýbrž vlastnost. Slušný kameraman na zoom u fotoaparátu raději nesahá…

Nikon Coolpix P330

Celkové hodnocení

Určitě znáte to klišé všech testerů, které zní: „Tento fotoaparát (produkt) mě tak nadchnul, že jsem jej vracel jen s těžkým srdcem!“ Kdybych jej už asi stokrát nepoužil, udělal bych to hned znovu. Nikon Coolpix P330 totiž představuje velmi smysluplnou inovaci kapesního kompaktu, kdy se výrobce oproti předchozímu modelu nebál snížit rozlišení a naopak zvětšit snímač, upgradovat optiku a dodat RAW, aby dosáhl co nejlepší obrazové kvality.

Funkčně přibyla GPS a možnost Wi-Fi, vestavěný neutrálně šedý filtr, výborné video… Zkrátka a dobře: Pro náročného uživatele, který z jakýchkoliv důvodů požaduje fotoaparát opravdu kapesních rozměrů mizivé hmotnosti, jde o vynikající přístroj.

Galerie demosnímků Nikon Coolpix P330

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení
1. část (41 MB)
2. část (36 MB)

Kapitoly článku

[chapters]


Sdílej

12 komentáře

 1. P rada je u Nikonu vzdy na vysi, jen velka skoda te klesajici svetelnosti objektivu. Chapu, ze se pak sice lepe dela rozmerove maly pristroj a i cena je priznivejsi, ale konkurence je preci jen „svetelnejsi“ ( a drazsi). S minimalni clonou 5,6 je rezim A ponekud zbytecny. A kompakt za 8 800kc s 5x zoomem a manualnimi funkcemi +Raw si nekupuje „nepouceny“ zakaznik.

 2. Tak pánové, když jste se tady tak pěkně sešli – otázka na pana Lindnera i pana Kupsu.
  Dnes se dá v podstatě párkrát použitý zánovní kousek P7700 koupit za cenu P330, s trochou štěstí i levněji a to má nacvakáno třeba jen 1000 expozic a je k nerozeznání od nového. Po čem tedy sáhnout, když cenový rozdíl přestane hrát roli a GPS pro mne není argument, zatímco ohnisko 200mm na f4 rozhodně ano.
  No, teď když to po sobě čtu… Proč se vlastně ptám že?

 3. Dobrý den, mám dotaz. Jsem fotoamatér a hledám univerzální rodinný foťák. Rozmýšlím se mezi modely Nikon P330 a 1J1. Co byste mi poradili? Děkuji za odpověď.

 4. Martin: Omlouvám se, trochu jsem na vás zapomněl :) Ale k vašemu dotazu: Coolpix P330 a Nikon 1 J1 jsou poměrně dosti odlišné fotoaparáty. P330 je klasický kapesní kompakt s nulovými možnostmi rozšíření, J1 je už systémový aparát, u kterého je možné měnit optiku. Pokud byste bral oba přístroje v základu, tedy J1 se setovým trojnásobným zoomem, pak bych řekl, že jako rodinný fotoaparát je P330 lepší…

 5. Dobrý deň.
  Prosím Vás o radu.
  Neviem sa rozhodnút, či je lepší nikon coolpix p330 alebo canon powershot s100.

  Nikon je stále drahší o cca 1800,- czk…, ale zdajú sa mi byť výkonovo dosť podobné.
  Potrebujem dobrú svetelnost objektivu, tie sú od f1.8 a f2.0.
  Fotiť sa bude na tanečnom sále, často tanec + kvalitne video.
  Ďakujem Vám.
  Denisa Hodermarská

 6. Dobrý den Deniso. Sofistikovanou odpověď rád přenechám na někoho, kdo měl oba aparáty v ruce, ale spíš bych si dovolil malé upozornění, zda na tento účel fotografování vybíráte vhodné přístroje. Vím, že zrcadlovka je veliká a těžká a nevejde se do kabelky jako kompakt. Ale zase si můžete dovolit fotit na vyšší citlivost, což je podle mého pro focení pohybu v málo osvětlené místnosti minimálně stejně důležité jako vysoká světelnost objektivu. Píšu to spíše proto, abyste potom z výsledků nebyla zklamaná, byť oba ty kompakty rozhodně nejsou špatné.

 7. Dobrý den. Nevíte prosím, zda je k dispozici nový software pro tento fotoaparát. Vzhledem k jeho velmi pomalým reakcím by to jistě všichni uvítali. Jinak snímky z něj jsou na tuto třídu fotoaparátu opravdu exkluzivní. Děkuji za odpověď.

 8. Fotil jsem s ním 6 let. Byl jsem s ním velmi spokojený, malý-mohl jsem ho brát sebou opravdu všude, velmi pěkné fotky, příjemné ovládání i se dobře drží. Rozlišení měl pro mne dostatečné a byl i levný. Škoda, že mi po té době odešla páčka zoomu, klidně bych si ho koupil znova, ale dnes se již takový nevyrábí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *