Pět produktů a sedm ocenění. TIPA a Red Dot 2020 pro Nikon

Jak velmi trefně napsal můj slovenský kolega z Nikonblog.sk Julo Kotus, všelijaká ocenění na jednu stranu těší a dodávají pocit zadostiučinění, z druhého pohledu však ty, kteří je obdrželi, také zavazují. Nikon si tento závazek zcela jasně uvědomuje, protože produkty této značky se v mezinárodních soutěžích různého typu umisťují s železnou pravidelností. 
Na jaře se každoročně sejde termín vyhlašování cen asociace odborných fotografických médií Evropy, Ameriky, Asie i Austrálie – TIPA, spolu s prestižním designérským oceněním Red Dot Award. Nikon ani letos nechybí v seznamu oceněných, přičemž dva z pěti produktů obdržely „medaile“ z obou dvou soutěží.

Se dvěma medailemi

Jak TIPA Awards, tak cenu Red Dot letos dostaly dva produkty nejnovějšího mirrorless portfolia Nikonu. Jistou zajímavostí je, že jde o produkty z takříkajíc opačných konců Zetek – tělo Nikon Z 50, které patří do základní kategorie, plus objektiv Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct s cenovkou malého osobního auta. Ale to jen tak, pro statistiku, jinak jde totiž o špičkové výrobky, byť každý z jiné kategorie.

Nikon Z 50 | TIPA 2020 – Nejlepší pokročilý APS-C fotoaparát plus Red Dot Product Design 2020
Nikon Z 50 | TIPA 2020 – Nejlepší pokročilý APS-C fotoaparát plus Red Dot Product Design 2020

Nebudu se opakovat a raději vás odkážu na test Nikonu Z 50 na Nikonblogu zde. Nicméně přesto dvěma větami: Nikon Z 50 je velmi příjemné překvapení v kategorii cenově dostupných mirrorless fotoaparátů. Spojuje v sobě kompaktní ergonomické tělo s ovládacími prvky z vyšší třídy, výbornou obrazovou kvalitu, a ve spojení s nativními objektivy představuje skvělý fotoaparát, který můžete mít stále při sobě.

Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct | TIPA 2020 – Nejlepší základní monofokální objektiv pro mirrorless plus Red Dot Product Design 2020
Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct | TIPA 2020 – Nejlepší základní monofokální objektiv pro mirrorless plus Red Dot Product Design 2020

„Noct“, jak je zkráceně nazýván objektiv Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct, je doslova briliantem ve výkladní skříni objektivů Nikkor. Neskutečná světelnost F0,95 a k tomu obrazový výkon bez kompromisů. Prostě sen každého fajnšmekra. Podrobnou recenzi si můžete přečíst zde.

„Jenom TIPA“ pro DSLR

Ocenění asociace odborných fotografických médií TIPA obdržely ještě další dva produkty Nikonu, tentokrát z kategorie digitálních zrcadlovek. Osobně jsem velmi rád za nový Nikon D780, který si TIPA Awards zaslouží naprostým právem, stejně jako špičkový profesionální telezoom AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR.

Nikon D780 | TIPA 2020 – Nejlepší profesionální digitální zrcadlovka
Nikon D780 | TIPA 2020 – Nejlepší profesionální digitální zrcadlovka

Jak si můžete přečíst v naší recenzi, Nikon D780 sice náleží do kategorie DSLR čili digitálních zrcadlovek, nicméně zároveň se – minimálně z pohledu duálního autofokusu – částečně překrývá se světem bezzrcadlovek. Jde o výjimečný fotoaparát Nikonu, který by neměl uniknout vaší pozornosti.

AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR | TIPA 2020 – Nejlepší profesionální objektiv pro DSLR
AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR | TIPA 2020 – Nejlepší profesionální objektiv pro DSLR

Dlouhý objektiv s dlouhým názvem – AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR – je jediný produkt z oceněných, jehož recenzi si (zatím) na Nikonblogu nemůžete přečíst, což samozřejmě jeho kvality nijak nesnižuje :-) „Dva osmičkový“ telezoom s rozsahem posunutým o třetinu dál než obligátní „sedmdesát dvoustovka“, nenechává spoustu fotografů chladnými. Toto ryze profesionální nářadí, vybavené nejmodernějšími technologiemi, materiály a know-how Nikonu při výrobě objektivů, nemohlo uniknout ani pozornosti poroty TIPA.

Z jiného soudku

Teď si uvědomuji, že v minulém odstavci jsem nepsal úplnou pravdu. Netestoval jsem totiž ani Nikon RetinaStation, oceněný „medailí“ Red Dot Product Design 2020. A určitě testovat ani nebudu – spíše bude možná pomocí tohoto „stroječku“ můj oční lékař testovat můj stářím unavený zrak :-) 

Fundus kamera Nikon RetinaStation | Red Dot Product Design 2020
Fundus kamera Nikon RetinaStation | Red Dot Product Design 2020

Nikon RetinaStation je totiž přístroj nikoliv pro fotografy, ale pro oftalmology, oční lékaře. Tato fundus kamera s rozlišením 12 Mpx je určená na vyšetření očního pozadí, podporuje diagnostiku očních chorob, jako je zelený zákal, pigmentová degenerace sítnice, diabetická retinopatie a věková makulární degenerace.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *