Nikony na druhé nejvyšší hoře světa

Petr Jan Juračka není jen fotograf. Působí jako věděcký pracovník na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde ale pracuje také jako fotograf a kameraman. Do toho lektoruje spousty fotografických workshopů – mimo jiné také v Nikon škole. Věnuje se popularizaci vědy na přednáškách pro děti, a navíc… Petr je tak trochu dobrodruh. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Nyní si představme další účastníky tohoto příběhu. Klára Kolouchová musí být stejný dobrodruh jako Petr Jan Juračka – bodejť, když jako teprve druhá Češka v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Ano, Klára Kolouchová je významná česká horolezkyně.

Druhou nejvyšší horou po Everestu je K2 s vrcholem ve výšce 8 611 m n. m. Nachází se v pohoří Karákóram na hranici mezi pákistánskou částí Kašmíru a čínskou autonomní oblastí Sin-ťiang, a znalí o ní tvrdí, že její zdolání je mnohem obtížnější nežli vylézt na Mount Everest. Však si také K2 drží mezi všemi osmitisícovkami prvenství v počtu neúspěšných pokusů o výstup na vrchol.

A co mají společného Petr Jan Juračka, Klára Kolouchová a druhá nejvyšší hora světa K2? Je to vcelku jednoduché: Klára se rozhodla, že letos v létě K2 pokoří a vzala Petra s sebou…

Nikony na druhé nejvyšší hoře světa
Petr Jan Juračka na K2
„Fotky jak z praku“

Petr měl samozřejmě jako účastník výpravy za úkol fotit a natáčet videa a časosběry. Jeho cílem nebyl samotný vrchol, ostatně jak sám říká, neměl na to ani boty, ani povolení, natožpak pojištění. Skončil v prvním výškovém táboře na K2, což obnáší 6 100 metrů nad mořem. I to je však úctyhodné, co říkáte?

Petr Jan Juračka s sebou na tuto výpravu vezl 80 kg techniky. Kromě jiného také Nikon D810A, Nikon D750 a nového krále DX zrcadlovek, Nikon D500. Hned na začátku cesty o něm na Facebooku napsal:

„Nikon mi na tuhle cestu laskavě zapůjčil jejich letošní novinku, Nikon D500. Fajn! Jenomže jak už to u novinek na trhu bývá, buď se na nich hned něco posere, anebo si je zamilujete. No. A já se do toho foťáku zamiloval! Úžasný 4K video, fotky jak z praku. Takže ho chci…“

Nikony na druhé nejvyšší hoře světa
Foto Petr Jan Juračka

Mimochodem, když se Petra ptal moderátor ve Snídani s Novou na to, jak ve třicetistupňových mrazech funguje fototechnika, suše odpověděl, že naprosto normálně jako ve třiceti nad nulou. Jen baterie je třeba uchovávat v teple, ale to je logické.

Petr Jan Juračka je také vášnivý pilot dronů, takže s sebou vezl také dvě tyhle létající potvory. Jeden dron se vinou technické závady rozbil už na počátku expedice, s druhým však Petr vystoupal až do prvního výškového tábora a udělal zde světový rekord v létání ve vysoké nadmořské výšce. Gratulace Petře!

Nikony na druhé nejvyšší hoře světa
Foto Petr Jan Juračka

„Ká dvojka“ nakonec bohužel tentokrát pokořena nebyla. Silná lavina smetla třetí a částečně i čtvrtý výškový tábor se zásobami. Naštěstí se to obešlo bez vážných zranění nebo obětí, a výprava se mohla vrátit do základního tábora. Tak příště…

Petr Jan Juračka si na K2 vedl cestovatelský deník – přečtěte si jeho zápisky – je to strhující čtení! Ale také zhlédněte úchvatné video a skvělé fotografie v galerii.

Fotografie Petra Jana Juračky z expedice na K2

Související články

Petr Jan Juračka o výstupu na K2

„Z účastníků workshopů se stávají spolupracovníci, přátelé, děláme společné projekty.“ Rozhovor s Petrem Janem Juračkou


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *