Funkce, o kterých jste možná nevěděli, ale určitě je chcete znát – II. díl – Auto ISO opět ve hře

Tento článek je určen majitelům DSLR od Nikonu D7100 a výše – čili jediného DX modelu a všech FX zrcadlovek. Pozor, to se ale týká jen první části tohoto textu. Druhou využijí také majitelé Nikonů D5200 nebo D5300.

Dvě kolečka výhodou

Proč je tato první část určena jen majitelům vyšších modelů zrcadlovek Nikonu? Protože jen ty mají dvě ovládací kolečka – jedno vzadu pro palec, druhé pak vpředu pro ukazováček pravé ruky. Tyto ovládací prvky mají samozřejmě mnoho využití, my se nyní ale budeme věnovat – jak bylo naznačeno v titulku – automatické volbě citlivosti ISO. O této funkci jsem na Nikonblogu psal minimálně ve dvou článcích zde a tady. Ne, na svých názorech jsem nic nezměnil – funkci Auto ISO považuji stále za skvělou a pracuji s ní, jak to jen jde. Od jisté doby ji ale využívám efektivněji…

Auto ISO

Všechny výše zmíněné zrcadlovky mají „čudlík“ přímého přístupu k nastavení ISO. Stisknete jej a zadním kolečkem zvolíte požadovanou hodnotu. To zná každý, napadlo vás ale někdy vyzkoušet, co dělá při stisknutém tlačítku ISO přední kolečko? Bingo! Zapíná nebo vypíná Auto ISO! Můžete to jasně vidět na horním stavovém displeji, v případě nového Nikonu D750 pak na displeji zadním (výjimkou je ještě vzhledem ke svému „analogovému“ ovládání a malému hornímu displeji také ještě Nikon Df).

A to je vlastně celé. Nejprve si tedy v menu „jednou pro vždy“ nastavíte parametry Auto ISO, čili limitní hodnotu citlivosti a nejdelší čas závěrky, a už nikdy sem nemusíte chodit – zapínání nebo vypínání Auto ISO můžete dělat podržením tlačítka ISO a pootočením předního kolečka.

Korekce automatiky

Tedy celé to není, ještě jsem slíbil další vychytávku, kterou využijí i majitelé „menších“ strojů. Od modelu Nikon D5200 je v menu Auto ISO možné nastavit parametr Nejdelší čas závěrky na hodnotu AUTO. Co to znamená? Nic jednoduššího nežli tzv. převrácenou hodnotu ohniska. To se hodí samozřejmě u zoomů, kdy na širokém konci potřebujete fotit s jiným časem než na konci úzkém a při pevném nastavení času jste limitováni právě delším ohniskem. Má-li však objektiv CPU (řídící elektroniku komunikující s tělem fotoaparátu), což všechny moderní skla mají, volba AUTO se automaticky postará o přizpůsobení nejdelšího času aktuálně nastavené hodnotě ohniska. Jak jsem již uvedl, psal jsem o tom například v tomto článku.

Auto ISO

Onen článek ale vyšel před více než dvěma lety a to u položky Automaticky ještě nebyla vpravo trojúhelníková šipečka směřující stejným směrem… Ano přátelé, teď přijde ta finta určená též majitelům nižších strojů, jako je Nikon D5200 nebo D5300. Nemusíte ani číst manuál, stačí „jít po šipkách“. Zmáčknete tedy na čtyřsměrném voliči pravé tlačítko a co se stane? Vyskočí na vás následující obrazovka:

Auto ISO

Delší nebo Kratší? Co to znamená? Je to de facto korekce automatiky. V krocích ±2 EV můžete nastavit, aby funkce Auto ISO pracovala buď s časy kratšími nebo delšími než odpovídá ona převrácená hodnota ohniska. Jednoduchý příklad: Právě testuji nový 20mm objektiv Nikkor a když nechám Auto ISO bez korekce, vytrvale mi nutí ve špatném osvětlení čas 1/20 s. To je ale příliš dlouhá expozice na to, aby nevznikalo riziko stržení záběru. Co tedy udělám? Mám dvě možnosti – buďto mohu nastavit ručně čas kratší, nebo použít právě tuto v podstatě novou funkci korekce. Posunu proto šipku doprava o jedno políčko ve směru Kratší. V hledáčku hned vidím, že čas je nyní 1/40 s, tedy o 1 EV kratší. Posunu šipku až na konec a mám k dispozici čas 1/80 s. Dobré, co říkáte?

K čemu je opačný postup, na to odpovídá uživatelský manuál k fotoaparátu. Cituji: „Delší časy závěrky, než je zadaný čas závěrky, se použijí v případě, kdy nelze pro hodnotu citlivosti ISO vybranou v položce Nejvyšší citlivost dosáhnout optimální expozice.“


Sdílej

20 komentáře

 1. Čím mě asi tak může někdo překvapit… MĚ, kterej drží D7100 v ruce každej den. Nemožný. A hle! O automatickém času závěrky jsem neměl ani tušení, vždycky jsem si jezdil jen tak po číslech a přemýšlel, jaké by to bylo hezké, umět to automaticky.

  Díky!

 2. Zdravím, o zapínaní a vypínaní auto-iso som vedel teda prišiel som naň hneď prvý deň skúmania nového tela D7100, ale tom trojuholníčku „korekcii automatiky“ nie takže Ďakujem :)

 3. Pane Lindnere já mám D90, ale ta má také přední ovladač, proč píšete, že to umí D7000 a výš

 4. Tak auto ISO znám, ale o tom automatickém čase podle převrácené hodnoty ohniska jsem nevěděl, to je moc fajn! Já to s každým objektivem předělával…

 5. Prosím vás , nevíte někdo jestli se dá nakonfigurovat tlačítko ISO třeba na tlačítko Fn nebo Hloubka ostrosti u nikonu D7100 (vím jde to přes Moje Menu , ale to se vždy rozsvítí obrazovka a musím vybrat iso kruhovým voličem, to ale nemohu koukat do hledáčku a rychle to nastavit jako při stisknutí ISO na zadní straně těla)

  Mně přijde to tlačítko ISO vzadu dost neohrabané a při podepírání zrcadlovky (objektivu) levou rukou a současného koukání do hledáčku je to prostě na nic,..
  Jak to řešíte .. jakým chmatem, vy uživatelé nikonu, kteří máte ISO vzadu a potřebujete zvýšit /snížit ISO?
  Děkuji za odpověď

 6. slax: mám pocit, že do tlačítka Fn se nedají nastavit žádné z funkcí, které jsou na tom zadním panelu – právě proto, že jsou snadno přístupné na tom zadním panelu :-) Na 95% případů právě používám Auto ISO a u těch ostatních si hodnotu ISO nastavim dopředu nějakým odhadem podle hladiny světla a nikdy sem neměl potřebu ISO měnit s aparátem u oka. Hloubku ostrosti na tlačítko Fn nastavíte, ale mám pocit, že je standardně nastaven náhled hloubky ostrosti na tom tlačítku zepředu dole.

 7. slax: Já mám ovládání ISO nastavené na předním roleru. Jde to jen v režimech S, A. Zadním rolerem ovládám čas (clonu), předním ISO a žádné tlačítko se předtím mačkat nemusí. Nastavuje se to v menu uživ.funkcí -> d3 -> Zobrazit ISO/ISO jednoduše. Mačkání tlačítka ISO pak zůstává jen pro režim M či pro on/off AUTO ISO.

 8. Děkuji vám za odpovědi.
  „ISO jednoduše“ se zdá být ulehčením.. které jsem si nově nastavil, jen nebyl čas to pořádně vyzkoušet :)

 9. Krok 1 a ani krok 2 mi D7000 nenabízí, i když jsem teď provedl akt. firmware. Přední kolečko na ISO nereaguje. Nejdelší čas závěrky AUTO u kroku 2 tu bohužel není, roler končí u 1s a přechází na 1/4000. Takže si to budu muset posouvat ručně, jako doposud. Prostě si hlídám okem čas (při A) a pokud to jde pod hranu, tak palcem ISO potočím nahoru. Tož co už :o))

 10. Ještě doplním, že Auto ISO bez výše zmíněné vazby na nejnižší čas dle CPU objektivu nevidím moc praktické. Pak by mi to lítalo bez kontroly k horní hranici ISO, což tedy moc nechci.Nebo to vidím špatně ? Jo, na kompaktu Canon G12 to mám a je to super.

 11. Zbyněk: V první větě tohoto článku se píše: „Tento článek je určen majitelům DSLR od Nikonu D7100 a výše…“

 12. Díky za dobrý článek. Funkce vypadá dobře. Akorát budu muset zápasit trochu s tím, aby mi to neustále necpalo maximální nastavené ISO. Ale je mi jasné, že jako začátečník s tím budu mít chvíli problém, než to dostanu do ruky (oka).

 13. Zapnutí nebo vypnutí redukce vibrací objektivu nemá na automaticky zvolený čas závěrky vliv. Bylo by možné říct, že s redukcí vibrací lze u funkce popsané pod posledním obrázkem v článku zvolit delší čas (samozřejmě pro statickou scénu)?

 14. Ono taky záleží, co a jak každý fotíme. Tuhle funkci (pod šipečkou doprava) sem si zapnul a ještě sem nepřišel na to, kdy mi byla dobrá. Asi to bude tím, že se vždycky snažím o pevný postoj, pevné držení foťáku a jiná nastavení s ostrým focením spojená.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *