Může to být o deset milionů víc? Nikon dosáhl počtu 85 milionů vyrobených výměnných objektivů

Společnost Nikon Europe minulý týden oznámila, že celkový počet vyrobených objektivů Nikkor pro fotoaparáty Nikon s výměnnými objektivy dosáhl začátkem ledna 2014 osmdesáti pěti milionů kusů. Pokud si vzpomínáte, tak téměř přesně před rokem jsme na Nikonblogu publikovali podobný článek, kde však číslo počtu vyrobených objektivů bylo o rovných deset milionů nižší… Jen podotýkáme, že jsou myšleny jak objektivy pro DSLR, tak i skla pro fotoaparáty standardu Nikon 1.

85 millionů objektivů Nikkor

Jedna novinka za druhou

To, že Nikon průběžně rozšiřuje svoje portfolio objektivů, naši pravidelní čtenáři dobře vědí. V srpnu 2013 byl uveden objektiv AF-S DX Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VRjeho test jsme na Nikonblogu přinesli jako první snad celosvětově.

V říjnu 2013 doplnila společnost Nikon řadu objektivů modelem AF-S Nikkor 58 mm F1,4G – čtěte zde – který sice vyvolává hlavně díky svojí vysoké ceně rozporné reakce, nicméně špičkové optické vlastnosti mu upřít nelze. Zejména bokeh a koma jsou vynikající.

V září 2013 pak Nikon uvedl první vodotěsné a odolné objektivy na světě (v kategorii výměnných objektivů pro digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy dostupných k 9. 9. 2013): 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6 a 1 Nikkor AW 10 mm F2,8, které byly uvedeny společně s Nikonem 1 AW1. Náš test najdete zde.

Nikon 1 AW1
Nikon 1 AW1 s objektivem 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6 – sestava, která je vodotěsná do 15 m a odolá pádu z dvou metrů

Letošní rok pak přinesl novou pevnou pětatřicítku – objektiv AF-S Nikkor 35 mm F1,8G. Její ještě čerstvý test najdete na Nikonblogu samozřejmě také.

A bude lépe!

V září 2013 začala společnost Nikon využívat přístroj Optical Performance and Total Image Analyzer (OPTIA), nové měřicí zařízení vlastní konstrukce, které je schopno měřit všechny formy vad zobrazení výměnných objektivů pro fotoaparáty, a rovněž speciální obrazový simulátor. Využití přístroje OPTIA a speciálního obrazového simulátoru umožňuje nejen lepší kontrolu rozlišení, ale rovněž vývoj objektivů za současné kontroly proměnlivých charakteristik jednotlivých objektivů, aspektu, díky kterému byly objektivy Nikkor vždy dobře přijímány.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *