Coolpix S30 v dětských rukou

Do jarního portfolia Nikonu připlul zajímavý model Coolpix S30. Proč jej jako recenzent takto hodnotím? Aspektů je několik. V první řadě se přístroj svým konceptem vymyká dosavadním kapesním modelům této firmy. Svou povahou je totiž určen celé rodině – a to bez výjimky dětí nebo seniorů, kteří moderní technice příliš nedůvěřují nebo se jí snad dokonce obávají.
Nikon přichází s odolným kompaktem, který může vašim potomkům upadnout, a nic se mu nestane. Je také voděodolný do hloubky tří metrů, což je také jistě atraktivní atribut. Dětským rukám je pak přizpůsoben celkovým stylem ovládání a grafickým vyobrazením menu. A jako bonus – fotoaparát si můžete vybrat ze čtyř barev stojí méně než dva a půl tisíce korun.

Nikon Coolpix S30

Coolpix S30 není ani tak stylový, jak je označeno v názvu (S=Style), ale spíše robustnějšího rázu, a vzhledem k napájení dvěma AA akumulátory nepatří ani k nejlehčím aparátům (v pohotovostním stavu s kartou, akumulátory a poutkem váží 220 gramů). Vzhledem k cenové relaci očekávejte přiměřené parametry optiky a čipu – základem je trojnásobný zoom s rozsahem 29–87 mm a světelností F3,3 –5,9 a uměřených 10 megapixelů na snímači. Pro úplnost dodejme, že přístroj je plně automatický (bez režimů priority clony nebo času, pouze výběr z nabídky scénických programů), neznamená to ale, že nemá zajímavé funkce. Pravda ale je, že se jedná spíše o hravou formu práce s fotografií: změna barev či ozdobné rámečky, v režimu prohlížení pak přidávání různých efektů (rybí oko, miniatura), změna zvuků závěrky (pípání kuřete, štěkání psa).

Intuice napoví

Coolpix S30 je na oko pěkně „vycentrovaný“. Objektiv je umístěn do středu přístroje, přesně nad ním pak výbojka blesku. Na horní stěně přímo uprostřed tlačítko pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu a každý z ukazováčků může pohotově přistoupit ke stisknutí spouště – pravý zahajuje expozici snímku, levý pak záznam videosekvence (až v HD rozlišení).

Nikon Coolpix S30

Přestože tlačítka na zadním panelu nemají žádné popisky, po aktivaci menu se vedle nich zobrazují grafické ikony s významovým obsahem (při rolování obrazovky se samozřejmě ikony mění). Čtyřsměrný ovladač po pravé straně displeje pak slouží nahoru/dolů jako zoomová kolébka, a v menu jako navigátor.

Nikon Coolpix S30

Vytížený Coolpix S30

Abychom mohli objektivně posoudit, zda přístroj opravdu dokáže ovládnout malé dítě, stala se jeho dominantní testerkou na tři týdny naše šestiletá dcera, a to v nejrůznějších situacích: na sluníčku, v interiéru s bleskem, na cestách a samozřejmě i v bazénu, a také s různým nastavením režimů, rámečků či filtrů. Galerie snímků pod článkem je vesměs její dílo, proto prosím buďte shovívaví k vyobrazeným záběrům, jejichž „umělecké zaměření“ odpovídá věku.

Coolpix S30 má samostatnou krytku dvojice AA akumulátorů
Coolpix S30 má samostatnou krytku dvojice AA akumulátorů
Vnější dvířka pak chrání také slot na SD kartu a USB konektor
Vnější dvířka pak chrání také slot na SD kartu a USB konektor

Vzhledem k vytíženosti testovaného fotoaparátu (neustálé zkoušení záběrů, dlouhá prohlídka menu, snímání povětšinou s bleskem) mohu konstatovat, že přístroj v kombinaci s nabíjecími akumulátory Sanyo eneloop 2 000 mAh vydržel vždy minimálně na 200 snímků a několik krátkých videozáznamů.

Zkouška ohněm

Samozřejmě, že na počátku dcera dostala výklad, jak má fotoaparát používat. Ani tak by ale k fotoaparátu nepřistupovala jako nepopsaný list – přece jen v rodině dvou testerů už si leccos osahala. Nicméně naprosto zřetelné ovládací prvky a ikonky menu ji dobře navigovaly. Už samozřejmě umí číst, takže s nabídkou neměla problém. Při snímání ale občas prováděla samokontrolu prstů, neboť se jí i přes chvalitebné konstrukční provedení přístroje někdy vyskytly před objektivem. Naprosto jí vyhovovalo komponování přes displej a téměř okamžitě si v přístroji dokázala snímky i ořezat. Nemluvě o tom, jak se jí líbilo natáčet videozáznamy pomocí samostatné videospouště. Nejhlubší pozitivní stopy na ní ale zanechalo, že mohla s fotoaparátem sdílet okamžiky v oblíbeném aquaparku.

Nikon Coolpix S30
Nejprve proběhl malý „kuchyňský test“ voděodolnosti
Galerie demosnímků Nikon Coolpix S30
Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix S30 najdete zde.

Sdílej

3 komentáře

  1. Fotoaparát máme doma asi týden, vcelku k velké spokojenosti. Jediné co mi výrazně chybí, je možnost ručního zapnutí blesku a ručního nastavení ISO, což však každému nevadí. Snímky i video za standardních podmínek vychází nad očekávání dobře. Trochu horší je to za šera, než automatika dovolí zapnout blesk. Fotoaparát si postupně přidává na citlivosti a začíná to trochu šumět :-) Naopak jsem velmi spokojen s výdrží baterií i s obsluhou fotoaparátu. Pokud připočtu celkovou odolnost fotoaparátu, považuji koupi tohoto fotoaparátu pro mladé nadšence, nebo rodiny za výbornou.

  2. Máme ho doma od vánoc a moc bych ho dětem nedoporučil jelikož je tam nastavení blesku buď jen automatické nebo OFF což znamená že v bytě při klasické žárovce nahodí klidně čas 1/3s a chci vidět dítě které to udrží v ruce tak dlouho aby mělo nerozmazanou fotku…. ŽÁDNÉ – jsem velice zklamán tímto produktem !!!! NIKON u mě klesl na samé dno – když uvádí foťák pro dítě, když s ním v interiéru za zhoršených podmínek nejde fotit !!!!

  3. BLESK přesně, fotoaparát je za zhoršených světelných podmínek nepoužitelný !! Co s tím ? ;(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *