Nikon D3200 bez drátu – wireless modul WU-1a v praxi

O bezdrátovém modulu WU-1a ve spojení s novou zrcadlovkou Nikon D3200 jsme zatím na Nikonblogu psali pouze v teoretické rovině. Nedávno ale dorazil do redakce fyzický kousek, takže ještě rychle pořídit nějaké to androidové zařízení a jdeme testovat! Nechci předjímat, ale majitelé smartphonů nebo tabletů s Androidem by měli zbystřit, myslím, že zejména pro ně bude tento článek zajímavý.

Pro čtenáře, kteří ještě o WU-1a ve spojení s DSLR Nikon D3200 neslyšeli, následuje před praktickou částí nejprve krátké info: Bezdrátový Wi-Fi adaptér WU-1a umožňuje pomocí „chytrého“ zařízení s operačním systémem Android (verze 2.3 a vyšší) ovládat D3200. Přesněji řečeno, sestava adaptéru a zařízení s Androidem může fungovat jako dálková bezdrátová spoušť, lze pomocí ní stahovat fotografie do vlastní paměti a využívat další funkce. To už se ale dozvíte v dalších částech článku.

Miniaturizace v praxi

Wi-Fi dongle WU-1a mě překvapil hned po vybalení z krabičky – je to drobeček, jakého jsem nečekal. Následující fotografie napoví hodně, exaktně se jedná o zařízení rozměrů 10 × 17,5 × 15 mm (bez konektoru) s hmotností asi 2 gramy. Skoro si říkám, že by na těle mohlo být natištěno známé varování Choking Hazard.

Abyste však adaptér WU-1a omylem nespolkli nebo snad nevdechli, dostanete k němu poutko a také praktické plastové pouzdro. To se navleče na popruh fotoaparátu, takže máte „wifinu“ stále hezky při ruce.

Krátký pohled na konektor prozrazuje, že zařízení se zasouvá do USB-A/V zdířky pod gumovou krytkou na levém boku D3200. Napájení je řešeno z těla fotoaparátu, žádné další baterie potřebovat nebudete.

Software v ceně

Nemajíce v redakci Nikonblogu žádné zařízení s požadovaným operačním systémem, zapůjčili jsme si levný smartphone čínské značky Huawei U8850 s Androidem 2.3.5. Tím chci naznačit, že pro práci s popisovanou sestavou rozhodně nemusíte vlastnit nejnovější a nejdražší „smartfoun“ či tablet – vyhoví i relativně levné zařízení (které se mně „applistovi“ mimochodem docela líbilo…). Takže tady máme kompletní obsazení následujícího příběhu:

Nesmím však zapomenout na to, že pro správné fungování je třeba do Androidu nainstalovat také aplikaci Wireless Mobile Adapter Utility, který si můžete stáhnout z obchodu Google Play. Zdarma samozřejmě.

Na dálku naživo

Instalace je bezproblémová, stejně jako spárování smartphonu s adaptérem WU-1a. Obě zařízení vytvoří Wi-Fi hotspot, takže počítejte s tím, že do jiné sítě (typicky na internet) se v době propojení s Nikonem D3200 pomocí Wi-Fi nedostanete. Stejně tak vám nikdo „nenabourá“ spojení s fotoaparátem – zde platí „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“ – první připojený má přednost.

Po úspěšném zprovoznění vám androidové zařízení nabídne vstupní obrazovku se čtyřmi volbami: Use the camera to take pictures (Používat fotoaparát k pořizování fotografií), Take pictures remotely (Pořizovat snímky na dálkové ovládání /přes živý náhled/), Share pictures (Sdílet fotografie) a Download pictures from the camera (Stáhnout snímky z fotoaparátu do smartphonu/tabletu).

První volba Use the camera to take pictures (Používat fotoaparát k pořizování fotografií) v praxi znamená, že jednoduše fotíte a pořízené snímky se vám průběžně nahrávají do androidového zařízení. Podotýkám – fotografie se kopírují/duplikují. Jinak řečeno, zůstávají také na paměťové kartě fotoaparátu, bez které ostatně celý systém odmítá fungovat. To bohužel platí i pro druhý režim fotografování Take pictures remotely (Pořizovat snímky na dálkové ovládání /přes živý náhled/). Ten se ale i přesto zdá být zajímavější.

Zde se totiž pracuje se smartphonem/tabletem jako s dálkovým ovládáním. Na displeji androidového zařízení se zobrazí malý živý náhled z fotoaparátu, doplněný aktuálním expozičním časem, clonou, zbývajícím počtem snímků a kapacitou akumulátoru. Pod ním pak už jen kulaté tlačítko dálkové spouště a miniaturní náhled posledního pořízeného snímku.

V režimu Take pictures remotely (Pořizovat snímky na dálkové ovládání /přes živý náhled/) můžete v preferencích aplikace vypnout automatické stahování snímků do smartphonu, takže bude fungovat skutečně jen jako běžné dálkové ovládání. Ale i to se počítá…

Sdílení do všech světových stran a stahování k tomu

Protože pracujete s androidovým zařízením, které obvykle bývá připojeno k internetu, nesmí chybět menu Share pictures – Sdílet snímky. Kromě takříkajíc systémových možností konkrétního zařízení, jako je posílání přes Bluetooth, e-mailem či SMS (spíše MMS) zprávou, pak máte k dispozici všechny služby, které jste si do svého Androidu nainstalovali. Facebook, Twitter, Google+, Flickr, Rajče, Instagram, Pinterest, Dropbox…
V sekci Share pictures můžete snímky také mazat, otáčet o 90 stupňů nebo nechat zobrazit velmi zjednodušený EXIF.

Poslední sekce Download pictures from the camera neboli stahování snímků z fotoaparátu do smartphonu či tabletu dělá přesně to, co byste od ní čekali – stahuje fotky do androidového zařízení. Opět upřesňuji – kopíruje je – na kartě fotoaparátu zůstávají. Pokud potřebujete na kartě uvolnit místo, je třeba fotografie po přenesení do Androidu v D3200 smazat ručně.
Ještě poznámka – máte-li na kartě i snímky z jiného fotoaparátu, aplikace je downloaduje stejně jako fotografie z Nikonu D3200 – stačí, aby byly ve složce DCIM.

Ještě verzi pro Apple, prosím!

Na testování Nikonu D3200 s bezdrátovým adaptérem WU-1a jsem se docela těšil. Po zkušenostech z používání zbývá jen dodat, že skutečnost nezklamala. Kromě pár pádů aplikace při přepínání režimů vše při testování probíhalo bez problémů, mile mě překvapila rychlost přenosu dat, stejně jako svižná odezva aplikace Wireless Mobile Adapter Utility.

Efektivní dosah bezdrátového hotspotu (v mnou testované konfiguraci se smartphonem Huawei U8850 s Androidem 2.3.5) byl maximálně asi pět metrů pro použití se stahováním dat do smartphonu, při funkčnosti pouhého dálkového ovládání můžete klidně ještě cca dva až tři metry přidat.

Na závěr tedy zbývá jen dodat, že se těšíme na verzi ovládací aplikace pro applovský operační systém iOS, která by podle Nikonu měla být dostupná na podzim tohoto roku. Což je za pár měsíců. Doslova.

Doporučená prodejní cena WU-1a: 1 690 Kč

Sdílej

7 komentáře

  1. Moc pekna hracka! Snad se k necemu podobnemu rozhoupe i Canon (muzu tady toto slovo vlastne vyslovovat? :) ), v kombinaci s Magic Lantern by to mohl byt mocny nastroj!

  2. A co jiné stroje od Nikonu? mají nárok si povídat přez WU-1 s androidem nebo to je zatím nastavený pouze na D3200??

  3. Ty expozi4n9 parametry mohu nastavovat ze smartphonu? Jde o všechny změny nastavení, která je potřeba dělat bez dotyku těla fotoaparátu. Třeba 2 expozice za sebou, mínus 2 EV a plus 1 EV do RAWu. Nebo změnu ostřícího bodu pro složení velké hloubky ostrosti s parafokálním objektivem. A podobně.

  4. Mám v úmyslu přejít ze starého kopaktu na zrcadlovku a Nikon 3200 mě připadá vhodný, chtěl bych fotit makra např. motýlů a toto příslušenstvý se mi zdá na to vhodné, abych je nepoplašil. Jaký na to máte názor ? Nebude časem něco podobného u následovníka Nikonu 5100 ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *