Mimochodem: Clona cloní, závěrka zavírá – chvála správné mechaniky

Jedním z rozdílů mezi pořádným foťákem a telefonem je mimo jiné absence clony v objektivu a mechanické závěrky ve smartphonu. Miniaturní optika těchto foťáčků zkrátka clonu nemá. Ostatně, jak by ji tam dostali? Totéž platí i o závěrce. I když ano, jistá řešení byla, ale určitě by to jednak zvětšilo konstrukci, a jednak prodražilo výrobu. A to oni nechtějí. Dobře jim tak! :-)

Jenom aby bylo jasno – clonou myslím mechanickou nebo elektromechanickou lamelovou clonu uvnitř objektivu. Takovou tu irisovou věc, která se zavírá nebo otevírá, a zmenšuje nebo zvětšuje tím „dírku“ v objektivu. Dobrá, můžete si říct: „Když to v těch mobilech nemusí být, tak to asi není nic, co by bylo nezbytně nutného.“ Samozřejmě. Pokud by to bez toho nefotilo, muselo by to tam být. Ale ono to bez toho fotí. Tak proč ve foťácích, respektive v objektivech fotoaparátů – a myslím tím teď zejména foťáky s výměnnou optikou – proč tam ona clona  je? A proč je tam navíc ještě i mechanická závěrka?

Mimochodem: Clona cloní, závěrka zavírá – chvála správné mechaniky

Clona cloní, závěrka zavírá

Primárně clona jednoduše mechanicky cloní – snižuje množství světla dopadajícího skrze objektiv na snímač. Mimochodem, odtud pramení ono zmatení jazyků čeština vs. angličtina, kdy pojem minimální nebo maximální clona oba jazyky vnímají přesně obráceně. Pro nás clona cloní, takže když cloní víc, je clona větší, má i větší číslo F, ale… ta dírka je menší :-) Ale o tom jsem psát nechtěl. Když mobily clonu nemají, jak to řeší? Rychlostí závěrky pochopitelně. Ovšem pozor, mobily nemají ani tu závěrku – tedy mechanickou závěrku – řeší se to elektronicky na úrovni snímače. Můžete opět namítnout: „Funguje to, tak co?“

Jasně, ale klíčové slovo v tomto případě je video a záznam dynamických scén. Všichni víme, že dobré video má využívat čas, který je polovinou převrácené hodnoty frameratu čili snímkové frekvence. Pokud například natáčím na standardních 25 sn./s, ideální hodnota závěrky je 1/50 sekundy. To je ale poměrně dlouhý čas, i pokud používáte ty nejnižší hodnoty ISO. Takže, abyste měli správnou expozici, musíte v běžných světelných podmínkách objektiv zaclonit. Nebo použít neutrálně šedý filtr, samozřejmě. U mobilu nezacloníte, protože clonu nemáte, a přiznám se, že jsem ještě neviděl nikoho, kdo by s mobilem natáčel video s ND filtrem. Takže jak to potom dopadá? Mobil všechno řeší časem závěrky, tudíž tak, kde by měl použít onu 1/50 s, nastaví úplně s klidem třeba 1/1 000 sekundy. Video je pak trhané, nepěkné. Více čtěte v článku Rychlost závěrky ve videu srozumitelně.

Když jsme u elektronické závěrky – jejím strašákem je pak navíc ještě tzv. rolling shutter efekt – deformace pohybujících se objektů v záběru, takže elektronická závěrka, jakožto náhrada mechanické závěrky nebo mechanické závěrky a clony, zkrátka není samospasitelná funkce.

Hloubka falešnosti

Dalo by se říci, že mnohem důležitější funkcí clony je možnost pomocí ní ovlivňovat hloubku ostrosti. Čili dělat ono obligátní rozmazané pozadí. Znovu můžete namítnout: „Však ty nejvyspělejší fotomobily toto umí nasimulovat elektronicky.“ Máte pravdu, pokouší se o to :-) Nedávno jsem viděl několik výstupů ze smartphonu, dražšího než základní kit amatérské DSLR. Snažil se usilovně, ale chyby byly vidět. Oko fotografa pozná, kdy je hloubka ostrosti reálná, a kdy je nafejkovaná. Navíc, když mobil zapomene nějakou část obrazu vyseparovat,pak to tam „trčí“ jako pomníček elektronického podvodu. Ne, toto fakt nechci, chci svoji clonu v objektivu!

Prorokem proti své vůli

Už někdy před deseti lety jsem říkal, že foťáky by se měly zbavit mechanických součástek, které nejsou nezbytně nutné – a myslel jsem tím zrcadlový systém zrcadlovek. Ne, nebudu se pasovat do role proroka mirrorlessů, ty už tady byly dávno před tím, jen nebyly tak rozšířené. Ale bylo mi jasné, že zrovna tato mechanická část foťáku si o nahrazení elektronikou doslova říká. 

Nikdy mě však nenapadlo, že by měla být nahrazená – nebo spíše vyhozená – také clona. Je to totiž běžnému oku skrytá, ale velmi důležitá součást kvalitních objektivů. Na druhou stranu mám takové tušení v případě mechanické závěrky… že rolling shutter efekt se časem vyřeší, a mechanická závěrka se zruší. 

Toš tak! :-)

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *