Velká noční hudba. Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct podrobně

Už jsme na Nikonblogu měli různé fotografické speciality, troufám si ale tvrdit, že objektiv, který vám právě chceme podrobněji představit, překonává úplně všechno. O jaké sklo jde, to už víte z titulku – nejsvětelnější objektiv Nikonu vůbec – Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct – určený pro pro fullframové mirrorlessy Nikon Z.

Označení Noct je zkratka slova Nocturne pocházejícího z francouzštiny, které znamená noční.
Nokturno, je hudební forma inspirovaná nocí. Již od pozdního osmnáctého století to byly vícevěté skladby pro komorní orchestr, které měly být originálně hrány venku v noci. Roku 1814 vydal irský skladatel a klavírista John Field svůj první soubor nokturn, kterým datujeme vznik tohoto žánru. Tyto skladby jsou skládány pro sólový klavír, jsou velmi poetické a snivé. Mají zobrazovat noc, měsíc a všechny lyrické i dramatické pocity s nimi spojené (zdroj Wikipedie).

Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct – z očí do očí :-)
Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct – z očí do očí :-)

Jak s „noční hudbou“ souvisí fotografická optika, jistě tušíte – je to extrémní světelnost tohoto objektivu. Věřím, že všichni naši čtenáři znají řadu clonových čísel, alespoň tedy od běžných hodnot, řekněme od F2,8. Majitelé pevných skel ví, že se dá jít níže – „nejrychlejší“ objektivy Nikkor mají světelnost f/1,4. Ta je o 2 EV více lepší f/2,8 (1,4; 2,0; 2,8). Jenže Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct má světelnost f/0,95. Takže… o další 1 EV lepší je f/1, a ještě o 1/3 EV pak konečně f/0,95. 

Tento objektiv je tedy o 3 1/3 EV světelnější než například profesionální zoomy se světelností f/2,8, o 2 EV světelnější než běžná pevná skla f/1,8 a o 1 1/3 EV „rychlejší“ nežli špičkové monofokální objektivy se světelností f/1,4. Doufám, že jsem ty počty nepopletl :-)

Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct s nasazenou sluneční clonou na těle Nikon Z 7
Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct s nasazenou sluneční clonou na těle Nikon Z 7

Ohnisko s tradicí

Upřímně řečeno nevím, a ani se mi bohužel nepodařilo zjistit, proč firmy (jelikož Nikon v tom není sám) vyrábí zrovna tak nezvyklé ohnisko, jako je 58 mm, s touto či podobně výbornou světelností. Mimochodem, abych nezapomněl: současný Noct f/0,95 „volně navazuje“ na Noct se světelností f/1,2, který se vyráběl v první AI verzi se 7lamelovu clonou od roku 1977 a poté v letech 1982–1997 ve verzi AI-S s devítilamelovou clonou. Starý Noct ale bylo sklo pro jednooké zrcadlovky, kdežto nový představuje optiku pro fullframové mirrorlessy Nikon Z.

Vraťme se však k oněm 58 milimetrům. Ptal se mě jeden fotograf, k čemu je takové ohnisko dobré. Nenapadlo mě nic jiného než odpovědět mu, že na všechno, na co se hodí přibližně „šedesátka“ objektiv. Díky famóznímu bokehu se skvěle uplatní jako kratší portréťák (spíše objektiv na polopostavy). Myslím, že například mnozí svatební fotografové střádají do prasátka – tedy pokud si už Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct nekoupili. 

Vypíchnete s ním ale také třeba architektonické nebo krajinné detaily, zkrátka možností je spousta. Vhodný naopak nebude kvůli absenci autofokusu na sportovní či jinou dynamickou fotografii, a ani reportáž nebo street foto mu vlastní asi také nebude – to pro změnu kvůli „nezanedbatelným“ rozměrům a hmotnosti, a ostatně také ceně. Ale abych nezapomněl – ve hře je ještě video – a právě zde by mohl Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct excelovat také. Minimálně jeho „film look“ čili filmový charakter obrazu tomu napovídá.

Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct v ruce
Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct v ruce

Po všech stránkách monstrózní 

Je to obr, to se musí nechat. Ale krásný! Zapomeňte na malé lehké pevné sklo – Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct je dvoukilogramové (hmotnost přesně 2 000 g), snad mi to slovo Nikon promine – monstrum – zvící rozměrů profesionálního telezoomu. Průměr nejširší části tubusu objektivu/ostřicího prstence činí 102 mm, délka bez sluneční clony je 153 mm. Filtrový závit? Ano, průměr překvapivě „jen“ 82 mm. Ve standardní výbavě je kromě kovové šroubovací sluneční clony a otočné stativové patky také ochranný kufr.

V části molitanové výstelky horního víka kufru je vyřezané schéma optické konstrukce objektivu – příjemná drobnost. Na fotografii je jí zakrytý prostor kufru, kam můžete umístit až dvě těla Nikonu Z 6 nebo Z 7.
V části molitanové výstelky horního víka kufru je vyřezané schéma optické konstrukce objektivu – příjemná drobnost. Na fotografii je jí zakrytý prostor kufru, kam můžete umístit až dvě těla Nikonu Z 6 nebo Z 7.

Tělo objektivu je celokovové – když tohoto mazlíka držíte v ruce, je to malá nirvána. Chod ostřicího prstence je sametově jemný s takříkajíc přesným odporem. Toto je plně manuální sklo, nikoliv autofokusový objektiv s možností ručního ostření. Proč to zdůrazňuji? Protože prstenec manuálního ostření nemá chod od nejkratší ostřicí vzdálenosti k nekonečnu na čtvrtkruhu, jak je tomu zvykem u AF optiky, nýbrž na téměř 360 stupních čili celém kruhu. Díky tomu, a také díky přesnému dálkoměru Nikonů Z tak – pro někoho možná překvapivě – není zaostřování s tímto objektivem nijak obtížné. 

Samozřejmě, zvláště budete-li využívat „plnou díru“, je třeba ostřit maximálně přesně. Já jsem tak nachytal sám sebe u jednoho portrétu. Ostřil jsem „na oko“, ale nevšiml jsem si, že AF bod byl ve skutečnosti na řasách dívky. Hloubka ostrosti při F0,95 a krátké předmětové vzdálenosti u portrétu je tak malá, že samotné oko zůstalo neostré.

Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct

Když jsem výše psal o původním Noctu, byla řeč o první verzi se 7lamelovou clonou a druhé s 9lamelovou. Noct pro 21. století a Nikony Z má lamel hned… jedenáct! Clonový otvor je skutečně víceméně kruhový, díky čemuž (mimo jiné) tento objektiv vyniká nádherným bokehem. Ještě malá pikantérie: U Nikonů Z se do F5,6 clona zavírá už při komponování záběru (na rozdíl od DSLR, kdy se clona zavře až v okamžiku expozice), takže pohledem zepředu můžete vidět onen kruh. Zrovna třeba u F5,6 se však můžete podivit, jak moc se otvor zmenší. Myslím, že byste si vsadili spíše třeba na F11 nebo podobně velkou clonu. To je samozřejmě relativní, a je to dané velkým průměrem frontální čočky.

Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct
Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct

Ještě ke konstrukci objektivu Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct: Nahoře najdete malý černobílý OLED displej, který může volitelně zobrazovat clonu, zaostřenou vzdálenost a hloubku ostrosti. Způsob zobrazení si volíte pomocí tlačítka umístěného vedle displeje. Na boku pod ním je pak ještě funkční tlačítko, kterému je v menu fotoaparátu možné přiřadit jednu ze 17 volitelných funkcí. Vzadu poblíž bajonetu najdete ještě úzký příkazový kroužek, jehož funkce lze taktéž uživatelsky konfigurovat. 

Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct
Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct

Sklárna v malém

Objektiv Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct není jen poctivým kusem lehkého kovu, ale také představuje sbírku nejkvalitnějšího optického skla. Optická konstrukce se skládá ze 17 čoček v 10 skupinách, z toho 4 členy jsou typu ED a tři čočky asférické, přičemž frontální asférická čočka je broušená. Objektiv má dvojí antireflexní vrstvy – „klasické“ osvědčené Nano Crystal Coat, plus novou povrchovou úpravu ARNEO Coat. Ta byla speciálně vyvinutá pro paprsky světla dopadající víceméně kolmo na vstupní čočku (běžné antireflexní vrstvy „řeší“ šikmé protisvětlo). Přední člen pak má navíc ještě flourovou ochranu odpuzující vodu, nečistoty a vlhkost.

Řez objektivem Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct
Řez objektivem Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct
Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct
Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct

Celá tato složitá – a pěkně drahá – optická soustava má jediný úkol, zajistit špičkovou obrazovou kvalitu. Udělal jsem několik testů a zjistil jsem následující:

Kvůli ostrosti obrazu clonit nemusíte. Toto sklo je řezavě ostré i na plnou díru. Nevěříte? Stáhněte si demosnímky bez úprav a přesvědčete se sami. Musím suše konstatovat, že ostrost tohoto objektivu mě doslova posadila na pr… zadní část těla :-) Zdá se mi až neuvěřitelné, že je možné objektiv s tak extrémní světelností vyrobit při zachování řezavé ostrosti i na plnou díru. Difrakce se začíná projevovat na cloně F11, ale jen pokud využijete plné rozlišení snímače. Při zmenšení rozlišení/fotografie pravděpodobně změkčení obrazu nepoznáte. Na maximální cloně F16 se už ale ohybový jev projevuje znatelně. 

MTF křivky objektivu Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct
MTF křivky objektivu Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct

Geometrické zkreslení zde při podrobném zkoumání „nějaké“ najdete, ale jde jen o zanedbatelných –0,7 % čili drobounké poduškovité prohnutí. Horší je to s vinětací, protože tento objektiv i přes velký průměr frontální čočky vinětuje zřetelně. Naštěstí je úbytek světelnosti směrem k rohům obrazu plynulý, takže vinětace nepůsobí rušivě. A dá se elegantně odstranit v počítači nebo rovnou ve fotoaparátu. A nebo se dá ponechat, protože – jak kdysi pravil jeden můj bývalý kolega – vinětace je sexy :-)

Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct – vinětace. Od clony F2,8 už se vinětace nezlepšuje.
Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct – vinětace. Od clony F2,8 už se vinětace nezlepšuje.

Zato nepříjemnou chromatickou vadou tento objektiv jednoduše netrpí vůbec. Chtělo by se mi napsat, že touto vlastností jen drží Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct linii nastavenou zatím u všech objektivů pro Zetka – což je samozřejmě pravda –, zároveň však musím dodat, že u takto světelného skla jde téměř o malý zázrak. No a dalším zázrakem je bokeh, který je prostě a jednoduše… středo- až velkoformátový. Opět vás vyzývám – posuďte sami na fotografiích – téměř všechny jsou pořízené při plném odclonění.

Celkové hodnocení

Přiznám se, že jsem k testování objektivu Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct zpočátku přistupoval s jistým despektem. Říkal jsem si něco ve smyslu „No jo, specialitka pro snobáky. Pořádnou fotku neudělají, ale aspoň se s tím vyfotí na Instagram, aby všichni věděli, že na to mají.“ Nyní se tomuto objektivu omlouvám :-) Ale vážně, nový Noct je skutečně výjimečné sklo se špičkovými vlastnostmi, určené fotografům, kteří je dokáží patřičně využít. Ano, je to velké, hodně těžké a pěkně drahé. Ale když se poprvé podíváte na fotografie, které jste Noctem pořídili, věřím, že mu tyto neduhy odpustíte.


Podrobná technická data objektivu
Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct
najdete zde
Doporučená prodejní cena: 215 490 Kč


Nikkor Z 58 mm f/0,95 mm S Noct na těle Nikon Z 7

Snímky jsou zcela bez úprav.

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG – 1. část (163 MB)
JPEG – 2. část (183 MB)
NEF – 1. část (253 MB)
NEF – 2. část (255 MB)
NEF – 3. část (261 MB)
NEF – 4. část (241 MB)


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *