Personalizace snímků pomocí popisek. V počítači, ale i ve fotoaparátu!

Nedávno se mi jedna kamarádka fotografka svěřila, že na svém Nikonu D7100 „objevila“ novou zajímavou funkci – možnost přiřazení vlastního copyrightu k pořízeným fotografiím. „A víš, že možností personalizace máš na D7100 ještě více?“ odpověděl jsem, protože jsem to – jak se říká v televizních soutěžích – úplně náhodou věděl.

Hned na úvod ale podotýkám – ony „rozvětvené možnosti“ se týkají zrcadlovek počínaje Nikonem D7000 a výše (plus některé starší modely). Nižší typy mají jen jednu možnost nastavení uživatelských informací (bude o tom řeč). Nicméně neošidíme vás, na závěr článku si také ukážeme, jak lze uživatelské informace k fotografiím přiřadit hromadně v počítači, v Capture NX 2 (či ve ViewNX 2) a v Zoner Photo Studiu.

Pište rovnou v menu

Zrcadlovky „od D7000 výše“ umožňují nadefinovat dva druhy uživatelských popisek, které jsou pak uloženy s každou fotografií: Informace o autorském právu nebo Komentář ke snímku. Aby to nebylo tak jednoduché, tak je třeba dodat, že tyto dva druhy informací přinášejí tři řádky zápisu v EXIFu. Pojďme se na to hned podívat.

V Menu nastavení nalistujte položku Informace o autorském právu. Tady je onen zakopaný pes, protože zde můžete nastavit volbu Autor a volbu Autorské právo, čili dvě položky.

Personalizace snímků ve fotoaparátu

Použití je jednoduché a není třeba k němu sáhodlouhého výkladu – prostě vždy pomocí čtyřsměrného voliče vyberete písmeno, tlačítkem OK jej vložíte a tak pokračujete dál. Jen pro vaše info – na displej nevejdou všechny využitelné znaky, takže pro otazník, vykřičník, závorky a další znaky musíte odrolovat šipkou dolů. Jakmile zadáte oba texty, je třeba už jen „zaškrtnout“ volbu Připojit inf. k autorskému právu.

Personalizace snímků ve fotoaparátu

Druhou položkou v Menu nastavení je Komentář ke snímku. Na tomto místě je třeba uvést, že ten nemají jen vyšší modely, ale také zrcadlovky jako je například D5200 nebo D3200. Vzhled funkce i obsluha je stejná jako v předchozích případech, stejně tak i zde je možné zadat maximálně 36 znaků, samozřejmě bez „nabodeníček“, čili českých háčků a čárek nad písmeny.

Personalizace snímků ve fotoaparátu

A jde se číst

K čemu jsou tyto informace, které se pak nesou s vašimi snímky, dobré? Pokud čtete manuály (viz naše anketa), zjistíte, že se v nich píše: „Lze je zobrazit jako metadata v programu ViewNX nebo Capture NX. Zobrazují se rovněž na stránce fotografických informací na obrazovce informací o snímku (česky přeloženo při prohlížení snímků ve fotoaparátu).“

Samotné zobrazení ale, jak sami jistě uznáte, valný praktický význam nemá. Naštěstí ale další fotografické programy, například Zoner Photo Studio, o kterém na Nikonblogu píšeme také, umožňují podle uživatelských popisek také vyhledávat fotografie nebo je třídit – to už je takříkajíc jiná káva.

Ale pozor: Není to bohužel úplně optimální – data zadaná v menu Nikonů se totiž nechovají úplně standardně. Když se podíváte do EXIFu v programu Capture NX 2 nebo ViewNX 2, zjistíte, že jsou součástí sekce File info 2.

Personalizace snímků v počítači

Správně by ale – aby byly kompatibilní napříč ostatními programy – měly být zapsány v tzv. IPTC informacích. Naštěstí se, pouze ale jen část z nich, do těchto IPTC informací v ostatních programech kopíruje. Tedy jak co a jak do kterého programu… Zmíněný Zoner Photo Studio je v pohodě – ten zobrazí všechny tři uživatelské informace. Ale takový Adobe Bridge (vyzkoušeno ve verzi CS5) ignoruje nastavení Komentář ke snímku.

Situace je o to složitější kvůli další vlastnosti: Když totiž například v Capture NX 2 ručně zadáte další popisky do „správné části“ IPTC informací, v programech třetích stran se jimi nahradí popisky vytvořené fotoaparátem. V Capture NX 2 nebo ViewNX 2 ale vidíte oboje…

Přejmenujte si také názvy souborů

Personalizace snímků ve fotoaparátu Zmíněné DSLR typu „od D7000 výše“ umožňují také vlastní pojmenování názvů souborů – přesněji změnu prvních tří písmen názvu. Pokud například často sdílíte svoje snímky s dalšími „Nikoňáky“, může se tato možnost hodit – lépe se tak v souborech vyznáte.

V Menu fotografování najděte volbu Pojmenování souborů a jste na místě. Stejným způsobem, jako u funkce Informace o autorském právu nebo Komentář ke snímku jednoduše změníte první tři písmena názvu souboru. Místo obligátního DSC_1234 tak můžete mít například… PLS_1234… Podtržítko a číslo za ním zůstává, stejně jako bude zachované podtržítko před názvem v případě, že fotíte do barevného prostoru Adobe RGB.

A teď v počítači – nejprve Capture NX 2 (a ViewNX 2)

Capture NX 2 sice neumožňuje podle popisek snímky vyhledávat nebo třídit, nicméně zadávat a měnit je zde můžete. Příslušné rozhraní najdete v záložce Metadata, právě v sekci XMP/IPTC Information. Políček pro zadávání informací je zde mnoho, my se omezíme jen na popisku, jméno autora a copyright. Po zadání informací klepněte dole na tlačítko Apply. Podotýkám, že snímek není třeba otevírat, stačí jej – nebo více fotografií najednou – označit v paletce Browser.

Personalizace snímků v počítači

Na ukázce si všimněte, že původní popisky, zadané ve fotoaparátu, jsou zde stále výše v sekci File info 2, a jak sami vidíte, nelze je ani měnit. Nyní se však podívejte, jak se upravený snímek, resp. informace k němu, zobrazí v dalších programech.

Personalizace snímků v počítači

První ukázka zleva představuje Nikoňácký ViewNX 2. Ten, stejně jako Capture NX 2 bez problémů zobrazí jak File info 2, čili původní popisky zadané ve fotoaparátu, tak i dodatečně přidané v Capture NX 2 (v části Description a Contact). Mimochodem – tak, jak jste dodatečně zadávali popisky v Capture NX 2, můžete to stejné udělat i v Nikon ViewNX 2. Pouze nesmíte zapomenout zapsané texty uložit pomocí tlačítka se symbolem diskety vpravo dole v paletce Metadata.

V Adobe Bridge nebo Zoner Photo Studiu je ale všechno jinak. Jak jsem již avizoval, původní texty nadefinované ve fotoaparátu se přepíší informacemi zadanými v paletce XML/IPTC Information. Přesněji řečeno, ony se nepřepíší – jen je tak Bridge nebo ZPS budou zobrazovat. Při návratu do Capture NX 2 nebo ViewNX 2 najdete vše při starém.

Zoner Photo Studio nejvychytanější

Pro zadávání informací ke snímkům můžete v Zoner Photo Studiu využít dva režimy. První je pro jednotlivé snímky nebo i více fotografií, pro které však dílčí informace zadáváte samostatně. Druhý způsob pak představuje dávkové zpracování desítek, stovek či tisíců fotografií zároveň.

Pro jednotlivá zadání jednoduše označte miniaturu snímku a stiskněte klávesovou kombinaci Shift + Enter. Trváte-li na práci s myší, pak klepněte na menu Informace | Informace o obrázku, případně dvakrát poklepejte na malou modrou ikonku s písmenem „i” v levém horním rohu miniatury snímku. Ve všech případech se zobrazí dialogové okno Informace o obrázku.

Personalizace snímků v počítači

Myslím, že k práci s tímto dialogovým oknem není co dodávat, pojďme hned dále. Pokud nejprve v Průzkumníku označíte více fotografií a poté se jedním ze tří výše popsaných způsobů dostanete do okna Informace o obrázku, přibude vám vlevo svislý panel s náhledy vybraných snímků. Mezi těmi se můžete pomocí myši přepínat (označovat je) a jednotlivě zadávat uživatelské informace.

Personalizace snímků v počítači

Všimněte si, že zde není tlačítko typu Použít na vše, ale stále jen Použít. To je proto, abyste mohli každý snímek „otagovat“ odlišně, ale nemuseli stále vyvolávat dialogové okno Informace o obrázku pro každou jednotlivou fotografii samostatně. Jak to ale udělat při potřebě hromadného přiřazení informací? K tomu má ZPS samostatnou funkci stejného názvu.

Označte tedy požadované fotografie (klidně celou složku), klepněte na menu Informace a zadejte Hromadné přiřazení informací (rychleji Ctrl + K). Otevře se okno, které už je trochu strukturovanější, my se ale nyní budeme věnovat pouze jeho první záložce Základní údaje.

Personalizace snímků v počítači

Okno vypadá opět jednoduše, je ale třeba vědět, že zde máte celkem tři možnosti, jak zadat informace. První, nejjednodušší, spočívá v prostém napsání. Jakmile ale funkci Hromadné přiřazení informací použijete vícekrát, budou jednotlivá políčka fungovat i jako pop-up menu, ze kterého je možno vybrat starší popisky – jednoduše klepnete na malou černou trojúhelníkovou šipku na pravé straně políčka a pop-up menu se rozbalí. To, pro přesnost, platí jen u prvních dvou políček Název a Autor.

Vedle všech pak ale máte úplně vpravo ještě jedno malé tlačítko. Pokud na něj klepnete, zobrazí se okno Formátovací řetězec.

Personalizace snímků v počítači

Formátovací řetězce jsou specialitou Zoner Photo Studia – umožňují právě pomocí jednoduchých kódů-formátovacích řetězců, do textu vložit de facto libovolné informace z EXIFu. Nebojte se, nebudete se muset učit nějaké programátorské vychytávky – program vše umí i bez toho. Prostě v seznamech vlevo vyberete požadovanou informaci, dvakrát na ni poklepete a ona se do pravého pole Formátovací řetězec vloží jako kód ve složených závorkách. Needitovatelné políčko Náhled pod ním vám pak ukazuje, jak to bude vypadat ve skutečnosti.

Spolu s formátovacími řetězci ale můžete používat i běžný text, takže vhodnou kombinací obojího vytvoříte skutečně sofistikované popisky. Jste-li například pečliví co se expozičních dat v popiskách týče, můžete si pomocí tohoto okna velmi jednoduše vytvořit popisky s libovolnými údaji z EXIFu.

Extratip pro webové galerie

Pokud jsem na začátku tohoto článku napsal, že uživatelské informace k fotografiím lze využívat k prohlížení a v některých programech také k filtrování nebo třídění snímků, pak je třeba dodat další možnost využití. Tato data umí převzít také některé webové služby.

Například oblíbený redakční systém WordPress, respektive jeho plugin NexGEN Gallery pro vytváření fotogalerií, akceptuje informace v poli Popis, takže pokud takto otagované snímky posléze nahrajete na web, nemusíte znovu dělat popisky – ty se převezmou z už jednou pořízených a uložených dat. Bohužel to neplatí pro informace zadané přímo ve fotoaparátu pomocí menu Komentář ke snímku.


Sdílej

2 komentáře

  1. Ahoj chcela by som sa opýtať,mám Nikon kúpila som ho od staršej sestry,ale musím tam amť niečo zle nastavené bud vo foťáku alebo v počítači,ked chcem z karty preniesť fotky do počítača tak mi nejdu otvoriť,neda sa to vo foťáku nejako nastaviť ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *