Blesky drátuprosté – bezdrátové ovládání blesků Nikon – systém CLS

CLS neboli Creative Lighting System – kreativní osvětlovací systém je záležitostí docela starou – pokud mě paměť neklame, tak poprvé byl použitý u dnes již téměř legendární „Dé sedmdesátky“. A to se psal rok 2004… V té době a ještě pár let poté žádná konkurence nic podobného neměla a já vím o několika uživatelích, kteří právě kvůli této funkcionalitě k Nikonu přešli od jiné značky.

Jen podotýkám, že je řeč o systému, který si takříkajíc vystačí sám o sobě – pouze s těly a blesky, podporujícími CLS. Žádné nezbytné externí transmittery (byť pro pořádek i o tom bude zmínka), přijímače a podobné příslušenství.

Co je a co není CLS

Jednodušší bude začít odzadu – CLS sice je bezdrátový systém řízení externích blesků, nejde však o „rádio“, jak jej nejeden nepoučený Nikonista mylně vnímá. Jednotlivé komponenty osvětlovací sestavy spolu komunikují pomocí světla – ať už řídícími mikrozáblesky vestavěného nebo externího blesku, tak prostřednictvím světla v infračerveném spektru (při použití řídící jednotky SU-800).

To je velice důležitá informace, zvláště pokud si ji převedeme do praxe a logicky dojdeme k nutné podmínce, že jednotlivé části CLS na sebe musí „vidět“. Jinak řečeno, pokud odpalujete blesky či fotoaparát pomocí rádiového dálkového ovládání, můžete stát klidně za rohem, respektive i v jiné místnosti, desítky metrů daleko. V případě CLS systému je nezbytné, aby vysílač – tedy reflektor řídícího blesku – byl v přímém dosahu přijímače, tedy čidla ovládaného blesku(ů). Také vzdálenost je omezená na cca 10 m v přímém směru a 7 m u šikmo umístěných blesků, nicméně i tak jde o teoretické hodnoty, silně závislé na prostředí. K tomu se ještě dostaneme.

CLS – Creative Lighting System

Pokud si právě říkáte, že to CLS moc výhod nemá, pak se vám „nesepnula“ zásadní informace, kterou jsem zde již naznačil: V systému CLS nepotřebujete nic jiného než jeho komponenty. Tedy v nejjednodušším případě fotoaparát s vestavěným bleskem, podporující CLS a k němu jeden (a více) externí blesk, opět pochopitelně disponující touto funkcí. Znovu opakuji – nepotřebujete nic dalšího. Kabely, redukce, přijímače, vysílače… Nic takového.

Kdo je vyvolený?

Začneme-li u fotoaparátů, pak CLS je výsadou výhradně digitálních zrcadlovek Nikonu. Pokud jste četli i předchozí text, pak již víte, že to musí být modely vybavené interním bleskem, tedy amatérské nebo poloprofesionální DSLR. Které to jsou? Z aktuálního portfolia Nikonu podporují CLS modely: D90, D7000, D300S, D700 a D800/800E.

Například
Například „Dé osmdesátka“ je dnes už bazarovým kouskem, nicméně CLS podporuje stejně dobře jako nejmodernější stroje

Pokud se nyní ptáte, zdali chci naznačit, že profesionální stroje, které nemají vestavěný blesk, jsou o funkci CLS ochuzeny, tak si můžete být jisti, že to naznačit nechci. Přesněji tedy částečně ano… Jde o to, že CLS můžete používat s jakoukoliv DSLR Nikonu, avšak pokud nepatří do vyjmenovaných modelů (a starších strojů, o kterých zde nepíši), pak jako ovládací – Master – blesk, musíte využít některý z externích blesků Nikonu. A jsme opět u seznamu: CLS podporují Speedlighty SB-910, SB-900, SB-700 a nově také SB-5000.

Speedlight SB-800 už také není v aktuální nabídce, nicméně mnoho uživatelů jej má stále v oblibě. CLS samozřejmě umí skvěle
Speedlight SB-800 už také není v aktuální nabídce, nicméně mnoho uživatelů jej má stále v oblibě. CLS samozřejmě umí skvěle

Jako pouze ovládaný blesk pak ještě fungují makrohlavy SB-R200. Již jsem zde zmínil také informaci o tom, že bezdrátově ovládat externí blesky umí také řídící jednotka SU-800, kterou si sice můžete pořídit samostatně, nejspíše ji však najdete v některém ze setů s makroblesky SB-R200.

Jak to funguje?

Když už víme, jaké „nářadí“ použít, pojďme se podívat na funkčnost. Představte si, že máte DSLR s vestavěným bleskem, podporujícím CLS, například D7000 a k tomu externí blesk Speedlight SB-700. Chystáte se fotografovat portréty, ale nespokojíte se s bleskem v sáňkách fotoaparátu – naopak chcete jej umístit šikmo bokem, abyste dosáhli plastičtějšího osvětlení. Prosím, jak je libo – v balení máte stojánek, takže blesk do něj nasuňte a umístěte na vhodné místo. Stojánky mají ze spodní strany vždy také stativový závit, takže blesk můžete postavit i na nevyužívanou trojnožku.
Pozor! Nezapomeňte na pravidlo, že blesky na sebe musí „vidět“ – takže tělo blesku natočte čidlem přijímače CLS k fotoaparátu. Díky otočné a výklopné hlavě to problém nebude.

Obyčejný stativ za pár korun postačí. Hlavně natočit blesk čidlem k reflektoru ovládacího stroje
Obyčejný stativ za pár korun postačí. Hlavně natočit blesk čidlem k reflektoru ovládacího stroje

Nyní vyklopte vestavěný blesk na fotoaparátu. Vím, že nechcete blýskat tímto bleskem, vyklopte jej ale i tak – bez toho systém CLS fungovat nebude! A nemusíte mít obavy, vestavěný blesk můžete vypnout, takže do světelné atmosféry snímku vám zasahovat nebude (i když já bych jej zrovna v tomto případě nechal se sníženým výkonem přisvětlit stíny) – bude ale řídit bokem postavený externí SB-700.

Na „Sedmistovce“ nastavte hlavní vypínač do polohy Remote, přičemž na displeji se vám zobrazí stejnojmenná nabídka.

Položku GR (group – skupina) nastavte na A, další parametr CH (chanel – kanál) pak na 1. Poslední uživatelskou možností je ještě volba ohniska zoomu blesku – to nastavte podle umístění externího blesku a vašeho tvůrčího záměru (i s vyzařovacím úhlem se dá docela kouzlit). Co jste nyní udělali?

Skupina v případě jednoho ovládaného blesku není důležitá, měli byste ale vědět, že nezávisle na sobě takto můžete ovládat až tři skupiny blesků.
Kanál je důležitý v případech, kdy se na jednom místě potkáte s více „postiženými“ fotografy. Jde totiž o komunikační kanál a logicky byste jej měli mít na jiné hodnotě než kolega vedle. Jinak byste totiž nechtěně odpalovali nejen svoje, ale také jeho blesky.

Tím jsme ale ještě neskončili, je třeba nastavit fotoaparát. V Menu uživatelských funkcí (může se podle typu DSLR lišit) si nalistujte skupinu Bracketing/blesk a zde pak Zábleskový režim vestavěného blesku. Zvolte poslední hodnotu CMD – Režim řídící jednotka (u starších DSLR, které neměly české menu, je to Commander mode).

Použití je jednoduché – ve sloupci Režim můžete pro každou skupinu, plus vestavěný blesk nastavit expoziční režim (TTL nebo M, případně vypnout), vedle ve sloupci Korekce pak lze určit buďto korekci EV v TTL provozu nebo snížený výkon v manuálním režimu. Poslední volbou je pak už jen Kanál, který samozřejmě musí být shodný s položkou CH (chanel – kanál) na řízeném blesku.

Zde je zřetelně vidět, že pomocí fotoaparátu, resp. jeho vestavěného blesku lze ovládat vestavěné „blikátko“ jako takové, plus dvě skupiny externích blesků – to vše na jednom ze čtyř komunikačních kanálů.

Funguje všude

Nyní tedy již víme, že zlatá střední cesta, tedy většinou poloprofi DSLR s vestavěným bleskem, obslouží právě díky němu CLS „bez námahy“. Vyšší profesionální stroje, které nemají vestavěný blesk, ale také nejnižší amatérské zrcadlovky, jež jej sice mají, ale řízení externích blesků nepodporují, si musí pomoci kompatibilním externím bleskem zasunutým v sáňkách fotoaparátu.

Sice je to investice navíc, získáte však – ne ale vždy – větší možnosti. Tedy zase tolik toho není – s nejvyššími modely SB-910, SB-900 nebo třeba starším SB-800 lze nezávisle ovládat až tři skupiny podřízených blesků. Jak jste si ale mohli přečíst v úterním článku tohoto týdne, například moderní Speedlight SB-700 umožňuje, stejně jako při řízení z fotoaparátu, ovládat jen dvě skupiny blesků.

Nevěšte ale hlavu, dvě skupiny, mohou představovat třeba dvakrát tři blesky, které jsou různě rozestavěné, mají jiná ohniska zoomovací hlavy, nasazené rozptylky apod. Kreativitě se ani tak meze nekladou…

Přichází infra

V úvodu jsem slíbil i variantu s transmitterem – externím odpalovačem, který sám o sobě „jinak nic jiného nedělá“. Je jím Nikon Speedlight SU-800 a opakuji – přestože se dá koupit separátně, častěji jej spatříte v některé ze sad pro makrofotografii, kdy ovládá blesky typu SB-R200. Nicméně „zkrotí“ klidně i „Devětset desítku“, neučiní to však zábleskem nebo sérií kontrolních předblesků, nýbrž infračerveným světlem. To ale nic nemění na principu CLS – musí na ovládaný blesk(y) stále „vidět“.

Ovládací jednotka SU-800 s externími blesky nekomunikuje krátkými předblesky, ale IR světlem
Ovládací jednotka SU-800 s externími blesky nekomunikuje krátkými předblesky, ale IR světlem
Zvyk je železná košile

Creative Lighting System možná vypadá složitě, ovšem jen do té doby, dokud jej nevyzkoušíte. Ne, že byste se hned měli stát závislými, realita je ale hodně návyková. Už jen ta „bezkabelovost“ je velice příjemná, nehledě k tomu, že vás to celé vede k mnoha experimentům. Najednou nutně musíte jít do sklepa nebo na půdu, protože ten starý nepotřebný rozviklaný stativ se pro ovládaný blesk docela dobře hodí. Konečně využijete difuzní rozptylku – jako světlo na pozadí funguje výborně. Zopakujete si poučky o odrazných deskách, a možnost korekcí přímo na fotoaparátu/blesku bez nutnosti běhat kolem všech komponent sestavy, tu oceníte až později.
A to jsem nechtěl psát o to tom, že dřív nebo později stejně zatoužíte po další zábleskové „hlavě“ do sestavy…


Sdílej

34 komentáře

 1. Dobrý den, skvělý článek. URČITĚ bych uvítal pokračování v podobě Praktického rádce. CLS a portrét, CLS a podvečerní focení, CLS a sport atd. Myslím, že to by určitě řadu fotografů k Nikonu přivedlo :-)

 2. Správná otázka:) Na vysloveně přímém slunci jsem to snad ještě nikdy nepoužil, je ale pravda, že ve velmi jasných místnostech to občas dělá problémy – zvlášť když jsou blesky dál od sebe (cca 5 m a dále).

 3. Je až s podivem, že interní vyklopený ovládací blesk, který je v nastavení těla zrcadlovky vypnutý, neovlivní fotografovanou scénu. Na fotografii je vidět jenom světlo od řízeného blesku, ale od záblesku interního není nic. Jak to dokážou, to nevím. Přitom oči fotografa zaznamenají, že interní pálil !
  Ještě doplním, že blesk SB600 se dá tímto způsobem taky řídit, to je mimo sáňky zrcadlovky. Nastavení jako řízený je v něm taky. Řídit druhý blesky neumí.

 4. Roberte, používala jsem toto i na slunci a v pohodě. Je pravda, že tam byli stíny od větví stromu, právě tyto jsem potřebovala zmírnit a povedlo se.

 5. Aleši, s tím neovlivněním to není úplně pravda, alespoň u mé sedmistovky tvoží interní blesk odraz na lesklých předmětech. Já to zjistil na nějakých voňavkách, když mi došla baterka v SUčku

 6. Chtěl jsem se jen zeptat, zda umí D7000 odpalovat dálkově i nějaké blesky firem jako Metz, nebo Nissin? A taky bych se přimlouval za nějaký úvod do praktického použití externích blesků.

  Díky a Nikonblogu držím palce ;-)

  Tom.

 7. Dobrý den, než si začnu trhat vlasy kvuli tomu že jsem si napočkal na D7000, chci se zeptat zda je možné odpalovad SB 700 interním bleskem D3100 (SB 700 v manuálním režimu)?

  Díky Michal.

 8. Dobrý den, interním bleskem D3100 nelze odpalovat žádné externí blesky. Tuto funkci má opravdu až D7000 a vyšší modely:(

 9. Zdravím, Nissin Di866 lze odpálit pomocí záblesku interního blesku. Menu/Manual mode/Advance/Slave – přepnout SD …

 10. pro Michala: SB 700 lze Nikonem D 3100 odpálit. Každým fotoaparátem s vestavěným bleskem lze odpálit ext. blesk (minimálně SB700, 900 a 910). Blesk musí být nastaven v režimu SU4 (menu blesku au nastavení možnosti dálkového odpalování – budto pokročilé nebo právě SU4), blesk pak musí být nastaven v režimu remote a v manuálním režimu! ext. blesk se odpálí zábleskem interního blesku, ten aby neovlivnoval expozici je vhodné v menu fotoaparátu nastavit na manuál na nejnižší výkon.

 11. Ondra Kotas: Ano, pokud to myslíte takhle, to samozřejmě lze. Se systémem CLS to pak ale nemá nic společného. Takhle si můžu koupit optické čidlo a odpalovat libovolný blesk… O nějakém dálkovém či bezdrátovém řízení expozice apod však nemůže být ani řeč.

 12. Ondra Kodras: „Každým fotoaparátem s vestavěným bleskem lze odpálit ext. blesk“ – zas tak jednoduche to neni – co TTL predzablesk interniho blesku? D3100 mam pocit umi pouze TTL rezim interniho blesku (aspon jsem nenasel kde nastavit manualni rezim), takze predzableskem odpalis externi blesk a na hlavni zablesk nebude mit co blyskat. Respektive bude, nektere blesky zvladnou blysknout na predzablesk i hlavni zablesk, ale jednak to ponekud tavi blesk a zdima baterky a druhak to mam pocit funguje jen do 1/4 vykonu externiho blesku. S 1/2 uz si nejsem jistej a na 1/1 to nefunguje stoprocentne.

 13. U D3100 jde nastavit manuální režim vestavěného blesku (Menu->Menu fotografování->Zábl.režim vest.blesku).

 14. Dobrý den, skvělý článek. Jen jsem se chtěl zeptat, co se rozumí pod dvěmy skupinami blesků. Znamená to, že jedna skupina může mít jen jedno totožné nastavení například pro tři blesky, nebo můžu mít v jedné skupině tři libovolně rozmístěné blesky s jinými nastaveními? Děkuji

 15. Adam: Blesky v rámci skupiny mají vždy stejné nastavení. Už jen proto, že se to nastavuje v menu, kde nejpodrobnější volba je právě skupina.

 16. Dobrý den,
  mám D7000 a blesk SB 700 a pro správné pochopení se chci zeptat, že při focení s externím bleskem na dálkové odpálení (není v sáňkách foťáku) a nastavení vestavěného blesku na vypnuto (v menu pouze čárky), sice dojde k záblesku vestavěného blesku, ale na výsledné fotce není vidět tento záblesk?

 17. Milan – je to jak říkáte, na výsledném snímku záblesk vestavěného blesku vidět není

 18. Dobrý den,

  na Nikonu D7000 je nasazený blesk SB700 v základním nastavení. Na stojanu další blesk v základním nastavení jako Slave. Lze tuto konfiguraci řídit z menu fotoaparátu. Blesk SB 700 totiž neumožňuje třeba to, aby master blesk byl v TTL a Slave blesk v manuálu.
  Doposud jsem požíal vestavěný blesk jako Master a externí blesk jako Slave. Nyní bych chtěl to samé to samé s tím rozdílem že místo interního blesku nasadím další externí blesk.
  Jinak řečeno, přebírá externí blesk nasazený do patky fotoaparátu všechny funkce interního blesku včetně řízení z menu foťáku?

 19. Nevím, jestli jsem přesně rozuměl vaší otázce nicméně pokud chcete řídit externí blesky dalším externím bleskem nasazeným v patce fotoaparátu, veškeré ovládání se nastavuje na tomto blesku, nikoliv v menu fotoaparátu.
  Rozsah funkcí je stejný, přesněji řečeno větší, protože externí blesk umí řídit tři skupiny dalších blesků (vestavěný blesk jen dvě).

 20. Dobrý den,
  mám takovou hloupou otázku, ale přeci jen se zeptám.
  mám-li ext. blesk mimo fotoaparát někde na stativu, tak korekce expoz. zábleskového režimu na fotoaparátu nesnižuje ani nezvyšuje záblesk externího blesku? Ten musím nastavit asi přímo v blesku, že? Vestavěný blesk jsem vypnul, jelikož mi přišel jako nežádoucí.
  Mám Nikon D 7100 a jako dárek jsem dostal externí blesk Nissin di 700
  Děkuji, Jelínek

 21. Dobrý den, mám blesk SB-700(Nikon D7000). Nově jsem si pořídila studiové blesky Terronic basic 400. Chci se zeptat jestli lze nějak sesynchronizovat externí blesk s těmi studiovými a používat tak všechny. Děkuji

 22. předpokládám že HSS přes CLS bude fungovat ? a půjde nastavit kratší čas než je v těle? (1/320s)
  mám D7100 a uvažuju o SB-910
  díky

 23. Vlastním Nikkon D3300 – aký blesk mi odporučíte na sánky (ako hlavný), ktorý by ovládal aj externý blesk (aký?). Ďakujem .

 24. Ahoj všem, prosím o radu ohledně používání Nikon D750 společně s bleskem SB700. Pokud nám blesk na těle foťáku funguje mi vysokofrekvenční synchronizace a v pohodě fotím na časy 1/200s, ale pokud sundám blesk z těla a použiji jo jako remote a pro odpal použiji vestavěný blesk, foťák fotí automaticky pouze 1/60s, nemůžu v tomto případě dosáhnout kratšího času ať zkouším nastavit cokoliv. Nám něco jen špatně nastaveno, nebo v tomto režimu kratší čas nejde, nebo bych případně musel použít jiný odpal pro blesk (odpalovač- pokud by to vůbec pomohlo)?? Díky za každou radu.

 25. mam blesk unomat B 24 auto,mužu ho použít na nikon D3400,a jake hrozí nebezpečí,když ho nasadím na foták.Dík.

 26. Bezdrátové odpalování umožňovala už Minolta Dynax 7 v roce 2000, a to jak s bleskem Minolta 5400, tak s bleskem Metz 54.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *