Mimochodem: Zatmění slunce je nuda… Podívejte se na polární záři na snímcích Michala Kupsy

Tenhle příběh bych na Nikonblog nedával, kdyby se neodehrál za okolností, které se velmi pravděpodobně už nikdy nebudou opakovat, a také kdyby výsledkem nebyly zajímavé fotografie polární záře od Michala Kupsy.

Michala pravidelní čtenáři Nikonblogu mohou znát z rozhovoru u článku o DX rybím oku AF DX Fisheye Nikkor 10,5 mm F2,8G ED. A protože tento objektiv nosí cestovatel a tramp Michal Kupsa podle svých slov stále v kapse, bude příběh také o něm. A o nové DX zrcadlovce Nikon D7200. A o mém vlastním stativu…

Polární záře nad Vysočinou
Foto Michal Kupsa | Nikon D7200 + AF DX Fisheye Nikkor 10,5 mm F2,8G ED
Budíček o půlnoci

Michal je sice Brňák jako poleno, nicméně pár let už žije někde poblíž dosud nenalezeného štěchovického pokladu, takže se vídáme víceméně sporadicky, obvykle na tiskových konferencích. Shodou okolností jsme se však potkali minulý týden při příležitosti setkání Nikonu na Vysočině. A nyní se omlouvám všem čtenářům, neboť budu trochu opakovat Michalova slova z jeho blogu.

Na programu setkání byla mimo jiné výborná přednáška Jana Šmída (viz rozhovor na Nikonblogu a výstava v Nikon Photo Gallery) o astrofotografii. Zaujala jistě všechny zúčastněné, Michala, coby vášnivého milovníka přírody a všech jejích úkazů, obzvlášť. Takže debata po přednášce byla dlouhá… Nakonec se Jan Šmíd večer rozloučil s tím, že si jede domů pro vybavení a poté vyrazí „cvaknout“ nějakou tu noční fotografii. Alespoň na Vysočině k tomu byly onu noc skvělé podmínky: měsíc na obloze chyběl, oblačnost žádná a nízká vlhkost vzduchu.

Úterý se chýlilo k půlnoci a já jsem se na hotelovém pokoji pomalu chystal ulehnout ke spánku. Vtom zvoní mobil. Kupsa!

„Zdár! Jaký máš číslo pokoje?“
„114…“
„Tak to stojím zrovna před dveřma, vylez ven!“

Nevěřícně jsem se podíval na hodinky a odemknul. Michal na mě vychrlil několik vět o tom, že by dnes v noci díky slunečním erupcím a solární bouři měla být vidět polární záře. A ať s ním jdu fotit ven. Přiznám se, že astronomické úkazy mě nechávají naprosto chladným, i holky jsem si zamlada vodil raději pod peřinu nežli pod hvězdnou oblohu. Tudíž jsem Michala zdvořile chlapsky odmítl (tedy málem jej poslal někam), pouze jsem mu půjčil svůj stativ. Nový Nikon D7200 měl Kupsa ve svém držení (zapůjčen) už od předchozího dne a rybí oko přece nosí stále v kapse.

Polární záře nad Vysočinou
Foto Michal Kupsa | Nikon D7200 + AF DX Fisheye Nikkor 10,5 mm F2,8G ED

Jak říká Kamil Rodinger v rozhovoru pro Nikonblog: „Nezávidím lidem nic kromě hezkých fotek, které jsem neudělal já…“ Druhý den povídám Michalovi:

„Máš to?“
„Jasně! Díky za půjčení stativu, zachránils mi životní fotky!“

Co vám budu povídat, ostatně už to víte. Michal skutečně polární záři v noci nafotil a mně zbývá jen dodat, že mediálně profláknuté zatmění slunce je oproti těmto fotografiím fakt děsná nuda…


Příběh o focení polární záře od Michala Kupsy – s nezbytnými fotografiemi – si přečtěte na jeho blogu.

P.S.: Tak mě napadá, že musím zavolat Honzovi Šmídovi, co vlastně v tu inkriminovanou noc nafotil on.


Sdílej

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *