Capture NX-D – černobílá fotografie, Picture Control a první finta k tomu…

Capture NX-D je v první ostré verzi, to už jistě víte, začínám se tedy postupně prokousávat jednotlivými funkcemi podrobněji. Aktuálně se mi zachtělo vytvořit černobílou fotografii. Z RAWu samozřejmě. Jenže Capture NX-D nemá ani funkci Black and White Conversion, ani Black and White ve Photo Effects tak, jako tomu je v Capture NX 2. Vyrábět černobílou fotografii odsaturováním není zrovna profesionální, nehledě k tomu, že Cature NX-D (ve shodě s NX 2) neumí snímek odbarvit až do černobílé – vždy tam něco málo barvy zůstane. Jak tedy na černobílou fotografii v Capture NX-D? Pomocí Picture Control samozřejmě…

Modus operandi

Už jsem o tom psal po třítýdenním zkoumání beta-verze NX-D, ale pro jistotu ještě jednou: Paletka Edit má dva módy práce – zjednodušený a podrobný. Zjednodušený spočívá v tom, že měníte dostupné parametry výběrem z rozbalovacího menu. Jinak řečeno děláte to, co byste jinak dělali pomocí funkcí fotoaparátu. Jenže vy jste zkušení uživatelé a chcete pracovat s jemnějšími hodnotami a také s dalšími parametry fotografie. Proč ne, stačí klepnout vlevo na ikonku příslušné funkce (přičemž poslední volba je navíc ještě rozdvojená) – to je ten druhý, pokročilejší režim. A stejně tak to funguje i s parametrem Picture Control.

Capture NX-D

Capture NX-D A jdeme na to! Pod paletkou Edit se rozbalí detailní paletka Picture Control, na které ve druhém pop-up menu samozřejmě změníte položku Recorded Value (pořízená hodnota/hodnota, kterou jste měli nastavenou při focení) na volbu Monochrome. A jak se dalo očekávat, níže se změní ovladače na parametry nutné pro jemné doladění monochromatické fotografie. U nejnovějších DSLR Nikonu by to mělo vypadat takto:

Capture NX-D

Od filtrů ke kontrastu

Já osobně postupuji odspoda s tím, že vynechám rozbalovací menu Toning, přesněji řečeno ponechám zde volbu B&W, čili černobílá fotografie. O tónovaných snímcích snad někdy jindy…

Capture NX-D První, co mě zajímá, je tedy pop-up menu Filter Effect. Opět je to stejné jako ve fotoaparátu – nastavujete zde virtuální barevné filtry pro černobílou fotografii, které mění tonalitu obrazu víceméně podobně, jako to dělaly (či dělají) skutečné filtry při používání „stříbrného“ černobílého filmu.

Jakmile zvolím nejlepší filtr, začnu si „hrát“ s jasem a kontrastem (Brightness a Contrast). To je samozřejmě velmi důležité vzhledem k tomu, abyste nevytvořili „šeďák“ – nekontrastní mdlou šedivou fotku bez hluboké černé a svítivé bílé. U nejnovějších aparátů – a také při nastavení, ke kterému se ještě vrátíme později – najdete také volbu Clarity (živost, zřetelnost). I když to může v případě černobílé fotografie vypadat nelogicky, zkuste pohnout i s tímto parametrem – dokáže snímek pěkně oživit, učinit plastičtějším.

Capture NX-D Sharpening neboli ostření vypněte, respektive nastavte na nulu a místo něj použijte funkci Unsharp mask, kterou najdete pod tlačítkem se symbolem dvou překrývajících se trojúhelníků. Nebudu v tomto textu problematiku doostřování více rozpitvávat – psal jsem o ní podrobně v tomto článku.

A je to… Nyní už stačí jen zvolit v menu File položku Convert Files (rychleji klávesovou zkratkou Ctrl+E) a fotografii vyexportovat do požadované složky buďto v JPEGu nebo TIFFu.

Postaru i nověji

O něco výše jsem napsal při popisu paletky Picture Control tuto větu: „U nejnovějších DSLR Nikonu by to mělo vypadat takto…“ Znamená to snad, že u starších modelů to bude vypadat jinak? Ano i ne – a o tom si právě teď něco povíme.

Má-li program Capture NX-D fungovat ve stejné logice ovládání jako je menu fotoaparátů, naprosto samozřejmě byste asi řekli, že by menu programu mělo být shodné. Standardně tomu tak je… Zkusil jsem například otevřít fotografii z Nikonu D3, což už je docela dědeček, byť jeho výkonnost by mu nejeden mladík mohl závidět.

Capture NX-D

V Capture NX-D je najednou paletka Picture Control jiná, nicméně však odpovídající menu fotoaparátu. Volby Contrast a Brightness (jas) nefungují, pouze se indikuje informace Active D-Lighting. Co teď? S tím moc dobrou černobílou fotografii nevyčarujete… Nebojte se, i na to vývojáři programu mysleli. Věnujte pozornost prvnímu rozbalovacímu menu v paletce Picture Control, v němž máte standardně volbu Camera compatible. Klepněte na něj a zvolte druhou – vlastně první – položku Latest Picture Control (poslední, nejnovější verze Picture Control).

Capture NX-D

Opět v druhém pop-up menu zvolte místo standardní hodnoty Monochrome a ejhle! K dispozici jsou všechna nastavení, včetně Clarity a dalších. To pak samozřejmě platí i pro ostatní předvolby Picture Control, nejen pro monochromatické provedení.

Pracujte i s D-Lightingem

Capture NX-D Při ladění černobílé tonality zkuste pracovat také s funkcí D-Lighting HS, kterou najdete u poslední „rozpůlené“ položky paletky Edit s názvem Tone (Detail). Stejně jako D-Lighting ovlivňuje kontrast barevné fotografie, pracuje podobně i v monochromatickém režimu – a podává překvapivě výborné výsledky…

A ještě výsledek práce v Capture NX-D:

Capture NX-D


Sdílej

Jeden komentář

  1. Jestli jsem to správně pochopil, když budu zpracovávat raw vyfocený řekněme D3, a potom raw vyfocený řekněme D800, budu mít v tomto programu jiná menu? Pořád tomu nemůžu uvěřit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *