Václav Duška Jr.: Podzimní cesta kolem světa za závodními motorkami. 4. díl – Austrálie

Pokud sledujete dnes již loňské podzimní cestování Václava Dušky Jr. za focením závodních motorek, pak víte, že začal v Thajsku, aby se poté přesunul do Argentiny, a odtamtud následně do Japonska.

Jeho cesty se neřídí pomocí vyhledávání nejbližší destinace na on-line mapách, nýbrž závodním kalendářem. I tak to ale tentokrát z Japonska neměl daleko. Tedy relativně… „pouhých“ 8 525,90 km letecky jižně přes Tichý oceán do Austrálie. Abyste měli představu i o čase – z Tokia do Sydney trvá let 9.30 h, k tomu asi hodinu a půl čekání na letišti na spoj do Melbourne, který vás tam poté „odveze“ za další 1.35 hodiny.

Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Václav Duška Jr. – Velká cena Austrálie MotoGP 23.–29. 10. 2019

Do Melbourne jsem přiletěl kolem poledne, počkal na kamaráda fotografa a vyrazili jsme směr závodní okruh Phillip Island Grand Prix Circuit, který leží zhruba 2 hodiny cesty (175 km) jižně od Melbourne. Přestože cesta autem byla tentokrát krátká, i tak jsme se za volantem museli vystřídat – přece jen časový posun po těch všech týdnech cestování, plus dopravní zácpa v pětimilionovém městě (Melbourne je po Sydney 2. největší město Austrálie) k tomu – to mi dalo zabrat. 

Předposlední zámořský závod MotoGP se koná na ostrově Phillip Island, což je jedno z nejhezčích míst, které jsem měl kdy možnost poznat. Poprvé jsem zde byl před pěti lety. Zatímco závody mistrovství světa WorldSBK se na zdejším okruhu jezdí v únoru, kdy je krásné letní počasí (nezapomeňte, že jsme u protinožců :-)), MotoGP se jezdí na jaře, což přináší vždy velké klimatické změny a problémy. Okruh se nachází jen sto metrů od Tichého oceánu, takže je zde silný vítr od moře a rychlé změny teploty. Ale to vše stojí za to! 

Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Ostrov Phillip Island s rozlohou 100 km2 má jedno malé městečko, kde je v průběhu závodního víkendu ubytovaná většina lidí, ostatní si pronajímají letní domy kolem pobřeží. Atmosféra během tohoto závodního víkendu je vždy příjemně uvolněná a skvělá. Týmy se večer scházejí ke společným večeřím a velkým grilovacím akcím a tráví společně čas před koncem sezony. I já jsem každý večer byl v jiném domě a večeřel s přáteli a klienty. 

Ve středu a ve čtvrtek bylo krásné počasí kolem 30 až 35 stupňů Celsia, hned v pátek ale celý den poprchávalo a teplota nešla nad 12 ˚C. Takhle je to tu vždy. Sobotní kvalifikace byla dokonce přerušená kvůli větru, který byl tak silný, že zapřičinil nehodu jednoho pilota, takže se vedení závodu se závodníky domluvilo na přesunutí kvalifikace na neděli. O následujícím závodním dnu bylo sice docela zataženo, ale žádné dramatické klimatické změny neohrozily plán. 

Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Bez účasti není výhra 

Na okruhu Phillip Island Grand Prix Circuit byla příjemná spolupráce s Nikon Australia. Kromě velmi ochotného přístupu a standardně profesionálního servisu, byla před začátkem závodního víkendu vyhlášená soutěž o nejlepší fotografii z letošního ročníku MotoGP. Všechny přihlášené fotografie se tiskly, výherce získal systémový blesk Nikon. Ale neptejte se mě, jestli jsem vyhrál :-) O soutěži mě sice informovali, ale zrovna jsem něco řešil a nějak jsem to neregistroval. A pak jsem přemýšlel, co jsem to chtěl, abych zjistil až v neděli, že jsem svoje fotky do soutěže zapomněl přihlásit.

Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.
Velká cena Austrálie MotoGP 2019 | Foto Václav Duška Jr.

Po práci zábava a pak směr…

Závody skončily, všechna práce dodělaná, do magazínů a ostatním klientům odeslané veškeré selekce fotografií. Takže rychle na barák, sprcha, převléknout se, a vyrazit do města. Neděle po australském závodu je jediný den, kdy chodím na afterparty. Na konci města vedle přístavu je místní klub s názvem Hotel. Tam se dostane jen člověk s permanentním pasem MotoGP – je to kompletně uzavřená společnost. Tady na každém kroku potkáte nějakého závodníka, člena týmu, různé sponzory a lidi, které můžete denně vidět na závodech. Po nedělním závodu sem chodí opravdu skoro všichni z paddocku.

V pondělí znovu zabalit kufr, přejezd zpět do Melbourne, a vyrážíme na poslední závodní zámořský víkend. Ještě před odletem jsem bohužel zjistil, že jsem někde ztratil kreditní kartu, takže jsem měl trošku zařizování. Naštěstí mám s sebou karty záložní, takže to nebyl závažný problém. Ale starosti navíc nepotěší. Nicméně změnil jsem si karty na všech rezervacích a vyrazil na letiště. A kam to bude příště? Čeká nás Velká cena Malajsie – MotoGP…

Autor cestopisu a fotografií Václav Duška Jr.
Autor cestopisu a fotografií Václav Duška Jr.

Kilometry na cestách aneb pár čísel na závěr

Ujeto autem: 324 km
Cesta letadlem: 8 526 km

Fototechnika Václava Dušky Jr. na Velké ceně Thajska 2019

Nikon D5Těla:
Nikon D4
Nikon D5
Nikon Z7

Objektivy:
AF-S Nikkor 14–24 mm f/2,8G ED
AF-S Nikkor 70–200 mm f/2,8E FL ED VR
AF-S Nikkor 300 mm f/2,8G ED VR II
AF-S Nikkor 500 mm f/4G ED VR
AF-S Nikkor 85 mm f/1,8G
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S

Instagram Václava Dušky Jr.


Další díly seriálu
Podzimní cesta kolem světa za závodními motorkami

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *