Zoner Photo Studio 17 – žhavá softwarová novinka v prvním pohledu

Dá-li se nějaká událost nazvat jako tradiční podzimní, pak je to právě uvedení nové verze programu pro správu a editaci digitálních fotografií Zoner Photo Studio (ZPS) na trh. Před čtrnácti dny byla světu představena verze ZPS 17, bohužel termín tak trochu kolidoval s Photokinou, takže jsem se ke „středně podrobnému“ prozkoumání novinky dostal až nyní. Čtěte, co je nového, lepšího, ale podle mého názoru také třeba krokem zpátky…

Zoner Photo Studio 17

Sebrali mi řádeček…

První, co vás po instalaci sedmnácté verze zaujme, je menší facelift prostředí programu. Miniatury snímků bez rámečků se mi líbí (komu ne, může si je v menu Nastavení vrátit), ještě více se mi ale líbí automatické přizpůsobení jejich velikosti šířce okna. Nově si můžete v pravém panelu Průzkumníka zobrazit malý náhled snímku – ten však není o moc větší než samotná miniatura, takže asi jedinou výhodou je možnost zoomování lupou či zobrazení přepalů. Za sebe ale musím uvést, že bych zde tento náhled klidně oželel a spíše jej přesunul do prostředí prohlížení Mapa, kde bohužel není.

Postrádám také subtilní spodní stavovou lištu v prostředí Průzkumníka. Proč ji výrobce odstranil, vážně nechápu – místo de facto žádné nezabírala, ale udělala dobrou službu. Ano, vím, že všechny zde zobrazené informace najdu v pravém panelu, ale co když pracuji na malém monitoru notebooku a pravý panel mám pro úsporu místa zavřený? Navíc jestliže mám například názvy souborů středně až hodně dlouhé, pro jejich identifikaci v pravém panelu jej musím mít roztažený až do půlky monitoru. Vývojáři by si měli uvědomit, že každý uživatel nemá dvoumonitorovou sestavu nebo 27palcovou „placku“…

Zoner Photo Studio 17

Vrátíme-li se ještě k modulu Mapa, pak zde se Zoner software chlubí možností přepínání map Googlu a Seznamu – tedy Mapy.cz, a návazně na to volitelnou variantou turistických (a dalších) mapových podkladů – to ale jaksi vyplývá z podstaty Mapy.cz. Při bližším zkoumání zde však najdete zajímavé novinky, jako jsou například tlačítka Přizpůsobit pohled vybraným souborům nebo …všem souborům ve složce, a také možnost uložit si tzv. Domácí pohled.

Já jsem to řikal!

Musel jsem se usmát pod vousy, když jsem zjistil, že při importu přes stejnojmenné rozhraní přibyla možnost přidání položek Název a Klíčová slova, a kromě toho lze snímky při této akci přejmenovat. Jako bych nepsal – už před dvěma roky při recenzi ZPS 15 – že něco si vývojáři musí nechat na příště…

Nicméně berme to, sice s úsměvem, jako přednost. Stejně pozitivně je třeba hodnotit nové tagování snímků. Fotografie mohu nyní označit např. hvězdičkami (ty ve verzi ZPS 17 nahradily hodnocení 1–5) hromadně, nikoliv po jedné jako v předchozích verzích programu. Je sice s podivem, že to funguje až teď (nejspíš mnoho uživatelů třídění pomocí značek nepoužívá), já osobně to ale považuji za jasné pozitivum.

Zoner Photo Studio 17
Při tagování více snímků je nutné použít tlačítko Uložit dole v pravém panelu

Bohužel je zde jistá nekonzistentnost v ovládání – pokud tagujete jeden snímek, prostě klepnete na hodnocení nebo značku a je to. U více označených miniatur je třeba vše ještě navíc stvrdit příkazem Uložit.

Ono je po pravdě nekonzistentností v ovládání ZPS 17 více – například skupina tlačítek Měřítko se stále stěhuje zleva doprava. V Průzkumníku ji najdete vpravo, v Náhledu vlevo, při Porovnání snímků a Prohlížeči také vlevo, aby se vzápětí v Editoru opět pošoupla na pravou stranu. A v modulu RAW? Tam už je zase vlevo… Ostatně proto také pro lupu (a nejen ji) doporučuji osvojit si klávesové zkratky – je to mnohem rychlejší a efektivnější.

Abych ale jen nekritizoval – naopak bylo sjednoceno ovládání pro editaci JPEGů nebo jiných obrazových souborů v Editoru a RAWů v modulu RAW (byť se pochopitelně některé nástroje liší).

Zoner Photo Studio 17
Import s více možnostmi zdávání dat
RAWy v očekávání

U samotného modulu pro vyvolávání RAWů výrobce slibuje spoustu dalších vylepšení – tentokrát cituji z tiskové zprávy Zoner software:

„Největších změn dostál modul RAW pro úpravu surových snímků, a prošel tak největším posunem od verze 12. Pokročilé nastavení expozice a zdokonalenou práci s křivkami a živostí barev doprovází i vylepšené automatické úpravy. Ty uživateli doslova napoví, jak snímek dál upravit. Všechny změny provedené nad RAW soubory jsou navíc ihned viditelné ve Správci a v náhledech.“

Informace z tiskové zprávy nebudu v tomto článku komentovat – modul RAW si žádá podrobnějšího zkoumání, nežli jsem byl zatím z časových důvodů schopen. Mohu vám ale slíbit, že se k němu vrátím, protože mezi slibovanými funkcemi je například také podpora automatické korekce optických vad pomocí LCP profilů.

No a nové filtry Cartoon a Odlesk objektivu? Co na to říct – jsou to blbůstky, které rozhodně přidanou hodnotu programu nepředstavují. O něco lépe je třeba hodnotit „podfunkci“ Přechodového filtru, který nyní umí pracovat také s expozicí.

Zoner Photo Studio 17
Nový filtr Odlesk objektivu v plné palbě
Úvahy váhavé

Změn vysloveně pozitivních není mnoho, ale objektivně se toho zase ani tak moc nepokazilo. Program je stabilní a zdá se být rychlejší než předchozí verze ZPS 16. Pokud jste se ještě k Zoner Photo Studiu nedopracovali vůbec, určitě si jej pořiďte. Musím se však přiznat, že marně přemýšlím, zdali nejnovější verzi Zoner Photo Studia doporučit k upgradu z šestnáctky – přičemž tím naznačuji, že ze starších verzí bych se toho vůbec nebál, pokud tedy překousnete nepříliš lidovou licenční politiku – viz následující ceny.

Zoner Photo Studio 17 je v prodeji za cenu 1 499 Kč. Uživatelé starších verzí mají nárok na cenové zvýhodnění: 799 Kč pro majitele verze 16 a pro majitele starších verzí (15 a níže) 1 299 Kč.

Krabicová verze za příplatek 299 Kč obsahuje knihu s praktickými radami na používání Zoner Photo Studia 17 a samotný program na 8GB flashdisku – to chválím – když už musíte mít krabici, tak alespoň ne s cédéčkem, které je na vymření.

Stáhněte si plnou verzi Zoner Photo Studia 17 k vyzkoušení na 30 dní zdarma

Sdílej

6 komentáře

 1. Opravdu nechápu, proč je zde taková pozornost už po několikáté věnována Zoneru a nikoli třeba Lightroomu, který je po všech stránkách dokonalejší a praktičtější. Když jsem více než před rokem tuto poznámku vyslovil, v souvislosti s Nikon Capture – byl jsem okamžitě kamenován, že jde o Nikon blog a že je tu tedy nikoňácký program. Ten odešel do „propadliště dějin“ a tak tu propagujeme Zoner, který je jistě dobrý, ba věřím, že výborný, ale tváříme se, že nic jiného na světě neexistuje. Je i trochu úsměvné, jak vnější podobou se vyvojáři Zoneru přibližují Lightrooomu. Je tento blog pro pomoc lidem, kteří fotografují (i když chápu, že hlavním smyslem je propagace výrobků Nikon), nebo jen opravdu a čistě JEN reklamní? (Že by existovala „tajná“ smlouva mezi Nikon CZ a Zonerem? Nebo je to jen proto, že správce blogu a Zoner sídlí v jednom městě?)

 2. Ahoj Martine, díky, článek samozřejmě znám a jen mi to potvrzuje můj názor… tváříme se, že nic jiného neexistuje. Proč nejsou vedle Zoneru (jehož kvality nijak nezpochyňuji) články třeba k mnou uvedenému Lightroomu, který nejen umí všechno jako Zoner, ale dokonce mnohem víc a lépěji – i když za trochu vyšší cenu (nikoli ovšem drastickou). Nehledě na provázanost s Photoshopem…
  Ale nechci vířit vášně, jen jsem řekl svůj názor.

 3. „Postrádám také subtilní spodní stavovou lištu v prostředí Průzkumníka“, to je jedna z vecí, prečo po dlhšej dobe váham nad upgradeom na vyššiu verziu! Okresanie funkcií programu neznamená zrýchlenie! A stromová štruktúra pri otvorení ani nehovorím. Ale chlapci zo Zoneru „určite“ vedia, čo robia!
  Škoda.

 4. Připadá mi to, že naopak Honzu platí Lightroom :-)))). Nechápu jak může tohle někomu vadit. Když budu psát recenze, tak je taky budu psát o čem chci a když jsem čtenář recenzí, tak čtu ty, které mě zajímají. Taky bych se mohl rozčilovat, že se tady nepíše o Capture One Pro, který používám já. A teď Honzu na… Podle mě je Capture One od Phase One to nejlepší co může být. Máme svobodu volby tak to respektujme, ať si každý vybere co chce a vychvaluje to třeba až do nebe…

 5. Ahoj Ivane, jsem pro.
  Proč by se tu nemohlo psát také o Capture One Pro? Věřím, že je dokonalejší než Zoner a docela možná i než Lightroom. Docela rád bych se poučil… protože ho neznám vůbec.
  (Lightroom jsem dával jako příklad.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *