Osahávání povoleno. Dotykové ovládání Nikonu D5500 v praxi

V prvním pohledu na nový Nikon D5500 jsem slíbil, že se budu blíže věnovat funkci, která tuto zrcadlovku činí mezi aparáty Nikonu výjimečnou – dotykovému ovládání. Ať chcete nebo ne, tento moderní způsob „komunikace“ mezi uživatelem a přístrojem musel nutně dorazit také k DSLR, byť jejich uživatelé jsou – alespoň podle mého názoru – zpravidla spíše konzervativnějšího založení. Pro notorické odmítače tapání po displeji předesílám, že dotykové ovládání není „povinné“ a můžete jej zcela vypnout, na druhou stranu však musím z vlastní zkušenosti dodat, že tento způsob ovládání je silně návykový a přijde mu na chuť leckterý pochybovač.

Nikon D5500

Zkroťte své doteky

Jak jsem už uvedl, dotykové ovládání můžete, ale nemusíte používat. Pokud v Menu nastavení zvolíte položku Ovládání dotykem, dostane se vám tří možností: Povolit, Pouze přehrávání a Zakázat. Speciálního výkladu asi není třeba, význam je jasný. My se ale v tomto článku logicky budeme věnovat první možnosti a začneme klasickým menu.

Vzhled hlavní nabídky, do které se dostanete po stisknutí tlačítka Menu vlevo nad displejem, je v podstatě stejný jako u ostatních DSLR Nikonu. Displej je natolik velký, abyste se prstem trefili na požadovanou položku i bez toho, aby byl nutný redesign nabídky. Jediné, co je oproti nedotykovým zrcadlovkách v menu navíc, je virtuální tlačítko Zpět v pravém horním rohu obrazovky.

Nikon D5500 – dotykové ovládání

Mnohem více bylo dotykovému ovládání přizpůsobeno rychlé nebo chcete-li pohotovostní menu, které zobrazíte stisknutím tlačítka „i“ vpravo vedle displeje nebo tapnutím na stejně vypadající virtuální tlačítko vpravo dole na informační obrazovce.

Tlačítka nejdůležitějších funkcí jsou poměrně rozměrná, stejně jako jejich dílčí volby – zde je dotykové ovládání usnadněno na maximum. Nutno dodat, že po horním stavovém displeji, který stále některým uživatelům této řady zrcadlovek chybí, si už ani nepovzdechnete.

Nikon D5500 – dotykové ovládání

Ve fotografii i videu

Dotykové ovládání samozřejmě funguje i v režimu živého náhledu, nicméně má svá specifika, která jsou daná jak samotným LiveView, tak navíc ještě možností natáčení videa.

Živý náhled má pět možností zobrazení, které se přepínají tlačítkem Info. Čtyři jsou určené pro režim fotografování, pátý pak pro natáčení videa. Kromě režimu zobrazení s prázdnou obrazovkou je při pravém okraji vždy virtuální tlačítko „i“. Tím se, jak už jsem uvedl, dostanete do rychlého menu nejdůležitějších funkcí, a právě zde je rozdíl u fotografování a videa. Jste-li na obrazovce videa, nastavujete v rychlém menu pochopitelně parametry videa. V ostatních čtyřech režimech zobrazení jsou to pak parametry fotografování.

Dotykové ovládání v živém náhledu by bylo nedotažené, pokud by nešlo jednoduše prstem určit bod zaostření. To samozřejmě možné je. Kromě toho lze využít tapnutí na displej místo spouště – tuto funkci je třeba zapnout tlačítkem u levé hrany displeje. Myslím, že právě nastal čas podívat se místo slov na krátké video:

Dotkni se funkce

Nevlastnit dnes smartphone (jinak řečeno vlastnit klasický „čudlíkový“ telefon) je poměrně silným znakem staromilství, čímž se ovšem nechci nikoho dotknout – proti gustu žádný dišputát. Majitelé „dotykáčů“ nicméně budou v případě Nikonu D5500 jako doma také v režimu prohlížení snímků. Jestliže jste se koukali na video, už víte, že mezi pořízenými fotografiemi se pohybuje potáhnutím prstu, náhled se zvětšuje roztažením dvou prstů, podobně se snímky zmenšují…

Samostatnou kapitolou dotykového ovládání pak je funkce Fn dotykem. Už jsem se o ní nadšeně rozepsal v prvním pohledu na Nikon D5500. Je bohužel velmi problematické natočit tuto funkcionalitu na video, budete se tedy muset opět spokojit s textem, který jsem si dovolil zkopírovat „sám od sebe“:

Představte si, že máte fotoaparát u oka a chcete změnit některou funkci, pro niž nemá D5500 ovladač přímého přístupu. Například zobrazení mřížky v hledáčku. Aparát nechte stále u oka a dotkněte se – tapněte – prstem kdekoliv na pravé straně displeje. Mřížka se v hledáčku okamžitě zobrazí. Tapněte podruhé, mřížka zmizí… Pro přesnost – v uživatelském menu je samozřejmě třeba mít zapnutou právě tuto funkci. Kromě mřížky lze „poslepu“ ovládat také ISO, clonu, režimy činnosti zaostřovacích polí a další funkce. V těchto případech se ale jen „neťape“, nýbrž posunuje prstem zleva doprava nebo zprava doleva. A víte, co je úplně nejluxusnější? Manuální nastavení ostřicího bodu. Jednoduše prstem rejdíte po displeji a podle jeho polohy se zapíná patřičný zaostřovací bod. Výborné!

Nikon D5500 – dotykové ovládání

Jak jsem již uvedl, pro výše uvedenou funkcionalitu je vyhrazena pravá část displeje. Tedy v případě, když je přiklopený k tělu fotoaparátu. Pokud je odklopený, funguje takto celá plocha displeje. Je vám zřejmé, proč je u přiklopeného displeje aktivní jen pravá strana? Proto, abyste si funkce nechtěně neovládali nosem… Jenže co my leváci, jejichž nos se dotýká displeje právě v aktivní oblasti pravé strany displeje? Proto bych si dovolil navrhnout tvůrcům malé vylepšení – dejte prosím do nového firmwaru možnost přepínat aktivní oblast mezi levou a pravou polovinou displeje – spoustě fotografů tak uděláte radost.

Co vy na to?

Tak! Těším se na vaše názory v komentářích pod článkem. Mám sice trochu obavy, že tábor odmítačů bude početný, nicméně jedno bych vám rád poradil – nesuďte bezhlavě, dokud si dotykové ovládání nevyzkoušíte v praxi. Já jsem k němu také přistupoval bez jakéhokoliv nadšení, abych velmi brzy změnil názor. Žij a nech žít…


Sdílej

6 komentáře

  1. Nejsem majitelem tohoto fotoaparátu, takže nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, ale ať chceme nebo ne vypadá to, že k dnešní době dotykové ovládání patří a patřit bude. A bylo by to špatně, kdyby Nikon s touhle funkcí nepřišel. Volba nastavení manuálního ostřícího bodu je rozhodně palec nahoru. Určitě dotykové ovládaní zrychlí přepínání mezi funkcemi a své příznivce si najde. Jen doufejme, že je displej hodně odolný, z toho mám vždy obavu, ale to se časem ukáže.

  2. Nechám vás žít… Ale nedá mi to, abych se neozval… Při focení „čučím“ do hledáčku – běžná činnost, že ;-)? Chci upravit clonu, iso, čas, způsob ostření, počet ostřících bodů, apod. Co udělám? Nadále „čučím“ do hledáčku a vše koriguji-nastavuji přes tlačítka resp. rollery – žádné zdržení – pohotové – rychlé, změny vidím okamžitě v hledáčku… Velikost ikonek v menu se při nastavení dotykového ovládání nezmění – jsou celkem titěrné pro tlusté prsty… Není to kritika, není to odpor k dotykovému ovládání – jen můj pohled na věc. U amatérské řady zrcadlovek dotyk chápu – většina uvedených tlačítek resp. rollerů chybí…

  3. Patrně potvrdím svou konzervativnost;-) Myslím, že výhodou zrcadlovky je odjakživa dobré ovládání s čudlíkem na každou důležitou funkci. A tak nějak mi z toho plyne, že zatímco pro jednodušší přístroje je dotykový dispej krokem k lepšímu ovládání, u zrcadlovek je to spíš krok k pomalejšímu ovládání.

  4. A vida, on už tu totéž psal Martin Rebenda. No, je to jasné, musí to být pravda :-)

  5. Tak já tedy nevím, ale schválně jsem hledala názory na toto téma, protože já, ač pravačka, si prostě ten ostřící bod nosem posouvám, pokud si to nehlídám…což vždy nejde, když chci reagovat rychle na nějakou scénu.. A to už jsem začala koukat do hledáčku pravým okem, i když zvyklá jsem byla levým. Proto jsem pátrala, zda má někdo podobnou zkušenost, nebo jsem takové nemehlo…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *