Nikon 1 AW1 – podrobný test, demosnímky i podvodní video

[indizar:0,]

„ÁWé jedničku“ jsem měl k dispozici skoro celý měsíc – a kromě toho, že jsem ji na pár hodin ztratil a zase našel – jsme si na sebe docela zvykli. A to jsem se k tomuto fotoaparátu nechoval vůbec uctivě. V rámci testování jsem jej máčel v chlorované vodě (vězte, že obyčejný popruh pak hrozně páchne) i v rybníku. Coby správnému exhibicionistovi mi „náhodou“ padal na zem zrovna před krásnými dámami, a vůbec se nebavím o tom, že tentokrát jsem všechny vypolstrované fotobrašny nechal zahálet a nosil jej v běžné tašce i s nákupem.

Kapitoly článku

[chapters]


[firstchapter:Úvod]

Nikon 1 AW1


Klíčové vlastnosti Nikonu 1 AW1
Odolné tělo a vybrané objektivy

Tělo a prozatím dva objektivy jsou konstruované tak, aby vydržely pád z výšky až 2 m a jsou voděodolné do hloubky 15 m. Samozřejmostí je také mrazuvzdornost do −10 °C.

Akční ovládání – pro práci v rukavicích či pod vodou

Pomocí stisku jednoho tlačítka a náklonu fotoaparátu můžete měnit provozní režimy, prohlížet snímky nebo zvýšit jas a kontrast displeje.

Vestavěný modul GPS

Podpora systémů GPS a GLONASS znamená, že můžete ukládat přesné informace o své poloze do obrazových dat EXIF vašich fotografií. Přístroj je také vybaven kompasem a barometrickým výškoměrem/hloubkoměrem.

CX snímač s rozlišením 14,2 Mpx

CMOS snímač o rozměrech 13,2 mm × 8,8 mm má rozlišení 14,2 Mpx a vytváří – podobně jako například Nikon 1 J3 nebo V2 – fotografie o rozměrech 3 072 × 4 608 px.

Záznam Full HD videa

Záznam videosekvencí Full HD (1 080p) s kódováním H264 a možností plného manuálního řízení záznamu s vestavěným stereomikrofonem.

Ultrarychlé a přesné automatické zaostřování

Hybridní autofokus podle potřeby přepíná mezi AF ostřením s fázovou detekcí a 73 zaostřovacími poli nebo ostřením s detekcí kontrastu a 135 zaostřovacími body.

Extrémně rychlé sériové snímání

15 sn./s s průběžným zaostřováním. Při jednorázovém zaostření poskytuje Nikon 1 AW1 snímky v plném rozlišení při frekvenci až 60 sn./s.

Interní výklopný blesk

Nikon 1 AW1 má vestavěný výklopný blesk, není však vybaven sáňkami pro externí blesky.

Bezdrátové propojení s inteligentními zařízeními

Pomocí volitelného adaptéru WU-1b lze posílat fotografie do smartphonů nebo tabletů s operačním systémem Android™ nebo iOS. Smartphony nebo tablety mohou fungovat také jako bezdrátové dálkové ovládání Nikonu 1 AW1.

Nikon 1 AW1

Podrobné technické parametry Nikonu 1 AW1 najdete zde
Doporučené prodejní ceny

Nikon 1 AW1 + 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6: 19 390 Kč

Nikon 1 AW1 + 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6 + 1 Nikkor AW 10 mm F2,8: 24 490 Kč

1 Nikkor AW 10 mm F2,8: 7 790 Kč

Kapitoly článku

[chapters]


[chapter:Konstrukce a ovládání]

To, že je Nikon 1 AW1 odolný, už víte minimálně z přehledu vlastností v předchozí kapitole, ale také z premiérového představení či prvního pohledu na tento fotoaparát. Mimo jiné to také znamená, že přístroj je vzhledem k tomu také větší, robustnější nežli ostatní aparáty řady Nikon 1. S rozměry 113,3 × 71,5 × 37,5 mm a hmotností 356 gramů (bez objektivu) jde o zaručeně největší model nejtěžší váhy mezi „jedničkami“.

Nikon 1 AW1
V porovnání s modelem Nikon 1 V2 – který byl doposud v řadě Nikon 1 největší

Jak jsem ale psal v prvním pohledu na AW1, díky větším rozměrům – což platí i pro odolné objektivy – se tato sestava dobře drží, tedy samozřejmě s ohledem na kategorii fotoaparátu. Na druhou stranu už ale není tak kapesní jako kolegové třídy Nikon 1, čili počítejte s větší brašničkou.

Co se týče konstrukce, měli byste kromě parametrů odolnosti znát ještě dvě zásadní věci: Fotoaparát nemá elektronický hledáček – musíte si vystačit jen s displejem. A nemá také systémový konektor neboli sáňky jako model V2 – pro externí blesky například. Nemá ani konektor pro připojení externího mikrofonu, což je ale vzhledem k utěsnění pochopitelné.

Nikon 1 AW1
Nikon 1 AW1 je dodáván ve třech provedeních: Černé, bílé a stříbrné – přesněji v barvě leštěného nerezu

O ovládání jsem už taktéž psal zde. Malé opáčko: pravděpodobně opět kvůli utěsnění byly vypuštěny veškeré otočné ovládací prvky, takže například jedněmi postrádaný, jinými zbytný kruhový volič režimů zde nehledejte, stejně jako otočné mezikruží u čtyřsměrného zadního voliče. Naopak – navíc je zde takzvané Akční ovládání – pro detaily o něm si vás opět dovolím odkázat k předchozímu článku, kde najdete i krátké video.

Jelikož samotné menu fotoaparátu je přehledně členěné do logických sekcí jako například u modelu Nikon 1 S1 (který také postrádá kruhový volič režimů), osobně jsem neměl jediný problém s ovládáním, jehož primární funkce skutečně efektivně „zmákne“ Akční ovládání.

Nikon 1 AW1

Kapitoly článku

[chapters]


[chapter:Funkce a vlastnosti, video]

Pokud jsem v předchozí kapitole uvedl, že Nikon 1 AW1 nemá ani elektronický hledáček, ani systémové sáňky – pak dodám-li nyní informaci, že nemá ani mechanickou závěrku – je nad slunce jasné, že jde o model podobný více Nikonu 1 J3 nežli nejvyššímu Nikonu 1 V2. U fotoaparátu, se kterým je možno „práskat o zem“, však ale není logické hledat zde mechanickou závěrku, tedy věc, která by se mohla otřesy porouchat.

Nikon 1 AW1

Samozřejmostí je proto jedna šestnáctitisícina (1/16 000 s) sekundy coby nejkratší čas elektronické závěrky. Bohužel synchronizace s bleskem je stále omezena na hodnotu 1/60 s a delšími časy.

Obecně jinak je Nikon 1 AW1 vybaven naprosto shodně s posledními modely konceptu Nikon 1 – najdete zde tedy Pohyblivou momentku či Inteligentní výběr snímku ve všech svých modifikacích (viz např. recenze Nikonu 1 V2), pochopitelně pak všechny obvyklé fotografické režimy P/S/A/M, video nevyjímaje. Na to jsem byl zvědav po výborných výsledcích předchůdců AW1 velmi. Maximem je režim 1 080/30p (nebo 25p), případně prokládaný 1 080/60i (50i) – to není nic překvapivého. Mě však zajímalo, jak se bude chovat video ve vodě či pod vodou. Přední plochá čočka, přesněji krycí sklo objektivu slibovalo i teoreticky dobrou kvalitu obrazu, jak se však bude chovat záznam zvuku?

Co vy na to? Já jsem velmi mile překvapen. Profesionální potápěči možná kvality podvodního videa budou hodnotit kritičtěji, nicméně mě hřeje vědomí, že tento aparát bez jakýchkoliv skrupulí prostě ponořím do vody a natáčím (nebo fotím…). A výsledek je výborný, o tom není sporu. Obraz je ostrý, vyvážení bílé zbytečně „nehapruje“, fotoaparát si poradí s autofokusem i expoziční automatikou, zvuk je zaznamenán za každé situace. Můžete si být jisti, že natáčení ve vodě je extrém – na souši, čili v takříkajíc normálních podmínkách, je prostě v pohodě.

Nikon 1 AW1
Do vody si pořiďte plovací poutko AH-N6000 – klasický popruh překáží

Nikon 1 AW1 používá kodek H.264, videa jsou ukládaná do kontejneru MOV. Ve Full HD 1 080/30p se datový tok pohybuje kolem 21 Mbit/s.

Přijímač GPS je spolu s kompasem a barometrickým výškoměrem/hloubkoměrem další velmi příjemnou vychytávkou Nikonu 1 AW1, kterou ocení zejména cestovatelé. Všechny tři „podfunkce“ pracují na výbornou, jen byste si měli být vědomi následujících fakt: GPS „žere“ energii akumulátoru. To není závada, ale vlastnost, nicméně nemáte-li v příštích řekněme osmi až deseti hodinách před sebou vidinu nabíječky ani náhradní akumulátor, měli byste zvážit, jestli vám zaznamenaná zeměpisná poloha v EXIFu snímků stojí za to, že dál už nebudete moci fotit vůbec…

Druhá poznámka se týká měření výšky či hloubky – barometrický výškoměr je sice nejpřesnější z běžně dostupných technologií, je třeba jej ale kalibrovat – nastavit na známou nadmořskou výšku. Jinak se vám může stát, že budete surfovat na hladině moře a výškoměr se vám bude snažit vytrvale vnutit hodnotu pár (desítek) metrů nad- nebo pod mořem.

Nikon 1 AW1
Wi-Fi modul WU-1b

Budete-li kromě GPS chtít využívat ještě bezdrátového Wi-Fi spojení s mobilem či tabletem vybaveným operačním systémem Android™ nebo iOS, nezbude vám nic jiného, nežli si za malý peníz (necelých 1 700 Kč) dokoupit drobný Wi-Fi modul WU-1b. Pomocí něj pak budete moci kromě jiného také fotoaparát Nikon 1 AW1 ovládat na dálku. Má to ale jedno omezení – pouze na suchu…

Kapitoly článku

[chapters]


[chapter:Obrazová kvalita, demosnímky a celkové hodnocení]

Nikon 1 AW1 byl, nebo chcete-li je, z pohledu obrazové kvality poměrně předvídatelný fotoaparát. Čtrnáctimegapixelový snímač bez low-pass filtru a obrazový procesor EXPEED 3A jsou jedním kamenem do mozaiky, objektiv pak „šutrem“ druhým. U něj se musíme zastavit: Objektiv 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6, se kterým jsem tento aparát testoval, je z pohledu optické konstrukce shodný s modelem bez „AW“ – ten jsem pochválil například u recenze Nikonu 1 S1, ostatně „razítko“ na to pak dala evropská asociace fotografického tisku TIPA, když letos v květnu udělila tomuto sklíčku cenu za nejlepší objektiv kompaktních systémových fotoaparátů.

Ale pozor! Vzhledem k utěsnění vůči prachu a vodě dostal tento objektiv navíc odhadem cca 2–3 mm silné krycí přední sklo. Skoro se až bojím napsat „rovné“ sklo, protože mám pocit, že neznatelně mírné prohnutí zde je. Nicméně toto sklo samozřejmě může ovlivnit optické vlastnosti objektivu. Jak je to v reálu?

Nikon 1 AW1

„Placaté“ krycí sklo je vždy problém na suchu a výhrou ve vodě. Všimněte si, že de facto všechny podvodní fotoaparáty (např. Nikon Coolpix AW110) mají přední krycí sklo ploché – to je kvůli ostrosti při snímání statických snímků či videa ve vodě. S klasickou zaoblenou čočkou totiž dochází ve vodě k rozdílnému lomu světla a obraz je pak rozostřený. Jenže pak je zase problém na suchu – typicky v protisvětle. Nejen, že nemáte účinnou sluneční clonu, která by zabránila bočním parazitním paprskům světla, většinou ale není ani ploché sklíčko opatřeno antireflexními úpravami.

Jinak je tomu v případě 1 Nikkoru AW 11–27,5 mm F3,5–5,6… Že je video ve vodě ostré, to už víte. Že jsou ostré také snímky v běžném suchozemském prostředí, o tom se můžete přesvědčit na konci této kapitoly v galerii. Zde také najdete několik fotografií snímaných v protisvětle. Já jsem v tomto ohledu, stejně jako u podvodního videa, naprosto spokojen.

Nikon 1 AW1
Nikon 1 AW1 s volitelným gripem GR-N6000

Jednu malou poznámku, či spíše varování ohledně odolného objektivu 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6 přece jenom mám. Tím, jak je hermeticky utěsněn proti vodě a prachu, stává se zároveň neprodyšným „zásobníkem nějakého minimálního objemu“ vzdušné vlhkosti. Co to znamená v praxi? Že se může v extrémních případech přední krycí sklo zamlžit. Kdy? U přechodů z tepla do chladna samozřejmě – při focení nebo natáčení videa při přechodu z ostrého slunce do hlubokého stínu.

Mně se to stalo jednou. Stačilo objektiv na chvíli sejmout, aby se vyrovnala vlhkost a teplota a bylo po problému. Mohu vás ujistit, že se stejnými potížemi bojují také například vodotěsné sportovní kamery. Pokud se vám to stane, berte to jako daň z odolnosti…

Šumí. Jako Nikon 1

Čtete-li pravidelně články na Nikonblogu, tak vám předchozí mezititulek něco říká. Ano, u recenze Nikonu 1 V2 zněl „Šumí jako desetimego“. Tím tedy chci naznačit, že Nikon 1 AW1 šumí de facto shodně jako nejvyšší model Nikon 1 V2 – který šumí jako desetimego – což je ve finále samozřejmě pochvala. Ostatně pohlédněte na následující srovnání. U výřezů je vždy vlevo JPEG se zapnutým odšumováním, uprostřed RAW bez redukce šumu a vpravo pak RAW s „jakoustakous“ optimální redukcí šumu v programu Capture NX 2.

Nikon 1 AW1
Zdrojový snímek s vyznačeným výřezem
Nikon 1 AW1
ISO 400
Nikon 1 AW1
ISO 800
Nikon 1 AW1
ISO 1 600
Nikon 1 AW1
ISO 3 200
Nikon 1 AW1
ISO 6 400
Celkové hodnocení

Pokud se vám vody standardu Nikon 1 zdály do této doby poněkud poklidné, pak si můžete být jisti – či jisté, dámy – že šplouchnutí „ÁWé jedničky“ do tohoto rybníka udělalo docela velkou vlnu. Chcete-li totiž vyrobit či přizpůsobit podobně odolnou zrcadlovku, dostanete obrovské monstrum za velmi mnoho peněz. U kompaktů je to samozřejmě nesrovnatelně snazší, nicméně malý snímač vám neposkytne takovou obrazovou kvalitu jako jednopalcový čip standardu Nikon 1. V případě Nikonu 1 AW1 se tedy takříkajíc „potkaly kompromisy“ v optimální konstelaci.

Abych ale nebyl zbytečně nekritický – obejdu se bez sáněk na blesk, ale u AW1 mi například docela chyběl elektronický hledáček. Zejména na sluníčku a ještě k tomu ve vodě není obraz focené nebo natáčené scény na zadním – byť jinak výborném – displeji vidět úplně optimálně. Na druhou stranu si ale neumím představit, jak bych jej používal s potápěčskou maskou, že ano…?

Nikon 1 AW1

Galerie demosnímků Nikon 1 AW1

Všechny demosnímky byly pořízeny objektivem 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení zde (78 MB)

Související články

Úvodní představení Nikonu 1 AW1
První pohled po týdnu používání
Nikon 1 AW1 ztracený a zase nalezený

Kapitoly článku

[chapters]


Sdílej

4 komentáře

 1. Vážený pane Lindnere,
  chtěl bych Vám oznámit, že čtení blogů s kterými máte co dočinění je velice nákladné. Díky priblizovadlum.cz jsem dal přes 11 tisíc do koloběžky a teď pokoukávám i po Nikonovi. :-D Musím pochválit Vaše texty, opravdu se to dobře čte.

 2. To je mi líto, jestli vás to stojí tolik peněz ;) Ale mohu vás ujistit, že já z toho žádné provize nemám… :)

 3. A kdy se už bude prodávat…???!
  Říkal jsem si už loni, když jsem kupoval V2, že ještě jedno tílko by to chtělo (třeba pro další objektiv, aby se člověk nezdržoval přehazováním, když nějaká akce hezky odsejpá) a že si počkám, s čím Nikon vyleze za rok… A čekání se vyplatilo, zrovna jsem řešil, že fotek z deště a různých jiných plískanic moc nemám a přitom i ty dovedou být fotogenické, jenže člověk se tak bojí o fototechniku, že vše hned raději schová do brašny. Tak teď už se bát nemusím a jen si ještě musím pořídit nějakou voděodolnou bundu a hurá do plískanic a mrazu. :-)

 4. Dobry den,

  vlastnim D7000 s kterou spise natacim, nez fotim. Ale z duvodu velikosti pokoukavam po necem mensim. Preci jen na treky neustale tahat zrcadlovku neni to prave.

  Mohu se zeptat, zda nemate predstavu, jak dlouho vydrzi baterie pri nataceni videa?

  A zda Nikon neplanuje vydat novou verzi tohoto vodotesneho digitalu?

  Dekuji
  Kolar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *