35 mm dokonalosti. Test objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S pro Nikony Z

Myslím, že už jsem to na Nikonblogu psal několikrát – miluji pevná skla. A pokud bych měl vybrat jedno jediné ohnisko ze všech monofokálních objektivů, byla by to pětatřicítka. Proč zrovna 35mm ohnisko? Výborný fotograf a pedagog Josef Ptáček v rozhovoru pro Nikonblog mimo jiné řekl, že absolutně nesouhlasí se známou tezí, která říká, že nejpodobnější lidskému vidění je 50mm ohnisko. Tvrdí, že každý jedinec má jiné „ohnisko vidění“ svého zraku. Někdo širokoúhlejší, jiný zase užší. A já jednoduše vidím pětatřicítkou – proto ji mám ze všech ohnisek nejraději :-)

A proto mě také velmi potěšilo, když jedním z prvních objektivů, uvedených Nikonem pro nové fullframové mirrorlessy, je právě 35mm objektiv Nikkor Z 35 mm f/1,8 S. Pojďme se s ním seznámit blíže.

Nikkor Z 35 mm f/1,8 S na těle Nikon Z6
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S na těle Nikon Z6
Konstrukce a zpracování

Z pohledu vnější konstrukce či přesněji designu, je nová pětatřicítka – jak to jen říci… jednoduše puristická. Jednoduchý válec, mírně zvětšující svůj objem v oblasti širokého zaostřovacího, přesněji řečeno příkazového (viz dále) kroužku, na boku přepínač autofokusu, a to je vše.

Až teď, když píši tento popis, mně došlo, že zde není ani obvyklé „průhledítko“ s orientační stupnicí zaostření a hloubky ostrosti. Bude vám chybět? Mně ne. Zaostřovací stupnice měla význam u manuálních objektivů, u autofokusových skel je z mého pohledu víceméně zbytečná. Takto pravděpodobně uvažovali i vývojáři nových objektivů pro Zetka (ono „průhledítko“ chybí i na 50mm objektivu i na zoomu 24–70 mm f/4), a prostě tento technický prvek vynechali. Žádná škoda.

Nikkor Z 35 mm f/1,8 S
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S

Některé jazyky žehrají na rozměry objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S. Nelze popřít, že je tu rozdíl oproti staré relativně ploché déčkové pětatřicítce, na kterou nedám dopustit na svojí digitální zrcadlovce. Zetkový 35mm objektiv je ale také o něco málo větší a těžší než jeho moderní zrcadlovkový kolega AF-S Nikkor 35 mm F1,8G. Konstruktéři větší rozměry a hmotnost samozřejmě neudělali natruc. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíši, že na úkor těchto parametrů upřednostnili špičkovou obrazovou kvalitu a další funkce, jako je zaostřování či elektromagnetická clona.

Mimochodem, tento objektiv je také důkladně utěsněný proti stékající vodě a prachu, a jsme-li u odolnosti vůči vnějšímu prostředí, pak je třeba dodat, že přední čočka je opatřená ochrannou fluorovou vrstvou. Dílenské zpracování je precizní, jediný pohyblivý prvek – široký příkazový prstenec „chodí“ krásně sametově s jemným odporem bez jakékoliv vůle.

Utěsnění objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S
Utěsnění objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S
Prstenec konfigurovatelný

Naprosto bezhlučné zaostřování objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S obstarává krokový motorek, respektive jde o takzvaný kombinovaný systém ostření, o kterém ale bohužel zatím nemáme přesnější technické informace. Faktem ale zůstává, že ostření pracuje rychle a tiše.

Již dvakrát v tomto textu zazněl pojem „příkazový prstenec“. Co tím chtěl básník říci? Je to jednoduché – stejně jako například u pevné Zetkové padesátky nebo „eF čtyřkového“ zoomu 24–70 mm, je funkce ostřicího prstence na objektivu uživatelsky nastavitelná. Proto se mu nově neříká jen ostřicí kroužek, ale příkazový prstenec. Nechcete-li jej tedy využívat k ručnímu zaostřování (a ruku na srdce – kdo z vás často ostří manuálně?), můžete mu v menu fotoaparátu přiřadit buďto funkci korekce expozice nebo nastavení pracovní clony. Při zapnutém manuálním ostření prstenec samozřejmě ovládá zaostřování.

Ale… psal jsem to už v recenzi Nikonu Z6 – pětatřicítka má velmi široký ostřicí prstenec, za nějž objektiv zároveň držíte. Když jsem jako funkci prstence aktivoval korekci expozice, neustále jsem nechtěně měnil její hodnoty tím, jak jsem levou rukou pootáčel kroužkem na objektivu při manipulaci s fotoaparátem. Takže jsem to ve finále vypnul. Ale třeba na zoomech s úzkým kroužkem, o který tak často nezavadíte, jde o skvělou vychytávku.

Nikkor Z 35 mm f/1,8 S na těle Nikon Z6
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S na těle Nikon Z6

Ke konstrukci doplním už jen to, že clona je devítilamelová, elektromagnetická, s možností plynulého zavírání a otevírání (pro natáčení videa). Filtrový závit má průměr 62 mm, objektiv je standardně dodávaný s plastovou bajonetovou sluneční clonou a ochranným „pytlíčkem“.

Optická konstrukce a obrazová kvalita

Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S se skládá z 11 čoček uspořádaných v 9 skupinách. Tři čočky jsou asférické, dvě pak typu ED. Objektiv je vybavený antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat, zajišťujícími obraz bez ztráty kontrastu i v protisvětle.

Optická konstrukce a MTF křivky objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S
Optická konstrukce a MTF křivky objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S

Co se týče ostrosti, pak musím suše konstatovat, že toto sklo poskytuje ostrý obraz po celé ploše, tedy až do rohů záběru – už od „plné díry“. To je prostě fakt. Difrakce čili ohybová vada se začíná projevovat zhruba od clony F11 (max je F16). MTF křivky napovídají, že přenos kontrastu je vynikající. A také, že je :-) Tento objektiv je zkrátka vzorem ostrosti a rozlišení – a troufám si tvrdit, že žádná zrcadlovková pětatřicítka na něj nemá.

Nikkor Z 35 mm f/1,8 S má jen malé soudkovité zkreslení
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S má jen malé soudkovité zkreslení

Chromatickou aberaci na snímcích nenajdete ani při focení na plnou díru ve velmi kontrastních podmínkách – z tohoto pohledu se Zetková pětatřicítka chová taktéž vzorně. Ale co je u tohoto skla nejluxusnější, to je bokeh! Podání rozostřených částí obrazu je nádherně sametově měkké, nikde ani náznak ostřejšího projevu, partie mimo hloubku ostrosti jsou v nejlepším slova smyslu jako vymalované paintbrushem.

O něco hůře vyznívá pouze vinětace objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S. Ztmavení rohových oblastí záběru je naštěstí plynulé, takže na reálných snímcích nepůsobí nijak výrazně ani rušivě, nehledě na to, že vinětaci lze účinně korigovat jak ve fotoaparátu, tak i v následném postprocesu v počítači.

Nikkor Z 35 mm f/1,8 S – vinětace – clony F1,8–F4
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S – vinětace – clony F1,8–F4
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S – vinětace – clony F5,6–F16
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S – vinětace – clony F5,6–F16
Celkové hodnocení

Já jsem nadšen, to otevřeně přiznávám. Pevná pětatřicítka pro Zetka – Nikkor Z 35 mm f/1,8 S – si mě naprosto získala. Přestože mám, jak jsem napsal v úvodu, pro 35mm ohnisko slabost, skvělé hodnocení si tento objektiv zaslouží právem, i kdybych tento úhel záběru nepreferoval. Ostatně potvrzují to i další testy, které můžete najít na internetu nebo v odborných časopisech. Ano, ani mně by nevadilo, kdyby toto sklo bylo o něco menší. Ale pokud by to mělo být na úkor obrazové kvality, tak to vážně beru zpět.


Podrobná technická data objektivu Nikkor Z 35 mm f/1,8 S najdete zde
Doporučená prodejní cena: 22 990 Kč

Nikkor Z 35 mm f/1,8 S – demosnímky bez úprav

Fotografie jsou pořízené na těle Nikon Z6

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG (206 MB)
NEF – 1. část (217 MB)
NEF – 2. část (229 MB)


Sdílej

Jeden komentář

  1. „Vyměnil“ jsem D610 za Z6, protože nejvíc používám 35 mm, měl jsem těžké dilema, jestli si nechat Sigmu 35/1,4 Art a používat adapter nebo se jí zbavit a koupit nativní Nikon S. Nikdy jsem neměl lepší objektiv než je tato Sigma, takže jsem neměl úplně dobrý pocit, když jsem se jí nakonec zbavoval. Ale přece jen je ta Sigma těžká a s adapterem to není úplně vyvážená sestava. Ale po pár týdnech a dvou ostrých reportážích jsem naprosto nadšený a dovolím si říct, že je tato 35 mm ještě lepší. Barvy, kontrast, precizní a rychlé ostření (téměř žádný odpad), bokeh…a kombinace s Z6 je dokonalá. A k D610 bych se už nevrátil…Ale abych jen nechválil, cena je zbytečně vysoká a cenová politika Nikonu dokonalá rozhodně není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *