Robert Vano, Tomáš Durňák a Nikon – fotografické workshopy i výstava platinotypií

Fotografa Roberta Vana netřeba zdlouhavě představovat. Známý autor, rodák ze slovenských Nových Zámků, se po emigraci „vyučil“ fotografem ve Spojených státech, aby zde – a mimo jiné také třeba v Paříži či Milánu – působil ve významných módních časopisech. Fotografoval nesčetně celebrit, proslavil se svými mužskými akty – a také technikou platinotypie. V roce 2009 jsme mohli v pražském Mánesu vidět jeho retrospektivu The Platinum Collection.

Mladý fotograf Tomáš Durňák, dlouholetý asistent a přítel Roberta Vana, jde – ať to zní jakkoliv klišovitě – ve šlépějích svého učitele a navíc dál rozvíjí netradiční technologie. Oba tvůrci jsou pak v produkci společnosti Placard s. r. o., spolu s partnerstvím Nikonu, hlavními aktéry projektu ARTP – fotografických workshopů spojených s publicitou a hlasovací soutěží na webu Xman.cz.

Aby ale věci dostaly správný spád, jako slavnostní zahájení tohoto projektu proběhne výstava ARTP/NIKON My Collection. Výstava představí jedinečné fotografie Tomáše Durňáka, k vidění budou kromě jiného portréty známých osobností, jako například Lucie Bílé, Simony Krainové či Jiřího Lábuse. Snímky si budete moci prohlédnout v Pálffyho paláci v Praze od 6. září do 20. října. Poté bude výstava putovat po dalších českých městech – o aktuální „poloze“ vás budeme průběžně informovat.

ARTP/NIKON MY COLLECTION

Workshopy v Nikon Photo Gallery

Zatímco na fotografie Tomáše Durňáka si při troše štěstí můžete počkat, až doputují do vašeho města nebo poblíž, na workshopy, které převážně povede Robert Vano, si už budete muset naplánovat cestu do Nikon Photo Gallery na pražském Újezdě.

Převážně půjde o celodenní kurzy konané v sobotu či v neděli, které budou zaměřené jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. A témata? Co byste čekali od Roberta Vana nebo Tomáše Durňáka? Portrét a akt – to jsou základní témata, a pouze na zájmu potenciálních frekventantů závisí, zdali budou kurzy rozšířeny například o svatební fotografii nebo jiné žánry.

Podrobné informace o kurzech, termínech a cenách, včetně možnosti přihlášení, najdete na webu ARTP.
A první tři vyhrávají…

Kromě toho, že každý účastník obdrží certifikát o absolvování workshopu, bude jedna jeho fotografie, kterou pořídí v průběhu kurzu, publikována na webu Xman.cz. Zde budou čtenáři každý měsíc hlasovat o nejlepší snímek. Celkový vítěz obdrží od společnosti Nikon poukaz na nákup fototechniky v hodnotě 30 000 Kč, druhý umístěný 20 000 Kč a třetí pak 10 000 Kč. Fotografie absolventů budou také součástí výstavy, která ve stejnou dobu bude probíhat v Nikon Photo Gallery.

Přijďte klidně i bez foťáku

Pro účast na workshopu ARTP Nikon nemusíte dokonce ani vlastnit svůj fotoaparát. Po celou dobu konání kurzu budou v galerii Nikonu vždy přítomni promotéři této firmy, kteří budou mít k zapůjčení dostatek digitálních zrcadlovek s potřebnými objektivy.

Stejně tak budou na workshopu připraveni pomoci účastníkům s nastavením fotoaparátu či jinými případnými problémy s technikou Nikonu. Školitelé Nikonu vám také rádi poradí, jakou zrcadlovku nebo objektiv vybrat jak do začátku nebo pro konkrétní využití.

A přispějete na dobročinnost

Projekt ARTP má také charitativní rozměr. Součástí vernisáže výstavy fotografií Tomáše Durňáka bude také charitativní dražba platinových fotografií. Výtěžek bude věnován Klubu přátel dětí dětských domovů. Stejně tak budou v květnu 2014 vydraženy tři vítězné fotografie účastníků kurzů.

Fotografie Tomáše Durňáka

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *