Nikon Coolpix S31 v akvaparku

Takzvaný odolný rodinný fotoaparát, či spíše přístroj pro děti, který snese poněkud hrubší zacházení – Nikon Coolpix S31 – byl představen už před nějakým tím pátkem, přesněji hned v lednu tohoto roku, nicméně my jsme se k němu dostali až nyní. Ale není třeba litovat, vyzkoušeli jsme jej totiž rovnou v jeho druhém přirozeném prostředí – ve vodě. A kdy chodíte k vodě? Hlavně v létě.

Největší vedra už pominula, takže akvapark v okrajové části Brna Kohoutovice poskytoval dostatek prostoru. Například střešní bazének jsme měli s mým synem – zastupujícím typickou uživatelskou skupinu – jednu chvíli sami pro sebe. Viz jeden záběr ve videu na konci článku.

Druhý v rodokmenu

Nikon Coolpix S31 je levný jednoduchý kompakt s 10Mpx CCD snímačem a trojnásobným zoomem o rozsahu 29–87 mm. Jde o nástupce prvního modelu této „podřady“ eskových Coolpixů, typu S30, o kterém jsme psali na Nikonblogu v loňském roce.

Nikon Coolpix S31
Výběr z pěti barev by měl uspokojit i ty největší estéty

Oproti Coolpixu S30 má model S31 větší odolnost – snese ponoření do vody až do hloubky 5 metrů a nárazuvzdorný by měl být vůči pádu z výšky 1,2 metru. Píši naprosto záměrně v podmiňovacím způsobu, protože když vám fotoaparát spadne krycím sklem objektivu nebo sklem zadního LCD displeje na ostrý „šutr“, pravděpodobně mu bude stačit i poloviční výška na to, aby byly – minimálně zmíněné komponenty – zničeny.

I tak se ale odolnost počítá. Zvláště vodotěsnost je příjemná. Měli jste vidět ty kradmé pohledy ostatních návštěvníků akvaparku. Coolpix S31 totiž zrovna nevypadá jako typický podvodní fotoaparát, takže si možná mnozí říkali, co to v té vodě blbneme…

Zůstaňme ale ještě chvíli u dalších technických vymožeností Coolpixu S31, respektive vylepšení oproti předchůdci. Odpůrci „tužkovek“ neboli AA akumulátorů budou jistě spokojeni – S31 je nově napájen Li-Ion akumulátorem. Typ EN-EL12 najdete v mnoha dalších Coolpixech, tudíž se vám může stát, že se vám třeba doma sejdou dvě (nebo i více) kompatibilní „baterky“. S nově použitým akumulátorem souvisí také přepracovaná dvířka prostoru pro paměťovou kartu, akumulátor a USB slot. Dvířka již nejsou dvojdílná jako u S30, nyní vypadají jako robustnější libovolná krytka, která je ale samozřejmě opatřena těsněním proti vodě.

Nikoliv nepodstatná věc je pak přepracovaný firmware. Jednak byly odstraněny například potíže s bleskem – někteří uživatelé si (oprávněně) stěžovali na to, že aparát používá příliš dlouhé časy s bleskem – to je již minulostí. Také bylo ale lehce změněno ovládání a dodané některé funkce. Třeba opět pro práci s bleskem byl přidaný režim vynuceného záblesku. Obecně stále ale jde o velmi jednoduše ovladatelný fotoaparát, se kterým pětileté dítě naprosto v pohodě dokáže fotit.

Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix S61 najdete zde.
Doporučená prodejní cena 2 590 Kč.
Nikon Coolpix S31
Vystředěný objektiv a dvě stejně velké spouště na obou stranách vedle něj – to je typický designový rys Coolpixu S31 (nebo i staršího S30)
Je čas na video

Zatímco článek o předchůdci, modelu S30, jsme postavili na fotografiích, v případě Coolpixu S31 jsme se zaměřili na video. Proč jsme upřednostnili pohyblivé obrázky se zvukem oproti zastavenému času na fotografiích? Právě kvůli času…

Pro zachycení zážitků v akvaparku je totiž video lepší, protože používá delší čas (padesátinu nebo šedesátinu sekundy – více zde), který by ale na fotografiích velmi pravděpodobně způsobil pohybové rozmazání. Video si pro sebe navíc nárokuje jen pouhý necelý jeden megapixel, čili desetinu rozlišení snímače a mnohem lépe tak využije citlivost snímací soustavy. Jednoduše řečeno – tam, kde na desetimegapixelových snímcích vidíte zřetelný šum, ve videu objevíte lepší kvalitu obrazu. Jen pro přesnost dodávám, že Coolpix S31 nemá vzhledem k vybavení CCD snímačem Full HD video, ale jen HD rozlišení, přesně 720/30p.

Pět rad pro praxi

Natáčení videa s Nikonem Coolpix S31 je jednoduché jako přístroj samotný. Prakticky stačí jen mačkat levé tlačítko videospouště – a pečlivě komponovat záběr. V automatickém režimu vám sice fotoaparát umožní ještě nastavovat korekci expozice, ve scénickém módu Fotit pod vodou – viz dále – už ani to ne.

I přes to ale lze poskytnout pár dobře míněných rad. A klidně je můžete brát jako univerzální. Třeba také pro Nikon Coolpix AW110 – více podvodních fotoaparátů zatím Nikon v portfoliu nemá.

Nezoomujte – natáčejte na nejširší ohnisko. To má nejlepší světelnost a největší hloubku ostrosti. Co vám to přinese? Světelnost samozřejmě více světla, a toho pod vodou není nikdy dost – byť v „umělé vodě“ je to mnohem lepší než například na přírodních koupalištích. Ale přesto, CCD snímač Coolpixu S31 není bůhvíjak citlivý, takže mu potřebnou dávku světla zbytečně neomezujte. A větší hloubka ostrosti? Ta zase usnadní práci autofokusu, který to ve vodní tříšti nemá vůbec snadné. Moje poznatky z akvaparkového natáčení videa ale říkají, že si i u tak jednoduchého kompaktu automatické zaostřování vedlo překvapivě skvěle…

Pozor na protisvětlo – ploché přední krycí sklo sice zajistí potřebnou ostrost u podvodních záběrů, zároveň ale „zcitliví“ optiku vůči protisvětlu. I rozptýlené „kontra“ způsobuje závoj, přičemž vydatně tomu pomáhají kapky na skle. Zvykněte si u vody natáčet raději po světle.

Zapněte si scénický režim Fotit pod vodou – zajistí lepší barevnost podvodních záběrů než prostá automatika – barevnost nebude tolik posunutá do modra.

Někde na suchu mějte připravenou suchou utěrku (raději větší než menší) – až budete mít dost natáčení pod vodou, bude dobré setřít kapky vody z krycího skla objektivu. Plavkami to skutečně nejde…

A jedna rada na závěr spíše obecná – nechávejte na začátku a na konci každého záběru delší čas. Stačí o dvě sekundy – hlavně na začátku – oceníte to, až budete video stříhat. Vždy je lepší kousek scény ustřihnout, než aby vám chyběla.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *