3× TIPA a 3× Red Dot Award – dubnová ocenění roku 2015 pro Nikon

Evropská asociace fotografického tisku TIPA, která sdružuje 28 foto- a „imaging“ časopisů z patnácti zemí pěti kontinentů (Česko bohužel svého zástupce v asociaci TIPA nemá), vyhlásila v rámci letošního jubilejního pětadvacátého ročníku soutěže TIPA Awards vítěze v celkem čtyřiceti různých kategoriích.

My vám – stejně jako loni – můžeme s potěšením oznámit, že Nikon tradičně bodoval v kategorii sobě vlastní, mezi digitálními zrcadlovkami. K cenám pro Nikon D810 a D5500 ale zástupci fotografického tisku ještě přidali „medaili“ pro ultrazoom Nikon Coolpix P610.

Cena TIPA za nejlepší profesionální digitální zrcadlovku: Nikon D810

Nikon D810 Král je mrtev, ať žije král! Digitální zrcadlovka Nikon D810 nahradila v portfoliu Nikonu už tak skvělou dvojici D800/800E a naprosto zaslouženě obdržela jedno z nejvyšších ocenění.

Než bychom zde pronášeli další vzletná slova a pěli novou chválu na tento fotoaparát, doporučujeme, abyste si raději prošli vyčerpávající nadílku článků, v nichž jsme se Nikonu D810 podrobně věnovali. Najdete je na našem webu v Týdnu s Nikonem D810.

Cena TIPA za nejlepší entry-level DSLR – zrcadlovku pro začátečníky: Nikon D5500

Nikon D5500 Z opačného konce spektra digitálních zrcadlovek Nikonu obdržel ocenění nový amatérský Nikon D5500, který mimo jiné vyniká tím, že jde o první DSLR této značky s dotykovým displejem. Samozřejmostí je vynikající obrazová kvalita nebo například možnost natáčení videa 1 080/50(60)p.

Pětici článků „na téma“ Nikon D5500 najdete na Nikonblogu zde.

Cena TIPA za nejlepší fotoaparát typu superzoom: Nikon Coolpix P610

Nikon Coolpix P610 Kategorii ultrazoomů ovládl model Nikon Coolpix P610. Přináší 60× zoom s ohniskovým rozsahem 24–1 440 mm, 16Mpx snímač, displej na kloubovém uchycení, ale třeba také u moderního fotoaparátu nezbytnou integrovanou Wi-Fi s technologií NFC nebo přijímač GPS, podporující standardy GPS/GLONASS/QZSS.

Nikon Coolpix P610 byl představen v tomto článku.


A tři červené body navíc…

Tři produkty Nikonu obdržely ocenění TIPA Awards 2015… a stejný počet fotoaparátů získal prestižní cenu Red Dot Award: Product Design 2015 (Cena společnosti Red Dot: produktový design) sponzorovanou německým centrem Design Zentrum Nordrhein Westfalen. Cena Red Dot Award: Product Design se stala jedním ze světově nejdůležitějších a nejprestižnějších designových ocenění. Letos designéři a společnosti z 56 zemí přihlásili do soutěže celkem 4 928 produktů. Ceny byly uděleny výrobkům, které byly na trh uvedeny v posledních dvou letech a které vynikly v devíti oblastech designu včetně inovace, funkce, ergonomie, ekologie a odolnosti.

Nikon 1 J4

Nikon 1 J4 Zrovna u Nikonů 1, a hlavně u řady J, je o vzhled přístrojů velmi pečlivě dbáno, takže není divu, že právě tento elegantní fotoaparát porotu soutěže Red Dot Award zaujal. Rok starý Nikon 1 J4 je sice nyní nahrazován novějším modelem Nikon 1 J5, nicméně i tak gratulujeme k ocenění!

O Nikonu 1 J4 jsem psal v tomto článku.

Nikon 1 S2

Nikon 1 S2 Nikon 1 J4 ale není jediným zástupcem „jedniček“ mezi finalisty soutěže Red Dot Award. Po boku mu stojí také nižší model Nikon 1 S2, o jehož vzhledu jsem v recenzi napsal: „Design je nyní purističtější, tělo tvoří jeden kus elegantně tvarované skořepiny zasahující od přední stěny přes boky a horní panel, plus zadní stěna, respektive zbytek fotoaparátu. Vše je příjemně zaoblené, zbavené zbytečných filigránských výstřelků.“
Nedejte mu pak červený puntík…

Nikon 1 S2 jsme na Nikonblogu pečlivě otestovali – čtěte na této stránce.

Nikon Coolpix S6900

Nikon Coolpix S6900 Tuto novinku z loňského září zasáhla móda selfíček – displej s kloubovým uchycením lze otočit dopředu, a poté, co fotoaparát postavíte na integrovaný stojánek, můžete pořídit „autoportrét“ pomocí druhé spouště umístěné na přední stěně přístroje. Nikon Coolpix S6900 je vybaven snímačem s rozlišením 16 Mpx, objektiv má rozsah ohnisek 25–300 mm.

Další informace o Nikonu Coolpix S6900 najdete v tomto článku.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *