Červnová Fotka měsíce Nikonblogu 1 : 1. Který čtverec zvítězil?

Upřímně řečeno, tak trochu jsem čekal, že červnové téma naší soutěže – kdy jedinou podmínkou byl čtvercový formát fotografie – vám dá poněkud zabrat. A stalo se :-) Ale prali jste se se čtvercem statečně, to se musí nechat. Mnozí z vás podlehli mámivému vábení středové kompozice, jiní zjistili, že ve čtvercovém formátu je sice „středovka“ často dobrou cestou, nicméně stejně často také špatně zvoleným přístupem. Zjistili jste, že čtverec je poněkud „stísněný“ formát, v němž fotografované objekty potřebují kolem sebe více „vzduchu“, aby jiní vzápětí přišli na to, že některé motivy jsou naopak lepší víceméně bez okrajů. A tak bych mohl pokračovat dál. Zkrátka moc pěkná hra s obrazy. 

Každá soutěž má ale svého vítěze, a v té naší je vždy jen jeden v každém měsíci roku. Kdo si nejlépe poradil se čtvercovým formátem červnového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu? Květačka Květa se svou příjemnou „panelákovou stínohrou“ s názvem Dveřmi a po schodech.

Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Dveřmi a po schodech | Foto Květačka Květa
Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Dveřmi a po schodech | Foto Květačka Květa

Autorka vítězné fotografie ke svému dílku přiložila také – ostatně jak je u ní častým a dobrým zvykem – krátký příběh vzniku svojí fotografie:

„Na dveřích vedoucích na chodbu prvního patra našeho paneláku se odráží prosklený hlavní vchod a v něm každý, kdo hodlá vstoupit a nebo odejít. Vlevo se odráží i stín části schodiště vedoucího nahoru do dalších pater. Ale to všechno uvidíte jen asi deset minut, než pozdní slunce postoupí o kousek dál a všechny stínové obrazy spolu se světlem nadobro zmizí.“

Nikonblog.cz gratuluje autorce vítězné fotografie!

Černobílá čtverci sluší

Květačka Květa nás ale nezaujala jen vítězným snímkem. Do červnového kola Fotky měsíce poslala také několik geometrických kompozic – ostatně jednu z nich jsme publikovali už v upoutávce na „deadline“ 6. kola. Nyní přidáváme druhou.

Foto Květačka Květa
Foto Květačka Květa

To, že ženy s fotoaparátem umí, dokazuje také (pravidelně) Markéta Butalová, z jejichž příspěvků do „čtvercového kola“ vybíráme jednu poněkud ponurou fotografii. V naší soutěži není neznámá ani Monika Sandrová – její fotografie do redakčního výběru patří rozhodně také. No a předěl mezi ženskou a mužskou fotografií (jestli tedy něco takového vůbec existuje :-) ) tvoří snímek autorské dvojice Martiny a Honzy Studených.

Šibeniční vrch | Foto Markéta Butalová
Šibeniční vrch | Foto Markéta Butalová
Foto Monika Sandrová
Foto Monika Sandrová
Do nebes… Berlín – Alexanderplatz–Fernsehturm | Foto Martina a Honza Studení
Do nebes… Berlín – Alexanderplatz–Fernsehturm | Foto Martina a Honza Studení


Na pomezí… 

Potěšilo mě, že jste ve čtverci pracovali jak s barvou, tak i se škálou šedé. Trojici (možná i čtveřici – druhá fotografie Květačky Květy je víceméně také černobílá) předchozích černobílých snímků tak doplňuje ještě velmi vydařená fotografie Jaroslava Studnaře, aby vzápětí následoval barevný, opět vtipně nazvaný snímek Na pomezí okresu Brno-město a Brno-venkov od Kubu Thóra. Pamatujete na květnové kolo a jeho fotografie Loňské Brno a Letošní Praha? :-)

Foto Jaroslav Studnař
Foto Jaroslav Studnař
Na pomezí okresu Brno-město a Brno-venkov | Foto Kubu Thór
Na pomezí okresu Brno-město a Brno-venkov | Foto Kubu Thór


Všude dobře, doma nejlíp

Čas letí šíleným tempem, a tak se naše soutěž Fotka měsíce Nikonblogu, stejně jako kalendářní rok, přehoupla do své druhé poloviny. Ještě pořád máte šest kol, ve kterých můžete uspět čili zvítězit, abyste se tak dostali do celoročního finále o poukaz na fotografickou techniku Nikon v hodnotě 30 000 Kč. 

Jaké téma jsme zvolili na první letní měsíc červenec? Poznej Česko. Takže poznávejte a foťte poznané. Podrobné zadání 7. kola najdete v tomto článku.

Těšíme se na vaše „tuzemské fotografie“!

Všechny soutěžní fotografie 6. kola Fotky měsíce Nikonblogu 2020

si můžete prohlédnout zde.

Sdílej

3 komentáře

  1. Děkuji za výber mojí fotografie jako vítězné v tomhle čtvercovém kole. Mě se tentokrát líbilo hodně snímků ostatních soutěžících a právě o to víc mě těší, že zrovna ten můj se Vám v tak skvělé konkurenci líbil nejvíc.
    Květačka Květa

  2. Jsem poctěna, že jsem se dostala do užšího výběru!! Martina Studená (fotografka z autorské dvojice :D)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *