Nikon 1 S2 v praxi. Fotografie v JPEGu i RAWu, ukázkové video

Přesně před dvěma měsíci Nikon kromě jiného představil také novinku řady Nikon 1 – model S2 – který aktuálně přichází na trh. „eS dvojka“ patří na třetí příčku trojice Nikonů 1, čili jde o nejjednodušší, ovšem nikoliv zcela „očesaný“ Nikon 1 – to se ostatně dozvíte v následujícím textu. Nikon 1 S2 se neliší od svého předchůdce S1 nijak zásadně, nicméně zejména například příznivcům videa by se mohl velmi pozdávat, a ocení jej také fotografové, kteří preferují rychlost. Ale to už trochu předesílám…

Nikon 1 S2


Klíčové vlastnosti Nikonu 1 S2
CX snímač s rozlišením 14,2 Mpx

CMOS snímač o rozměrech 13,1 mm × 8,8 mm vytváří fotografie o rozlišení 4 592 × 3 072 px. Jako všechny nové Nikony 1, nemá ani model S2 low-pass filtr.

Nový obrazový procesor

Zpracování obstarává obrazový procesor EXPEED 4A – ten zajišťuje výkon pro superrychlé sériové snímání nebo třeba výkonné video.

Rychlé Full HD video

Záznam videosekvencí Full HD (1 080p) – s možností plného manuálního řízení záznamu a s vestavěným stereomikrofonem. Nikon 1 S2 umožňuje natáčení v kvalitě 1 080/60p (nebo 30p).

Ultrarychlé a přesné automatické zaostřování

Hybridní autofokus podle potřeby přepíná mezi AF ostřením s fázovou detekcí a 73 zaostřovacími poli nebo ostřením s detekcí kontrastu a 135 zaostřovacími body.

Extrémně rychlé sériové snímání

Při jednorázovém zaostření poskytuje Nikon 1 S2 snímky v plném rozlišení při frekvenci až 60 sn./s. S průběžným zaostřováním je pak rychlost 20 sn./s. Maximem je vždy 10 fotografií v sérii.

Kompaktní tělo s minimalistickým designem

Možnost výběru ze čtyř barev těla. Oproti modelu S1 bylo ovládání mírně pozměněno, ale stále je práce s tímto fotoaparátem velmi snadná a přehledná.

LCD displej s rozlišením 460 000 obrazových bodů

Třípalcový displej nabízí široký pozorovací úhel a ochranné sklo.

Záznam fotografií a videa na karty microSD

Stejně jako noví kolegové, také Nikon 1 S2 ukládá obrazová data a video na miniaturní paměťové kartičky microSD–SDXC.

Možnost bezdrátového propojení s inteligentními zařízeními

Pomocí volitelného adaptéru WU-1a lze posílat fotografie do smartphonů nebo tabletů s operačním systémem AndroidTM nebo iOS. Smartphony nebo tablety mohou fungovat také jako bezdrátové dálkové ovládání Nikonu 1 S2.

Nikon 1 S2

Podrobná technická data Nikonu 1 S2
Doporučené prodejní ceny

Nikon 1 S2 + 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6: 11 690 Kč
Nikon 1 S2 + 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6 + 1 Nikkor 30–110 mm F3,8–5,6 VR: 15 990 Kč


Druhé „eSko“ na světě

Pokud jste četli recenzi předchůdce, modelu S1, nebo jednoduše znáte portfolio Nikon 1, jistě víte, že tělo je na rozdíl od vyšších modelů J4 a V3 plastové, přičemž máte možnost si vybrat ze čtyř barev – nyní udávám anglické označení barev: ice white, matter black, lipstick red a sunshine yellow – překladu jistě netřeba.

Nikon1 S2
Ve stejné barvě jako tělo jsou vždy také objektivy v setu (buďto 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6 nebo v doublezoom kitu ještě s objektivem 1 Nikkor VR 30–110 mm F3,8–5,6)

Při květnovém představení Nikonu 1 S2 jsem napsal (a stojím si za tím i nadále):
Design je nyní více purističtější, tělo tvoří jeden kus elegantně tvarované skořepiny zasahující od přední stěny přes boky a horní panel, plus zadní stěna, respektive zbytek fotoaparátu. Vše je příjemně zaoblené, zbavené zbytečných filigránských výstřelků.

Na druhou stranu je třeba přiznat, že lesklé tělo bez jakékoliv opory pro prsty pravé ruky (kromě malé pogumované plošky na zadní stěně pro palec ruky) se nedrží úplně jistě a doporučuji mít vždy na krku popruh jako jištění kvůli případnému vyklouznutí fotoaparátu z rukou. Dostupnost ovládacích prvků je ale výborná, ostatně mnoho jich na těle nenajdete, funkce se „řídí“ přes hlavní menu, případně vybrané z nich pak rychleji přes funkční menu pod tlačítkem F. V tomto ohledu Nikon 1 S2 doznal malé změny oproti svému předchůdci – dvě virtuální soustředná kolečka byla nahrazena jedním, plus maticovým rychlým menu F. Popravdě se mi současné ovládání zdá o něco složitější než původní verze S1, nicméně zase se díky rychlému menu dostanete k více funkcím než původně. Takže něco za něco…

Nikon 1 S2

V rychlém menu se také zajímavě zobrazují hodnoty clony a času – kromě exaktního číselného vyjádření je zde i grafická podpora na boku zobrazovače. Pro uživatele, kteří úplně dokonale význam těchto hodnot nechápou, by to mohlo být docela dobré vodítko k lepšímu vhledu do problematiky.

Nikon 1 S2

Na závěr této části je třeba jen dodat, že Nikon 1 S2, stejně jako jeho vyšší kolegové umí fotografovat jak v klasických režimech P/S/A/M, tak i v plné automatice s možností uživatelských zásahů, disponuje samozřejmě funkcemi pro Nikon 1 typickými – Pohyblivou momentkou a režimem Zachycení nejlepšího okamžiku, o videu bude ještě řeč samostatně.

Nikon1 S2

Rychlost především

Mohlo by se zdát, že 14Mpx snímač bez low-pass filtru si Nikon 1 S2 vypůjčil od loňského modelu V2, nicméně podíváte-li se na rozlišení snímků, u delší strany je zde malá diference. To ale nic nemění na tom, že hardwarovou podporou snímači je nový obrazový procesor EXPEED 4A, kterým je vybaven například i nejvyšší model Nikon 1 V3. Dovolím si opět citovat sám sebe:
Kromě rychlosti se s obrazovým procesorem pojí i další vymoženosti, jako je zvýšení ISO na 12 800 (ale také zvýšení základního ISO na 200) nebo Full HD video v maximální kvalitě 1 080/60p a také nově s možností elektronické redukce vibrací – jen však u videa 30p.

Nikony „jedničky“ jsou velmi silné v kramflecích co se týče autofokusu, jeho rychlosti a spolehlivosti, plus to vše spojené s extrémně rychlým sériovým snímáním. Autofokus zůstal shodný s předchozím modelem, jde tedy o hybridní AF s celkem 135 body, z nichž 73 je s fázovou detekcí. Ostření je, jak to říci… Bleskové. Běžný uživatel jej podle mého názoru ani nezaznamená, zrcadlovkář bude překvapen, jak je to snadné. K tomu, jak jsem již uvedl, přidejte až 60 snímků za sekundu (v sérii max. 10 fotografií) bez kontinuálního ostření nebo 20 sn./s s průběžným zaostřováním. Má tohle vaše zrcadlovka?

Nikon1 S2

Obrazová kvalita

Setový zoom 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6 jsem už patřičně vychválil v recenzi modelu S1, takže nyní se jen omezím na konstatování, že zdatně sekunduje také 14megapixelovému snímači. Obraz je ostrý, přenos kontrastu velmi slušný, o barevnosti se při současném stavu digitální technologie nemá cenu moc bavit, nad čím se ale musím pozastavit, to je šum.

Z původních deseti milionů obrazových bodů je jich na snímači najednou téměř o polovinu více a to se při velikosti snímače 13,1 mm × 8,8 mm musí nutně projevit i při sofistikovaných odšumovacích algoritmech. Nebál bych se zde použít stejné hodnocení, jaké jsem použil v testu nejvyššího modelu Nikon 1 V3 (který má ještě větší rozlišení – 18 Mpx). Naposledy tedy budu citovat sám sebe:
Je tam, ne, že ne a je tam tak trochu „nenikonově“. U Nikonu jsme si totiž za poslední roky zvykli, že šum – pokud je v obrazu přítomen – je skoro výhradně monochromatický. U Nikonu 1 V3 se připravte na změnu, v tmavších partiích obrazu si naopak všimnete šumu barevného, a to přibližně už od ISO 400. Není ale třeba mít obavy – při focení do JPEGu je tento rozptyl kanálů spolehlivě a de facto bezezbytku odstraněn, v RAWu si s ním lehce poradíte sami při postprodukci.

Podívejte se na obvyklý test šumu. Jako vždy je levý výřez pořízený z JPEGu se zapnutou redukcí šumu, prostřední představuje RAW s vypnutým odšumováním a pravý výřez pak RAW citlivě manuálně odšuměný.

Nikon 1 S2
Zdrojový snímek s vyznačeným 100% výřezem
Nikon 1 S2
ISO 200
Nikon 1 S2
ISO 400
Nikon 1 S2
ISO 800
Nikon 1 S2
ISO 1 600
Nikon 1 S2
ISO 3 200
Nikon 1 S2
ISO 6 400
Nikon 1 S2
ISO 12 800

Nikon 1 S2 má navíc u nejvyšší citlivosti ISO 12 800 variantu s předponou NR. V tom případě přístroj pořídí čtyři snímky, které složí do jednoho, přičemž odečte šum. Volbu NR12800 lze použít pouze v JPEGu (i při nastavení NEF se uloží JPEG), pochopitelně nefunguje pro pohyblivé záběry a také při časech delších nežli 1/30 sekundy. Podívejte se na výsledky – vlevo „obyčejný“ JPEG, vpravo verze NR.

Nikon 1 S2
ISO 12 800 vs. NR 12 800
Video

Jako všechny nové Nikony 1 nebo třeba také digitální zrcadlovky, dosáhl Nikon použitím nového obrazového procesoru možnosti natáčet video v maximální kvalitě až 1 080/60p. Bohužel v případě „jedniček“ není alternativa snímkové frekvence 50p (nebo 25|30p), což může činit vcelku zásadní problémy například při natáčení pod blikajícími zářivkami. V menu fotoaparátu sice najdete jakýsi filtr proti blikání, kde jde nastavit 50 Hz, bohužel to vždy nefunguje. Abych to shrnul, pak „normální“ video lze natáčet ve čtyřech volitelných režimech: 720/30 nebo 60p a 1 080/30 nebo 60p. V módu 30p pak nově funguje také elektronická stabilizace. Pozor, stabilizace mírně ořezává obraz – lehce zužuje záběr. Také se musíte spokojit s tím, že u nejnižšího modelu Nikon 1 nelze nasadit externí mikrofon – je třeba se spolehnout pouze na vestavěný stereo mikrofon nebo nahrávat zvuk separátně samostatným rekordérem.

Kromě „normálního“ videa umožňuje Nikon 1 S2 natáčet také zpomalený záznam 400 nebo 1 200 sn./s (samozřejmě s patřičně zmenšeným obrazem), zrychlený záznam (asi 4× rychlejší) nebo trhaný obraz – vše ale bez zvuku. Novinkou jsou 4sekundové videosekvence, které pak můžete nechat ve fotoaparátu spojit. Příznivce pořizování statických snímků při natáčení videa potěší funkce Automatické pořizování snímků. V menu si můžete vybrat buďto jeden nebo čtyři snímky za minutu, které pak přístroj během natáčení videa pořizuje. Tato funkce nijak neovlivňuje kvalitu samotného videa, to je zcela „čisté“.

Nikon 1 S2
Wi-Fi komunikaci lze realizovat pomocí volitelného externího donglu WU-1a
Celkové hodnocení

Nikon 1 S2 je velmi příjemný fotoaparát řady Nikon 1. Nemá sice kovové eloxované ani lakované tělo, ale jeho plastová skořepina je zpracovaná kvalitně, nic nevrže, neprohýbá se. Tento fotoaparát není nijak zvlášť omezen funkčně, co je však hlavní – dobře fotí a natáčí video. Ano, v Česku se bude dodávat s „obyčejným“ manuálním zoomem, nikoliv s motorovým objektivem 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM. To však má i své výhody – menší spotřebu energie a samozřejmě také nižší cenu. A právě cena je v tomto případě klíčová. Nikon 1 S2 má zcela jasně nejlepší poměr cena/výkon v řadě Nikon 1. Ani ne dvanáct tisíc je cena takříkajíc odpovídající – nestaví tento fotoaparát do pozice luxusního zboží, a zároveň dává najevo, že jde o kvalitní přístroj. Alespoň mně se líbí. Jak vám?

Galerie demosnímků Nikon 1 S2 – JPEG

Všechny snímky byly pořízeny setovým zoomem 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6 – soubory JPEG jsou bez jakékoliv úpravy

Galerie demosnímků Nikon 1 S2 – RAW

Všechny snímky byly pořízeny setovým zoomem 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6 – soubory RAW byly upraveny v programu Capture NX 2.

Pozn.: Snímky v JPEGu a RAWu jsou odlišné z toho důvodu, že Nikon 1 S2 neumožňuje zaznamenávat zároveň JPEG a RAW.

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení

soubory JPEG bez úprav (95 MB)
soubory RAW upravené v Capture NX 2 (v jiném programu se úpravy neprojeví) 194 MB

Nikon 1 S2


Sdílej

2 komentáře

  1. Václav: Bohužel, ani S2 nezobrazuje přepaly, pouze jasový histogram. Tlačítko není Fn, ale F a má pevně danou funkci rychlého menu – přeprogramovat jej nelze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *