Čtvercová Fotka měsíce Nikonblogu už jen necelý týden!

Zadání témat naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu bývá u některých kol jednoznačné, tu zase složitější. Často se v tématu žánry překrývají, jindy jsou zase přesně určené. Snažíme se dělat soutěž pestrou, protože jsme přesvědčeni, že pouze s obligátní krajinou, portrétem a makrem, by to byla trochu nuda. 

Téma červnového kola bylo stanovené velmi jednoduše a jasně – cituji ze zadání: „Jedinou podmínkou pro 6. kolo soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 je čtvercový formát fotografie.“

Nic víc, nic míň. Prostě čtverec. Je na tom něco nejasného? Myslím, že ne :-) Na druhou stranu – přestože je zadání doslova primitivní – čtverec není jednoduchý formát. Naše oko je zvyklé komponovat spíše do obdélníku, čtverec chce trochu specifický přístup. Věřím však, že vy si i s tímto zadáním poradíte, ale… máte na to už jen necelý týden! Červen končí příští úterý, od středy, v červenci, už budeme mít zase jiné téma.

Podrobné zadání 6. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde. 

Do čtverce natvrdo

A ještě výzva pro majitele novějších fotoaparátů Nikon, které v menu Obrazové pole | Volba obrazového pole umožňují nastavit focení ve čtvercovém formátu takříkajíc natvrdo (například všechna nová Zetka). Zkuste to takto. Neořezávejte fotky do čtverce až v počítači. Foťte do čtverce rovnou. A třeba si ještě vyklopte displej do vodorovné polohy a představujte si, že fotografujete dvouokou zrcadlovkou na svitkový film 6 × 6. Jdete do téhle výzvy?


Jako obvykle na závěr zveřejňujeme skromný výběr z fotografií již zaslaných do 6. kola naší soutěže. Ty další už budou vaše, že ano? :-)

Foto Soňa Šerá
Foto Soňa Šerá
Tajemství geometrie | Foto Květačka Květa
Tajemství geometrie | Foto Květačka Květa
Foto Petr Borecký
Foto Petr Borecký

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *