My se ptáme, vy odpovídáte. Jak si stojí čtenářské ankety?

Internet je pro publicisty skvělé médium v tom, že mají – na rozdíl třeba od časopisů – okamžitou odezvu na svoji práci. Každý čtenář má možnost reagovat na články formou komentářů, a je-li jeho příspěvek rozumný a k věci (což je naštěstí většina diskusí na Nikonblogu.cz), autor se z něj může často i poučit nebo opravit nepřesná sdělení.

I přes to všechno mají svůj velký význam také čtenářské ankety – jako přímá forma dotazování se ke konkrétnímu problému. Na Nikonblogu jsme doposud publikovali tři ankety, a protože nejstarší zde už „visí“ téměř přesně tři měsíce, pojďme si udělat malé vyhodnocení výsledků.

Auto ISO vám vůbec nevadí

Abych se přiznal, hned u první ankety, v níž jsme se vás ptali na používání funkce Auto ISO, jsem očekával tvrdý odpor, demonstrace a stavění barikád proti automatice. A výsledek? Přesně opačný…

Více než tři stovky hlasujících, to už je solidní statistický vzorek, který má relevantní vypovídací hodnotu. Z tohoto počtu jen 54 fotografů tuto funkci odmítá, ostatní ji s různou intenzitou používají, případně jsme je navnadili k tomu ji vyzkoušet. Ještě jednou opakuji, pro mě to bylo a je docela velké překvapení.

DSLR video v plenkách

Druhá anketa Nikonblogu je zaměřená na DSLR video – tedy nový fenomén sbližující statickou fotografii se světem pohyblivých obrázků. Do videa natáčeného digitálními zrcadlovkami výrobci vkládají velké naděje, nicméně kdo to někdy zkusil, ví, že jde o „trochu“ jinou práci než je natáčení kapesním plně automatickým kamkordérem. Proto jsme se vás před dvěma měsíci zeptali na váš vztah k DSLR videu. Skóre je zatím následující:

Zde bych vzal hodnocení odzadu – jen 16 % čtenářů videem v zrcadlovkách zcela opovrhuje – to je optimisticky malý poměr. Je sice pravda, že pouhých 15 % má již DSLR video zkrocené, to se ale dalo očekávat – samozřejmě s dodatkem, že zbytek z téměř 200 čtenářů se s videem v zrcadlovkách (doufám, že pilně) učí pracovat.

V bazaru nebo v zahraničí?

Nejnovější anketou je pak ta, v níž se ptáme, zdali nakupujete použitou fototechniku. Z vašich odpovědí zatím vyplývá, že se sice slabě nadpoloviční většina z vás pořizování výbavy ze „sekáče“ brání, nicméně druhá část s bazarovou technikou velký problém nemá.

Na závěr je třeba dodat, že všechny ankety jsou stále funkční, takže pokud jste ještě nehlasovali, můžete se zúčastnit i nyní. Časem samozřejmě přibudou další ankety, nezůstane jen u těchto tří. Ostatně, napište nám i vy, co byste rádi věděli – na jaké téma publikovat anketu.


Sdílej

Jeden komentář

 1. Dobrý den,
  velmi rád pročítám Vaše články na nikonblogu. Mám prosím několik dotazů. Začnu od začátku. Doposud jsem fotografoval pouze malými digitálními fotoaparáty a má fototvorba je převážně ze života mé rodiny. Určitě se nepovažuji za žádného zdatného fotografa i když ročně nafotím stovky fotografií. Mačkám pouze spoušť a spoléhám na automatiku fotoaparátu. Nejlepší fotografie nechávám poté zhotovit na papír. Přiznám se, že v některých situacích jsem naprosto bezradný a myslím, že mé fotoaparáty také. Určitě to znáte – děti, chvíli neposedí a scénické režimy ve většině případů, kdy je špatné světlo a nelze použít blesk, selhávají.
  Natáčím také spoustu krátkých videosekvencí různé kvality. Po přečtení rozhovoru s kameramanem Pavlem Otevřelem jsem zatoužil po digitální zrcadlovce, lepších fotografiích a hlavně kvalitnějších videosekvencích. Zakoupil jsem Nikon D 3200 v setu se dvěma objektivy
  18-55 mm a 55-300 mm. Na fotoaparát jsem nasadil objektiv 55-300 mm, mikrofon ME-1, nastavil na plnou automatiku a začal fotografovat.
  Při snaze natáčet video nastal ovšem problém. A to se již dostávám k dotazům: Překvapilo mne, že fotoaparát nemá na otočném voliči ikonu videokamery, takže jsem nastavil „AUTO“,
  pokusil se před filmováním automaticky zaostřit namáčknutím spouště, ale ouha – vyskočil blesk, zarazil se o externí mikrofon ME-1, nedoběhl tedy do své pracovní pozice a bylo po filmování. Zaostření proběhlo, i když s jeho rychlostí to není žádná sláva.U laciných kompaktů jsem zvyklý na mnohem rychlejší reakci.
  Při druhém pokusu jsem rovnou stiskl videospoušť, vše fungovalo, ale fotoaparát nezaostřoval, dokud jsem nenamáčkl spoušť. Prvních pár sekund nebylo proto zaostřeno.
  Nastavil jsem jiný režim ostření, potom fotoaparát neustále v pravidelných intervalech zaostřoval a přeostřoval, což bylo ve videosekvencích velice rušivé, nehledě na nepříjemný praskavý zvuk ostřícího motoru a to i při nastavení nejnižší citlivosti externího mikrofonu.
  Můžete mi prosím poradit, jak nastavit fotoaparát pro plně automatické natáčení videa?
  Nebo je nutno ostřit manuálně?
  Natočil jsem několik videosekvencí s automatickým i manuálním ostřením, s různým nastavením snímací frekvence a kvality videa.Dostávám se k dalšímu dotazu: Program Capture NX 2, dodávaný s fotoaparátem, dokáže plynule přehrát pouze videosekvence
  v rozlišení 640×480 / 25sn/s. Vše ostatní se trhá a nedá se sledovat. Přehrávání videa v plném rozlišení je již úplná katastrofa. Vše přehrávám na notebooku Fujitsu-Siemens, Windows vista home premium, Intel Pentium dual CPU T2370, 1,73GHz, RAM 2038MB,
  32 bitový OS. Dle požadavků na výkon, by měl dle mého názoru tento počítač vše splňovat.
  Mám něco špatně nastavené?
  Ještě co se týče videa: Nastavení velikosti obrazu u fotografování má vliv i na rozlišení videa, nebo video nastavuji pouze v režimu, „velikost obrazu/snímací frekvence“? Co potom znamená režim, „kvalita videa – vysoká/normální?
  Na závěr prosím poslední dotaz: Při natáčení videa a manuálním ostření, nejsem schopen správně ostřit, klopýtat při tom před běžícím dítětem a sledovat zaostření na displeji, na který ještě z boku svítí slunce. I kdybych byl v klidu, správně manuálně zaostřit dle displeje zkrátka nedokáži.
  Nabízejí se různé očnice na hledáček, je možno zakoupit nějaký zvětšovací „kukr“ i na displej?
  Předem děkuji za trpělivost při čtení tohoto sáhodlouhého popisu všech problémů a hlavně pak za odpověď. S pozdravem Míla Huňat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *