Auto ISO – opravdu funkce pro amatéry? (A první anketa Nikonblogu)

Automatiku volby citlivosti má už Nikon ve svých digitálních zrcadlovkách, nejvyspělejších kompaktech a nově i přístrojích řady Nikon 1 už pěknou řádku let. Dokonce si troufám tvrdit – pokud mě paměť neklame – že byl Nikon první, kdo tuto funkci nabídl uživatelům jako konfigurovatelnou. To je velmi důležité. Aniž bych se nyní chtěl vůči komukoliv vymezovat, musím uvést protipól. Největší rival, Canon, měl dlouho Auto ISO zcela automatické, bez možnosti nastavení limitů ze strany fotografa. Což je špatně.

Aby totiž bylo Auto ISO smysluplně použitelné, musí mít autor minimálně jednu možnost – nastavit horní strop citlivosti. Všichni víme, že zpravidla nejvyšší ISO, častokrát i jedno pod ním, už obraz degradují šumem a barevnými posuny tak, že je víceméně nepoužitelný. Jako fotograf si tedy nastavím maximum funkce Auto ISO ještě o jedno EV nižší a vím, že se nedostanu do problémů se zašuměnými snímky.

Auto ISO

Čas na správný čas

Budeme-li se bavit o DSLR Nikonu, ty nabízejí kromě možnosti nastavení nejvyšší citlivosti také uživatelskou volbu nejdelšího času závěrky. Co to znamená? Jde o expoziční čas, při jehož překročení (resp. při hrozbě jeho překročení) fotoaparát automaticky nastavuje vyšší citlivost, aby k tomu nedošlo.

Auto ISO

Zde je samozřejmě paralela s používanými ohnisky. Pokud fotíte širokáčem, nastavíte si nejdelší čas řekněme kolem 1/30 s, jestliže máte nasazené „tele“, je třeba se pohybovat v mnohem kratších – udržitelných – časech. Jenže co když používáte širokorozsahový zoom? To byl donedávna malý zádrhel. Bylo třeba s tím počítat a nastavovat raději kratší časy závěrky. Od letošního roku je tomu ale jinak – nové modely D4, D800 a D3200 již mají v nabídce časů také volbu Auto, která neznamená nic jiného, než že se časy automaticky přizpůsobují aktuálně nastavenému ohnisku objektivu. Velmi dobré!

Auto ISO

Automaticky nebo ne?

Když nyní víme, jak Auto ISO funguje, nezbývá než si zopakovat otázku položenou v titulku tohoto článku. Je tato funkce přínosná pro kreativního vyspělého fotografa, nebo jde o hračičku pro nezkušené začátečníky?

Nyní budu mluvit za sebe, jakožto člověka, který už párkrát v životě spoušť zmáčknul a minimálně o technice snímání něco ví. Já Auto ISO používám a docela intenzivně. Teď je ovšem třeba doplnit kdy a za jakých okolností. Začnu však odzadu – kdy naopak nastavuji citlivost ručně. Vždy, když mám na fotografování čas a klid. Při ateliérovém focení, obecně při fotografování ze stativu (i když i zde se výjimky najdou), u krajinářské fotografie, makra, při produktové fotografii… To jsou žánry, kdy je vhodné vytěžit na maximum technickou kvalitu a použít tedy co nejnižší citlivost. Dlouhé časy závěrky, které z toho často vyplývají, obvykle ničemu nevadí.

Auto ISO mám naopak nastavené u streetfota, reportáže a dalších akcí, při kterých se střídá osvětlení a není čas neustále „štelovat“ citlivost snímací soustavy. Obecně bych napsal, že pokaždé, když vycházím s fotoaparátem z domu, mám nastavené ISO na automatiku.

Jak jste na tom vy?

Protože tak trochu předpokládám, že citlivost je také citlivé téma a mohla by se u něj rozproudit diskuze, přichystali jsme k tomuto článku anketu, v níž můžete hlasovat a vyjádřit tak svůj názor na používání Auto ISO. Jsem hodně zvědavý na výsledky!


anketa

Hlasování v anketě bylo ukončeno


Sdílej

13 komentáře

 1. Používám to hlavně při svatbách – do kostela, z kostela, do hospody, ven z hospody atd. Mám nastavený režim A, a foťák si to umí najít. Funguje to. Ale jinak při statické fotografii to dělám stejně, jako autor článku.

 2. Dlho som túto funkciu na svojom Nikone hľadal a tento článok ma prinútil otvoriť návod. Mám za sebou prvých pár snímkou a veľmi sa z tejto fičury teším… ;)
  Myslím, že to bude veľká pomoc, práve pri reportážnej fotke…

 3. Pre mna ako zaciatocnika velmi uzitocna ficurka na D90, jedine co mi vadi ze nejde zapnut alebo vypnut niektorym tlacitkom (aspon o tom neviem)

 4. Auto ISO mám nastavené v naprosté většině případů. Pouze při focení za opravdu nízké hladiny světla si foťák přepnu do režimu M a napevno zafixuji ISO.
  Funkce Auto ISO a s ním spojený limit času je sice fajn, ale pozor na to, že pokud se foťák rozhodne, že už nemá kam couvnout, tak bez jakéhokoliv varování sáhne po delším času než jaký je nastaven ve funkci Auto ISO.
  Ještě jednu věc bych v této souvislosti rád připomněl. Některé nejnižší modely Nikon mění ISO skokově po celých EV. Stinnou stránkou této funkce pak je, že namísto toho, aby se drobně prodloužil čas, skočí ISO o celé jedno EV. Stačí se podívat na rozdíly např. mezi ISO3200 a ISO6400 a hned je jasné, že by si fotograf možná raději prodloužil čas z např. 1/60s na 1/40s a měl mírně podexponovanou fotku, než aby si ji nechal poničit zvýšeným ISO.

 5. Auto ISO používám často s nastavením fotoaparátu na M. U D700 mám omezení na ISO 6 400, u D300 na ISO 1 600. V případě nízké hladiny osvětlení se rozhoduji, zda omezím hloubku ostrosti nebo prodloužím čas – podle ohniska a typu scény. Krok mám nastaven po 1/3 EV a funguje k naprosté spokojenosti. Mám-li dostatek času na přípravu, nastavuji ISO 200.

 6. Mám D 90 a ISO si vždy nastavuji manuálně. Ovšem nyní mám před s sebou první focení svatby a tak brouzdám po netu a sháním informace. ISO auto již mám nastaveno ;) Máte pro mne nějaké další rady? Děkuji

 7. Já mám D70 a převážně používám Auto ISO. Pokud fotím portérty či krajinu a mám čas nastavuji parametry manuálně. Nesouhlasím však s panem Krupčíkem že je vždy čas na změnu parametrů ( ovšem je to jeho názor a nemohu posoudit jeho tvorbu ). Já fotím převážně sportovní kynologii a tudíš používám auto ISO. Je to také dobrá volba k širokému zoomu 70-300mm který na place využiji na stoprocent. V těchto případech je pohyb rychlý a změnou parametrů by člověk ztratil ty nejlepší okamžiky. Osobně se mi osvěčilo také používání priority času a manuální volba zaclonění – vždy podle světelných podmínek, které se často a rychle mění. Toto jsou mé zkušenosti a názor na Auto ISO. Každý ať si o tom udělá obrázek sám.

 8. 2 Nephilim: u me fotak nastavuje ISO pri automatice po mensich krocich nez 1EV (D700)
  Pokud je tak malo svetla, ze fotak muze chtit hybat s casem, pak je lepsi prepnout na manual a cas i clonu si hlidat sam. Co se mi u AutoISO libi je fakt, ze i kdyz si zakladni ISO nastavim treba na 800, tak je automatika schopna jit s citlivosti i niz.

  Jinak jak pise autor clanku, jsou situace, kdy je AutoISO k nezaplaceni a naopak jindy je na skodu. Je potreba vedet co se kdy hodi a pak je to velice uzitecny pomocnik.

 9. Můžete vysvětlit rozdíl v nastavení auto ISO pro práci s bleskem kde je na výběr pouze objekt nebo objekt i pozadí? Jedna se o D7500.

 10. Co dodat, VYNIKAJÍCÍ VYCHYTÁVKA a jestli sem tím menším fotografem mi vůbec nevadí, jde o vyfocení toho, co chci a proč k tomu nevyužít digitálních fičurinek? V pravěku taky nebyl splachovací záchod a jak nám „chutnají“!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *