Cena EISA 2015 pro Nikon D5500

Sdružení 50 specializovaných časopisů z 22 evropských států, které známe pod zkratkou EISA (European Imaging and Sound Association), jako každým rokem rozdávalo ocenění – kromě ostatních výrobků spotřební elektroniky také ve fotografické expertní skupině (Photography Expert Group Awards).

Jedna z cen, určených pro fotografickou techniku, byla letos udělena také Nikonu – konkrétně digitální zrcadlovce Nikon D5500. Tento fotoaparát získal ocenění European Consumer DSLR Camera 2015−2016 (Evropský DSLR fotoaparát spotřební třídy).

Cena EISA 2015 pro Nikon D5500

Kopírovat na stránky Nikonblogu popis Nikonu D5500, pocházející z pera asociace EISA, by bylo příslovečným nošením dříví do lesa – této výborné DX zrcadlovce jsme věnovali hned čtyři články – čtěte zde:

Nikon D5500 na víkend v ruce – krátký první pohled

„Dobře utajené“ CLS Nikonu D5500. A praktický test

Osahávání povoleno. Dotykové ovládání Nikonu D5500 v praxi

Nikon D5500 – malý, ale šikovný. Podrobný test Nikonblogu

Nikon D5500 byl mimo jiné také použit v projektu Jeden obrázek za 1 000 slov (Pictures Worth 1 000 Words) – pokud jste ještě neviděli svéráznou Červenou Karkulku, romantickou Malou mořskou vílu nebo Sněhurku s iMacem a trpaslíky s digitální zrcadlovkou, čtěte tyto články:

Zn.: Vyměním 1 000 slov za jeden obrázek. A přidám ještě tři navíc…

Jeden obrázek za 1 000 slov – druhé dějství: Malá mořská víla

Jeden obrázek za 1 000 slov – příběh třetí: Sněhurka


Sdílej

9 komentáře

 1. Tak nevím… s ohledem na to, že EISA je něco jako soutěže v mateřské školce (každý dostane aspoň lízátko), tak s ohledem na tristní výsledky Nikonu při srovnání s konkurencí bych se zrovna tímhle oceněním vůbec nechlubil.

  V kategorii „zrcadlovka pro turisty na dovolenou“ jsou totiž jen Nikony D5500 a D3300 a Canony 1200D, 100D a několikrát přeznačený D550 (v současnosti jako D760). Už ani Pentax tam nepatří – má dva rollery.

  Být na místě Nikonu, tak jdu dost hluboce do sebe a začnu opravdu něco dělat. A nemyslím tím, aby zástupci Nikonu na příští vyhlašování EISY přinesli neoschlé chlebíčky, více reklamních propisek a vnadnější hostesky.

  I to ocenění D5500 je trapné a ukazuje na bídu u Canikonu. V rámci „mírného pokroku v mezích povolených managementem“ totiž došlo u D5500 k nejvýznamnějšímu (bohužel to není lichotka, ale povzdech) posunu v DX od příchodu D5100/7000.

  Jenže zrovna D5500 toho ještě hodně chybí:
  1.) druhý roller (nebo aspoň ještě dvě tlačítka Fn)
  2.) GPS (má dneska každý mobil)
  3.) konektor na plnohodnotný grip
  4.) focuspeaking (a nejlépe elektronický hledáček) nebo použitelná matnice
  5.) expozimetr funkční i s plně manuálními skly (Canon i Pentax to umí)
  6.) volba poměru stran fotky 16:10 / 3:2 / 4:3 / 1:1 (Fuji to umí)
  7.) stabilizace čipu (spojená s antialias filtrem jako má Pentax)

  8.) snímač FX (takto malé tělo v nabídce FX není) nebo KONEČNĚ dát na trh pořádná skla pro DX (smutné, že nejlepší sklo pro DX je Sigma 18-35/1.8)

 2. Nejsem tak nespokojený jako SpookY i když bych si tuto kategorii už nekoupil, bohatě mi stačila zkušenost s D60, na dnešní dobu opravdu do nahoty očesanou zrcadlovkou, tak na to nezapomínejme, že bylo ve vybavenosti těl daleko hůř a za jaký peníze!
  Mám D7000, ta je už podle mých představ velikosti, obsluhy ovládání (zde by se vylepšení našlo, né že ne, tlačítek není nikdy dost) a vybavenosti na to, co fotím a jsem s ní spokojen, až na ten nešťastný, stále se opakující olej a někdy tápání v ostření, ale jinak je opravdu držák, přes šedesát tisíc cvaků!

  Jestli SpookY vlastní FX, tak se divím, že se vůbec rozčiluje, to už je tuplem jiná liga a kdyby nebyla, tak by neexistovala a vyjmenovává co D5500 chybí, jenže to ji asi řadí do té nižší skupiny, ve které vyhrála, protože kdyby tam nebyla, Nikon by letos utřel nudli u frňáku, protože co sem stačil na netu zaregistrovat, tak Canon toho pozbíral mnohem víc a Nikon doslova převálcoval. Jestli canoní manažeři rozdali víc lízátek, klíčenek nebo ozdravných pobytů pro manželky hlasujících, to netuším. Kdyby jo, Nikon by mohl být v klidu, jestli ne, je to varování, že nestačí každý rok chrlit nová těla s novým označením, že nestačí jim dát +- „zanedbatelnou“ přidanou hodnotu a že je naopak na zváženou, že když něco vypotí, jestli je nutné tělo v DX sektoru (a bohužel už i v FX se s „úspěchem“ snaží) nějak domrvit!

  Naštěstí nemám háky na vyhazování, tak mně to tak nebolí, ale mršení vlastního produktu dělá jenom nemocný nebo nasazený prznitel od konkurence, to nemůže být záměr nebo náhoda, v tom je nějaký účel!

 3. RE> Aleš 23.8.2015 at 06:23
  Jsem zatím na D5100, ale optiku mám až na dvě skla pro FX… a čekám co bude dál. Současné FX Nikonu jsou neskutečně humpolácké, na DX není široká světelná optika a ani jeden segment nemá nějakou vizi. Nikonu prostě ujel za posledních 5 let neskutečně vlak.

  Kdy před 5ti lety kupoval D3000/3100, tak dneska šáhne po Olympusu. Ti co tehdy brali D5000/5100 nebo D90/7000, tak dneska šáhnou po Fuji X. Ten kdo chce FX, tak se už podívá po Sony A7. U Nikonu zůstáváme jen pokud už máme dost drahého vybavení, které by bylo nákladné obměnit. Nebo profíci, kteří každý druhý rok koupí nové FX tělo a cenu rozpustí v nákladech.

  Pokud jsem turista-cestovatel, potřebuji lehkou výbavu a měl jsem dosud D3000, tak si koupím Olympuse nebo Panasonika a o tomu skla 14-150/4-5.6 + 17/1.8 + 45/1.8. Crop 2 na čipu se mi prakticky srovná s cropem DX 1.5 – protože na plnou díru se na Nikoňácká f/1.8G skla stejně moc dobře fotit nedá. Mám to vyzkoušeno, všechny f/1.8 G objektivy jsou na plnou díru měkké, musí se clonit na 2.8.

  Pokud jsem člověk s uměleckými sklony, chci si focení užívat a mít kontrolu na vším a měl jsem před pěti lety D5x00 nebo D7x00, tak je dnes lepší vzít Fuji. Malá kompaktní skla 14/2.8, 23/1.4, 56/1.2 a 90/2.0, o tom se Nikonu DX může jen zdát. Navíc díky malé vzdálenosti snímač-rovina bajonetu se dá redukcí na fuji X nasadit cokoliv… a crop 1.5 je ještě fajn. A tělo X-E je mnohem skladnější než DX tělo.

  Potřebuji FF? … Pokud nechci tahat těžkou D800 nebo skoro stejně těžkou D600 či D750, tak jako jediná volba zůstává řada Sony A7. Jedná se o geniální řešení. Jedno tělo – tři verze (verze levná, verze s vysokým rozlišením a verze pro špatné světelné podmínky). Elektronický hledáček umožňuje „kouzlo“ – nasadím na to jakýkoliv objektiv, jedno jestli APS-C nebo FF a stále v hledáčku vidím to, co fotím. Malá vzdálenost mezi bajonetem a snímačem – redukce na cokoliv. Dokonce jsou i redukce s kontakty pro objektivy Canon, takže s objektivy od Canonu to ostří.
  Vedle A7ček vypadají FF těla Nikonu a Canonu jako dinosauři… kterými opravdu jsou.

  Takže co může zachránit Nikonu krk?…
  Jedině FX mirrorless, malé rozměry, elektronický hledáček + zpětná kompatibilita na staré objektivy, byť třeba přes redukci (podobně jako 4/3 > m4/3 nebo ze zrcátek Sony A na bezzrcátka Sony E).
  Jedině takhle si může udržet zákazníky.

  Nikon je v tomhle ještě ve větším průseru než Canon. Ten aspoň zkusil EOS-M, kde zachoval APS-C a kompatibilitu se skly. I když to zatím blbě ostří, tak je to jakási náhrada do budoucna za APS-C těla. Ovšem Nikon svoji řadu CX zmrvil čipem s cropem 2.8. Tam už nepomůže ani zázrak.

  Já sám zatím mám čím fotit i když na širokých ohniscích je optika pro DX bída. A čekám co bude. Protože stávající nabídka v DX ani FX mě vůbec neoslovuje.

 4. Já si myslim, že se dneska prostě na všechno nadává jen tak z principu. Dnešní technika, ať už jakkoli marketingově ošizená, je na daleko jiné úrovni, než před deseti lety a na sci-fi úrovni než před třiceti lety. Každý, kdo chce hezky fotit a vyhrát si s tim, tak prostě může, ať už zvolí jakoukoli značku. Znám spoustu lidí, kteří fotí zrcadlovkou fotky, že bych lepší udělal i mobilem. Ale taky jsou lidi, kteří by mobilem udělali lepší fotku, než já svou D610.
  Brečet nad tim, že mi k mému nadpozemskému umění Nikon nedokáže vyrobit sklo, který potřebuju já a jen já a bez něho tu nej fotku prostě nevyfotím a když už mi Nikon to sklo vyrobí, tak si aspoň zanadávám, že je drahý jako prase :o))) Kdyby se lidi místo zkoumání ostrosti pixelů na svých zajisté profi eiso monitorech začali víc věnovat opravdovému focení a zdokonalování sebe sama, vznikalo by dozajista více pěkných fotek, než když nikon vyrobí nejdokonalejší pevnej širokáč pro DX na světě. Zatím ale bohužel vidim všude jen dementní selfíčka a když mi přítelkyně na svém FB ukazuje fotky od svých kamarádů, je mi z toho zle. Žádná nová lepší technika tohle nikdy nezachrání a myslim, že ceny EISA do toho budou mít taky pramálo co mluvit.

 5. Přesně tak. Spooky tedy u každého článku lamentuje, jak nemá čím fotit, jak Nikon krachuje, jak jsou jeho skla na dvě věci … Opak je realitou. Stačí se podívat na podíl v prodejích ve vyšším segmentu trhu (dejme tomu 10k Kč+) mezi Nikonem a třeba Olympusem nebo Panasonicem. Proč všude na ulici potkávám entry level DSLR od Nikonu nebo Canonu a téměř žádné CSC?
  A pevný širokáš na DX? A kdo by ho jako kupoval? Spooky a dva další lidé v ČR??? Drtivá většina uživatelů DX sáhne raději po Tokině 116 nebo nějaké Sigmě. Ti movitější si připlatí za Nikkora 10-24. Pevný širokáč používají max. FX uživatelé. Zbytek je statisticky nevíznamné procento uživatelů – pro ty se vyrábět nevyplatí.

 6. RE> Martin, 25.8.2015 at 10:30
  V něčem máte pravdu, v něčem ne.

  1.) Ano, dneska je technika jinde než před deseti lety.
  ALE podle toho se také změnily kritéria. Před 30ti lety se na svatbě udělaly dvě skupinové fotky a dvě z předávání prstýnků a hotovo. Dnes jsou požadavky někde úplně jinde. Nemluvě o tom, že současná technika umožňuje zachytit fotky i za situací, kdy by to v minulosti technicky nebylo možné – špatné světlo, tma, momentky. Napadlo Vás někdy, jaké fotky by přivezl Robert Capa z pláží v Normandii, kdyby měl současnou techniku?

  2.) Fotku samozřejmě dělají i ruce které ji drží. Na nedávné rodinné akci jsem dal svůj foťák na chvilku do rukou strýcovi, abych byl aspoň na jedné fotce… a při své promoci před pár lety jsem ho svěřil otci… ty fotky byly nepoužitelný. S přítelkyní jsem se docela natrápil jen abych ji naučil, jak si má ve svém kompaktu srovnat linie a horizont a jak si hlídat co fotí. Dost se zlepšila. A těžko se vysvětluje, že bleskem se fotka nejčastěji jen pokazí.
  ALE – tohle není vina techniky. Prvních 1000 fotek u začátečníků stejně stojí za houby, pak se někteří pohnou dál.

  3.) Brečení nad cenou techniky… bohužel nelze souhlasit. Pokud Nikon prodává 24/1.8G dráže než Sigma 24/1.4 Art a má z toho horší výstup, tak je mi ten 24mm Nikon zcela ukradený.

  4.) Neexistence skla 24/1.4 DX – pokud Nikon není schopen pro DX udělat malé pevné světelné sklo, tak tím bohužel svoje zákazníky omezuje, ne-li přímo nasírá. Minimálně ty, kteří si s mobilem nevystačí.
  Když jsem na svoji D5100 nasadil 28/1.8G, tak to posunulo moje focení o pořádný kus dopředu. A kdyby tam bylo 24mm, tak je to ještě lepší. S plastovými 18-55/105/140/200 se za špatného světla moc dobře fotit nedá a pracovat s hloubkou ostrosti už vůbec ne. U té 28/1.8 jde přitom pořád o FX sklo, takže je to velký jako kráva, viz. následující bod.

  5.) Neexistence kompaktního mirrorlessu s DX nebo FX – Zde platí, že „nejlepší foťák je ten, který máte zrovna u sebe“. A bohužel stále tahat velkou FX zrcadlovku nejde… i ta DX je na nošení v baťůžku nebo příruční tašce moc veliká. Zvláště pokud na ni musíte nasadit velký objektiv na FX, protože Nikon je prostě líný udělat odpovídající sklo pro DX. A tak vám spousta fotek uteče, protože nemáte zrovna čím fotit.
  Naopak u mirrorlessu se velikost smrskla velice výrazně. On si to uvědomuje i Nikon i když to nepřizná – D5500 prošla odtučňovací kúrou. U Fujiny X-E nebo Olyho strčíte do tašky či batohu a do kapsy u bundy dáte pevné sklo. U Nikonu a Canonu to nejde.

  Takže ano, krásné fotky se dají dělat i na starý kinofilm. A pokud máte obě ruce levé, tak je jedno, jestli máte starý Zenit nebo nový Sony A7. Ale se starým Zenitem prostě technicky některé fotky udělat nejde… i když ten starý Zenit (nebo dneska Oly) se dal schovat do tašky mnohem snáze než současná D3300. Ano, můžu si pořídit Olyho – ale zase budu zakopávat o nevýhody malého čipu (šum, hloubka ostrosti, prostorový vzhled na širokém ohnisku).
  Proto říkám, že budoucnost je v kombinaci mirrorless a větší snímače (APS-C minimálně, ještě lépe FF).

 7. SpookY: A jak si k těm krásnejm kompaktním mirrorlessům s plnoformátovým snímačem představujete skla? Předpokládám, že fyzika se moc ošálit nedá a tak prostě když si budu chtít uchovat svou 24-70 f2,8, tak tu nejspíš menší nekoupim. Jak se mi potom bude držet tělo ve velikosti kreditní karty s objektivem vážícím téměř kilo? Schválně jsem teď prolejzal web s prvníma testama té úchvatné A7r2 a že by to byla nějaká převratná pecka, to se mi nijak zvlášť nezdá. Možná je velikostně o nějakej ten centimetr menší, než srovnatelná D810, ale jak jsem zmínil, při velikosti FF skel mi přijde láteření nad pár deka hmotnosti a tu centimetrem v batohu jako naprosto zbytečný. Mimochodem 24-70f2,8 od sony je asi o dva cm kratší, než Nikon, jinak jsou stejné a sony je těžší za téměř dvojnásobnou cenu, takže za tělo A7r2 + 24-70 f2,8 necháte u prodejce 160.000,- korun a v batohu neušetříte místo naprosto žádné.

 8. Hele milý Spooky, on ti někdo drží kvér u hlavy a nutí tě fotit Nikonem? Pokud ne, tak tady a jinde na webu laskavě furt nebreč jak malý děcko, stávající výbavu flákni do bazaru a kup si konečně něco jinýho. Třeba Fuji, nebo Sony, nebo Panasonic či Olympus.

 9. RE> Martin 25. 8. 2015 at 17:59
  Proč hned brát 24-70/2.8? … Mě vyhovuje focení kombinací dvou pevných skel, jedno široké mezi 20-40mm na FF a druhé jako portréťák někde mezi 80-120mm na FF. A tyhle skla nemusí být mastodont jako 24-70/2.8. Pokud se řekne „foťák“, tak pro mě je to něco s vzhledem a velikostí klasického Nikon FM2 + pevné 50ky.

  Podívejte se jak jsou velká pevná skla na Sony A7 – pro srovnání třeba velikost Sony FE 28/2.0 vs. velikost Nikonu 28/1.8G. A k té FE 28/2.0 jsou i předsádky 21mm široká a 16mm fisheye.
  A na APS-C je to zase o něčem jiném – Sigma 30/1.4 Art, Nikon 35/1.8 DX, Sony 24mm f/1,8 Sonnar a nebo třeba Nikony 50/1.8 a 50/1.4 G (to jsou dokonce FF skla). Případně zmíním Canon EF-M 22/2.0 STM, což je pancake pro EOS-M.

  V čem je teda problém udělat širokou 24/1.8 a portrétní 60/1.4 pro APS-C s rozměry FF 50/1.8?
  A ušetření jednoho nebo dvou centimetrů je dost velký rozdíl pokud se bavíme o 12cm a 10cm nebo 67mm filtru a 58mm filtru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *