Magická krajina Jana Šmída v Nikon Photo Gallery

Milovníci krajinářské fotografie, zbystřete pozornost! V Nikon Photo Gallery na pražském Újezdě začíná dnes 26. 2. 2015 výstava úchvatných velkoformátových zvětšenin Jana Šmída. Převážně česká krajina v podání tohoto fotografa je fascinující nejen volbou záběrů a magickou světelnou atmosférou, ale také precizním technickým zpracováním, od skládané expozice, až po složitou postprodukci.

Na výstavu si určitě zajděte, a my vám k tomu ještě můžeme už nyní prozradit, že s tímto autorem chystáme na stránky Nikonblogu velký rozhovor.

Jan Šmíd v Nikon Photo Gallery
Jan Šmíd © Podzimní zastavení (Českosaské Švýcarsko) / Autumnal stop (Bohemian Switzerland)
TISKOVÁ ZPRÁVA

Jan Šmíd (1979), absolvent pedagogické fakulty, se fotografování začal věnovat na začátku roku 2009. Po několikaletém autodidaktickém studiu fotografie, kterému se bezmezně oddal, se rozhodl věnovat panoramatické krajinářské fotografii.

Učarovala mu velkoformátová krajinářská fotografie, které se dnes věnuje s maximálním zápalem. Většinu aktuálních fotografií pořizuje z několika (někdy i z desítek) podkladových snímků a k jejich povětšinou ručnímu skládání používá sofistikované programy. Velkým impulsem na jeho cestě ke zmiňované velkoformátové krajinářské fotografii se pro něj stal  fotografický přítel Karel Horáček, který je považován za jednoho z našich předních fotografů krajiny pořizované technikou skládané fotografie s vysokým rozlišením. Díky jeho erudici a radám se Janu Šmídovi podařilo poměrně rychle proniknout do světa mnohačetných expozic a tvorby velkoformátových fotografií, které vystavoval již v řadě fotografických galerií.

Jan Šmíd se tak v poměrně krátké době stal výrazným a uznávaným, a pravděpodobně i nejmladším představitelem nové vlny, kterou přinesla právě éra digitální fotografie – techniky skládané fotografie s velmi vysokým rozlišením. Své fotografie pořizuje jak technicky, tak zejména časově náročným způsobem. Zhotoví velký počet expozic, které následně tonálně a barevně upravuje do shodného jednotného podání a poté složitým způsobem skládá do jednoho snímku. Tento postup vyžaduje nejen technické znalosti z oblasti exponometrie a skladby obrazu, ale zejména schopnost vytvořit si předem uvažovanou výslednou fotografii „v hlavě“ a následně pořídit i několik desítek snímků s přesnými přesahy záběrů tak, aby v konečném skladbovém postprocesu tvořily jeden harmonický a technicky dokonalý celek.

Jan Šmíd v Nikon Photo Gallery
Jan Šmíd © Posedová poetika (jižní Morava) / Quiet Poetics (Southern Moravia)

Autor fotografuje zejména českou krajinu, jejíž vyobrazení představí na výstavě. Výjimkou je jedna jediná fotografie, která vznikla v italských Dolomitech. Autorovou nejoblíbenější lokalitou v České republice jsou Jeseníky, odkud sám pochází. Má k nim osobní vztah, který mu umožňuje – společně s dokonalou znalostí prostředí – tvořit díla výjimečné kvality.

V současné době vede Jan Šmíd krajinářské workshopy specializované na skládanou krajinářskou fotografii vysokého rozlišení a provozuje individuální fotografickou školu IFŠ.

Výstava představí na 40 fotografií, které vznikly v rozmezí let 2012–2015 výhradně technikou skládání řady dílčích záběrů v jeden s vysokým rozlišením.


Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 26. 2. do 12. 4. 2015


Výběr z fotografií Jana Šmída

Sdílej

8 komentáře

  1. Co dodat… rozhodně velké poděkování. Také, ať má výstava velký úspěch a pokračuje v dalších dnech minimálně tak jako při včerejší vydařené vernisáži. Jen tak dál a doufám, že přírodní podmínky tam venku se nám trochu zlepší :-) Dobré světlo a především dobrou TMU!

  2. DTTO Karel. Já se tam pravděpodobně v neděli přiřítím s celou svou rodinou, to aby měli více pochopení z mého nadšení pro tento druh fotografie a více tolerovali mou duševní i fyzickou nepřítomnost při snaze o povedený snímek.

  3. Karle díky a že bysme tu dobrou tmu na noční fotky sakra potřebovali :) A Tome máš prima plán. Hlavně aby ti pak neřekli, že kvůli tomu tě teda z domu nepustí :)

  4. Honzo, určitě se také s rodinkou zajdu podívat, protože z těch pár fotek, co jsou tady na ukázku jsem našel minimálně tři, které mám na 90% ze stejného místa i období – máme velmi podobné oko, to mě moc těší :-)

  5. Těším se, až tenhle skvost 14.3. uvidím na vlastní oči. Honzo přeji dobré světlo a i tu tmu. Doufám, že se mi někdy podaří dostat na krajinářský workshop. ;-) :-)

  6. Opravdu, moc povedená výstava opravdových fotografií. Tuto výstavu by měli povinně navštívit všichni „fotografové“ fotící mobily, i-pody, ufony a podobnými náhražkami fotoaparátů. Ti by čučeli, ale třeba ani ne, stejně svoje rádoby fotky prezentují zase na těch svých obrazovčičkách, cha cha…. Všem ostatním přeju Dobré světlo, i v noci.

  7. Jardo děkuji, jsem moc rád, že se ti výstava líbila. Díky moc. A snad i Marie bude spokojená, ale to musím počkat až do 14. 3. :) A na ws? Kdykoliv, budu se těšit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *