Efektivní import fotografií v Zoner Photo Studiu

Nikdy jsem nebyl příznivcem nejrůznějších Průvodců (Wizards), které mají usnadňovat většinou rutinní činnosti v nejrůznějších programech. Pokud to šlo, obvykle jsem sáhnul po „ruční práci“, a platí to i pro import – spíše přemístění (překopírování) – fotografií do počítače. Tedy s výjimkou softwarů, které import bez výjimky vyžadují, protože si vytvářejí vlastní knihovnu (např. Lightroom nebo Aperture).

Zoner Photo Studio ale přinesl téměř před rokem ve své patnácté verzi jako jednu z novinek právě importní modul – a ten mě donutil pozměnit názor na průvodce – protože modul Import takovým zjednodušeným průvodcem je. Pojďme se tedy na něj podívat blíže a ukázat si, v čem může být jeho využití jednodušší a efektivnější než prosté kopírování snímků „ze složky do složky“ (z okna do okna).

Zatržítko poněkud zbytečné

Co můžete udělat při onom prostém kopírování fotografií z paměťové karty ve čtečce nebo kabelem připojeného fotoaparátu do počítače? Ať už tak činíte rovnou v Zoner Photo Studiu nebo jiném programu, či prostě v Průzkumníku nebo dalším souborovém manažeru, obvykle můžete pouze vybrat požadované snímky (máte-li k dispozici náhled – což nemusí být vždy pravidlem) a ty pak buďto kopírovat nebo přesunout na nové umístění.

A co navíc můžete udělat v modulu Import Zoner Photo Studia? Je toho vcelku dost a nejde o zanedbatelné funkce. Podrobněji si ony vychytávky vysvětlíme při prohlídce rozhraní záložky Import.

Efektivní import

Okno je svislou příčkou rozdělené na dvě části – náhledy importovaných fotografií a ovládací panel. Tažením myší za příčku lze jako obvykle měnit poměr obou částí pracovní plochy. Levá, standardně větší část s náhledy fotografií zobrazuje obsah té složky, kterou nastavíte v horní sekci Zdroj ovládacího panelu. Myslím, že zde není co dalšího vysvětlovat.

Snad ale jen k označení vybraných snímků – je to taková, dámy nechť laskavě prominou, pitomá manýra současných programů – a to, že nestačí jen myší označit (s klávesou Ctrl nebo Shift) požadované náhledy a jednoduše je „zamodřit“. Dnes musíte navíc ještě klepnout na zatržítko v levém horním rohu libovolného zvoleného náhledu, čímž se „zaškrtnou“ všechny vybrané snímky. Nedělá to ale jen ZPS, nýbrž spousta dalších programů…

Pro úplnost: Ve spodní tlačítkové liště rozhraní Import najdete také dvě tlačítka Vybrat vše a Zrušit výběr. Co znamenají, je jasné z jejich popisu. Takže jednotlivě napřeskáčku vyberete náhledy s pomocí klávesy Ctrl, souvislé části s Shiftem, a všechny nebo nic díky zmíněným tlačítkům.

Co bylo, se už nevrátí…

Efektivní import Při importu fotografií pomocí stejnojmenného rozhraní Zoner Photo Studia lze použít jeden jediný automatický filtr – najdete jej na konci ovládacího panelu v části Možnosti – Kopírovat jen obrázky, které nejsou v cílové složce. Význam je zřejmý: Program porovná názvy souborů ve zdrojové a cílové složce, a pokud zjistí shodu, zobrazí informační okno o tomto stavu, a duplicitní soubory nezkopíruje. Nejste-li si jisti, zdali už některé pořízené snímky v počítači máte nebo ne, s důvěrou tuto funkci využijte.

Podpis při importu

Pojďme ale dál k funkcím ovládacího panelu. A budeme si podrobně vysvětlovat jen ty skutečné vychytávky – protože jinak je rozhraní skutečně velmi přehledné a pochopitelné i bez detailní nápovědy.

Dvě – z mého pohledu klíčové funkce – se skrývají v sekci Záloha a v části Automatické přiřazení informací. V sekci Záloha máte možnost definovat složku, do které se vámi zvolené importované fotografie zkopírují podruhé. Záleží na vašem pracovním workflow – může to být dočasná složka, kterou po úpravách fotografií zase smažete, stejně tak ale může jít například o velký externí disk, na kterém duplikujete celé svoje dílo jako zálohu. Nicméně to, co byste při běžném kopírování fotografií museli dělat nadvakrát, zde máte hezky elegantně při ruce na první pokus.

Efektivní import

Automatické přiřazení informací prozatím nabízí jen dvě položky: Autor a Copyright. Pojem „prozatím“ uvádím zcela záměrně, protože jsem přesvědčen, že další verze ZPS (a že by měla na trh přijít doslova každým dnem) bude mít těchto tzv. IPTC informací již více. Alespoň položka Popis (Description) by se hodila – viz starší článek.

Efektivní import

Po vyzkoušení neopouštět

Modul Import má něco do sebe, to se mu upřít nedá. Aby ale bylo jasno – nikdo vás nenutí jej používat – snímky lze stále kopírovat postaru. Jako alternativa však importování fotografií do počítače přes toto rozhraní rozhodně není bez zajímavosti a minimálně je dobře o něm vědět. Jak jsem již uvedl, jsem docela zvědav, jaká vylepšení vývojáři programu nachystají do šestnácté verze Zoner Photo Studia a jeho importního modulu.


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *