Základy DSLR videa aneb opakování je matka moudrosti

Jeden čtenář mi napsal poměrně dlouhý e-mail s několika dotazy ohledně natáčení videa zrcadlovkou Nikon D3200 (aby jej poté publikoval také v komentáři k jednomu článku zde na webu). Protože se jedná o poměrně celistvou problematiku, která by mohla zajímat více čtenářů, rozhodl jsem se výjimečně neodpovědět mailem, ale vytvořit z odpovědí klasický článek tak, aby posloužil více lidem. Zároveň mi nedá neupozornit na to, že dotyčný čtenář trochu nepozorně četl rozhovor s kameramanem Pavlem Otevřelem, protože spoustu odpovědí by zde našel. Nevadí, opakování je matka moudrosti.

Virtuální rozhovor se čtenářem Nikonblogu
Překvapilo mě, že fotoaparát nemá na otočném voliči ikonu videokamery, takže jsem nastavil AUTO. Pokusil jsem se před filmováním automaticky zaostřit namáčknutím spouště, ale ouha – vyskočil blesk, zarazil se o externí mikrofon ME-1, nedoběhl tedy do své pracovní pozice, a bylo po filmování. Zaostření proběhlo, i když s jeho rychlostí to není žádná sláva. U laciných kompaktů jsem zvyklý na mnohem rychlejší reakci.

Jak to říci diplomaticky? Asi bude nejlepší to vzít bez okolků: Udělal jste všechno špatně… Nevadí, od toho jsme tady, abychom vám poradili.

Ikonku videokamery u moderních DSLR Nikonu skutečně nenajdete, není totiž k ničemu potřeba – parametry videa nastavíte v menu a pomocí ostatních voličů stejně jako byste se chystal fotografovat. Pak ale místo klasické spouště zmáčknete videospoušť, tedy tlačítko s červenou tečkou, umístěné poblíž spouště na horním panelu D3200 nad pravým gripem.

Na režim AUTO rovnou zapomeňte, dobré DSLR video vyžaduje manuální nastavení v podstatě všeho, co manuálně nastavit lze. Takže velmi svižně: V menu nastavíte kvalitu 1080p 25, na kruhovém voliči režim M, čas závěrky 1/50 s (polovina snímkové frekvence videa), clonu a ISO podle aktuálních světelných podmínek. Pokud si budete chtít pohrát s hloubkou ostrosti, budete se muset vybavit ND filtry – více viz tento článek. Manuálně je třeba nastavit také vyvážení bílé a… Zaostřování. K tomu se však dostaneme hned u následující otázky.

Nikon D3200 jako videokamera? Proč ne…
Nikon D3200 jako videokamera? Proč ne…
Při druhém pokusu jsem rovnou stiskl videospoušť, vše fungovalo, ale fotoaparát nezaostřoval, dokud jsem nenamáčkl spoušť. Prvních pár sekund nebylo proto zaostřeno. Nastavil jsem jiný režim ostření, potom fotoaparát neustále v pravidelných intervalech zaostřoval a přeostřoval, což bylo ve videosekvencích velice rušivé, nehledě na nepříjemný praskavý zvuk ostřicího motoru, a to i při nastavení nejnižší citlivosti externího mikrofonu. Můžete mi prosím poradit, jak nastavit fotoaparát pro plně automatické natáčení videa? Nebo je nutno ostřit manuálně?

Ano, bohužel je nutné ostřit manuálně. Objektivy pro DSLR, respektive jejich autofokus není optimalizován pro natáčení videosekvencí. Video je v zrcadlovkách nová věc a dříve nikoho nenapadlo se jím zabývat. Tím nikoho neomlouvám, jen chci uvést, že doufám v brzký nástup optiky specializované pro DSLR video. Ale nebojte, žádné tajné informace nemám, takže je to jen moje spekulace.

Realita je však taková, jak ji popisuje čtenář. Při zapnutém kontinuálním autofokusu ostření „poskakuje“, i u těch nejtišších ultrazvukových zaostřovacích motorků se jejich zvuk (spíše vibrace) zaznamenává mikrofonem fotoaparátu… Jak jsem uvedl na začátku – jedinou smysluplnou variantou je ruční ostření. A ještě k tomu s nezbytným příslušenstvím – viz poslední otázku.

Dostávám se k dalšímu dotazu: Program Capture NX 2, dodávaný s fotoaparátem, dokáže plynule přehrát pouze videosekvence v rozlišení 640 × 480 px při 25 sn./s. Vše ostatní se trhá a nedá se sledovat. Přehrávání videa v plném rozlišení je již úplná katastrofa. Vše přehrávám na notebooku Fujitsu-Siemens, Windows Vista Home Premium, Intel Pentium dual CPU T2370, 1,73GHz, RAM 2 038 MB, 32bitový OS. Dle požadavků na výkon by měl dle mého názoru tento počítač vše splňovat. Mám něco špatně nastavené?

Tady je první část odpovědi velmi jednoduchá: V případě videa zapomeňte na Capture NX 2. Tento program je určený pro editaci fotografií – tu zvládá brilantně – video bych se v něm ani nepokoušel otevřít. Pro „zkouknutí“ videa existují v každém systému nativní přehrávače (ve Windows je to Media Player), lze samozřejmě doinstalovat jiné programy. Výborný je například free software VLC, který kromě verze pro Windows existuje i pro platformu Mac OS nebo Linux.

Bohužel nejsem odborníkem na počítače, takže druhá část odpovědi nebude úplně erudovaná, nicméně Windows Vista či dva gigabajty RAM mi jako komponenty pro moderní multimediální počítač nezní. Budete-li se chtít videem zabývat seriózněji, tedy kromě prohlížení jej také editovat, stříhat apod., budete si nejspíš muset pořídit výkonnější sestavu. Mohu-li vám radit, nečtěte tabulky systémových požadavků jednotlivých programů, protože ty bývají značně podhodnocené. Poraďte se s odborníkem, nejlépe někým, kdo se střihem videa v praxi zabývá.

Ještě co se týče videa: Nastavení velikosti obrazu u fotografování má vliv i na rozlišení videa, nebo video nastavuji pouze v režimu Velikost obrazu/snímací frekvence? Co potom znamená režim, Kvalita videa – vysoká/normální?

Nastavení velikosti fotografií nemá nic společného s velikostí a kvalitou videa, to se skutečně „šteluje“ pouze v menu Velikost obrazu/snímací frekvence a – jak vám zcela správně vrtá hlavou – v sekci Kvalita videa. Zde doporučuji zvolit Vysoká – proč se ochuzovat o něco, co může být lepší (v tomto nastavení má video vyšší datový tok).

Na závěr prosím poslední dotaz: Při natáčení videa a manuálním ostření nejsem schopen správně ostřit, klopýtat při tom před běžícím dítětem a sledovat zaostření na displeji, na který ještě z boku svítí slunce. I kdybych byl v klidu, správně manuálně zaostřit dle displeje zkrátka nedokáži. Nabízejí se různé očnice na hledáček, je možno zakoupit nějaký zvětšovací „kukr“ i na displej?

Vaše úvaha je naprosto logická – bez potřebného příslušenství na displeji zaostříte pouze nehybné scény, ideálně při upevnění fotoaparátu na stativu. Pro fotoamatéra je de facto jedinou smysluplnou cestou onen „kukr“ na displej. V Česku zatím bohužel moc velká nabídka není, budete se muset poohlédnout po zahraničních e-shopech, pomůže také Ebay (existuje i česká verze Ebay.cz). Do vyhledávání zadejte „DSLR LCD viewfinder“, budete mít z čeho vybírat.

Více filmová nežli videoprodukce

Na závěr malé shrnutí: Nebudeme si nic nalhávat – natáčení videa digitální zrcadlovkou se mnohem více podobá klasické filmové produkci, kdy kameraman má svého ostřiče a dalších několik pomocníků. O to více je vzdálené reportážní kameře, nedejbože amatérským kamkordérům, které se snad už vyrábí bez stativového šroubu.

Abych ale neuváděl nepřesné informace – i s DSLR lze natáčet z ruky a pouštět se do akčnějších záběrů. Není to však záležitost pro začátečníky, chce to mít nějaké ty zkušenosti s ručním ostřením, cloněním apod. Nevyhnete se také pořízení mnohdy velmi nákladného příslušenství jako jsou držáky (rigy), sluneční clony typu kompendium, již zmíněný hledáček, follow focus pro manuální ostření, externí mikrofon a tak dále a tak dále…

Nicméně nevzdávejte to! Kvalita záznamu videa z DSLR je totiž takříkajíc „o něčem jiném“ než ona amatérská kamerka, která všechno udělá za vás. Už jen ta prostorovost, daná malou hloubkou ostrosti, je jednoduše silně návyková. Začněte víceméně statickými záběry ze stativu s neměnnou rovinou ostrosti, abyste nemuseli přeostřovat, pořiďte si pro začátek jen zmíněný „kukr“ na displej, ten vás nezruinuje. ND filtry se dají pořídit třeba i v bazaru a kromě toho stativu už nic dalšího potřebovat nebudete. Takže s chutí do toho…


Sdílej

12 komentáře

 1. Prosím pěkně, video natáčím jen okrajově, nikdy jsme neměl klasickou kameru, vím, že bych neměl jít pod čas 1/50s, vyšší hodnota času ale snad není problém, nebo je?

 2. Vyšší (kratší) čas by neměl být zásadní problém, video pouze u rychlých pohybů může působit trochu trhaněji. Chystám na toto téma článek, ale kdy vyjde, to zatím nemohu slíbit :)

 3. Použití vyšších časů je nezbytné, chcete-li pracovat s hloubkou ostrosti, také bych asi nebyl striktní, že natáčení musí vždy probíhat na manuál, to je vhodné, když jde o statické záběry ze stativu, třeba rozhovory, u trochu akčnějšího videa je rozumnější použít programovou automatiku… pro natáčení videa zrcadlovkou existují dost dobré české www stránky (reklamu nedělám :-), až budete psát článek pro tento server, velmi bych uvítal, kdybyste se více věnoval specifikům Nikonů (jednotlivým tělům) ve spojitosti s videem. To by bylo přínosné právě proto, že sem chodí příznivci právě této značky. Díky

 4. Použití kratších časů samozřejmě nezbytné není – pokud budete pracovat s ND filtry. Pokud vám nevadí skokové změny expozice při natáčení na manuál, tak prosím. Já doporučuji jen to nejlepší, nikoliv škrábání se levou rukou za pravým uchem… ;-)

 5. Dobrý den,můžete mi prosím poradit?
  Při natáčení Nikonem D800 při použití originál Nikon mikrofonu je na pozadí zvuku šum(syčení), který se dá ztlumit pouze manuálním snížením citlivost mikrofonu,ale pak zas je zvuk slabý.
  U D7000 byl tento problém také, ale v menší míře.
  Mikrofonů jsem vyzkoušel několik, tam problém asi nebude.
  Je naděje že to odstraní nový firmvare, bude-li nějaký?

 6. aqualife: To vážně netuším. Zkuste se pls obrátit na servis Nikonu, je-li to dokumentovaná závada, budou o tom něco vědět.

 7. Ještě oprava mého komentáře z 22. 10. 16:42 – mělo zde být samozřejmě napsáno: „Pokud vám nevadí skokové změny expozice při natáčení v jiném režimu než Manuál (Program, A)“.

 8. „Už jen ta prostorovost, daná velkou hloubkou ostrosti, je jednoduše silně návyková.“
  Nebylo spíše myšleno „malou hloubkou ostrosti?

  Jinak ten „kukr“ od Zacuto stojí desettisíc,což mi přijde trochu dost, dá se koupit jednoduché udělátko tady:https://www.digifinder.de/, ale samolepící rámeček je velmi zranitelný,snadno se odlomí ty „zacvakávací packy“ je nutné hledáček nasazovat trochu deformovaný zmáčknutím a teprve když sedí tak pustit,,ne ho jen tak nacvakávat.,
  Poškozený rámeček se dá snadno odlepit, ale přesto jsem ho raději lepil na kryt displeje než přímo na displej.

 9. Samozřejmě malou hloubkou. Omlouvám se všem a díky Aqualife za upozornění – v článku je to již opraveno. Jen nevím, kde jste byl na tom „kukru“ od Zacuto, nic takového jsem nedoporučoval, vím, že tohle je drahá značka a navíc jejich hledáčky mají obvykle displej.

 10. Displej od Zacuto, to bychom už byli na ceně druhého fotoaparátu. Těch deset tisíc stojí normální „kukr“,ovšem je nádherně udělaný a připojuje se šroubem. Dá se koupit u Škody.
  Ty „levné“, co vypadají jak stará prohlížečka diapositivů se buď všelijak přidělávají provázky či gumičkami, anebo mají nalepovací rámeček, který je hodně citlivý na ulomení úchytek.
  Nasazené na Nikonu to není nic moc kombinace,asi jako Mercedes na kolech z embéčka, ale dá se s tím,resp.bez toho to prakticky nejde. Jako výlisek z umělé hmoty je to také pěkně drahé, holt se s nástupem videa v zrcadlovkách objevila slušná díra v trhu. Až se jeden diví, že neexistuje originál Nikoňácké příslušenství.

 11. Dobrý den prave dnes som dostala Nikon D3200 viete mi pomoct ako sa nahrava s nou v nastaveniach som si vsetko nastavila ale neviem nahravat prosím poradte mi … dakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *