Mimochodem: Potřebuji nový objektiv. Ale jaký?

Však to znáte, Vánoce se blíží, je na čase začít spřádat sítě tajných, obvykle sice nesplnitelných, ale přesto lákavých přání. Ale co kdyby to letos vyšlo? Naděje umírá poslední… Dobře, zanechme předvánoční agitace a pojďme do reality. Když jsem se nedávno probíral svými fotografiemi z koloběžkových závodů, musel jsem suše konstatovat, že ten zoom 70–300 mm má sice výborný poměr cena/výkon, nicméně chybí mu světelnost, ten bokeh taky není úplně nejhezčí, vinětaci sice v počítači opravím, ale člověk prostě míří výš. Já mám navíc rád pevná skla, takže jsem se jal zjišťovat, které ohnisko vlastně nejčastěji používám.

Statisticky vzato…

Původně jsem se chystal jednu po druhé „projet“ pár set fotografií a jednoduše koukat do EXIFu na údaj o použité ohniskové vzdálenosti. To ale není zrovna zábavná či kreativní činnost. Jak z toho ven? A vzpomněl jsem si, že už možná od verze 14 má Zoner Photo Studio funkci Statistiky. Ještě nikdy jsem ji nepoužil, přichází tedy správný čas ji vyzkoušet.

Řekněmě si však nejprve, k čemu taková statistika je a jak pracuje. Je to vcelku jednoduché – program projde EXIFy všech nebo jen vybraných fotografií ve složce nebo klidně i více složek zároveň a u vámi vybraného parametru zobrazí koláčový nebo sloupcový graf. Zajímá vás, s jakou citlivostí ISO nejvíce pracujete? Jaký čas, clona, ale také třeba korekce expozice bývá na vašem fotoaparátu nastavena? Nebo chcete jako já vědět, jaké nejčastěji používáte ohnisko? Pojďme to vyzkoušet!

Dáte si koláč?

Funkci Statistiky najdete logicky umístěnou v menu Informace. Po jejím spuštění se vám zobrazí jednoduché okno, v němž dominuje graf, doplněný nahoře třemi pop-up menu a dole pak políčkem pro počet hodnot a tlačítkem OK, které v tomto případě slouží k zavření okna.

Zoner Photo Studio – funkce Statistiky

Dál už není co zdlouhavě vysvětlovat: V rozbalovacím menu Pole si vyberete jeden z dostupných parametrů, o němž chcete mít přehled, uprostřed zvolíte typ grafu (koláčový nebo sloupcový), a vpravo pak způsob řazení podle četnosti nebo hodnoty.

Poznámka: Pokud se vám u grafu objeví parametr Ostatní, zvyšte počet hodnot ve stejnojmenném políčku.

Ježíšek není!

Jak jsem dopadl já se zkoumáním četnosti používaných ohnisek, můžete vidět výše. Program přehledně ukázal, že nejvíce používám, kromě krajní třístovky (červená výseč), ohniska kolem 170 mm, respektive mezi 155 až 175 mm. Za hřích by tedy stál AF Nikkor 180 mm F2,8D ED-IF – budu jej muset vyzkoušet. Nicméně za zvážení ještě stojí, zdali pro tyto účely přece jenom nezůstat u zoomu a pořídit skvělý AF-S Nikkor 70–200 mm F4G ED VR. Těžké dilema. A navíc, teď mi kamarád psal, že Ježíšek prý neexistuje. Tak nevím, co z toho bude…


Sdílej

10 komentáře

  1. V tomhle dilematu mám docela jasno :-) Do ZOO beru Sigmu 100-300mm f4 a na makro a portéty Sigmu 150mm f2,8. Oba mohu vřele doporučit :-)
    Ale jinak díky za článek, statistiku si doma hned vyzkoušim!

  2. No nejlepší kombinace skel na DX je Sigma 18-35/1.8 + Sigma 50-150/2.8 :-D … Fajn, jako malé kompaktní sklo přidám univerzálního Nikona 40/2.8 Macro… No a v případě foolframu je pěkná kombinace Tamronů 24-70/2.8 a 70-200/2.8 a pak pevná Sigma 35/1.4 :-D … k tomu samozřejmě Nikona 85/1.8G … není moc co řešit, zbytek je mimo amatérský dosah.

  3. Statistika je dobrá. Zoner používám od nějaké diluviální verze 4, ale netušil jsem o této funkci. Po použití všech výběrů mi to jen potvrdilo, že si mám koupit 50/1,4 (50 mm nejčastěji, světelnost 1,4 ani jednou!!). PS: Sloupcový graf je přehlednější.

  4. Souhlasím s názorem, že Nikkor 70-200/4 VR je abnormálně povedený objektiv. Používám je všude tam, kde se nehodlám tahat s 70-200/2,8. Malý, lehký a s vynikající ostrostí a poměrem cena/výkon. Což rozhodně nemohu tvrdit o Nikkoru 24-70/2,8 (a to mám dva) – on není zase špatný – ale slušela by mu nižší cena.

  5. Mako ja mel asi 4 ruzne 24-70/2,8 byl jsme s nema spokojenej, ale nakonec jsme se tehohle objektivu zbavil protoze je malo univerzalni a na hrani si s hloubkou ostrosti malo svetelnej.. takze jsem koupil univerzalni 24-120/4 a na hrani si s hloubkou ostrosti mam sigmu 24/1,4 35/1,4 genialni objektiv nikon 501.4 a sigmu 85/1,4

  6. No, vím ž e na Ježíška ho nedostanu, ale vyzkoušel jsem Nikkor 35/1,8 DX a je bezvadný – a za pár peněz.

  7. Když jsem přemýšlel o novém objektivu, postupoval jsem přesně stejně. Vytáhl jsem statistiku za posledních deset let a zjistil, ve kterých ohniscích se pohybuji nejčastěji. Výsledek? Rozhodně nepotřebuji hypersupermegazoom, ale na 95% situací mi bude stačit dnes už asi klasický Nikkor 16-85, což považuji za téměř ideální cestovatelský objektiv (ideál by pro mě asi začínal někde na 12 mm a končit by mohl kolem 105 mm, to celé na světelnosti max. 2,8 a v ceně do 10k…)

  8. Nikon má stále díru v portfoliu na 300mm/F4 s VR jako alternativu k F2.8. Starý 300/F4 je opticky super, ale dnes by už slušel upgrade s VR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *