Zoner Photo Studio nyní také na Nikonblogu

Když jsme přemýšleli, jakému dalšímu softwaru kromě firemního Capture NX 2 se na Nikonblogu věnovat, bylo „na stole“ několik voleb. Zoner Photo Studio ale zvítězilo hned z několika jasných důvodů. Je to komplexní program pro fotografa, tedy jak správce, tak editor i nástroj pro publikování a sdílení. Zároveň se jedná o „vychytaný“ software, aktuálně v patnácté verzi – ostatně již jsme o tom na Nikonblogu psali. Program je český nejen lokalizací, ale i původem a my se patriotismu rozhodně nebráníme. No a konečně i cena je příznivá – patnáct stovek za nejvyšší verzi není nic, co by běžného fotografa přinutilo vyhlásit bankrot.

Odteď se tedy budete na Nikonblogu setkávat s tutorialy pro Zoner Photo Studio (ZPS). Podotýkám, že návody na Capture NX 2 se tím neruší, stejně jako periodicita bude i zde nepravidelná a občasná.

Tak, jako jsme dumali nad volbou vhodného programu, lámali jsme si hlavu také nad tím, jak s vítězným kandidátem začít. Nakonec jsme došli k tomu, že ať bude průběh jakýkoliv, na začátku bude třeba ZPS představit. Ne všichni čtenáři Nikonblogu jej musí nutně znát, ne pro každého je to samozřejmost. Začátek je tady právě teď…

Zoner Photo Studio

Pouze Windows (či nově Android)

Na úvod jen malá poznámka: Zoner Photo Studio je program pro platformu Windows, na Macu bohužel utřete nos, nemáte-li tedy – jako já jen pro tento účel – „okna“ virtualizovaná. Systémové požadavky si prosím nastudujte na webu Zoneru, moderní počítač si nicméně s tímto programem poradí bez problémů, a šanci mu dají i starší kusy hardwaru.

Doslova před pár dny byla uvolněna také verze ZPS pro Android – to píši jen jako informaci o tom, že něco takového existuje. Zkušenost nemám zatím žádnou, byť si i tyto znalosti chystám časem doplnit také. Jisté ale je, že oproti desktopové verzi zde bude velmi mnoho omezení, což se však u mobilní mutace dá čekat.

Zoner Photo Studio

Prohlížejte jak je libo

Představení samotného softwaru nelze nezačít sekcí, která se nazývá Správce. V podstatě se jedná o prohlížeč fotografií s pokročilými možnosti filtrování, organizování, práce s informacemi, popiskami, klíčovými slovy apod. Odsud máte také přímý přístup do cloudové galerie Zonerama, a k dalším možnostem publikování a sdílení snímků.

Pro ty, kteří nemají rádi databázový přístup a nutnost importu do knihoven tak, jak pracuje například Adobe Lightroom nebo Aperture či Picasa, mám dobrou zprávu: Zoner Photo Studio pracuje skutečně jako klasický prohlížeč typu třeba ACDSee nebo Irfan View apod. Rychle si v něm tedy prohlédnete jakýkoliv obsah nejen pevného disku, ale také paměťové karty či CD/DVD. Nejnovější patnáctá verze sice dostala nové nástroje pro import, opakuji však, nejde o databázový přístup výše zmíněných programů. Více najdete ve starším článku.

Zoner Photo Studio

Vrstvy pro příště

Co se týče editoru, tak ten umí zjednodušeně řečeno „všechno kromě masek a vrstev“. A práce s barevným prostorem CMYK, což sice – jak správně tvůrci programu argumentují – fotograf nepotřebuje, ale když pak dostanete třeba produktové nebo i jiné snímky právě ve CMYKu (což je zcela běžné), ZPS si s nimi neporadí a pro korektní konverzi do RGB je potřeba jiný program. To je jen malé postesknutí člověka, kterému se do rukou dostávají rozličná obrazová data, nejen ta, která si vytvoří sám ve svém fotoaparátu. Vy byste tedy podobné problémy mít neměli.

Nicméně pokud se vrátím k charakteristice „všechno kromě masek a vrstev“, pak je nutno upřesnit, že oboje ZPS umí v rámci některých pokročilejších funkcí takzvaně dočasně – to jen, pokud by mě někdo chtěl chytat za slovo – ale klasickou práci se samostatnými vrstvami či kanály nezvládá. Selekce však lze ukládat pro opakované použití do samostatných souborů PNG.

Zoner Photo Studio

Jinak ale Zoner Photo Studio skutečně vládne všemi funkcemi, na které si vzpomenete, a to stejné platí pro efekty. Navíc je třeba zdůraznit, že drtivá většina algoritmů pro provádění funkcí jsou v ZPS špičkově navržené. Už jsem se o tom na Nikonblogu zmiňoval také, například ve článku o nápravě geometrického zkreslení fotografií. Téměř geniálně má navíc ZPS navrženo dávkové zpracování – tomu se zcela jistě budeme věnovat hned v některém z dalších tutorialů k tomuto programu. Zoner Photo Studio umí ale výborně také skládat panoramata, vytvářet HDR prolínáním expozic nebo mapováním tonality a disponuje také například zajímavou funkcí s názvem Skládání multiexpozic.

ZPS s podporou

Zoner Photo Studio Tak jako my Nikoňáci máme Nikonblog.cz, mají také uživatelé Zoner Photo Studia svůj „podpůrný blog“, který se jmenuje Milujeme fotografii.

Ten je pevně navázán i na prostředí ZPS – vpravo nahoře v nástrojové liště totiž máte ikonku Zprávy, která vás – kromě dalších informací, typicky o aktualizacích programu – pravidelně informuje o nových článcích právě na webu Milujemefotografii.cz

A co RAW?

No, tak jako Capture NX 2 to se soubory RAW Nikonu Zoner Photo Studio neumí, to se musí nechat. ZPS pro „vyvolávání“ RAWů využívá externího modulu Adobe DNG Converter, kvalita převodu by tedy měla být shodná s věhlasným Photoshopem nebo Lightroomem. Já se přiznám, že jsem s RAWy v ZPS nikdy smyslupně nepracoval. Ve starších verzích to bylo velmi pomalé, pak jsem to už ani nezkoušel a dnes pracuji stejně jen s Capture NX 2, občas také s Aperture. Přesto vám mohu slíbit, že i vyvolávání RAWů se v našem seriálu dotkneme.

Zoner Photo Studio

Je libo kalendář?

Zbývá nám už jen výstup. Pominu-li samozřejmost jako je slideshow, pak má ZPS poměrně vychytaný tiskový výstup, přesněji řečeno tvorbu tiskových sestav, které ve finále de facto nemusíte ani tisknout, ale můžete si je uložit do samostatného souboru. Tím narážím například na tvorbu oblíbených fotografických kalendářů.

ZPS umí výborně také vytvářet uživatelsky konfigurovatelné HTML galerie, i když je otázkou, zdali se to v současné době webových úložišť s vlastním rozhraním dá ještě považovat za významnou výhodu. Každopádně o Zoneramě a jejím propojení se Zoner Photo Studiem již řeč byla, doplnit je tedy třeba ještě možnou integraci s Flickrem, Picasou a Facebookem. Stačí vám to?


Sdílej

3 komentáře

  1. Děláte mi samou radost :-) Doma používám na RAWy Capture NX2 a na jednodušší doladění a retuše JPG právě ZPS15. Takže hurá do toho :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *