Jak jsem potkal Roberta Vana. A jak se s ním můžete seznámit i vy

Díky svojí profesi novináře, či chcete-li publicisty, mám to štěstí, že se mohu potkávat s mnoha zajímavými lidmi. Tak, jak mnozí milují cestování a poznávání nejrůznějších krajin, já „ulítávám“ na poznávání lidí. A nemusí jít o celebrity, byť zrovna Robert Vano jí je nepochybně.

S Robertem jsem se poprvé setkal v roce 2009 v pražském Mánesu na jeho retrospektivě The Platinum Collection. Po tiskové konferenci k zahájení úžasné výstavy platinotypií, které – jak tento fotograf s oblibou říká – spolu s krysami přežijí i jadernou katastrofu, jsme si chvíli povídali venku u Robertova nezbytného cigárka. V takových chvílích zjistíte, že fotograf, který vytvořil nesčetně obálek prestižních světových módních časopisů, fotil všechny modelky, na které si jen vzpomenete, o dalších osobnostech ani nemluvě, nemá vůbec hvězdné manýry, není nafoukaný, ani vedle něj nestojí nenápadný holohlavý bodyguard. Naopak se přistihnete, že s otevřenými ústy zíráte na neskutečně charismatickou osobnost, která vám vypráví svoje životní příběhy.

Když jsem tedy před měsícem dostal nabídku zúčastnit se workshopu Roberta Vana pořádaného v rámci projektu ARTP ve spolupráci s Nikonem, neváhal jsem ani sekundu. Stalo se 1. září v Nikon Photo Gallery

Kudy vede světlo…

Technokraty upozorňuji předem, neočekávejte „nalejvárnu“ hýřící údaji o časech, clonách, ohniscích a jiných. Sice na to taky dojde, nejprve si ale vyslechnete Robertův životní příběh. O tom, jak emigroval do Spojených států, jak se „vyučil“ fotografem u slavného německo-amerického fotografa Horsta. Chvíli budete sedět jako přikovaní a hltat každé Robertovo slovo, pak vás zase rozbolí bránice od smíchu. V sugestivně pojatém story vám budou do hlavy naskakovat nenápadné informace o „beauty lens“, o tom, že Robert fotí módu časem 1/15 s na plnou díru objektivem F1,4, a vy začínáte tušit, že tohle bude váš dobrý den.

Fotoworkshopy Roberta Vana ARTP-Nikon | Foto Martin Šuvarina
Fotoworkshopy Roberta Vana ARTP-Nikon | Foto Martin Šuvarina

A máme tu modelku i modela… Sice se mi to slovo trochu příčí, ale musím ho nyní použít – Mistr teď začne prezentovat to, co je pro fotografa klíčové: Vnímání světla. V Nikon Photo Gallery na pražském Újezdě jsou velká okna z jižní strany, čehož Robert Vano využívá, pomalu natáčí modelku nebo jen její hlavu či trup a ukazuje, kudy vede světlo a kam padá stín. Poté vám prozradí důvod, proč je odrazná deska kulatá (kdo z čtenářů to ví?) a přejde ke svícení umělým světlem, čili studiovými blesky.

Mnozí z nás se poprvé setkají s černou „odraznou“ deskou, Robert následně vytahuje flashmeter a rozbíjí v současné době zažitý názor, že v digitální době jej netřeba. Stejně tak vám nastíní základ líčení, díky kterému nasvícení modelu dostane správný šmrnc a ještě si ušetříte hromadu práce ve Photoshopu.

Fotoworkshopy Roberta Vana ARTP-Nikon | Foto Martin Šuvarina
Fotoworkshopy Roberta Vana ARTP-Nikon | Foto Martin Šuvarina
Sleva nikoliv nepodstatná

Jak píši v titulku, s Robertem Vanem a jeho workshopy se můžete potkat i vy. Ostatně na Nikonblogu jsme vás o tom již informovali. Dnes máme ještě jednu dobrou zprávu navíc – pokud se přihlásíte do 6. října a uvedete kód ARTP20NIKONBLOG, obdržíte slevu 20 %! Nutně teď tedy musí následovat strohá fakta:

Veškeré informace k workshopům najdete na webu ARTP.
Na webu Xman.cz jsou již první fotografie z kurzů. Můžete hlasovat.
Fotogalerie z prvního workshopu ARTP-Nikon Roberta Vana

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *